Gc Wk 2005-2010 Multimedya Cihazına Aux Girişi Yapımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan register Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,458

register

Yeni Üye
Merhaba,
Çok uzun zamandır önce 2 teker sonra 4 çeker olmak üzere takip ettiğim ve faydalandığım foruma benim de bir katkım olsun istedim.
Sahibi olduğum 2007 model GC 3.0 CRD için multimedya unitesinde AUX girişi olmadığından, aldığımdan beri üniteyi değiştirmeden ne yapabilirim onu araştırıyordum.
En sonunda daha önce bunu yapmış birinden yapılış resimlerini ve ön bilgiyi alarak ben de AUX girişini teybe ekledim.
Yapım aşaması ve gerekli olan materyaller aşağıdadır.
Yapım için azami dikkat gerekmektedir.

Gerekli Materyaller :
1) Dişi audio jak
2) yaklaşık 80 cm ses kablosu
3) Yan keski veya kablo soyucu
4) Havya - Lehim
5) ufak yıldız tornavida

Yapım aşamaları :
1) Öncelikle teybin bulunduğu ön göğüste bulunan kapak çıkartılmalı. Sökülmesi için sadece tırnaklarından dikkatlice çekilerek çıkarmak mümkün.
Tırnakların yerleri aşağıdaki resimdeki gibidir. Sadece kırmızı renkli okların olduğu yerlerden dikkatle çekilerek çıkartılabililr.
Radio bezel rem

2) panel çıkartıldıktan sonra teybin kenarlarında bulunan 4 adet vida sökülür ( Bendeki vidalar siyah renkteydi)
3 ) Teyp öne çekilerek arkasındaki bağlantılara erişim sağlanır.
4) bağlantıların yönlerine bakılarak bağlantılar tırnaklarını sıkarak dışarı doğru çekilerek teypten ayrılır.
5) Ünite araçtan uygun bir çalışma masasına aktarılıp,arka tarafı çevrilerek en üstte bulunan kapak metalinin vidaları sökülür.
1E9Mmp

6) üst kapak yukarıya doğru kaldırılarak çıkartılır ve sonrasında ünitenin öndeki siyah kısmı( Bizim gördüğümüz tuşların olduğu kapak) sökebilmek için 3 adet çevirme butonu kendinize doğru çekerek çıkartılır.
7) ön kapağın kenarlarında bulunan 4 adet büyük 4 adet küçük vida sökülür.
8) Vidalar söküldükten sonra kapağı üstten ve alttan tutn 4 adet tırnak ittirilerek kapak gövdeden ayrılır.
9) Şu anda önünüzde üstü ve önü açık halde unite duruyor olmalı. Bu durumdayken önünüzde sadece ekran ve onun bağlı olduğu board bulunmalıdır.
10) Bordu tutan vidalar sökülerek ekran ile birlikte board yavaş yavaş dikkatlice uniteden ayrılır.
11) Bordun arkasında bulunan kablo dikkatlice çekerek boarddan çıkartılır.
12) Board üniteden tamamen ayrıldıktan sonra ön panel sacının vidaları sökülür.
13) Ön panel sacı söküldükten sonra unite üst ve alt katman olarak karşınızda duruyor olmalıdır.
14) Üst paneli alt panelden ayırmak için yan tarafta bulunan soğutucu vidaları sökülür ve soğutucu çıkartılır.
15) Teybin arka tarafında bulunan alt katmana ait arka jakların üzeindeki panellerin sökülmesi için vidaları sökülür ve arka taraftaki plaka üniteden ayrılır.
16) Üst katmana dik olarak bakıldığında CD ünitesinin 4 kenarında bulunan 4 adet vida sökülür.
17) Buraya kadar geldiyseniz şu anda ünite alt ve üst panelini birbirinden ayırabilir olmalısınız.
18) Bu durumda görüntü aşağıdaki şekilde olmalıdır.
LDJ17G

7DOMEW

19) üst panelin (CD okuyucunun) alt tarafında bulunan board üzerindeki vidalar sökülür.
PDRP4N

20) Üst panel boarddan ayrılır ve board ters çevrilir.
21) Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi konnektörün 18 ve 20 numaralı bacaklarına ses kablosunun sağ ve sol kabloları (resimdeki kırmızı ve beyaz kablolar) lehimlenir.
22) Ses kablosunun sağ ve sol toprak bağlantıları birleştirilerek board üzerindeki toprak bağlantısına lehimlenir.
G6NZzR

23) Kablolar sabitlenir ve her şey söküldüğü sıra ile yerine geri vidalanır ve takılır.
24) Üst ve alt paneli birleştirmeden önce bağladığımız kablo ilk resimde görülen radyo anten girişinin altındaki boşluktan dışarı çıkartılır.
25) Geri kalan tüm parçalar sökülme sırası ile geri vidalanır.
26) Kablo ucuna dişi ses jak ı monte edilir.
27 teyp ve araç ön göğüs parçası araca geri monte edilir.

Hepsi bu kadar. Dikkatlice yapılırsa 1 saat içerisinde herşey bitiyor.
Eğer söktüklerinizi doğru şekilde birleştirmek istiyorsanız vidaları söktüğünüz parçaların üzerine koyarak ayrı ayrı masaya yerleştirip sonrasında da sırası ile geri takarsınız. Sökümün her adımında resim çekersenz geri birleştirirken neyi hangi sıra ile ve nereden söktüğünüzü unutmaz, geri takarken resimleri tersten takip ederek vida arttırmadan herşeyi güzelce yerine monte edersiniz.

Kullanmak için bir adet ses CD'sini teybinize takıp onun çalması sırasında AUX girişinden telefonunuz,müzikçalarınız ile ses vermeniz durumunda cihaz CD sesini kısarak sizin verdiğiniz dış kaynaklı sesi verecektir.

Eğer çalışmazsa bir hata yapmışsınız demektir. Bu şekilde kesinlikle çalışıyor.
Sorusu olanları cevaplar, yardım isteyenlere buradan yazmaları durumunda yardım ederim.
Sökme takma sırasında çok dikkatli olun hiç acele etmeden yavaş yavaş yapın.

Herkese iyi günler dilerim.
Fatih Çay

bende bu konuyu çok araştırdım, USA da bunu için aparatlar var, 100$ civarındaydı, getirtmeyi düşündüm ama olmadı..

Selam,verdiğiniz linkdeki adımları birebir uyguladım ve sayenizde bu derten kurtuldum.Lehim işini telefon tamiri yapan bir arkadaşıma yaptırdım,onlar daha hassas çalışacak uygun ekipmana sahip.Lehim yapılacak 18-20 nolu bağlantılar çok minik olduğundan gözüm yemedi riske atmak istemedim.Bir de aux u bağlayıp cd yi açtığımda ikisi birden duyulmaya başladı yani cd sesi kesilmedi.Bende internetten araştırdım ve ''Sessiz'' bir mp3 yaptım onu takınca oldu.Navi cd si de varmış içinde ancak arkada ayrı bir soketi var o çıkık idi takınca saat otomatik olarak ayarladı kendini.Paylaşımınız çok faydalı oldu çok teşekkür ederim.Alp-Kuşadası

Paylaşım için teşekkürler,.. Yalnız ben bir türlü kablo bağlantısını gerçekleştiremedim,.. Aux dişi için 3 kablo mevcut,fotoğraftaki kırmızı ve beyaz kablo karta bağlı fakat sonrasındaki siyah kablonun hangi kısımlarına bağlı ve siyah olan kablo lehim kısmı nasıl gerçekleştirilmiş durumda çözemedim,.. Teybi söküp dağıttım ama sonrasında lehim kısmına takıldım,.. 3 kabloyu nasıl bağlamam gerektiğini açıklarsanız sevinirim,.. Hazır bir aux kablo aldım ve erkek kısmını ayırdım dişi kısmını bağlamam adına 3 kablo ve teybim dağılmış durumda sizden bilgi talep ediyorum ,.. şimdiden teşekkürler,..

Aracın teybindeki dişi bu jak ne işe yarıyor?
Kulaklık takıyorum, kulaklıktan ses gelmiyor.
Aux girişi dediğiniz bu mu?
IMG 20191107 171208

Paylaşım için teşekkürler,.. Yalnız ben bir türlü kablo bağlantısını gerçekleştiremedim,.. Aux dişi için 3 kablo mevcut,fotoğraftaki kırmızı ve beyaz kablo karta bağlı fakat sonrasındaki siyah kablonun hangi kısımlarına bağlı ve siyah olan kablo lehim kısmı nasıl gerçekleştirilmiş durumda çözemedim,.. Teybi söküp dağıttım ama sonrasında lehim kısmına takıldım,.. 3 kabloyu nasıl bağlamam gerektiğini açıklarsanız sevinirim,.. Hazır bir aux kablo aldım ve erkek kısmını ayırdım dişi kısmını bağlamam adına 3 kablo ve teybim dağılmış durumda sizden bilgi talep ediyorum ,.. şimdiden teşekkürler,..
Selam Siyah kablo şase yani şase alabileceğin her hangi bir yere lehimyebilirsin ,ben cep telefonu tamircisi bir arkadaşa yaptırmış idim imkan varsa onlara götür,anlıyorlar ve lehimleri çok hassas.

Selam Siyah kablo şase yani şase alabileceğin her hangi bir yere lehimyebilirsin ,ben cep telefonu tamircisi bir arkadaşa yaptırmış idim imkan varsa onlara götür,anlıyorlar ve lehimleri çok hassas.

Öncelikle cevabınız için teşekkürler,.. haklısınız ince iş için bir telefoncu yada lehim konusuna en azından aşina olan birine yaptırmakta fayda var,..

Sizin yazmış olduğunuz cevaba istinaden anlamış olduğum ; Kırmızı ve beyaz kablo siyah ile birleşmeyip dişi kısmına kadar birleşmeden uzanmakta (dişide bulunan 3 lehimden, 2 sine ayrı ayrı lehim yapılıyor),.. Ayrıca siyah kablo şase gibi bahsedilen yere lehimlenip dişi kısma kadar(dişide kalan 3. yere lehim yapılıyor) uzanmaktadır,.. Fotoğrafta birleşmiş gibi olması beni yanıltmıştı,.. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim,..

not: umarım yanlış anlamamışımdır,.. :smiley:

Merhaba. Bu işlemi bende yaptım hem cd hem auxtan ses geliyor. Sessiz mp3 nasil yapabilirim.

Silent CD bu link i açarsanız,indirebilirsiniz.Uzunluk 32 dakika ben Mp3 olarak ardı ardına 15-16 defa tekrar yaparak yaklaşık 15*32 dakika 480 dakika/60=8 saatlik bir Mp3 yaptım 6lı cd nin ve 1 nolu Cd gözüne yerleştirdim.Aux kullanacak isem 1 nolu Cd yi seçiyorum.Umarım işinize yarar.

Silent CD bu link i açarsanız,indirebilirsiniz.Uzunluk 32 dakika ben Mp3 olarak ardı ardına 15-16 defa tekrar yaparak yaklaşık 15*32 dakika 480 dakika/60=8 saatlik bir Mp3 yaptım 6lı cd nin ve 1 nolu Cd gözüne yerleştirdim.Aux kullanacak isem 1 nolu Cd yi seçiyorum.Umarım işinize yarar.

Teşekkürler dostum, gercekten ayrıntılı bir calisma olmus, aux çıkışını gayet guzel kullaniyorum. Sesin kesilmesi için arac teybini acmadan once aux dan gelen ses kaynağını açmak gerekiyor ama bende sessiz mp3 cd si hazIrladim. Daha garanti ve net ses veriyor. Gününuz guzel olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR