Frontera Yükseltme Kiti 3"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan c@n Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 38,070

c@n

Kamp III
Arkadaşlar azcok forumdan beni tanıyorsunuz otomotiv sektöründe yetkili servislikten gelme bir ailede buyudum anne baba öğretmen dayım ford yetkili serviydi benim hayalimde servis sahibi olmaktı ama anne babadan dolayı sadece hobi olarak kalsın istediler ama olmadı Esas mesleğim SERVİSCİLİK OLDU ama Endüstüriel elektronik öğretmenliği stajımı yaptıktan sonra kaçmış biriyim

okuldan kaçıp tamirhane gezerdim nasıl ne yapılıor die kısaca kendimi tekrar tanıttıktan sonra size yukseltmeyi anlatayım istiorum

Arkadaşlar orjinal yukseltme kitim 2'' di oraganizasyon sırasında istemsiz kayarak kanala duşen arka sol tekerden dolayı amortisör ust kafadan eğildi va gaz boşaltı çöktü

neyse arızalı olan kitimi sattıktan sonra oturdum düşündüm araştırdım ve 3 gune yayarak yukseltme kitini yapmaya karar verdim

ilk öncelikle torsiyon çubukları ile oynayarak başladım yerden camurluk dodiğinin en üst noktası olan 85 cm ölçtüm hayalimdeki yukseklik 7.5 cm di yani 3'' di torsiyonlarım 97 de beri dokunulmadığı için paslı idi biraz uğraştıktan sonra gözünüzde 2 diş olarak hayal edin 1 dişte 4 cm yakın yukseltme aldım 2 dişte aracımız 92 cm yukseldi

ertesi gunu aracımın arka tarafı için işe soyundum aracın sol arka yayını yerinden çıkartıp yayın oturduğu tablayı temizledim ortalama olarak yuva ölçüleri aldım cunku artikulasyon sırasında yay kovandan kaçmasın die milimetrik çalışmam lazımdı diş geçme yivlerine kadar hazırladım kendimi kafamda oluşturduğum get i yaptırmak icin

tornacıma gittim 10 cm lik get malzemesini alıp tam dingilinin uzerindeki yay tablasının geçmelerine göre altan 1 cm oydurma yaptırıp ortasından civata geçicek şekilde hazırlattım sıra geldi yayın oturacağı kısıma yayın oturacağı kesime başlamadan önce yayın uc noktasının oturacağı nokta 1.9 cm oyularak yayın yapısına göre 1.7 1.5 cm şeklinde oyularak hazırladık ardında 10 tane pul 2 civata ile işe soyundum geti dingil ile yay podyası uzerine civataladım çünkü yay artikülasyon esnasında yerinden asla oynayamıcak hale getirildi dingilin hareket mesafesinin dibe kadar indirmek icin 110 kg lık birini lastiğin ustune çıkardım levye vasıtası ile yayı yerine yerleştirdik ardından kriko ile dingili yukarı kaldırarak amortisörün montajını yaptık

esas oğlan 3 gun aklıma geldi ben şimdi bu aracı ortalamada yer ile dodik arasını tekrar ölçtüğümde 92 cm geliordu artık arac yani takribi 7 cm amortisörler çalışma mesafelerini kaybetmiş oldu tabiki icime sinmedi ve Nam amortisöre gidip amortisörlerimi yaptırdım 4 cm kadar uzadı amortisörlerim daha da uzatabilirdim ama gerek görmedim nekadar kısa olursa okadar fazla dayanma gucu olucaktır onuda göz önünde bulundurdum

resimler

BEYAZ BEYAZ GÖZÜKEN ŞEY GET ARKADAŞLAR

grnt003c.jpg

3 inç yukselmiş hali arkadaşlar

grnt001s.jpg

önden yukselmiş hali

grnt004hu.jpg

arkadan yukselmiş hali arkadaşlar

grnt006z.jpg

yan ön çapraz görüntüsü

grnt005km.jpg

ford bronco da gördüğüm ve hoşuma giden tavan markerlarını aynen taktım 2 kenar kırmızı ortalar mavi ve can sıkıntısına taktığım xenonlar

grnt007ap.jpg

Etiketler

Ynt: Frontera Yükseltme Kiti 3"

TOLGAA' Alıntı:
aracın hoş bir görüntüye sahip olmuş can güle güle kullan

saol tolga yaa senin getleride gördüm çok yakışmış lastiklerimi yeni almış olmasaydım lastik değişimide yapıcaktım ama yokohama geolander 11 ler site tavsiyeleri okuyup almıştım daha önceden şimdi birdaha değiştirmiyim die beklicem zaten maddi sıkışıklık arttı port bagaj icin durakladım ama cizim tamam kare profil aldığım an hemen onuda kaynakçılığımı konuşturup yapıcam

can merhaba maliyeti ne oldu bu operasyonun? birde şu andaki lastiklerinin ölçüsü ne? ben 255*70*16 kullanıyorum.. ön takıma soktuğumda bu işi de halletmek istiyorum.. o yüzden tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim :smiley:

özel lpg tankı imalatından sonra 140 litre hortum ve tankın gizlenmesi icin yaptığım kabinim

grnt011lo.jpg

aracımın km si 97 model ilk sahibinden aldım biliyorsunuzdur 78 yaşında diş doktoru bir amcamızdı 134.384 te filan almıştım

grnt009i.jpg

birde satılığa çıkarmadan önce yaptırdığı komple döşemeleri çok güzel olmamış ama yinede temiz olmuş aracın ici

grnt008b.jpg

c@n' Alıntı:
saol tolga yaa senin getleride gördüm çok yakışmış lastiklerimi yeni almış olmasaydım lastik değişimide yapıcaktım ama yokohama geolander 11 ler site tavsiyeleri okuyup almıştım daha önceden şimdi birdaha değiştirmiyim die beklicem zaten maddi sıkışıklık arttı port bagaj icin durakladım ama cizim tamam kare profil aldığım an hemen onuda kaynakçılığımı konuşturup yapıcam
teşekkür ederim aracındaki yenilikleri sabırsızlıkla bekliyom

rumelian' Alıntı:
can merhaba maliyeti ne oldu bu operasyonun? birde şu andaki lastiklerinin ölçüsü ne? ben 255*70*16 kullanıyorum.. ön takıma soktuğumda bu işi de halletmek istiyorum.. o yüzden tecrübelerini paylaştığın için teşekkür ederim :smiley:

245 70 16 geolander var üzerinde vallaha ön takıma soktuğunda yapıcaksan bu işleri takribi 80 tl fazla işcilik vererek torsiyonlar kalkar eşit kaldırmak icin 2 3 defa kaldır indir oluyor ölçerek takribi 3 saate tam teraziye gelir aracın arka getlerinde takılır bu işciliğe

ama bizde esnaf olduğumuz icin bize maliyetler biraz farklı oluyor (işcilik bedava) ama aşağı yukarı fiat verim arka getlerin çifti 160 tl filan yaparlar tornacılar daha basit bir get de yapılabilir ama artikulasyon esnasında arka taraf yayları dengesiz eğiliyor ve atar onun için %100 bu şekilde yapılman laızm yoksa risk can taşıyorsun civatayı ya hazır alıcan yada tornada yapıcan hazır alırsan pulu filan maliyeti aşağı yukarı 15 tl oo tutar arka

amortisörleri de takribi tane fiatı 100 tl yi filan bulur en eskilerin vericen yerine yenilerini yaptırıcan yani maximum bu yukseltme kiti sana 650 tl yi bulur die hesapladım

sıfır yukseltme kitinin fiatı 1.050 euro civarı ben kırık yukseltme kitimi 650 tl sattım yani tamir icin 350 lira istiyorlardı

Merhaba

Fronti güzel olmuş,daha detaylı resimler bekliyoruz.
Kit den sonra kullanım nasıl oldu.

damast' Alıntı:
Merhaba

Fronti güzel olmuş,daha detaylı resimler bekliyoruz.
Kit den sonra kullanım nasıl oldu.

çok dikkat çekici oldu vallaha murat başka bişe olmadı artikülasyon iyileşti ruzgar surtunmesi arttı onun haricinde heşey normal

sence get yerine daha uzun yay daha uygun ve eminiyetli değilmi?

damast' Alıntı:
sence get yerine daha uzun yay daha uygun ve eminiyetli değilmi?

yay kovandan attı murat mecburen get yapıldı get yukarıda anlattığım gibi yayın şekline göre torna edilerek 2 cm yakın yay getin icine girdi ve yay kovanın olduğu yerede 1.5 cm yakın girdi ve sağlam bir civata ile oo get arka dingile sabitlendi artikülasyon sırasında yaylar kovandan attı yoksa yukseltme icin yaptığım yaylar var duruor en sağlamı get oldu

bu get sabitlemesi ile ilgi dataylı resim olursa güzel olur bende yarun benım aracın ön yüksekliğini bir ölçüp resimleyım.

damast' Alıntı:
bu get sabitlemesi ile ilgi dataylı resim olursa güzel olur bende yarun benım aracın ön yüksekliğini bir ölçüp resimleyım.
bende bakayım valla murat, torsiyon çubuklarını sen ayarladığından beri aynı duruyor..

rumelian' Alıntı:
bende bakayım valla murat, torsiyon çubuklarını sen ayarladığından beri aynı duruyor..

yarın sende müsait olsun bir ölç ön tarfı tam hub orta kısımda çamurluğa kadar kaç cm miş bakalım frontiler.

arkadaşlar ölçümü jantın alt noktası ile camurluk dodiğinin en yuksek noktası şeklinde ölçünki doğru bir ölçüm yapmış olalım

örnek resim budur arkadaşlar fikir versin

amortisor35.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR