Freelander Td4 2006 4x4 60km-80km Arasında Sarsıntı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DoğalHayat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,176

DoğalHayat

Ana Kamp
Selam,

Aracımda FreeLander TD4 2006 4x4 60km-80km arasında sarsıntı oluyor. hız 90 ve sonrasına geçince sarsıntı kayboluyor.

Neden olabilir ?

Etiketler
Selam,

Aracımda FreeLander TD4 2006 4x4 60km-80km arasında sarsıntı oluyor. hız 90 ve sonrasına geçince sarsıntı kayboluyor.

Neden olabilir ?

Şaft takozları baş şüpheli. Devamında arka defransiyel yan takoz içi kopuk. Sonrasında akslar ve lastikler. Basitten başlayıp arabayı liftte iken şaftı sallayın belli olur. Liftte iken akslar bakılır ve sorun yoksa balans testi yapılır lastik servisinde

arabada hafif ıslık sesi var. 2003 td4. gaza bastıkça artıyor. merak ettiğim şu ki turbo 1800 devirde de çalışıyor mu? o devirde bile ıslık geliyor. Bir diğeri de 40-60 km arasında sanki bir parça sürtme sesi geliyor. mekaniksel olduğunu döner ekipmanlar ile alakalı olduğunu üşünüyorum. yarımlarınız için teşekkürler

Saygılar

Turbo daima çalışan bir parçadır. Egzoz gazı yoğunluğu arttıkça devir yükselir.. Şayet ıslık sesi geliyor ise ya yüksek hava basınç hattında kaçak veya turbo balansı bozuktur. Eğer 1500m veya daha yüksek yerde ikame iseniz ıslık sesi eser miktarda duyulabilir.

ankara. yüksek hava basın hattı kontrolü yapayım. bu şekilde ıslık (ince) uzun süreli kullanımda problem yaratır mı?

Sesin turbo kaynaklı olduğunu varsayarak konuşalım evet. Tavsiyem, turbo sökülüp balans kontrolü yaptırın. Bu arada aracın motoru m47d bmw 320 motoru. Land olarak pahalı olan parçalar bmw olunca ucuz. Misal şaft mafsalı tofaş kuş serileri ile aynı. Şaft askı talozu Ford Transit ile aynı gibi.

Sesin turbo kaynaklı olduğunu varsayarak konuşalım evet. Tavsiyem, turbo sökülüp balans kontrolü yaptırın. Bu arada aracın motoru m47d bmw 320 motoru. Land olarak pahalı olan parçalar bmw olunca ucuz. Misal şaft mafsalı tofaş kuş serileri ile aynı. Şaft askı talozu Ford Transit ile aynı gibi.
servet bey başka bir sorum olacak. bagaj kapısı açma kolu çalışmıyor. mekanik kısım sanki problemsiz fakat elektriksel bir hata olabilir. sigorta kutusundaki hangisigorta bagaj kapı açma koluna bakıyor?

servet bey başka bir sorum olacak. bagaj kapısı açma kolu çalışmıyor. mekanik kısım sanki problemsiz fakat elektriksel bir hata olabilir. sigorta kutusundaki hangisigorta bagaj kapı açma koluna bakıyor?
Kola dokununca arka camda hareket var mı?
Kutup başını çıkarıp takınca arka cam iniyor mu kendiliğinden?

Açma kolu içinde mikro sviç arızalı olabilir.
Kapıya giden sağdaki gırtlak boru içinden kablo kopuğu olabilir.

Şaft takozları baş şüpheli. Devamında arka defransiyel yan takoz içi kopuk. Sonrasında akslar ve lastikler. Basitten başlayıp arabayı liftte iken şaftı sallayın belli olur. Liftte iken akslar bakılır ve sorun yoksa balans testi yapılır lastik servisinde
Enteresan bir durum oldu.
Aracın aküsü bitti. şarj da olmadı. Değiştirdik..

Yeni akü takılınca aracta bahsettiğim o sarısıntı %90 azaldı !!

Akünün gücü ateşlemeye yetmiyor olabilir diye düşünmeye başladım. klima , far , müzik olunca.

Yüksek hıza çıkınca elektrik üretimi arttığı için sarsıntı azalıyordu demekki ?

Karşılaştınız mı bu durumla hiç ?

Enteresan bir durum oldu.
Aracın aküsü bitti. şarj da olmadı. Değiştirdik..

Yeni akü takılınca aracta bahsettiğim o sarısıntı %90 azaldı !!

Akünün gücü ateşlemeye yetmiyor olabilir diye düşünmeye başladım. klima , far , müzik olunca.

Yüksek hıza çıkınca elektrik üretimi arttığı için sarsıntı azalıyordu demekki ?

Karşılaştınız mı bu durumla hiç ?

Olabilir. Şayet akü Köprüsü koptu ise alternatör çıkışı tam Dc gerilim sağlayamaz ve araç elektronik sistemi saçmalayabilir. Hiç başıma gelmedi

Kola dokununca arka camda hareket var mı?
Kutup başını çıkarıp takınca arka cam iniyor mu kendiliğinden?

Açma kolu içinde mikro sviç arızalı olabilir.
Kapıya giden sağdaki gırtlak boru içinden kablo kopuğu olabilir.
cam hareket etmiyor. kuup başını söktüm cam inmiyor. sağdak gırtlak dediğiniz menteşe yanından giden midir? orayı da bir kontrol edeyim.

Aracı ehil bir yerde baktırın. Nerede ikame ediliyor?
Merhaba dostum 2006 180 bin de td4 aracımda çalıştırıyorum 3-4 sn sonunda stop ediyor. Bu durumu bazen motor soğukken bazen sıcakken yapabiliyor. Sağ arka tekerlekteki pompayı ve filitreyi orijinalleriyle değiştim. Enjektör geri kaçırma ve değerlerine baktırdım , ana pompada ki müşüre baktırdım, ancak hepsi normal. Araç çalışırken kısa süre beyaz duman atıyor ardından kesiyor. Ayrıca arıza kaydı çıkmıyor. Araç bazen kendiliğinden bir müddet sonra deneyince çalışıyor bazen de gaz vererek çalışıyor sorunu hala çözemedik yardımcı olabilirseniz sevinirim

Aracı ehil bir yerde baktırın. Nerede ikame ediliyor?
Arkadaşım merhaba 2006 180 bin de td4 aracımda çalıştırıyorum 3-4 sn sonunda stop ediyor. Bu durumu bazen motor soğukken bazen sıcakken yapabiliyor. Sağ arka tekerlekteki pompayı ve filitreyi orijinalleriyle değiştim. Enjektör geri kaçırma ve değerlerine baktırdım , ana pompada ki müşüre baktırdım, ancak hepsi normal. Araç çalışırken kısa süre beyaz duman atıyor ardından kesiyor. Ayrıca arıza kaydı çıkmıyor. Araç bazen kendiliğinden bir müddet sonra deneyince çalışıyor bazen de gaz vererek çalışıyor sorunu hala çözemedik yardımcı olabilirseniz sevinirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.