Garanti Belgesi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan focus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,601

focus

Zirve
Mesajlar
1,257
Tepkime puanı
10
Yer
Ankara
Garanti Belgesi

Garantiler, aldığınız mal ya da hizmetle ilgili bir sorun çıktığında size, ekonomik çıkarlarınızı korumaya yönelik ek haklar sağlar.

Mümkünse alışverişlerinizde garanti belgesi olan ürünleri tercih edin.

Garantiler açık ve anlaşılır olmalı ve satın almadan önce size gösterilmelidir. Bazı sanayi mallarının satışında o mala ilişkin faturanın tarih ve sayısını içeren garanti belgesinin size verilmesi zorunludur. Satıcı, bayi, acenta garanti belgesini tasdik ederek size vermekle yükümlüdür.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre, imalatçı ve ithalatçılar ithal ettikleri ya da ürettikleri mallar için garanti belgesi düzenlemek zorundadırlar.

Garanti süresi malın teslimi tarihinden itibaren başlar ve en az 2 yıldır veya ürünün özelliği nedeniyle belirnenen başka bir ölçü birimi kadardır. Örneğin, fotokopi makinalarında çekim sayısı.

Malın arızalanması durumunda tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

Garanti kapsamındaki malların garanti süresi içerisinde gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hataları nedeniyle arızalanması halinde işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka herhangi bir isim altında hiçbir ücret talep edilmeden tamiri yapılır veya yaptırılır.

Satın aldığınız mal tamir edildiği halde, size teslim edildiği tarihten itibaren (garanti süresi içinde kalmak şartıyla) :

- 1 yıl içinde aynı arızanın 2'den fazla, farklı arızaların 4 kereden fazla meydana gelmesi halinde,
- garanti süresi içinde farklı arızaların 6'dan fazla olması durumunda ve
- malın tamir süresi 30 iş gününü geçiyorsa aşağıdaki seçimlik haklardan birini kullanabilirsiniz :

1- Malın ücretsiz değiştirilmesini,
2- Bedelinin iade edilmesini,
3- Ayıp oranında bedel indirimi isteme hakkınız bulunmaktadır.

Firmanın servis istasyonunun ya da servis istasyonu yoksa satıcı, bayii, acenta, temsilciliği, ithalatçısı, imalatçı/üreticisinden birinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün olmadığının belirlenmesi halinde de yukarıdaki üç seçimlik haktan birini kullanabilirsiniz.

Arızalarda kullanım hatasının olup olmadığı, servis istasyonları, servis istasyonunun olmaması halinde malın satıcısı, bayii, acentası, temsilciliği, ithalatçı ya da imalatçısı tarafından düzenlenen raporla belirlenir.

Böyle bir rapor, sizin başvuru tarihinizden itibaren 7 gün içinde düzenlenmek zorundadır.

Raporun belirtilen süre içinde düzenlenmemesi halinde veya düzenlenen raporu kabul etmemeniz halinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurarak durumun tespit edilmesini isteyebilrisiniz.

Malın arızasının 15 işgünü içinde giderilememesi halinde, tüketiciye malın tamiri yapılıncaya kadar kullanması için benzer özelliklere sahip başka bir mal verilir.
 

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,449
Mesajlar
1,492,789
Kayıtlı Üye Sayımız
169,810
Kaydolan Son Üyemiz
MHN.1968

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst