Fotoğraf Gurubu, Serbest Muhabbet Köşesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan freegraf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,851

freegraf

uzun aradan sonra bakalım neler olmuş hayatta
Yer
istanbul
SN.Fotoğraf ilgilileri ve sevenleri.Bu forum da fotoğraf ile alakalı paylaşacağımız ne varsa.bazen teknik, bazen anı,bazen de şamata olarak paylaşalım.(Geyik ve argo eyiliminden uzak.)Bol fotoğraflı günler dilerim.Allah ÇEKTİRSİN.Mehmet.

Etiketler
Ynt: Fotoğraf Gurubu, Serbest Muhabbet Köşesi

anlaşılan gelen giden yok. demekki kise buralara bakmıyor.

Bir fotoğraf, fıkrası olsun .Temel birgün fotoğraf cektirmek için.......Hani bu işin espirisi ama konuşulacak tonlarca şey var. iyi muhabetler.

O zaman şunu söylemek istiyorum ben : )) "Fotoğraf çekilir, resim çizilir!" olayı var ya...ona hastayım oluyorum ben. Ha resim ha fotoğraf...kaldı ki resim ve fotoğraf kelimeleri arasında, saz ve bağlama kelimelerindeki gibi bi ilişki var. Resim, saz gibi...bi üst kimlik. Fotoğraf da resimin altında bi dal. o yüzden fotoğrafa resim demek yanlış bi kullanım değil, sadece bi genelleme. o zaman "saz çalıyorum!" da dememek lazım. çünkü saz diye bi çalgı yok. ama halk bağlama çalgısını, saz diye bellemiş kafasında. öyle gelmiş öyle gidiyo...resim de öyle. bence tabii...

birazdan oradayım.resim cekinecem .

"Resim çekinmek" lafını kaldırmıştım : )) ama tekrar değinmek lazım. Orda çok bariz bi kelime hatası var. "Şarj"a "şarz" demek gibi...çok komiğime gidiyo o. "Çekinme, çekinecek bişey yok" diyorum hep : )))

ben Artık bunlar ile uğraşmaktan,bi hal oldum.Fotoğrafa resim.cekmek ile ,çekinmek ,gibi.vs ne varsa var. Ama hala bazıları bildiklerini okuyor.Fazla uzatmayayım sizde belirmişsiniz zaten.saz ile bağlama,resmetmek ile çizmek.asıl mesele buradan ,başlıyor.Resmetmek .kopyalamak aktarmak ,tıpkıbasım gibi.Dahada eskiye gidersek SURET ile yola çıkarsak,daha doğru olur.suret birazda yüz anlamında da kullanılır,bunun biraz gavurcası ise portre dir.vesikalık ise daha farklı bir konudur.Tekrar suret e dönersek fotoğrafın aslı sayılır,süreti aslı gibi.mesele uzar gider bunu lafzı olarak izah etmek daha anlaşılır ve verimli olur.yoksa burada yani nette,birbirleriini şahsen tanımayan arkadaşlar arasında ,anlaşılmamazlık olabilir.yerinde olan taşlar,oynamaya başlar.o yüzden bu konuları bu zeminde değil de yüzyüze konuşmalarda daha iyi söz konusu olur.şimdilik bu kadar.Mesela söyle desek,şunu konuşsak... yeni nesil kompakt makinaların ,kendini slr yada orta format zannetmeleri,konusunu konuşalım.iyi muhabetler.

freegraf' Alıntı:
SN.Fotoğraf ilgilileri ve sevenleri.Bu forum da fotoğraf ile alakalı paylaşacağımız ne varsa.bazen teknik, bazen anı,bazen de şamata olarak paylaşalım.(Geyik ve argo eyiliminden uzak.)Bol fotoğraflı günler dilerim.Allah ÇEKTİRSİN.Mehmet.

Amiiiiin

ömer bey aramıza hoş geldin.söz sizde.ne güzel amiiin demişin oldukca içten ve hasret taşan bir hal.

freegraf' Alıntı:
ömer bey aramıza hoş geldin.söz sizde.ne güzel amiiin demişin oldukca içten ve hasret taşan bir hal.

İyi akşamlar mehmet bey fotoğraf çekmeye bende çok ilgi duyuyorumda ne yapsam bilmiyorum

peki...onu tartisalim! Son donem kompaktlar hep mp uzerine kurulu. Cunku kullanici bilincsiz. Ne kadar mp, o kadar iyi resim saniyolar ama anadola ferrari motoru takinca kaporta tasimiyo iste. Kendilerini dslr sanmalarina gelince...mesela fuji s100'deydi sanirim, yapay alan derinligi gibi bi mod var! Zaten esek kadar makine, slr like sinifini bile asmis boyut olarak. Hem fiyatiyla, hem boyutuyla nikon D80'e yakin yani. E be kullanici, ne demeye onu alirsin da bi dslr almazsin ki? Anlamiyorum insanlari gercekten. Ama toplum boyle. Bazi seylerin adi ve tasarimi iceriginden daha cezbedici olabiliyo. Fuji'nin cok iyi kompaktlari var gercekten. Ama fiyat veya boyut dslr'nin altinda degilse ne anlami var???

Ben bazi urun fotograflarinda kompakt kullaniyorum! Alan derinliginden kurtulmak icin difraksiyona kurban gitmektense, biraz cozunurlukten kaybetmeyi tercih ediyorum yani! Difraksiyon kotu bisey, Allah kimseye vermesin! Kompaktlarin en iyi yani bu tip durumlarda alan derinliginin cok genis olmasi. Yani yerinde kullaninca hersey guzel aslinda. Hepsinin kendine gore avantajlari var. Mesela bi D3'un giremeyecegi yere, Canon Gr0 cok rahat girebiliyo. Yeri geldiginde buyuk bi avantaj oluyo bu tip seyler!

Ooo cok yazmisim...hersey yerinde guzel deyip ozetliyorum yani!

En iyisi ben bu fotoğraf sanatının sadece çekme kısmını alıyım kalan tüm detaylar sezar,ın olsun

Sn.ömer bey ,kusura bakma dün gece sana cevap yazamadım.Çünkü bzim delikanlı (ellerinizden öper.)fotoğrafları yüklemeye başladı.bende dinleneyim dedim. uyuya kalmışım.Kusuruma bakma.Bir yerinden başlamak gerek hani.sizde mutlaka bir tarafından bu fotoğraf olayına bulaşmışsınız.şimdi bu işin 0 ile 10 arası diye bir cetvel koyarsak.siz hangi noktadasınız.biz burada hep beraber o naktadan ileriye doğru kouşarak ,paylaşarak gidelim.işi karşılıklı yürütelim.hepimizin gayreti bu olmalı.Şunuda söyliyeyim pek akıllı adam işi de değil.SEzar amcama gelirsek o da zamanın da fotoğraf çekmiş olabilir.iyi paylaşımlar.ve iyi günler.

Sn.parki kardeş sana günaydın. dediğin konuda, gece sana dönemedim.kusuruma bakma.ama zaman içinde bunu iyi bir şekilde muhabet konusu yapalım .inşaallah faydalı da olabilir.iyi günler ve çalışmalar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.