Fotoğrafçılık Bölümü Sohbet

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dery@ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 118
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,489

Etiketler
Ynt: Fotoğrafçılık Bölümü Sohbet

Fotoğraf sanatı ne? :D bir enstolasyonda ister 32 mp makina kullan ister fotokopi ister pinhole kullanarak iş yap... benim herhangi bir eşiğim yok, çok farklı dillerimiz var, o nedenle anlamıyorsunuz!!!

Makina anlayışınız, nikon ve canondan ibaret... fark burada devreye giriyor!!! (=
Mmmm! bi de, sadece bahar gelirken fotoğraf çekilmez...
Ve sadece makina ile çekilmez, ben çöp kutusunu kullanarak ya da konserve kutusunu kullanarakta çekim yapabilirsiniz diyorum! :D

Kavramsal bir teoriden bahsediyorum. :smiley:

Yıllarca sony vıdeo kameramın fotoğraf fonksiyonuyla idare ettik,sonra fotoğraf çekebilen telefonlarla bişeyler çekmeye uğraştık.Sonra filmli kompakt kameralarımız oldu hepsiylede çekilmiş binlerce fotoğrafımız var.Yaz kış demeden fotoğraf çektik.Sonra bir doğasever olarak dostlarımıza doğanın güzelliklerini gösterbilmek için kameramızla bişeyler çektik yetrli olmadı çözünürlük çok düşük oluyordu ceple çekmeyi denedik kadraj ve pozlama gibi birçok sorunlar çıktı.Compakt kameraların vizörleri elktronik olduğu için konuya odaklanamadık.sonra bütçemizin elverdiği azami ölçüde bir dslr aldık.çok harika fotolar çektik manzara ,makro,portre vs. kit lensimiz 18-55 ti sonra uzaktaki objeleri çekmekte yetersiz kalınca geniş odak aralıklı bir lens arayışı içindeyiz.Yani cep telefonuyla bir Yalı Çapkınını veya bir atmacayı çekemeyeceğimizin (yakalanıp önünüze konmadıkça) farkına vardık.Keza makroda da öyle.Şimdi bize pinholl'lerden ,enstalasyonlardan bahsederek yardımcı olunabileceğini zannetmiyorum.Ayrıca gezenbilir sitesinin FOTOĞRAF SANATI bölümünde fotoğrafın sanat olup olmadığının tartışılmasını da yersiz buluyorum ve kaalede almıyacağım.
Şimdi bana herhagi bir markanın 18-200 veya 18-270 ini kullanan bir fotoğrafsever varsa tavsiyelerini bekliyorum.selamlar.

Günaydın arkadaşlar
Sohbetinizin bi kısmını okudum ben de cep telefonuyla bile fotoğraf çekmeye çalışan biriyim ama iyi bir makina ve biraz da bilinçle çekilen fotoğrafın yerini tutmaz. Bir fotoğrafçılık kursuna gitmek istiyorum araştırmalarım devam ediyor. İstanbul Avrupa yakası Avcılardayım ben. Tavsiye edilebilecek bir kurs bilen varsa sizin fikirlerinizi almak isterim..

gezgen' Alıntı:
Şimdi bana herhagi bir markanın 18-200 veya 18-270 ini kullanan bir fotoğrafsever varsa tavsiyelerini bekliyorum.selamlar.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=51651.0#top

70-300mm tamron lensle fotoğraflanmış kelebek..

DSC 5844

Bugun VATAN gazetesi pazar ilavesinde "Ara" ile bir roportaj vardi....

esini kaybetmis 20 gun once......

bas sagligi diliyoruz ...

sora muhabir sormus......!!

KAC TANE FOTOGRAF MAKINENIZ VARDIR....?

cevap....hic umurumda degil...50 tane vardir ama...

Cekmek istedigin kafandadir...

iyi fotografci dikis makinesiyle de fotograf ceker....

BAYILIYORUM BU ADAMA YAWW... :D

hani bu konuyu cep telefonu ile fotograf cekilirmi cekilmezmi gibi son derece anlamsiz boyutlara ve tartismalara indiren.........

"DAR" dikdortgen (vizor ) bakis acisi ile anlayanlar icin yazim dedim dayanamadim...

"DAR" dikdörtgen (vizör) bakış açılıı biri olarak "Ara olduktan sonra" kolaydır söylemek diyorum :smiley: 50 makinası olan için çok daha kolaydır. Ford'un sahibi kaç parası olduğunu biliyormudur mesela? Ama ben biliyorum. Kaç fotoğraf makinem var ve kaç param var diye :smiley: Anlayana!

Cep telefonu ile fotoğraf çekmek, fotoğraf çekmek için ekmeğinden yemeğinden zevkinden kesip fotoğraf makinesi alanlara hakarettir.
cep telefonu ile fotoğraf çekmek sanata hakarettir.
cep telefonu ile fotoğraf çekmek sahnede şarkıcı sanatını icra ederken masada oturduğu yerden şarkıyı bas bas bağırarak söyleyen müşterinin yaptığı terbiyesizliktir.

Evet herkes 5-10 milyar verip slr bir ekipman kuramayabilir kendine. Ama 100 tl ye de fotoğraf makinesi var. İnsan isterse bulabilir iyi bir 2. el kompakt.

Ama iyi fotoğraf çeken en basit cep telefonu 400-500 tl den başlıyor.

Siz hala cep telefonu diyorsunuz.

Seviyorsanız Ara'yı, önce anlamaya çalışın bence :smiley:
bende size "pes" diyorum artık. ;D

Not: Offroad- yada sair gezilerde fotoğraf makinesi yerine cep telefonu ile çekim yapıp anı yazısı, yolculuk yazısı vs paylaşan arkadaşlarımız var. Onlar yukarıda saydıklarımın dışındadır. Onlar sanat yaptıklarını hiç iddia etmiyorlar zaten

Siz hiç birşey anlamak istemiyorsunuz :D
Her fotoğraf makinası olan burjuva değildir... ayrıca cep telefonuyla bile çekilir, sadece ürettiğim bir teoridir ki, hocalarımında savunduğu bir olgu...
Cep telefonuyla yapılmış, harika bir sergide gezdim, güzel işler gördüm. Zaten fotoğrafı beyninde çekiyorsun, makina sana yardımcı oluyor.

:D

eftaLYa' Alıntı:
"DAR" dikdörtgen (vizör) bakış açılıı biri olarak "Ara olduktan sonra" kolaydır söylemek diyorum :smiley: 50 makinası olan için çok daha kolaydır. Ford'un sahibi kaç parası olduğunu biliyormudur mesela? Ama ben biliyorum. Kaç fotoğraf makinem var ve kaç param var diye :smiley: Anlayana!

Cep telefonu ile fotoğraf çekmek, fotoğraf çekmek için ekmeğinden yemeğinden zevkinden kesip fotoğraf makinesi alanlara hakarettir.
cep telefonu ile fotoğraf çekmek sanata hakarettir.
cep telefonu ile fotoğraf çekmek sahnede şarkıcı sanatını icra ederken masada oturduğu yerden şarkıyı bas bas bağırarak söyleyen müşterinin yaptığı terbiyesizliktir.

Evet herkes 5-10 milyar verip slr bir ekipman kuramayabilir kendine. Ama 100 tl ye de fotoğraf makinesi var. İnsan isterse bulabilir iyi bir 2. el kompakt.

Ama iyi fotoğraf çeken en basit cep telefonu 400-500 tl den başlıyor.

Siz hala cep telefonu diyorsunuz.

Seviyorsanız Ara'yı, önce anlamaya çalışın bence :smiley:
bende size "pes" diyorum artık. ;D

Not: Offroad- yada sair gezilerde fotoğraf makinesi yerine cep telefonu ile çekim yapıp anı yazısı, yolculuk yazısı vs paylaşan arkadaşlarımız var. Onlar yukarıda saydıklarımın dışındadır. Onlar sanat yaptıklarını hiç iddia etmiyorlar zaten

Esra hanim, saniyorum anlatamadim, anlatamamisim..

konu cep telefonu ile fotograf cekilir ...hayir cekilmez.......... gibi garip bir yere gitmis...

sizde coook kizmissiniz..

tabiki tutku ile ve buyuk emekler ile fotografcilik yapan bircok kisiye asla saygisizlik edilemez..

kimsede etmediki..!

konu sadece....yolun basindaki...genc bir arkadasimiza......elindeki makinalar ile daha cok guzel fotograflar cekebilecegini...

ve bu yolda yavas ve sindirerek yurumesini....

onermekten cikti.....

ve evet Ara yi cok severim...anladigimi da dusunuyorum..

fotografcilik sanatmidir degilmidir tartismasina ise girmek saniyorum cok tehlikeli.. :smiley:

saniyorum bu tartismanin icinden cikamayiz..

ve bircok kisi yanlis anlayip kirilabilir kizabilir...

sukadarini soylemek isterim ki..

bircok fotografcinin fotograflarini cok ama cok buyuk bir keyif ve tabiki emeklerine verdigim saygi ile hatta imrenerek izliyorum..

bu garip tartismanin baskalarini da sizler gibi kizdirip kirmadigini umarim......

sonucta...

o dar dikdotgenin icinden ayni yere baksak bile...herkezin farkli gorusleri..farkli yorumlari...farkli felsefeleri...farkli renkleri..... farkli isiklari....var...

keyifli olanda bu degilmi..?

Erkan Ogur' un bir albumunde....

"butun turkuler guzeldir"

nefsime hakim olamayip bazi duzenlemeler yaptim...ama niyet iyidir, durusttur, sevgi doludur.....

dedigi gibi....

butun fotograflar guzeldir... :smiley:

kendimce....ufak tefek yorumlar yaparken.....

niyet iyidir.....

merhaba;
yazılanların bazılarını uzun, işim olduğu ve gereksiz fotoğraf - ekipman tantanası olduğu için okumadım.

tuhaf bir konudur, herkes takılır bu meseleye. bu araba kaç yapıyor meselesi çocukca gibi bir geyiktir.

mesele şu soruları bilmektir.
1. mesele
fotoğraf nedir?
fotoğraf makinası nedir?
neden fotoğraf çekilir?

2. mesele
sanat nedir?
neden üretilir?

cevaplandıktan sonra kafadaki bu geyik tarih olmuş olur.

ben hep kendime soruyorum " sahi hakan kuzum neden fotoğraf çekiyorsun"
hadi bakalım hepimiz birkez kendimize soralım ve cevapları yazalım.

xano' Alıntı:
merhaba;
yazılanların bazılarını uzun, işim olduğu ve gereksiz fotoğraf - ekipman tantanası olduğu için okumadım.

tuhaf bir konudur, herkes takılır bu meseleye. bu araba kaç yapıyor meselesi çocukca gibi bir geyiktir.

mesele şu soruları bilmektir.
1. mesele
fotoğraf nedir?
fotoğraf makinası nedir?
neden fotoğraf çekilir?

2. mesele
sanat nedir?
neden üretilir?

cevaplandıktan sonra kafadaki bu geyik tarih olmuş olur.

ben hep kendime soruyorum " sahi hakan kuzum neden fotoğraf çekiyorsun"
hadi bakalım hepimiz birkez kendimize soralım ve cevapları yazalım.

hani bir onceki mesajimda Esra hanima anlatamamisim...demistim ya...

bu arada anlayamadigim seylerde var tabiki....

mesela bu mesaj....

"gereksiz gegikler tantana mantana".....diyerek baslayan bir yazi....!

diger bazi insanlarin..! buna benzer yorumlari....!

bumudur...?

daha nerelere donecek bakalim bu konu...

yada geyik yada tantana........

"iyi pilotlar icin ' bu adam varya ucagi poposuyla ucurur' derler...diye bir soz varmis havacilikta..

simdi bu soz yillarini bu ise vermis ve teknolojiyi takip eden bircok diger pilotlara hakaret gibi gelsede.....

aslinda o soz....o pilotun sadece gozleri ve elleri ile degil oturma organlari ile de ucaktaki tum titresimleri

hissetmesi ve hassasiyetini anlatirmis...

yani diyecegim....oyle anlasiliyorki....ya guzel dilimiz Turkce nin genis anlamlarindan...

yada...gozlerimiz..kulaklarimiz...beynimiz arasindaki... mesafelerin hepimizde farkli uzakliklarda olmasindan..

bu konu......daha coooookkk degisik yerlere gidecege benziyor...

Merhaba Hakan,

Ben bu soruları, fakültenin ilk yıllarından hatırlıyorum ((((;

Sayın Sentor; Güzel Türkçemiz diyorsunuz; Turkce diye yazıyorsunuz :smiley: Türküz.. Forumda Türkçe karakterler çok rahat görüntülenebilmekte :smiley:
Kendi söylediğinize tezatsınız.

Ayrıca yukarıda xano ne demiş, siz ne cevap vermişsiniz :D
Canınız resmen "anlamak istememiş" :smiley: Yada işinize gelmemiş. Bilemiyorum. Derya hanımla ikiniz birbirinizi destekler mesajlar haricinde tamamen yıkıcısınız fotoğraf konusunda. Bizim dediğimiz doğru gerisi boş havalarındasınız. Reel yaşamda sizin gibi kişilerle yanyana kalmayı hiç istemezdim.

xano aslında soru sormamışsınız ama yine de yazasım geldi ;

1. mesele:
Fotoğraf nedir?

Bu konuda Fotoğrafya sitesinde verilen cevap tatmin edici bence :smiley:

"Fotoğraf, doğada mevcut gözle görülebilen maddi varlık ve şekilleri, ışık ve bazı kimyasal maddeler yardımıyla ışığa karşı duyarlı hale getirilmiş film, kağıt veya her hangi bir madde üzerine saptayan fiziksel ve kimyasal bir işlemdir. Kelime Yunanca ışık anlamına gelen "photos" ve yazı anlamına gelen "graphes" kelimelerinden oluşmaktadır. Yani ışıkla yazmak anlamına gelmektedir. Fotoğrafçılık uluslararası bir dildir ve modern hayatta üçüncü bir göz vazifesi görür. Fotoğrafçılık bakmakla görmenin ayrı ayrı şeyler olduğunu kanıtlar. Fotoğraf bugünkü gelişme devrinde bir bilim ve diğer bilim kollarının da hiç şüphesiz ki en büyük yardımcısıdır. "

Fotoğraf Makinesi Nedir?

Fotoğraf maki­nesi, ışık ile resim çizmeye yarayan alete denir. ( Demişler Bilişim - Gelişim Sitesinde :smiley: ve adı üzerinde.. Fotoğraf Makinesi!!! ;D )

Neden Fotoğraf çekilir..

İşte bu herkese göre değişir. Ben gözüme güzel gelen içime dokunan herşeyi çekiyorum. Bunları sonrasında sevdiklerimle paylaşıyorum. Neden daha iyi çekmek istiyorsun derseniz Sevdiklerimle paylaşırken hislerimi daha iyi ifade edebilmek için daha iyi bir fotoğraf çeken olmak isitorum :smiley:

2. Meseleye hiç girmeyelim.. :D burada kavga çıkar o zaman kesin..

sevgili sentor, anladığım kadarıyla çok farklı yerlerdeyiz. yada ifade edemedim. türkçe bilgimin yetersizliğinden olabilir. türk olmadiğimdan olabilir belki. ;)

sevgili dery@, ben bu soruları kendime sürekli soruyorum. daha dün gibi hatirliyorum. hayatimda kazandigim ilk parayla fotoğraf makinası almıştım. sene 1988 di. neden fotoğraf çekmek istiyorsun sorusuyla o zaman karşılaştım. o günden beridir ne zaman birşeyler fotoğraflayacak olsam bu soruyu sorup öyle çekiyorum. tavsiye ederim.

sevgili LaVRaSiA, bilmem alakalımıdır ama bi deyim aklıma geldi. " türk 3 defa biçer bir defa ölçer, alman 3 defa ölçer bir defa biçer" derler. biz neticeden başlamayı seviyoruz.
sözlük ve içerik anlamları için teşekkürler. fakat sorulardan kastım "benim için ..... nedir?" diye sordurmaktı.
2. meselede belirtiğin gibi şimdilik girmeyelim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.