Freelander Almak İstiyorum

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mystic Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,948

mystic

Ana Kamp
Yer
izmir
selam dostlar
gezenbilirde karavancılık ve clasic vw grublarinda takip ve katılımcılığım var
uluslar arası yabanci bir firmanın ege bölge satış yöneticiliğinden Mart 2014 tarihinde emekli oldum
yabancidiziizle marka bir çekme karavanımız ve vw t3 1.9 tadı aracım var

clasic araçlarla geçirdiğim süreç ve merakıma artık son verdim
50 yasımda taze bir emekli olarak artık keyif alacagim ve rahat edeceğim kendimin ve ailemin ihtiyaclarina yetecek
ekonomik şartlarıma en uygun bir araç almaya karar verdim.

kararım kesinlikle freelander dır

benim ihtiyaclarımda öncelik sehir içi ve dışı kullanım izmir Çeşme arası ve civari agirlikli dolaşım
ayda bir izmir Fethiye arkası yolculuk ve yılda birkaç defa karavanımızı kısa mesafelerde taşımak

freelander 1.8 LPG önceliğimdedir

benim için km ve lokal boyalar falan filan önemli değil
motor ve aksam yenilenmiş olması şanzıman Rumlar keçe vb bakımlar ve yenilenmşliği şaft ve alt şasede problem olmaması baskı balaya ve on takım elden gecmiş olması , sanroof kesinlikle sorunlu olmamalı , motor kapağından doğan sorunları yasamamış veya çözülmüş olması önemlidir

basında da belirttiğim gibi km önemsemiyorum.

100- 150 bin km ye gelmiş artık masrafdan kaçmak için satışa çıkarılmış araçlarla ilgenmiyorum

neden freelander 1.8 derseniz ? vereceğim paranın karşılığında ihtiyaclarımı karşılayacak alınabilecek en uygun araç olabileceğine inanmıyorum

eski model parçası bulunmayan ,cok masraflı ve hasta işi clasıcleri dahi yıllarca Türkiye şartlarında
yürütüle haldeyiz clasic arac hastalığı yüzünden ne konfor ne rahatlık nede ekonomik bir avantaj sağlanamadım

son model şirket araçları kullandım ama emekliliğimde artık birazda rahatlık ve bindiğim arabanın asaletini itiyorum

Ben 50 yaşıma kadar işim gereği cok büyük risklerde uğraştım artık bundan sonrasınada risk konusunda girmem gereken faktörler tabiki olacak

Bu kararımı destekleyecek ve bana yardımcı olacak siz dostlara ihtiyacım var
bana guzel bir araba alalım ve grubunuza zevkle sohbetlere katılmamı sağlayalım

eşinizde dostumuzda ve piyasada bana uygun alınabilecek araç konusunda tekrar yardım etmenizi rica ediyorum
mail adresim , mustafa_doner@yahoo.com adresine fotograf ve bilgide paylasabilirsiniz

selam ve saygilarımla
mysticsurfers

Etiketler
Ynt: Freelander Almak İstiyorum

risk almak istemiyorum diyorsunuz freelander 1.8 diyorsunuz biraz çelişkili oldu galiba :smiley:

Freelander her zaman celiskidir :smiley: onun yerine disco 1 veya 2 alsaniz daha az masrafli olur emin olun :smiley:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bencede temiz bi disco2 al hem rahat et hem ozguvenin olsun hem kaliten olsun hem karizman olsun hemde guc kuvvey saglamlik olsun. Cok babayigit bi araba.

Mustafa bey risk istemiyorum Demiş. Demekti Disco da olmaz. O zaman kesenin ağzını açıp dmax, amarog, hilux bakmalı bence.

Risk alalim dostlar ; Madem bu araclara gonul verdik
Katlanmak gerek

Siz karar vermissiniz o zaman.burdakilere sormak bosuna olmus.gonlunuzdeki araci bulmaniz dilegi ile

ben illa freelander düşünülüyorsa dizel versiyonlarına bakın derim en azından riskleri azaltmak adına

Aslinda tam aradğiniz freelander a sahip sayilirim sanirim.1999 Model 1.8 Lpg li 3 Kapi modeline sahibim, 2 sene once 230bin km deyken 22bin tl'ye bir mimardan almiştim. O günden beri de kullanmaktan hic şikayet etmedigim, her yola rahatca olmasada, girip cikabildigim kullanimi kolay, inis binisleri digerleri icin çileli benim içinse dert olmayan çok sevdiğim bir araç kendisi.

Aldiktan 1 hafta sonra ustama götürdüm ve pek cok duzeltmesi ile 1700 lira masraf ettim. Ardından 1 sene sonra genel bir bakim icin de 1500 lira masrai oldu bu sure ortasinda ise biri muayeneden gecmesi icin 250 tl lik direksiyon hidroliginde yag sizdirma sorununa birkere de 500tl lik bir vites sorunu için masraf ettim.

2 Senede ettigim masraflar bunlar dısında olmadı. Haftada bir gün mutlaka yola cikmadan once yagina suyuna bakmak icin 10 dk harciyorum. Tup masrafimsa sehir icin de 50 Tl ye 150 km, sehir disinda ise 50Tl ye 250km civarinda, 2 ayda bir de 100 tl lik benzin aliyorum. Kisacasi genel masraflarım şahsi olarak bu şekilde.

Umarim yardimci olabilmisimdir. Ama gönül rahatliği ile söyleyebilirim ki kullanimi çok keyifli ve gerçekten çok güzel bir araba. Internette pek cok sorunundan bahsedilir ama bu şans meselesi sonucta mekanik araclar ve 0 aracta bile sorunlu modele denk gelinebilir. Umarim sizde guzel bir tane bulursunuz.

Ynt: Freelander Almak Istiyorum ..neden ?

Sevgili Dostlar

öncelikle önerileriniz ve yardımlarınız için teşekkürler
Sitede okuduğum konulardan çıkardığım ilk öncelik ;

- Alınacak aracın istenilen ihtiyaçları karşılayacak olması
- beklentiler ( yeni araç alacaklar arasında ki okuduğum kadarıyla ) masrafsız, yakıtı az , konforlu , az paraya en iyisini almak

öneriler içerisinde şu var
asfaltta kullanılacaksa bu araçların fiyatına cok daha yüksek model ve iyi arabalar alınabilinir ok.
freelander ,Toyota rav4, suzuki vitara vb gibi araçlar arazi aracı sınıfında fakat off-road da girdinizmi canınız acır ( yorumlardan )

Ben off-road tutkunu değilim ama doğayı Deniz'i seviyorum
yamaç paraşütü ve yelken yaptım uzun yıllar . 10 yıldır windsurfle uğraşmıyorum (Alaçatı'da )
Karavancılığı da doğada yasamak ve surf hayallerimi gerçekleştirmek adına yapiyorum.

Ilk yazımda da belirttiğim gibi, artık emekli oldum eşimin ve benim ortak geliriye yaşamaya çalışıyoruz ( 2 de okuyan çocuğumuz var )

şimdi asıl konu ;

ihtiyaclarımı karşılayacak araç 4 çeker olmalı çünkü , karavan çekimi ve deniz sahillerine surf için bazı yollara dalmalıyım
uzun ve kısa mesafeli uzun otoban yolculuklarımda var ( yakıt ekonomik olmalı )

çok ilginç bir tesadüf , bu yazıları balkonda yazarken önümüzdeki cadde de eski model bir binek araç ufak bir çukurdan geçerken akis kırdı
freelander sahibi 4 genç durdular ve yardım etmeye çalışıyorlar ( mukkemmel )

sonuç olarak ; emeklilik .....
Uğraşacak vakit çok ama .., ! çok nakit yok .

Kararımda freelander diesel , Toyota rav4 , suzuki vitara var . En iyi tercih sizce hangisi ?
yada geç bunlarımı .... Al bir binek Volvo S4 , vw caddy , Audi 1,9 diesel hiç uğraşmamı ?

selam ve saygılarımla

mystic' Alıntı:
Sevgili Dostlar

öncelikle önerileriniz ve yardımlarınız için teşekkürler
Sitede okuduğum konulardan çıkardığım ilk öncelik ;

- Alınacak aracın istenilen ihtiyaçları karşılayacak olması
- beklentiler ( yeni araç alacaklar arasında ki okuduğum kadarıyla ) masrafsız, yakıtı az , konforlu , az paraya en iyisini almak

öneriler içerisinde şu var
asfaltta kullanılacaksa bu araçların fiyatına cok daha yüksek model ve iyi arabalar alınabilinir ok.
freelander ,Toyota rav4, suzuki vitara vb gibi araçlar arazi aracı sınıfında fakat off-road da girdinizmi canınız acır ( yorumlardan )

Ben off-road tutkunu değilim ama doğayı Deniz'i seviyorum
yamaç paraşütü ve yelken yaptım uzun yıllar . 10 yıldır windsurfle uğraşmıyorum (Alaçatı'da )
Karavancılığı da doğada yasamak ve surf hayallerimi gerçekleştirmek adına yapiyorum.

Ilk yazımda da belirttiğim gibi, artık emekli oldum eşimin ve benim ortak geliriye yaşamaya çalışıyoruz ( 2 de okuyan çocuğumuz var )

şimdi asıl konu ;

ihtiyaclarımı karşılayacak araç 4 çeker olmalı çünkü , karavan çekimi ve deniz sahillerine surf için bazı yollara dalmalıyım
uzun ve kısa mesafeli uzun otoban yolculuklarımda var ( yakıt ekonomik olmalı )

çok ilginç bir tesadüf , bu yazıları balkonda yazarken önümüzdeki cadde de eski model bir binek araç ufak bir çukurdan geçerken akis kırdı
freelander sahibi 4 genç durdular ve yardım etmeye çalışıyorlar ( mukkemmel )

sonuç olarak ; emeklilik .....
Uğraşacak vakit çok ama .., ! çok nakit yok .

Kararımda freelander diesel , Toyota rav4 , suzuki vitara var . En iyi tercih sizce hangisi ?
yada geç bunlarımı .... Al bir binek Volvo S4 , vw caddy , Audi 1,9 diesel hiç uğraşmamı ?

selam ve saygılarımla

öncelikle ne kaan ekmek o kaan küfte derler bizim buralarda

emekliliğiniz hayırlı olsun şanslı emeklilerden sayılırsınız hem okuyan iki çocuk hem de hobiler Allah daim etsin....

araç almak şans işi olduğu kadar iyi araştırma çok önemli

öncelikle 4x4 mü olacak yoksa binek araç mı buna tam karar verip öyle hareket edin derim ben

eski konuları incelemiş olduğunuzu varsayarak kısaca fikirlerimi yazayım

1.8 freelander üstünde bmw motoru vardır ve bu araca çok uygun bir motor değildir bir de zamanında freelander ustalarının bmw motorunu tanımaması üzerine çok sorunlu olmuşlardır... arazi kullanımında yada şehir içi kullanımlarında motor kaliteli fakat kasaya uygun olmadığı için zorlanarak kasayı hareket ettirmesinden dolayı sıkıntılar oluşmuştur...

dizel versiyonlarda motor torku daha yüksek olduğu için daha az sorunlu olmuşlardır...

land rover freelander toyota rav4 suzuki vitara hepsi kalitesini kanıtlamış araçlardır.... ben olsam benzinli alacaksam toyota rav4 düşünürüm çevremde örnekleri var yıllardır biniyorlar lpg ile hiç sorunları yok gibi dizel olacaksa zaten bu segmentte tek seçenek gibi freelander alırım.... biraz daha arazi işine gireceksem gerek ustasının bolluğu gerek parçası suzuki vitara düşünürüm...

aslında binek araç doğama ters :D

toyota yol performansı en iyi olanı
land rover dizel olması ve yol arazi performans dengesi var
suzuki yol da sıkmaz arazide daha iyi bence birde parça uygunluğu ve bulunması kolay bu segmentin defenderı gibi geliyor bana

en azından yukarıdaki modelleri kullanma fırsatım oldu kısa süreli tecrübelerim bunlar bütün araçların içine bir binin sadece kullanın demiyorum direksiyona oturun her seçenek kendine göre kalitesini ortaya koymuş araçlar

Üstadım ben de karavan çekmek için 2000 model 1,8 aldım iki yil önce.140 bin de idi.alır almaz lpg taktırdım Triger seti devirdaim pompası tüm su hortumları viskoz kaplin termostat tüm subaplar değiştim. çeki demiri taktım. ön takım rotiller arka dif. takozları arka dingil bağlantı lastikleri viraj çubuğu lastikleri ve şimdi aklıma gelmeyen birçok kritik parçayı yeniledim. Freelander alacaksanız suyuna ve yağına dikkat edin mutlaka. Bu araç hararet e karşı çok hassas. Eğer dikkatli bir kullanıcı iseniz keyifle uzun yıllar kullanırsınız. LPG li 1.8 ler dizellerden daha az yakıyor bilginize. (abimde ww cady var uzun yolda neredeyse aynı yaktı) Ayrıca dizellerin motor gürültüsünü içeri çok fazla aldığını da unutmayın.

freelander emekli adama göre araba değil.
diğerleri (rav4,vitara) sorun çıkarsa da 2-3bin, hadi çok bahtsızsınız diyelim 4-5 bin lira ile sorunu çözmeyi umabilirsiniz, ama freelander alınca böyle beklentileriniz olmasın.

bu listede caddy'den başka emekli adam arabası yok gibi geldi bana.

hem kaporta hem de hareket aksamlarında hali hazırda sorunları olmayan daha doğrusu olan sorunları yaptırılmış olsun dediğim 2 kapılı spor model 1.8 lpg takılmış freelander fiyatı 23200 olunca pek bir sevinip aracı aldım. debriyaj ve şanzumandaki sorunlara bmv servisinde 2000 tl harcandı. Motorunda ve diğer hiçbir aksamında problem olmadığı şaftı düzgün olduğu için. Fren hidroliği şu bu direksiyon kutusunda filan ufak tefek masraflarla 1000 tl daha gitti.

Arazi vitesiyle alakalı ustaların Yavru şanzuman dedikleri bölüm için de 1300 lira harcamam tavsiye edildi. Onu da kısa zamanda çözmek zaten 4x2 olarak kullandığım için zaruri gelmemişti. 1800 tl verip kasko da yaptırdım. 2000 model araç için konforunu yoldaki ağırlığını, tümseklerden çukurlardan vb. geçerken 2014 hyundai accent blue 8000 km araçla yaşadığım sarsıntılardan sonra yok artık dediğim aracı kullanmak istesem de;
herkesin otomatik alma bu aracı düz vites al şanzuman sorun yaratmıyor en azından diyerek beni otomatik araçtan uzaklaştırıp istanbul trafiğine çıktığımda yukarıdan bakmak ve ağır bir araçta olmak ne kadar zevk veriyor olsa da lanet ettiğim bir yanlış karar oluşmuş oldu ki eşim zaten hiç kullanamıyor.

Ben 25000 TL gibi bir rakamla zararımı bindiğime sayarak satmak istiyorum. İyi birn ustaya iyice her yerine baktırıp ben bu aracı alır binerim ve kullanırken de başka sorun çıkarsa baş edebilirim diyecek birine satmak isterim. istanbul avcılar civarında araca ustanızla gelip baktırabilirsiniz. Doğrusu işim dolayısıyla arabayı oraya buraya götürme şansım da pek yok. Tanışırsak zaten anlarsınız.

Bu arada forumda yapılan eleştiriler bazen çok acımasız olsa da olumlu yorumları kesin dikkate almak lazım. Buradaki adamların iyi dedikleri iyi oluyor. Bu freelander 1.8 sport araca çok iyidir diyeni hiç görmesem de nedense ben de sizin gibi inatla belki çok güzel karizmatik tam istediğim renkte üstü açılabilen bir sunrooflu bir araç olduğu ve bence konforuna göre çok uygun fiyatlı olduğu için almıştım. Biraz kandırılmış olsam da baktırmak için zaten zamanım olmaması ve insanlara güvenmek istememden dolayı zaten katlandığım sorunlar da dahil olarak yine de forumdaki parçaları çok pahalı çok yakıyor vb yorumlara kesinlikle katılmıyorum. Hele parçası bulunmuyor diyenlere cidden sadece istanbul için yorum yapmak gerekirse Yerinizde oturarak bir telefonla 3 saatte olduğunuz yere getirtiyorsunuz. Bu yok demekse var ne demek?

Neyse aracı satarken elinizde otomatik vites büyük bir kazaya karışmamış yürüyeninde sorunu olmayan bir araçla takas da düşünebilirim. Daihatsu, tata, hyundai, dacia, sangyong markaları dışında :smiley:

Daihatsu, tata, hyundai, dacia, sangyong markaları dışında :smiley:

Daihatsu iyidir, hyundai'nin de en eskileri hariç her arabası arıza istatistiği ve makul fiyata tamir edilebilirlik açısından freelanderdan daha güvenilirdir, dacia'yı ve sangyong'u bilmem ama kullananlar memnun gibi. Freelander kullananlar ise ikiye ayrılıyor: halinden memnun gözükenler ve lanet okuyanlar. Biraz şans meselesi herhalde, temizi çıkınca o da çok dert değil anlaşılan. Her arabada bu aşağı yukarı böyledir de tamirciye hyundai ile giderseniz size çıkaracağı fatura ile bmw götürürseniz çıkaracağı fatura aynı olmuyor, freelanderın da adı biraz da bu yüzden kötüye çıkmış gibi. İngiliz otomotiv sektörünün de neredeyse çökmüş ve lüks arabadan başka hiçbirşey üretemiyor durumda olması da problemin bir parçası olabilir. Eh gidip te bentley alacak halimiz olmadığına göre, bize o diyardan kullanabileceğimiz araba çıkmaz, benim fikrim bu. Bu arada tata'ya da fazla kötü gözle bakmayın ne de olsa aracınızın markasının yeni sahibi onlar, belki servislerinde freelander parçası bile vardır ;)

Bu arada arabaya bir yığın masraf yapıp satmak mantıklı değil siz olayın büyük kısmını çözmüşsünüz zaten, geriye kalmış arazi şanzımanı. O da halledildikten sonra başka bir probleminiz kalmadığına göre belki arabaya bir şans ta verebilirsiniz. Otomatik alma diyenler ise eğer kaçtığınız şey masrafsa haklı, bu başınıza gelenler sizi üzdüyse bu forumda otomatik vites tamirat kabusu hikayelerinden de var isterseniz onları da anlatırız, düşünün düz vitesli landrover bu kadar dert çıkarmış bi de otomatik olsa bu işin altından nasıl kurtulurdunuz bilemiyorum. Her ne kadar işinin ehli ekonomik yoldan güzel tamir edebilse de sonuç her zaman öyle olmuyor...

Ha arabayı elimde mi tutayım yoksa satıp kurtulayım mı karar veremediyseniz- motorun yağ değişim kapağını açıp bakın: İçinde bol yağ çamuru varsa karar açık: satmak daha mantıklı. Yok temiz gözüküyorsa, bir de radyatörüne baktırın (artık nasıl olacak bilmiyorum o da önemli), o da temizse sırada diferansiyeller var, onlar da uğuldamıyorsa ben olsam daha ne var ki masraf çıkaracak şaftı da kontrol ettirmişsiniz zaten? diye düşünürdüm, arabanın üstünde LR yazıyor olsa bile başa bela olacak şeyler bunlardan ibaret, o durumda almışken en az 1-2 sene kullanmadan satmaya gerek yok, herhalde herşeyini tamir ettirdiğiniz araba bundan daha evvel ilave bir problem çıkarmayacaktır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri