Frenli̇ Çeki̇ Başlığı Sorunları...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 29
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,931
Merhabalar,

Aynı sorun bende de oldu ALKO frenli kaplin 1350 kg amortiseri patlamış nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrim yok zira alalı ancak 1 sene oldu ve bir kere burhaniye ye gittim o kadar. Karavanımı aldığım 2K karavanı aradım yanlış kullanmışsınız dedi halbuki çok dikkat ederim kullanırken ve dediğim gibi sadece bir kere kullandım. Nasıl tamir ettirdiğiniz konusunda yardımcı olabilir misiniz ALKO ya e-mail ettım cevap vermediler, 2K dan osman bey ile konuştum yeni kaplin takılması lazım diyor.
Çeki okundaki gazlı fren pistonunu nasıl yanlış kullanmışsınız? Zaten frene basınca kendisi kapanıyor, hareket edince yine kendisi açılıyor. Zamanla bozulması beklenen bir şey tabii ama sizinki gibi yeni ve az kullanılan bir karavanda nasıl bir durum olmuş, çok merak ettim 🧐

Etiketler
Çeki okundaki gazlı fren pistonunu nasıl yanlış kullanmışsınız? Zaten frene basınca kendisi kapanıyor, hareket edince yine kendisi açılıyor. Zamanla bozulması beklenen bir şey tabii ama sizinki gibi yeni ve az kullanılan bir karavanda nasıl bir durum olmuş, çok merak ettim 🧐
Ben de anlamadım, bu konuda 2k karavanın yaklaşımı da hiç yapıcı olmadı. Firmaya parçayı söküp ALKO ya göndermelerini hata benden kaynaklı ise zaten belli olacağını söyledim ama ısrarla benden kaynaklı olduğunu ve yenisini almam gerektiğini söylediler. ALKO ile zaten hiçbir şekilde iletişim kurmak mümkün değil. Akmühendis bey'in dediğine katılıyorum ALKO hem firma hemde malzeme olarak gerçekten Türkiyede abartılmış bir marka.

Amortisörü sokmek gavura eziyet..

Ben böyle bir maskaralığı, Arçelik ekmek yapma makinasının
kayışını değiştirirken yaşamıştım.
Adeta kayış değiştirmeyin, atın yenisini alın zihniyetiyle yapılmış.
Sonunda tabanını kestim ve kolayca kayışlar eğişti.

Fakat bu meretde öyle kesilecek bir alt taban da yok..

Binbir zahmetle söküm yaptık,
gazlı amortisör yedeği yok...!!!

Gelse, ben dahil dağılan kafayı toparlayacak adam yok..:mad::mad::mad:

Aman siz siz olun AL-KO 3004 den uzak durun.
Daha basit mekanizmalı frenli başlık seçin..

Damdan düşmüş hocanın tavsiyesi .. :confused:😇:p
Akın hocam bu kadar tecrübe ile siz bunları yaşıyorsanız, yeni çekme karavan kullanıcıları için kolay olmayacak bir durum, geçmiş olsun, selamlar

Ben de anlamadım, bu konuda 2k karavanın yaklaşımı da hiç yapıcı olmadı. Firmaya parçayı söküp ALKO ya göndermelerini hata benden kaynaklı ise zaten belli olacağını söyledim ama ısrarla benden kaynaklı olduğunu ve yenisini almam gerektiğini söylediler. ALKO ile zaten hiçbir şekilde iletişim kurmak mümkün değil. Akmühendis bey'in dediğine katılıyorum ALKO hem firma hemde malzeme olarak gerçekten Türkiyede abartılmış bir marka.

Karavanı ilk aldığımda sağını, solunu, altını inceledim. Altındaki bu görüntüyü görünce canım sıkıldı.

Alko aks 3004

Aydos stabilizatörü sonradan burada taktığı için önce onları arayacaktım ama sonra düşündüm; Al-ko bu ürünü hazır kit olarak bu paslı borusuyla beraber veriyordur diye. Zaman içinde denk geldikçe başka marka Avrupa karavanlara baktım. Bir kaç tanesinde daha gördüm böyle paslı boruyu (Eriba, Bürstner vs); demek ki Al-ko'nun yediği nane bu diye emin oldum.

Resmen hurdacıdan boru kestirip aceleyle koymuşlar stabilizatör montaj kitinin içine. İnsan bir galveniz yapar. Tamam fonksiyonellik olarak sorun yok, kalın boru neticede, yüzeyi paslanmış ama Al-ko'ya hiç yakıştıramadım bu ürünü.

Karavanı ilk aldığımda sağını, solunu, altını inceledim. Altındaki bu görüntüyü görünce canım sıkıldı.

Ekli dosyayı görüntüle 639390

Aydos stabilizatörü sonradan burada taktığı için önce onları arayacaktım ama sonra düşündüm; Al-ko bu ürünü hazır kit olarak bu paslı borusuyla beraber veriyordur diye. Zaman içinde denk geldikçe başka marka Avrupa karavanlara baktım. Bir kaç tanesinde daha gördüm böyle paslı boruyu (Eriba, Bürstner vs); demek ki Al-ko'nun yediği nane bu diye emin oldum.

Resmen hurdacıdan boru kestirip aceleyle koymuşlar stabilizatör montaj kitinin içine. İnsan bir galveniz yapar. Tamam fonksiyonellik olarak sorun yok, kalın boru neticede, yüzeyi paslanmış ama Al-ko'ya hiç yakıştıramadım bu ürünü.

Paslı boru Alko’ya ait değil galiba.:sweatsmile: Karavana ait olan bu borunun üzerine Alko Stabilizatör takılıyor.
Resimleri videodan aldım.
ZUGROHR2

ZUGROHR1

Videodaki borunun (paslı değil) karavana ait olduğu görülüyor. Video Almanca ama durum resimlerden anlaşılıyor.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=fsMm7wmQKrs

Son düzenleme:

Resmen hurdacıdan boru kestirip aceleyle koymuşlar stabilizatör montaj kitinin içine.

@Akdeniz45 Hüseyin hocam, borunun stabilizatör montaj kitinin içinde olduğu söylemim yanlış olmuş. Ancak bizim karavanların şasesi, dingili, kaplini, her şeyi Al-ko zaten. Yani o boruyu karavan üreticisinin başka bir yerden tedarik etmesi olasılığı bence hiç yok.

Videoda görüldüğü gibi o boru çok kritik bir parça. Tam olarak hangi kısımla beraber satılıyor bilemiyorum ama Al-ko olduğuna hiç şüphem yok.

Ekli dosyayı görüntüle 639390

Aytaç hocam görüntü korkutucu. Akşam gidip bende hemen kontrol etmem lazım. Yanlış anlamadıysam bütün yükü çeken parça bu.

Geçmiş olsun, ilginç bir yaklaşım. Frene basmaktan başka ne yapabilirsiniz bu parçaya acaba. Hatanın sizden kaynaklı olduğunu söylemişler ama ne hata yapışsınız onu söylememişler. Umarım sorununuz çözülür.

@Akdeniz45 Hüseyin hocam, borunun stabilizatör montaj kitinin içinde olduğu söylemim yanlış olmuş. Ancak bizim karavanların şasesi, dingili, kaplini, her şeyi Al-ko zaten. Yani o boruyu karavan üreticisinin başka bir yerden tedarik etmesi olasılığı bence hiç yok.

Videoda görüldüğü gibi o boru çok kritik bir parça. Tam olarak hangi kısımla beraber satılıyor bilemiyorum ama Al-ko olduğuna hiç şüphem yok.
videoda görünen boru al-ko nun frenli V kaplinin bir parçası. üzerine stabilizatör gelince kaplin sökülüp yerine stabilizatör takılıyor. kaplininde bağlı olduğu yer o boru. (kaplinlerdeki körük içerisindeki borunun devamı)

Alko 1000 kg frenli kaplin ceki oku 1355

Bu ciddi bir durum. Kaplinin üzerinde aṣağıdaki resimdekine benzer Alko ve numaralar yazılması lazım.

KAPLIN

Alko, numaralar yazan yerin resmini ve karavanın modelini, yaṣını forumda yayınlarsanız (özelden de gönderebilirsiniz) durumu Almanya'da Alko’ya sorabilirim.

Bugün Alko merkeziyle konuṣtum. Konuṣtuğum Teknik eleman,
„2021 yılı baṣında yeni alınan bir karavanda ҫeki borusunun paslanması normal değil“ dedi.

Tavsiyesi:
Karavanın alındığı yerin durumu kendilerine bildirmesi gerekiyor.

Fren pistonu konusunda ṣunları söyledi:
Alko ṣasilerde iki türlü fren sistemi var. Normal fren sisteminde yeni karavan 500 kilometre gidince ilk bakımının yapılması, diğerinde ise 5000 km sonra ilk bakımını yapmak gerekiyor.

Teknik eleman, fren pistonlarının kısa süre sonra bozulmasının nedeni olarak ayarlarının yapılmamıṣ olmasını tahmin ediyor.

Aṣağıdaki video fren pistonunun nasıl değiṣtirileceğini gösteriyor.

Bilgilendirici faydalı bir video. Almanca bilmeyende resimlerden ҫok ṣey anlayabilir.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=4Y2rQ7uMDH4

.
İnternetten bulduğum bir bilgi..

DİKKAT !
Çekme aracına her binen zorlu römork neredeyse hiçbir zaman darbe amortisörünün arızalı olduğunun işareti değildir ! Arızalı bir darbe damperini, cihazın alt tarafına yağ (gres değil) sızdırmış olmasından anlayabilirsiniz. Sert bindirmeyi önlemek için neredeyse her zaman sadece tekerlek freni ayarlanmalıdır !..

“Doğru tedavi ancak doğru teşhisten geçer”
Eski bir tıp mensubu..😋

Distrübütörün durumu hatalı kullanıma bindirmesi, hatanın ne olduğunu söylememesi, satım anında bilgilendirmemesi, tamirini sunmaması bilgisizlik ve ilgisizlik olarak sıfatlansa bile bende öncelikle karavan firmasının resmî bir temsilci olmadığı şüphesini uyandırmakta. Bu tipik bir “Sat, unut” formatı..
Almanya’dan Türkiye’deki resmî temsilcilerinin kimler olduğu sorgulanmalı..

Birkaç sene evvel forumda Almanya’da aldığı birkaç karavanı satmak isteyen birine yönlendirdiğim birkaç soruyu agresif cevaplandırdığını hatırlıyorum. Karavan üreticisinin web sayfasında distrübüter olarak adı geçmiyordu..

Türkiye’de Al-Ko’nun lakayt tutumu için de Almanya’daki merkezi ile iletişime geçilmeli.

Ayrıca,Türkiye’deki benzeri firmalarla olan şikayetler için başına gelenler tarafından ayrı ayrı başlıklar açılıp, yaşananların objektif açıklanması böyle forumların ruhuna uygun olmalı ?

Yukarıda linkini verdiğim .pdf dosyasında faydalı bilgiler var.

Ufak bir düzeltmeyle bir pasajı şöyle:

“Bir kez daha tekrarlayalım, çünkü çoğu zaman unutulur: Römorkun sert bir darbesinin genellikle darbe damperi ile ilgisi yoktur!
Tekerlek frenleri ayarlanır ayarlanmaz, römorkunuzun frenlemesi tekrar yumuşar. Fren bağlantısının uzunluğunu değiştirerek bir taşma freni ayarlayamazsınız!
Yanlış hizalanmış, yanlış ayarlanmış bir fren bağlantısı, fren işlevini, otomatik geri vitesi ve park freninin işlevini engeller!
Taşma freninin arızalanması durumunda, genellikle daha sonra ayarlanan bir fren bağlantısı sorumludur!
Bu durumda ciddi kaza tehlikesi vardır !

El freni devredeyken treyleri geriye doğru iterek zaman zaman bir fren ayarının gerekli olup olmadığını kontrol edin. Yeni römorklarda veya yeni takılan frenlerde, fren balataları başlangıçta hızlı bir şekilde aşındığından, sürüş tarzınıza bağlı olarak ilk 1000 km'den sonra ilk ayar gerekli olabilir.
Her hareketten önce, ayrıca her duruştan veya yakıt duruşundan sonra, el freni çekilip çekilmediğine dikkat edin! El freni çekiliyken sürüş hızlı bir şekilde aşırı ısınmaya neden olur! Tekerlek yatağı yağı buharlaştığında ve tekerleklerden duman çıktığında artık çok geçtir ! “

Bilumum zevatın nazar-ı dikkatine.
Tefrikanın külliyesi tercümeye şayandır..😋

Son düzenleme:

Belki biliniyordur ama ben ṣimdi internette gördüm.

Al-ko Türkiye
Araç tekniği

Merhabalar,

Aynı sorun bende de oldu ALKO frenli kaplin 1350 kg amortiseri patlamış nasıl olduğu hakkında hiçbir fikrim yok zira alalı ancak 1 sene oldu ve bir kere burhaniye ye gittim o kadar. Karavanımı aldığım 2K karavanı aradım yanlış kullanmışsınız dedi halbuki çok dikkat ederim kullanırken ve dediğim gibi sadece bir kere kullandım. Nasıl tamir ettirdiğiniz konusunda yardımcı olabilir misiniz ALKO ya e-mail ettım cevap vermediler, 2K dan osman bey ile konuştum yeni kaplin takılması lazım diyor.
Siteye eskisi gibi fazla girmiyorum, bu nedenle geç gördüm sorunuzu.
Ankara Kahraman Kazan da Mehmet usta var, bu konunun uzmanı.
0546 144 06 41 nolu telefondan ulaşın, yardımcı olur.
Bu tip problemi olan arkadaşların tümüne tevsiye ederim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

SON KONULAR

Geri