Freelander2 Almak İstiyorum Ama!?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gimootomotiv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,976

Gimootomotiv

Yeni Üye
Arkadaşlar abiler iyi günler.
Yaklaşık 80/90 bin arası bütçem var.
Yaklaşık 15/20 gündür freelander2 td4 bakıyorum. Bütçeme göre 2007/2009 arası 120-150bin km arası uygun bulabiliyorum.
Çok araba kullanan birisi değilim yılda 10/15bin km yol yaparım. Hem şehirde işimi görsün hem yaylalarda kamp yapmayı seviyorum. Bunun için freelander 2 bakıyorum.

Maslaktan bir ustanın dediğine göre bu araçların 120bin den sonra şanzıman sıkıntısı fazla çıkıyormuş ve 9/10 bin tl arası masrafları çıkıyormuş.
Bir akıl arıyorum? bu araçların hakikaten şanzımanlarında, motorlarında vs. böyle sıkıntılar varmıdır??
Şimdiden çok teşekkürler hepinize

Selam
Araç olarak sizin işinizi gayet güvenilir ve konforlu olarak görecektir
Sorun olarak kronik birşeyler olduğunu duymadım bakımları düzgün yapılmışsa problem olmaz ama birazda şans işidir bu mevzuu ve her marka için geçerli
Bence bakımları kayıtlı araçlara bakın derim hem geçmişi ile ilgili bilginiz olur hemde içiniz rahat eder

şanzımanı bilmiyorum ama motor enjektrölerinde saçma sapan problemler çıktığını söylemişti eski bir kullanıcısı.

Ben düşük kilometrede 2.2 dizel ve en üst paketini geçen sene aldım. Alır almaz her ihtimale karşı sağlam bir bakım yaptım (triger, motor kayışı, enjektör temizliği, tüm filtreler vs) 14 ay ve 22 bin kilometredir de kullanmaktayım. Güncel model bir çok sedan ve iki crossover dahil tereddütsüz en sevdiğim ve hakkında uzun yıllar değiştirmeme kararı verdiğim araç oldu. Kullandığım süre zarfında hiç bir sorun yaşamadım, bakımlarını ihmal etmiyorum. Çok keyifli ve çok konforlu bir kullanımı var. Yüksek km lerde en baba arızaları bile verse hepsini sıfırlarım, bu durumda bile yükseltilip crossover olarak satılan c sınıfı hb otomobiller kadar pahalıya gelmeyecek. Bu anlamda kendisinden çok memnunum

Ben düşük kilometrede 2.2 dizel ve en üst paketini geçen sene aldım. Alır almaz her ihtimale karşı sağlam bir bakım yaptım (triger, motor kayışı, enjektör temizliği, tüm filtreler vs) 14 ay ve 22 bin kilometredir de kullanmaktayım. Güncel model bir çok sedan ve iki crossover dahil tereddütsüz en sevdiğim ve hakkında uzun yıllar değiştirmeme kararı verdiğim araç oldu. Kullandığım süre zarfında hiç bir sorun yaşamadım, bakımlarını ihmal etmiyorum. Çok keyifli ve çok konforlu bir kullanımı var. Yüksek km lerde en baba arızaları bile verse hepsini sıfırlarım, bu durumda bile yükseltilip crossover olarak satılan c sınıfı hb otomobiller kadar pahalıya gelmeyecek. Bu anlamda kendisinden çok memnunum

Merhaba hocam bu tür bakımlar ne kadara mal oluyor bende yılbaşından sonra almayı düşünüyorum. fikir sahibi olmak için bir de bu araba yakıt tüketimi nasıldır. bilgi verebilirseniz sevinirim.

Konu eski. Bende eski kullanıcısı olarak iki kelam edeyim.

Motoru psa grubuna ait Peugeot araçlarda kullanılır. Ford aynı hacimde ekipmanları farklı olarak kullanmakta idi. Aracın şanzumanı aisin. Mekanik ömür araç ile aynı. Yakıt tüketimi biraz yüksek. Şehir içi 11 şehir dışı 7 litre.

Terrain response sistemi doğru yol şartlarında aracı bambaşka boyuta taşıyor. Devrilme engrlelyicisi fazlaca iyi. İstem dışı bir durumda aktif oldu. Şimdi yazıyor olmam için Yaradanın bahşi, teknolojinin sebebidir.

Gelelim sıkıntıları neler,

Haldex ve şanzuman yağı ile defransiyel yağları değişim periyodu ve doğru sarf malzemeler ile yapılmalı. Yoksa Haldex vuruntu yapar ve bozulur.

Yakıt sistemi hava yapar ise asla ve asla boşta marş yapılmaz. Mutlaka enjektör soketleri sökülecek ve havası alınacak. Sistem üzerinde elektro pompa vs yok. Depoda içeride 2lt harici kap içinde pompa var. O da sadece arazide depo çalkalama yaparsa diye hazineyi dolu tutuyor. Sistem mürekkepli kalem ibriği gibi.

Şayet, enjektör soketleri sökülmeden hava alınır ise enjektörler bozulur.

Bir diğer sorun ise overboost hatası. Arızayı okuyan ağğbii turbo gidik diyor, değil. Hava akış metre çok nazik. Bozuluyor, bilen bilmeyen aracı katlediyor.

Uzun oldu yahu. Toplayalım,

Araç alınacağı zaman sert kalkış yapın. Alttan vurma hissi geliyor ise anahtarı teslim edin uzaklaşın. ( Haldex)

Rampa bulun aracı sıkıştırıp yürüyün. 90 130 km neyse ramoaya göre, anlık kesinti olursa motorda anahtarı verin uzaklaşın ( enjektörler).

Bu iki hata yoksa vites geçişleri vs normal sayıyorum, boyasını cilasına bakmayın alın, keyfini çıkarın

Merhaba hocam bu tür bakımlar ne kadara mal oluyor bende yılbaşından sonra almayı düşünüyorum. fikir sahibi olmak için bir de bu araba yakıt tüketimi nasıldır. bilgi verebilirseniz sevinirim.

Bosch marka hava, yağ, yakıt, polen filtresi ve catrol 5/30 ile yaptırdığım periyodik bakımı ücret olarak renault clio dan fazla veya farklı değil.
60 bin km de ilk satın aldığımda araçta hiçbir problem olmamasına rağmen; yukarıda belirttiğim filtre ve motor yağı dışında triger ve motor kayışı, otomatik şanzıman yağı, enjektörlere giden yakıt hortumu, ismini bilmediğim plastik muhafaza içerisinde büyükçe bir filtre, dört adet kızdırma bujisi değişimi ile enjektör temizliği gibi detaylara girdiğim için beşbinliraya yakın bir bakım masrafı oldu. Bunun dışında şu ana kadar periyodik yağ-filtre değişimi dışında hiç bir işlem yapma gereği olmadı.
Yakıt tüketimim büyük şehir trafiği içerisinde 10 lt/100 km, şehir dışı ise 7 lt/100 km ortalamada. Freelander 2 açısından şu an bana göre en önemli problem temiz ve düşük kilometrede olanını bulabilmek. Çünkü bu aracı bilenler ve meraklıları alıyor. Otomobil fiyatlarının bu denli yüksek olduğu bir ortamda, donanım olarak yüksek bir Freelander 2 nin ikamesi olabilecek bir aracı çok fahiş fiyatlara edinebilirsiniz. Hal böyle olunca düşük km ve temiz olanını satmak isteyenda az.

Son düzenleme:

Bosch marka hava, yağ, yakıt, polen filtresi ve catrol 5/30 ile yaptırdığım periyodik bakımı ücret olarak renault clio dan fazla veya farklı değil.
60 bin km de ilk satın aldığımda araçta hiçbir problem olmamasına rağmen; yukarıda belirttiğim filtre ve motor yağı dışında triger ve motor kayışı, otomatik şanzıman yağı, enjektörlere giden yakıt hortumu, ismini bilmediğim plastik muhafaza içerisinde büyükçe bir filtre, dört adet kızdırma bujisi değişimi ile enjektör temizliği gibi detaylara girdiğim için beşbinliraya yakın bir bakım masrafı oldu. Bunun dışında şu ana kadar periyodik yağ-filtre değişimi dışında hiç bir işlem yapma gereği olmadı.

Cevap için teşekkür ederim.

Freelander 1 kullanicisiyim 2006 model td4 aracım sabahları ilk çalıştırmada sanki oksuruyormis gibi calisiyor sebebi nedir daha once boyle birsey basina gelen varmi birde 10 dakka sonra gayet normal calisiyor gidisinde gaz yemesinde hic bir sikinti yok

Freelander 1 kullanicisiyim 2006 model td4 aracım sabahları ilk çalıştırmada sanki oksuruyormis gibi calisiyor sebebi nedir daha once boyle birsey basina gelen varmi birde 10 dakka sonra gayet normal calisiyor gidisinde gaz yemesinde hic bir sikinti yok
Km kaç?
Vaziyete göre enjektör revizyonu görülüyor. Kızdırma bujilerinin sağlam olduğunu var sayıyorum

Ve usta daha sonrasında gün içindeki calistirmalarimda hiç bir problem olmuyor saat gibi
Ve ustam bi sorum daha olacak aracı 70 ve üzeri hızlarda kullanırken sağa viraja girerken araç sanki tırtıklı yolda gidiyor gibi bi sarsıntı oluyo sola virajlarda böyle bi sorun yok aks kafasi dendi degistirdim kesilir gibi oldu ama yine başladı aynı sorun özellikle saga viraja girdiğimde yapıyor bunu birde gaza bastigim zaman oluyor gazdan cektigimde bişey olmuyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR