Ford Transit ve İzolasyonu Hakkında Bilgi Lütfen (Çöl Kartalı)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Çöl Kartalı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,952

Çöl Kartalı

Dünyayı keşfetmek, kendini keşfetmektir
Yer
İstanbul
Ben 1998 Model Ford Transit İndigo Alkovenli motokaravan kullanıyorum. Uzun yolculuklara ve dik yamaçlara tırmanmada dayanıklı olduğunu görüyorum. Ancak bu karavan modeli sanırım ülkemizde çok az. Yollarda rastlamıyorum. İndigo Karavanlar ve Ford Transit hakkında daha fazla bilgiye sahip olanlar, benimle bu bilgileri paylaşabilirler mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.

SDC13261

Etiketler
Ynt: Ford Transit ve İzolasyonu Hakkında Bilgi Lütfen (Çöl Kartalı)

Sayın çöl kartalı aracınız tekrar hayırlı olsun güle güle kullanın,indigo markası artık karavan üretmiyor sanırım sizin araçta o firmanın son serisi aracınız dışarıdan temiz bakımlı görünüyor ama o araçların yapımında zamnın imkanlarına göre biraz zayıf yönleri var mesela yapımında dış kasada birleştirmede vida ve çiviler kullanılmış ve o vidaların üstü sadece çıtalarla aksesuar tarzı örtülmüş o vidalar suya maruz kaldığı için zamanla çürümüş ve küçülüp incelen vidaların yerinden içeri su alma durumu olabilir bunu bir kontrol etmenizi öneririm su alan bölümde tüm ızgaralar çürümüş ve koku kaçınılmaz olur ayrıda karavanın dış kasa mukavemeti zayıflayabilir bizim başımıza geldi bir arkadaşa aldığımız indigoyu baştan aşağı yenilemek zorunda kaldık onun için diyorum o aracı en iyi tanıyanlardan biriyim ;D birde o araçların motor izolasyonu olmadığından tüm motor gürültüsünü içeri alıyor yolda bayağı gürültü oluyor bunun için üretilmiş döşemeler var eğer sizin araçta yoksa bu tarz bir uygulamayla sesi nisbeten kesebilirsiniz,çift teker ve arkadan çekişli olması arazide kolaylık sağlar ama asvaltta hantal kalır.

Yusuf bey, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Motor gürültüsü bizi çok rahatsız etmese de biz de bir izolasyon yöntemi düşünmüştük. O döşemeleri nerede bulabiliriz gürültüyü azaltmak için. Evet kaynak yerlerinin çıtalarındaki lastikleri zamanla çıkıyor. Oralar zayıf halka olduğu için tekrar gözden geçireceğiz. Oralardaki vida ve çivi yerlerine slikon yapıştırıcı kullanabilirmiyiz. Bir de ocak çevirme düğmesinden gaz kaçırıyor ve hatta ateş çıkartıyor, tüp de çabuk bitti. O yüzden orjinal bir ocak bakacağız ya da lehimleyerek halletmeyi düşünüyoruz. Ölçülere uygun çift pencere bulursak, bir pencereyi de değiştirmek istiyoruz. Son yağmurlardan sonra kontrol ettik, akan bir yer yok, çok şükür. Yine de gözümüz daima üzerinde karavanın. Tekrar teşekkürler, sağolun:smiley:

Sayın çöl kartalı izolasyon ile ilgili ben İkitelli organize sanaide Güngören-Bağcılar sitesinde bir nalburda gördüm çokca çeşidi var ayrıca Erhan (Erhan110) beyler yeni döşediler kendilerindende bilgi alınabilir siz nerede oturuyorsunuz ona görede araştırıp buradan bilgilendirebiliriz.

Ek yerlerinin lastikleri suyun aşağı inmemesi için eğer su aşağı iniyorsa oradaki çiviler paslanıp çürümeye başlamıştır o metal çıtaların altındaki vidalar ve çiviler özelliğini kaybetmemişlerse ihtiyaten oto boya işinde kullanılan Dayson mastikle üzerini kapatabilirsiniz bu korozyonu önleyecektir eğer çürüme varsa mutlaka değiştirmenizi öneririm.

Ocak düğmesini beyaz eşya tamircilerine ganışabilirsiniz oralarda bu tip ocak katalitik vb.malzemelerin tamirini yapıyorlar ayrııca karavanda 12 volt ile çalışan gaz alarm ciazları var bence karavanda olması gereken bir cihaz Ferhat abiden isterseniz size yardımcı olur.

Pencere konusunda yine İkitelli'de bizim araçlara sürgülü cam yaptırdığımız bir iş yeri var istediğiniz ölçüde camları yapıyorlar mevcut yeri hiç bozmanıza gerek yok telefonları var isterseniz size verebilirim.

Yusuf bey, ilginiz için teşekkür ederiz. Biz Şişli BOmonti'de oturuyoruz. Erhan110 beyden öğreneceğim kısa zamanda izolasyon olayını. Ek yerlerin kanalına Dayson Mastik sıkılabilir mi, estetik açıdan uygun olur mu_ Yoksa temizlik yapıldıktan sonra yine lastik takılması daha doğru olur mu? Biz sürgülü cam taraftarı değiliz. İstediğimiz orjinal karavan camları. Bu camlar izolasyon açısından çok iyi. Tek camlar buğulanma yapıyor. Vida ve çivi yerlerini pas çözücü ile temizlemek mümkün müdür? Ne çok soru değil mi? Gezenbilir de sorular olmasa kış hiç bitmez:smiley:)) Şimdiden teşekkürler

sn. Çolkartalı.
İndıgo bır zamanlar sıparıse dayalı İzmır de karavan ımalatı yapan bır fırma olarak bılıyoruz . 204 yılında kendılerı ıle şahsen yaptıgım gorusmede , sıparışe dayalı karavan yapımına sonverdıklerını ancak; Kendı ıfadelerı olarak yur dısındakı karavan uretıcilerıne aksesuar ve parca uretımı ( bahcesınde gordugum alkovanlar yıgını) yaptıklarını bu uretımlerının anlasmalı olarak yurt ıcınde pıyasaya surmemelerı gerektıgını bılgısını almıstım . Bunun yanında ılave olarak kutuk ev yapımı ve tekne pazarlama işlerı yaptıklarını ılave etmısler dı. Şu anda İzmır- Aydın yolu Cumaovası yakınlarında fabrıkaları var.
Yusuf bey ın de ıfade ettıgı gıbı orta kalıtede bır uretımlerıı oldugunu ben de gozledım . En azından 1-2 yılda bır gozden gecırılmesınde fayda goruyorum . Aksı halde Yaptırabılecek yer bulmakta gucluk cekebılırsınız. Yuruyen aracınıza gelınce , çift tekerlek olması nedenı ıle arac modelını 70 lı yılların aracına benzetıyor ve on surucu bolumunun yenı model ıle modıfıye oldugunu tahmın edıyorum . Orjınal motorunu tasıyorsa V4 2000 cc olması muhtemeldır. Kupa nın orjınal olasılıgı yonunden dusunmem gerekırse de !600 cc benzınlı veya 2500 cc dızel motor olabılır . Buna karşın arkada bulunan çift teker dıferansıyel sonradan adapte edılmış ve ıyı dusunulmus olarak degerlendırıyorum.
Sonuçta Her ne yapılmıi ise de duzgun bır işçilik uygulanmış gıbı gozluyorum Ayrıca indigo yaptıgı karavanlarda bu denlı kısa şasilerde yuk dagılımında başarılı olarak bılınırler.
Gule gule kullanın gordugum kadarı ıle aracınızı sevımlı ve bakımlı . Bır amator gozu ıle yazdım
Saglıklı gunler dılerım.

Sayın çöl kartalı sizin karavan 1988 model olmasın ??? ruhsata tekrar bakıp kontrol edin sanırım yanlış yazdınız.

Ek yerler derken ben krom çıtaların altında kalan yerleri kastetmiştim,ayrıca dayson mastiğin 3 rengi var siyah,beyaz ve gri gerektiği yerde temizlik yaptıktan sonra bu ürünü kullanabilirsiniz düzeltmek içinde parmağınızı tinere batırıp üzerinden geçerseniz düz bir yüzey elde edersiniz,

Ben daha önceki cam sorunuzdan sürgülü cam anladım özür dilerim hata bende karavan camı konusunda yine ölçülerini alıp karavan yapım firmalarından fiyat alabilirsiniz en ekonomik seçeneye göre spariş verirsiniz.

Vida ve çiviler çürümemişse ki bunlar genelde çıtaların altına gizlenmişlerdir üstünden dayson mastik uygulayabilirsiniz pas sökücü o delikleri tamir etmez dahada açarak kasaya su girişini kolaylaştırır,

karavanınızın iç resimlerini mahsuru yoksa buradan paylaşabilirmisiniz merak ettim dışı kadar bakımlımı.

Yusuf bey, evet 1989 model her ikisi de. Araç ve Karavan'da aynı yıl fabrikadan karavan olarak kayıtlı. Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ediyorum. Sizin isteğiniz üzerine karavanın iç fotoğraflarından birkaçını yayınlıyorum. Bir İndigo Ustası olarak değerlendirmenizi bekliyorum:smiley: Verdiğiniz bilgiler ışığında izolasyonda gerekli önlemleri alacağız. Şimdilik herhangi bir sorun yok. Ancak karavana her zaman bakım şart. Biz onu üzmezsek, o da bizi üzmez, öyle değil mi:smiley:

Sn.Orbay, Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. Karavanımız 1989 model, aracımız da 1989 model 2500 cc dizel motor. Uzun yollara dayanıklı olduğunu ve yüksek rakımlara keçi gibi tırmandığını çok kez kanıtladı:smiley: Yusuf Usta'nuın İndigo öyküsünü de baştan sona okuduk. Kendisinin emeğine gerçekten çok saygı duyduk. Biz de az bulunan bir karavana sahip olduğumuz için her türlü bilgi kırıntısını bile değerlendirerek, yapılması gerekenleri zamanında yaparak karavanımızı dinç tutmaya çalışıyoruz. Dediğiniz gibi çok dengeli bir yük ağırlığı ve arka tarafın çif tekerlekli olması avantajlı. Motor gürültüsüne alıştık. Rahatsız etmiyor. Uzun yıllar karavancı oluşumuzun en büyük avantajı da yollarda 70_80 km. hızı aşmadan keyifle yolculuk yapmaktır. Yanımızdan geçen çok hızlı araçlara da selamlarımızı iletiyoruz:smiley:) İzolasyon konusunda Yusuf Usta'nın değerli bilgilerinden yararlanıyoruz. Size tekrar teşekkür ederiz.

SDC12921

SDC12923

SDC12928

Sayın çöl kartalı aracınızın içi çok bakımlı görünüyor keyifli geziler dilerim,adı geçen indigo yani bizi usta yapan indigo benim değil bir arkadaşımızındı o aracı aldığımızda eski sahibi iç çürümeler ve kötü görüntüler anlaşılmasın diye tamamıyle içini kaplamıştı bu sayede bizde birşey anlamadık uygun fiyata aldığımızı düşündük içine 2-3 bin lira harcar uzun yıllar kullanırız düşüncesindeydik,ama eve gelip tavana uygulanan plastik lambriyi kontrayla değiştirelim üzerinede vinleks uygular daha şık bir görüntü sağlarız diye sökünce foya meydana çıktı,söktükce ara izolasyonlu bölümden sular akmaya başladı tüm karkaslar çürüdüğünden elle rahatca ufalanır haldeydi ve kokudan aracın içinde durulmuyordu,o şokla moral bozukluğuyla aracın tüm iç mobilya döşeme ve izolasyonunu tamamıyle söktük sadece fiber dış yüzeyi kaldı ayrıca alttaki metal profiller bile çürümüşdü yapacak birşey yoktu bize bu şekilde hatayı gizleyerek satan kişiyi dualarımızdan hiç eksik etmiyoruz ;) yapacak birşey yoktu ve başladık aracı baştan aşağı yenilemeye öncelikle kasadaki tüm kaçakları tesbit edip fiber tamirlerini yaptık sonrasında değişecek dış alimünyum sacını elektrik bağlantılarını, tüm vida ve çivileri yeni vidalar ve alüminyum perçimler ile değiştik sonrasında iç mobilyasına başladık en az ilk yapıldığı kadar sağlam oldu mobilyanın kabası bitip cila kısmına gelince arkadaş sen çok yoruldun yeter geri kalanını ben hallederim dedi ;) bizde kendisine nasıl arzu ederseniz dedik benim indigo ile maceram burada sona erdi sizin aracı görünce o macera aklıma geldi çünkü 4 ay kışın en soğuk günlerinde her hafta sonu ve iş dönüşü akşamları arabada tüp yakıp ellerimi ısıtarak çalışıp 2 çivi çakmıştım.

Mastiklerle ilgili bir bilgi vereyim daha önce birçok kez vermiştim.
İzolasyon için kullanacağınız mastikle yapıştırıcı amaçlı kullanacağınız mastiği birbirine karıştırmayın.Bunların arası mastiklerde vardır.Hem yapıştırıcı hem izolasyon amaçlı mastiklerde vardır ama böyle olunca her ikisinde de yüksek performansı yakalayamazsınız.Neden,çünkü doğası gereği izolasyon için kullanacağınız esnek olmak zorunda,yapışkanlığı olur olmaz ama ondan istenen esnemelere dayanıklı olması.Yapıştırıcı özelliği istediğinizde haliyle daha sert olacaktır.
Vidaların paslanma konusuna gelince vida gevşemezlikler vardır onlardan kullanın, hem pası engeller hemde yıllar sonra bile sökmek istediğinizde hemen sökersiniz,ayrıca vibrasyona karşı da gevşememezlik sağlar.Bunların 3 çeşidi var çok kuvvetli,kuvvetli,az kuvvetli.Bu metaller için geçerli ağaca atacağınız vidaların ucunu mastiğe batırıp öyle vidalayın,ağaç nemi içinde barındıran bir malzeme mastik vidalarla ağaç arasına girecek ve yalıtım sağlayacak buda pası engelleyecek yada geciktirecek.

Mastiklerle ilgili bir konu daha ,araç dışında kullanılan farklı mastikler vardır bunlar uv ye karşı daha dayanıklı ürünlerdir.Ayrıca mastiklerin bir çoğu primerle kullanılır,bunlar performansı arttırır.Bir çok mastik yapıştıktan sonra kontrol edilmez edilemez,belli bir zaman sonra işlevini kaybeder yada performansı düşer bu yüzden aldığınız kişiye sorun bu neleri daha iyi yapıştırır diye,genelde size herşeyi yapıştırır derler buda onun fazla bilmediğine işaret olabilir daha detaylı sorun.Kaç saat te kürleşir,nem varsa ne olur,sıcaklık dayanımı nedir(size lazım olmayacak ama)sürekli hareket halinde olacak gibi sorular sorun.

Yusuf çum mastiği düz olsun diye tinerli şeyler kullanmayın bu yapıştırma performansını etkiler,ince bir tabaka oluşturur mastiğin üstünde ve iyi birşey değildir ,sabunlu bir su yapın parmağınızı sokup düzeltin.

Yapıştırma ile ilgili altın kural mutlaka ama mutlaka yapıştıracağınız yüzeyler çok temiz olmalı,tiner gibi malzemlerele değil alkol gibi uçucu malzemelerle temizleyin en kolay ve ucuz olanı balata temizleyicidir hem basınçla hemde içindeki kimyasalla temizler,en ucuzda odur zaten.

Kolay gelsin.

Bülent hocam teşekkürler düzeltmeler için mastik uygulayacağımız yerin temiz olması gerçekten önemli yapışmanın tam sağlanabilmesi için sızmalara karşı dolgu yapılan mastiğin üst kısmını düzeltirken ele yapışmasın diye tiner kullanımını bir ustadan duymuştum benim yaptığım tamirlerde işe yaradı ama sizin verdiğiniz sabunlu su bilgisi daha mantıklı,sonuçta bu kimyasallar konusunda işiniz var ve sizin vereceğiniz bilgiler daha akademik bilgiler tekrar teşekkürler.

Bülent bey'e bu konuda aydınlatıcı bilgileri için çok teşekkür ediyoruz. En uygun yöntem sanırım bu alanda nalburlardan ziyade karavancıların deneyimlerinden ortaya çıkıyor. Havanın çok güzel olduğu bir gün de ilk denemeleri yapmak istiyoruz. Yusuf bey, size de teşekkür ederiz. İzolasyon konusunda verdiğiniz bu bilgiler, her karavancı için değerlidir.

Hayırlı olsun aracanız çok güzel görünüyor güle güle kullanmanızı diliyorum çift teker olmasıda avantaj bende defransiyel bakıyorum bulabilirsem çift teker yapmayı düşünüyorum
ben şöför mahallini komple söktüm izolasyonunu yapıyorum koltukları takıp testini yapabilirsem sizi bilgilendiririm

Yaşar bey, bu güzel değerlendirmeniz için çok teşekkür ederiz. Erhan bey'in araç içi ve motor üstüne yaptığı ses ve ısı izalosyonu aklımıza yattı. Maliyeti de çok tutmuyor. Siz de bu işlemi yaparken resimlerini yayınlarsanız, çok yararlı olur. Size kolaylıklar diliyoruz:smiley:

fotoğrafları yayınladım bu malzemeyi zeytinburnu demirciler sitesi 2. cadde no:56 epa makina inşaat Funda kaya hanım 0212 6796992 katkımız olursa çok sevinirim kolay gelsin

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri