Fotoğrafçı Gülbiz'in Katiline Müebbet Hapis

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,221

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Fotoğraf sanatçısı Mehmet Gülbiz'i Beyoğlu'ndaki evinde el ve ayaklarını bağladıktan sonra bıçaklayarak öldürdüğü, ardından da evde yangın çıkardığı öne sürülen İran uyruklu sanık Parisa Esteshamnia, “Tasarlayarak adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Beyoğlu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Parisa Esteshamnia ve avukatları ile Gülbiz'in annesi Gülizar, ağabeyi Metin ve ablası Özgül Gülbiz katıldı.

Duruşmada söz alan Gülbiz ailesinin avukatı Köksal Yılmaz, müvekkillerinin sabır ve metanetle adaletin gerçekleşeceğine inandıklarını belirterek, “Takdir mahkemeye aittir. Bu acımasız öldürme planı neticesinde sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

Sanık avukatı İsmail Şayan da müvekkilinin pişmanlık duyduğunu, bu hususun dikkate alınmasını talep etti.
“Tasarlayarak öldürme iddiasına katılmıyoruz” diyen Şayan, müvekkilinin öldürmede kullandığı tüm araçları önceden değil, bulunduğu oda içerisinden temin ettiğini savundu.

Mahkeme heyeti Başkanı Yunus Gençkal, sanık Esteshamnia'nın cezaevinde el yazısı ile Türkçe olarak hazırladığı 4 sayfalık savunmasının geldiğini tutanağa yazdırdı.

Son savunmasını yapan sanık Parisa Esteshamnia da “Daha önceki savunmalarımda söylediğim gibi ailesinin, özellikle ablasının yüzüne bakamıyorum. Şiddetli bir şekilde pişmanlık duyuyorum. Bilmiyorum neden böyle oldu?” diye konuştu.

“Sevgi de nefret de birer duygudur” diyerek sözlerini sürdüren Esteshamnia, “Benim sevdiğim insana olan duygularımın değişmesinin sebebi, onun bana karşı yapmış olduğu tahrik edici hareketlerdir. Daha önce de söylediğim gibi büyük bir pişmanlık duyuyorum. Ancak adaletin yerine geleceğini düşünüyorum” dedi.

KARAR

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Parisa Esteshamnia'nın “tasarlayarak adam öldürme” ve “hırsızlık” suçlarını işlediğinin toplanan delillerle belirlendiğini kaydederek, sanığın, “tasarlayarak adam öldürme” suçundan ”ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

Kararda, “haksız tahrik” uygulanmasını gerektiren bir neden bulunmadığı belirtilerek, sanığın duruşmalardaki iyi halinin göz önüne alınarak cezasının müebbet hapse indirildiği ifade edildi.

Mahkeme kararında, Esteshamnina'ya “hırsızlık” suçundan da o tarihte yürürlükteki lehine olan eski TCK'nın 492/1. maddesi uyarınca 2 yıl hapis cezası verdi. Sanığın bu cezası da duruşmalardaki iyi hali nedeniyle 1 yıl 11 ay 10 gün hapse indirildi.

Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığınca hazırlanan iddianamede, fotoğraf sanatçısı Gülbiz'in 4 Şubat 2005 tarihinde Beyoğlu'ndaki evinde el ve ayakları bağlandıktan sonra 39 yerinden bıçaklanarak öldürüldüğü ve evinde yangın çıktığı belirtiliyordu.

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.