Geleceğe Yapılacak Güzel Bir Yatırım (borsa)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ufuk Büyutat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,804
Yer
İstanbul,TR
Merhaba,

Bildiğiniz gibi Xiaomi firması kısa bir süre önce halka arzını gerçekleştirerek borsa piyasasına Xiaomi Corp olarak giriş yaptı. Ben naçizane olarak siz değerli dostlarıma şöyle bir tavsiyede bulunmak istemekteyim... Biliyorum ülkemizde Borsa/Forex gibi kavramlar yatırım aracı olarak tercih edilmemekte ve bu piyasaları Türk insanı yatırım aracından çok kazanç kapısı olarak gördüğünü için verilen kayıplar sonucunda kulağa çok güvenilir gelmemekte, aslında işin dışında ki insanlar için gerçekten güvenilir piyasalarda denemez lakin benim kişisel tavsiyem imkanı olan insanların Xiaomi hisse senetlerini bütçe dahilinde önümüzde ki 10 Yıl'ı yok sayarak toplaması yönünde olacaktır. Evet arazi almakta eğer doğru noktalar seçilirse kar sağlayabiliyor lakin aklınızda bulunsun diye söylüyorum tek yatırım aracı kesinlikle arazi değildir, tıpkı tek kazanç kapısı İnşaat olmadığı gibi. Ben genç bir bireyim sözüm sadece burada ki genç arkadaşlara değil annelere ve babalara da seslenmek istiyorum lütfen çocuklarınız için onların güzel bir geleceği olması adına elinizde ki ve dönemin sağladığı fırsatları gözardı etmeyin. Apple Inc ilk halka arzını gerçekleştirdiğinde nasıl ki yatırım amacı ile hisse toplayanlar bu gün oturdukları yerden milyon dolarlar kazandı ben şahsen Xiaomi firmasınada bu gözle bakmaktayım. Şuanda güncel piyasa değeri 14 TL'e tekabül ederken 14.000 TL bir yatırım ile 1 Lot almak mümkün daha az yatırım gücü olan insanlar bile lot altı olarak alım yapabilirler ve inanıyorum ki çok uzak olmayan bir gelecekte söz konusu firma Çin'in Amerika ya karşı açtığı ticaret savaşlarının sonucunda inanılmaz değer kazanarak alınması güç olacak hisse değerlerine kavuşacaktır. Garanti Bankası Ziraat Bankası vs olarak herhangi çalıştığınız bir bankadan bu tarz işlemleri güvenli şekilde yapabilirsiniz, benim burada ki tem amacım hani biz doğa seviyoruz güzel insanlarız özünde mümkünse hepimiz kazanalım. :smiley: Ben Borsacı değilim sadece yatırım amacı ile bu alanı kullanıyorum ve çok uzun olmayanda bir Forex geçmişim var batmakta içinde bulunarak yani teknik olarak bana soru sormanıza gere yok ama teknik olarak bilgi alabileceğiniz bir sürü yerde mevcut, sadece sürekli 350.000 TL verip daire alıp aylık 2.000 TL kira gelsin peşinde koşmak yerine veya sahibinden.com gibi sitelerden 50.000 TL 100.000 TL harcayarak tarla alımları dışında aklınızda bulunsun şuan böyle bir fırsat var ben açıldıktan sonra bir süre takip ettim ve son üç haftadır alım yapıyorum her ay kazancımın %30'luk bir kısmını kullanarak söz konusu firmadan alım yapmaya devam edeceğim ve dediğim gibi ben satmak veya aylık para kazanmak için değil geleceğe yatırım olarak bu işlemleri yapmaktayım. Siz değerli dostlarıma da naçizane tavsiyemdir ben Apple halka açıldığında küçüktüm ve alamadım şimdi ona rakip olarak tek gördüğüm ve Amerika ya rakip olarak gördüğüm Çin'in bu firmasına yatırım yapıyorum herkese de açık net kişisel tavsiyemdir. Ben dedim diye değil araştırın düşünün taşının kararınızı verip ona göre tercihinizi yaparsınız. Umuyorum ki güzel yürekli insanların hayatları gelecekte daha kolay olur.
Şöyle kısaca şunu söylemek istedim ek olarak tam anlamıyla anlaşılmak adına;
Xiaomi firmasından şuan 1 Lot almanın Türk parası değeri 14.000 TL yani 14.000 TL verdiğiniz zaman Xiaomi firmasından 1 Lot satın almış oluyorsunuz ama Apple firmasından an itibariyle 1 Lot almak isterseniz bu işlem için vermeniz gereken rakam 1.418.000 TL ve inanın bana bu gün 14.000 TL vererek alacağınız hisse senetleri yarın tıpkı Apple firması kadar değerli olacak. ( En azından ben böyle düşünüyorum. ) Karar size kalmış ben sadece bilgilendirmek istedim.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

Etiketler
Biraz önce Xiaomi firmasının merkez ofisi ile görüşerek Türkiye distribütör olarak seçtikleri Evofone firmasının bu işi yapamayacağını ve daha önce Evobt firma adı altında aynı sektörde bir çok rezilliğe neden olduğunu izah etmiş bulunmaktayım. Konuyu detaylı araştıracaklarını lakin anlaşma yapıldığını söylediler, umuyorum ki Türkiye gibi bir pazarı söz konusu aracı firma yüzünden çöp etmezler ve bu yüzden ne ben nede benim gibi yatırım yapan insanlar sorun yaşamazlar. Şayet bu tarz yanlış distribütör tercihleri yaparlarsa büyüme konusunda sorun yaşamaları muhtemel bu yüzden yatırım yapmayı düşünen arkadaşların bu tarz detaylarıda göz ardı etmemelerini önermekteyim. Buna rağmen hisse ve değer artışı olarak önümüzde ki 5/10 sene içinde güncel olarak 14.000 TL olan hisse değerlerini minimum türk parası karşılığı olarak adet başına 500.000 TL yapacaklarına sonuna kadar inanmaktayım. Siz değerli forum üyelerinin bilgisine.

Saygılarımla.

diğer ülkeleri bilmem fakat türkiyede borsa koskocaman bir yalan. uçan kuştan düşen yapraktan etkilenir tepetaklak olur. suriyede bir füze atılır paranın değeri yarı yarıya iner.. tekrar aynı fiyata gelmesi için aylarca beklersin.. temettü dersen sadaka gibi temettü verirler.. dolar karşısında her şartta zarar edersin. 3 sene önce dolar bozdurup ev almıştım. param dolarda olsaydı 70.000 tl daha karda olacaktım. 3-4 sene önce dolar bozdurup daha büyük ve geniş ev alan arkadaşların hepsi pişman. bekleyip şimdi alsaydık 2 tane ev alırdık diyorlar.. türkiyede en iyi yatırım aracı ne.. artık siz karar verin..

Para Borsada yoktan var olmuyor para kazanabilmek için ya borsaya yeni yani ilave para girmesi lazım yada birilerinin parasını kaybetmesi yani kazana tarafa aktarması lazım.Ehhh borsaya gireceksin hem taze para getireceksin hemde acemi olduğun için elindeki parayı kazananlara kaptıracaksın NE GÜZEL DÜZEN BU MAŞALLAH.

diğer ülkeleri bilmem fakat türkiyede borsa koskocaman bir yalan. uçan kuştan düşen yapraktan etkilenir tepetaklak olur. suriyede bir füze atılır paranın değeri yarı yarıya iner.. tekrar aynı fiyata gelmesi için aylarca beklersin.. temettü dersen sadaka gibi temettü verirler.. dolar karşısında her şartta zarar edersin. 3 sene önce dolar bozdurup ev almıştım. param dolarda olsaydı 70.000 tl daha karda olacaktım. 3-4 sene önce dolar bozdurup daha büyük ve geniş ev alan arkadaşların hepsi pişman. bekleyip şimdi alsaydık 2 tane ev alırdık diyorlar.. türkiyede en iyi yatırım aracı ne.. artık siz karar verin..

Merhaba Ahmet Bey,

Türk piyasası değeri ve siyaseti/değişkenliği konusunda size sonuna kadar hak vermekteyim zira düşmanıma dahil şu Türk şirketine güvenip geleceğini riske at veya risk al diyemem çünkü Türk firmaları ne yazık ki kendi geleceklerini bile düşünmemekte. Bende sizin gibi yazsam yazacağım bu konular ile alakalı çok şey var ama ne yazık ki buradan kurduğumuz iki cümleden dolayı bile savcılığa çağrılma riskimiz var bu yüzden yorum yapmak istemiyorum. Söz konusu firmanın aslında Türkiye ile olan alakası %000,1 falandır firma bir Çin firması ve işlem gördüğü piyasa Hong Kong ama yinede kimseye alın veya almayın dememek deyim sadece kendi deneyimlerimi ve fikrimi naçizane olarak paylaşmak istedim. Yatırım esasında %80 firma %20 Çin Hükümeti'nin dış ilişkileri ve duruşu ile alakalı ve ben bu yönde gelecek açısından söz konusu ülkeyi ve firmayı güçlü gördüğüm için yatırım yapmayı, yapmaya devam etmeyi tercih ettim. Elbette her şeyde olduğu gibi ortada bir risk söz konusu lakin şirketin genel durumu ve büyüme hızını göz önüne alarak hazır yeni halka açılmış ve hisse değerleri çok düşükken bana mantıklı bir yatırımmış gibi geldi, bende etrafımda olan insanlara ulaşabildiklerime konuyu anlatmaya çalışmaktayım. Dolar konusunda verdiğiniz kayıp adına üzgünüm inanın lakin ülkemiz dün bu gün ve muhtemelen gelecek yüz yıllar içerisinde de aynı sorunları tekrar, tekrar yaşayacaktır.

Saygılarımla.

Para Borsada yoktan var olmuyor para kazanabilmek için ya borsaya yeni yani ilave para girmesi lazım yada birilerinin parasını kaybetmesi yani kazana tarafa aktarması lazım.Ehhh borsaya gireceksin hem taze para getireceksin hemde acemi olduğun için elindeki parayı kazananlara kaptıracaksın NE GÜZEL DÜZEN BU MAŞALLAH.

Elbette haklısınız ama söz konusu durum bence sadece borsa ile alakalı bir düzen kurgusu değil genel olarak para piyasasının tamamında kazanan kaybeden kişisel güncel roller oynarken dönem, dönem yer değiştirmekteler. Kimse her zaman kazanmazken aslında kimsede sürekli kaybetmiyor bu hayatta, genel olarak yeni girilen her işte belli bir tecrübeye sahip olmadan önce sorun yaşamak mümkün bu basit bir şekilde ilk arabasını veya ilk arabalarını alacak insanlar için bile geçerli, ne yazık ki.

Bakın durum açıklaması yaparken görmemezlıkten geldiğiniz nokta şu:Cafcaflı laflarla maddi gücü fazla olmayan yani ancak bir veya iki kere hata yapınca bütün parasın kaybedip borsadan çekilecek güçsüz saf kişileri arıyorsunuz gariban boyunun ölçüsünü alsın gitsin nasıl olsa memlekette gariban bol yenisi gelir onunda parasını alırız onunda nefesi kesilir yok olur bu arada bizimde kesemiz tehlikesizce para ile dolar.
bana pimpirikli diyebilirsiniz sen para kazanamazsınız diyebilirsiniz veya başka yakıştırmalar yapabilirsiniz ama bu söylemler ,yakıştırmalar -- KERİZ YOLMA -- yada -SİLKELEME-- sistemini ortadan kaldırmaz.

Bakın durum açıklaması yaparken görmemezlıkten geldiğiniz nokta şu:Cafcaflı laflarla maddi gücü fazla olmayan yani ancak bir veya iki kere hata yapınca bütün parasın kaybedip borsadan çekilecek güçsüz saf kişileri arıyorsunuz gariban boyunun ölçüsünü alsın gitsin nasıl olsa memlekette gariban bol yenisi gelir onunda parasını alırız onunda nefesi kesilir yok olur bu arada bizimde kesemiz tehlikesizce para ile dolar.
bana pimpirikli diyebilirsiniz sen para kazanamazsınız diyebilirsiniz veya başka yakıştırmalar yapabilirsiniz ama bu söylemler ,yakıştırmalar -- KERİZ YOLMA -- yada -SİLKELEME-- sistemini ortadan kaldırmaz.

sizce; sizin tabirinizle, elinde X lira birikimi olan gariban kişi bu parasını nasıl değerlendirmelidir?
Bu değerlendirimeyi yaparken dolaylı olarakta, ülke ekonomisinde enflasyon'a yada ileri vade de devalüasyon'a yol açmasın ?

sizce; sizin tabirinizle, elinde X lira birikimi olan gariban kişi bu parasını nasıl değerlendirmelidir?
Bu değerlendirimeyi yaparken dolaylı olarakta, ülke ekonomisinde enflasyon'a yada ileri vade de devalüasyon'a yol açmasın ?
Pek yok galiba. Euro -dolar -altin her an deger de kaybedebilir. TL karsinda degil, kendi iclerinde. Bir kac sene once 1 Euro: 1.30 USD idi.
Isini bilirse arsa ama o yetenek az kimsede var.

Ben sizi tam olarak anlayamadım ama şayet kişisel olarak konu bensem belki alınganlık yaptım bilemiyorum, ben ne Xiaomi firmasının nede herhangi bir bankanın sahibiyim yani birileri bir şeyler alıp veya satınca bunun bana bir kar'ı olmayacaktır. Sadece bana mantıklı geldiği için benim gibi düşünen insanlar olabilir diye konu açmak istemiştim, araştırıp bakılabilsin fikir alış verişi yapılabilsin diye zira sanırım hata yapmışım. Önceki yıllarda bitcoin içinde bu tarz bir muameleye maruz kalmıştım ve o zaman 100/150 $ olan bitcoin 72.000 TL'e kadar yükselmişti değer olarak. Her mesajımda kişisel düşüncem olduğunu ve araştırılması gerektiğini yazıyorum yani tam olarak nasıl bir algı yarattım emin değilim ama yazdığıma konuyu açtığıma pişman olduğumu açık bir şekilde söyleye bilirim.

Ne yazık ki bu seferde ben anlayamadım konuyu. :confused:

Son düzenleme:

konuyu açtığınız için pişman olmuşsunuz ve galiba ben pişman etmişim.Olabilr gezi yazılarını yazıldığı bir ortamda durup dururken borsa denen küçük yatırımcıları soyup sovana ceviren sistemi överseniz sizi pişman ettiğim için hiç bir şekilde rahatsız olmadığımı belirteyim.
Ayrıca buraya üye olup ilk mesajında rusca yazı yazan kişiye bu Türk sitesinde rusca övgü anlamına gelecek yazı yazmanızda garibime gitti.

Ben sizi tam olarak anlayamadım ama şayet kişisel olarak konu bensem belki alınganlık yaptım bilemiyorum, ben ne Xiaomi firmasının nede herhangi bir bankanın sahibiyim yani birileri bir şeyler alıp veya satınca bunun bana bir kar'ı olmayacaktır. Sadece bana mantıklı geldiği için benim gibi düşünen insanlar olabilir diye konu açmak istemiştim, araştırıp bakılabilsin fikir alış verişi yapılabilsin diye zira sanırım hata yapmışım. Önceki yıllarda bitcoin içinde bu tarz bir muameleye maruz kalmıştım ve o zaman 100/150 $ olan bitcoin 72.000 TL'e kadar yükselmişti değer olarak. Her mesajımda kişisel düşüncem olduğunu ve araştırılması gerektiğini yazıyorum yani tam olarak nasıl bir algı yarattım emin değilim ama yazdığıma konuyu açtığıma pişman olduğumu açık bir şekilde söyleye bilirim.
.

Verdiğiniz değerli bilgiyi, değerlendirmek isteyen alır değerlendirir. Örneğinizden yola çıkarsak nice teknoloji yada yazılım firmalarının değer kazanmış hisseleri göz önüne alındığında mantıklı geliyor.
Sizin,birilerinin eleştirmesi ile pişman olmanıza gerek yok.Kendi adıma memnuniyet duydum verdiğiniz bilgilerden dolayı.Başkalarının ön yargıları yada düşünce yapısından kaynaklı size yapılan ithamlardan alınmayın.Paylaşımınıza devam ediniz lütfen

....Olabilr gezi yazılarını yazıldığı bir ortamda durup dururken borsa denen küçük yatırımcıları soyup sovana ceviren sistemi överseniz sizi pişman ettiğim için hiç bir şekilde rahatsız olmadığımı belirteyim...

Konu, serbest muhabbet bölümüne açılmış.Bu bölümün açıklamasında " her konuda atmak serbest " olarak sınır belirlenmiş. Bu sitede sadece,illaki gezi- seyahat-karavancılıkla ilgili yazıları yazılacak diye bir şart yok .Site de fotoğrafcılıktan ekolojiye kadar farklı içerikli bölümler mevcut.

hangi başlıkta olursa olsun ben VATANDAŞIN cebindeki paraya göz dikmenin maskelenmiş övgülerinden rahatsız oluyorum ve bunu belirtmekten de çekinmiyorum.Tatlı dile kanıp paralarını kaybetmek olasılığına karşılık benim dogrudan ikaz açıklamama uyup zaten kıt olan paralarını cebinde tutmaları bana daha doğru geliyor

konuyu açtığınız için pişman olmuşsunuz ve galiba ben pişman etmişim.Olabilr gezi yazılarını yazıldığı bir ortamda durup dururken borsa denen küçük yatırımcıları soyup sovana ceviren sistemi överseniz sizi pişman ettiğim için hiç bir şekilde rahatsız olmadığımı belirteyim.
Ayrıca buraya üye olup ilk mesajında rusca yazı yazan kişiye bu Türk sitesinde rusca övgü anlamına gelecek yazı yazmanızda garibime gitti.

Öncelikle bu Rusça konu ile alakalı konuyu tekrar okumanız adına şöyle bir kolaylık sağlamak isterim size...

Ваш Новый Хостинг Фотографий

Yukarıda gördüğünüz gibi yazdığım yazıyı kısaca Türkçe'e çevirmem gerekirse; Fotoğraflar çok önemli gerçekten sizi tebrik ederim bu İnternet sitesi teknoloji harikası bir buluş. ( Sonunda da şu ifade var :tearsofjoy: )
Daha detaylı açarsak mesajımda ifade ettiğim şey " Bu tarz bir sürü İnternet sitesi var, bu saçma ve bir anlamı yok. Komik bir paylaşım. " ( Kibarca iğneleme amacı ile yazılmış bir cevap. ) Türkçe sonuç olarak çok yönlü bir dil ve her şey dümdüz okunduğu anlama gelmemekte.

Borsa ile alakalı hiç bir yorum yapmayacağım. Düşüncenize saygı duyuyorum ve bu yaklaşım artı düşünceniz adına sizi ayakta alkışlıyorum.

Verdiğiniz değerli bilgiyi, değerlendirmek isteyen alır değerlendirir. Örneğinizden yola çıkarsak nice teknoloji yada yazılım firmalarının değer kazanmış hisseleri göz önüne alındığında mantıklı geliyor.
Sizin,birilerinin eleştirmesi ile pişman olmanıza gerek yok.Kendi adıma memnuniyet duydum verdiğiniz bilgilerden dolayı.Başkalarının ön yargıları yada düşünce yapısından kaynaklı size yapılan ithamlardan alınmayın.Paylaşımınıza devam ediniz lütfen

Değerli düşünceleriniz için çok teşekkür ederim. İyi niyetinizden zerre şüphem yok lakin bu konuya tekrar, tekrar mesaj atarak uzatmak veya güncellemek ne yazık ki istemiyorum. Zaten konu açık ve firma belli ilgi duyan insanlar olursa kendi araştırmalarını yaparak söz konusu hisseyi takip edebilirler. Ben kişisel olarak konuya dahil olunca gördüğüm muamele dolandırıcı tadında oluyor ne yazık ki... Düşüncelerimi dile getirip paylaşmak istedim ve tekrardan değerli düşünceniz ve iyi niyetiniz için sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla.

Son düzenleme:

hangi başlıkta olursa olsun ben VATANDAŞIN cebindeki paraya göz dikmenin maskelenmiş övgülerinden rahatsız oluyorum ve bunu belirtmekten de çekinmiyorum.Tatlı dile kanıp paralarını kaybetmek olasılığına karşılık benim dogrudan ikaz açıklamama uyup zaten kıt olan paralarını cebinde tutmaları bana daha doğru geliyor

Bitcoin gibi, google,ali baba,apple vs hisse senetleri işe başladığından tabiri caizse ,üç kuruşken yıllar sonraki değeri binlerce lira .Hisse senedini alıp yıllarca bekleyenler oldukca yüklü para kazandılar.

Kısa zamanda çok para kazanma aç gözlülüğü gösteren kişileri gariban olarak nitelemek ne kadar doğru?
Sütbank, kaşarbank,çiftlikbank örneklerine baktığınızda,kısa yoldan köşe dönmek isteyenler,aç gözlülüğünün ve ahmaklığının bedelini elbette ödeyecekler.
Zamanında da bankerlere paralarını kaptıranlarda bu kısa sürede çok para kazanmak isteyen aç gözlüler değilmiydi?

Uzun vadede yatırım her zaman,azda olsa çokta olsa kazanç sağlar.Uzun vadeli yatırımlar (-ki arkadaşta yazısında beş-on yıl gibi en az bir süre vermişti) yapanlar sizin bahsettiğiniz aç gözlülerin sığınacakları liman olmaz zaten.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri