Gerilim Düşümü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,553

fsirin

Karavan Yönetim
Yer
ISTANBUL
Web
www.nefer.com.tr
Yaklaşık iki yıl oldu. Gerilim düşümü kaynağını buldum ama bir türlü de elim gitmedi yapmaya. Neyse bugün hallettim.

Gelelim konuya, bu gerilim düşümü nedir?

Alternatörümüz gerilimi üretiyor,
Bu gerilim ana aküye bitaz kayıpla geliyor,
Ana aküden yaşam aküsüne de biraz kayıpla geliniyor.

Bu biraz kayıplar bazen rahatsız edici olabiliyor, hatta yaşam akünüzün şarj olmamasına bile neden olabiliyor. :'(

2011 yılında yurt dışı gezisindeyiz, zorunlu olarak farlar yanıyor tabiki. Buzdolabı 3 sistem ve 12V ile devrede. (3 sistem buzdolapları 12V'da 100W tüketir). Bir süre sonra yaşam akümün 13V civarına düştüğünü şarj olamadığını farkettim. 13V dolayında aküler ancak doluluğunu korurlar. :-[

Farlar yanmıyorken ise herhangi bir sorun oluşmuyordu. :smiley:

Kısa bir incelemeden sonra problemin suçlusunun alternatör ile ana akü arasındaki 3m uzunluğundaki kablodan kaynaklandığını belirledim. ;D

Çözümü alternatöre paralel bir 16mm2 kablo daha çekerek çözmeyi planladım.

Bunun için alternatör ile ana akü sigorta ucu arasına paralel kablo bağladım ama yaparken bunun daha da iyi bi çözüme gidebileceğimizi de düşündüm.

P5231838

P5231840

P5231848

P5231851

P5231852

Etiketler
Ynt: Gerilim Düşümü

Test için araç 2000 devirde çalıştırıldı. Farlar yanıyorken 13.70V olan ana akü gerilimi 13.90V'a ulaştı.

Aynı şartlar altında yaşam aküsünü devreye yükleyince daha önce 13.44V'a düşen ana akü gerilimi 13.70V'a ulaştı. :smiley:
Bu arada alternatör çıkışının 14.4V olduğunu belirtmem lazım.

Daha iyi bir bağlantı yöntemi ne olabilirdi? Alternatörden tamamen ayrı bir yolla yaşam aküsüne ulaşmak. Yaşam akümüz ana akünün geriliminden niye çalsın? Hemen bağlantıyı aşağıdaki şemadaki gibi değiştirdim.

Sonuç; artık ana akü farlar yanarken 13.80V'da. Yaşam aküsü devreye girince ana akü sadece 13.77V'a düşüyor. :smiley:
Üstelik yaşam aküsü artık farlardan fazla etkilenmiyor. :smiley:

Uyarı : Bu tadilatı yapmak kişilerin kendi sorumluluğundadır. Mutlaka akülere yakın yerlerde sigortalar bulunmalıdır. Aküler yüksek enerji kapasitesine sahiptirler kısa devre durumunda yangına neden olabilirler.

P5231854

Ferhat Bey bilgi icin tesekkurler.Benim iki adet akum var ve yasam-ana seklinde ayirmadik.Ikiside 120A
Akulerimin omru bittiginde soyle bir yol izlemeyi dusunuyorum.
Ana akuyu 72A alacagim ve sadece alternatorden besleyecegim.Arac kamp alanina geldiginde akunun olasi bir bosalma problemini engelleyecek bir anahtar ile kapatilmasini saglayacagim.
Yasam akusunu de mumkun oldugunca buyuk tutup (min:200A) sizin semada gosterdiginiz gibi alternatorden ikincil bir kablo ile ayrica panel ve 220V sebekeye baglandiginda redresor ile sarj edecegim.
Bu gune kadar sizlerin ve diger bu konudaki uzman arkadaslarin bilgilerinden bu sonucu cikardim.

must' Alıntı:
Ferhat Bey bilgi icin tesekkurler.Benim iki adet akum var ve yasam-ana seklinde ayirmadik.Ikiside 120A
Akulerimin omru bittiginde soyle bir yol izlemeyi dusunuyorum.
Ana akuyu 72A alacagim ve sadece alternatorden besleyecegim.Arac kamp alanina geldiginde akunun olasi bir bosalma problemini engelleyecek bir anahtar ile kapatilmasini saglayacagim.
Yasam akusunu de mumkun oldugunca buyuk tutup (min:200A) sizin semada gosterdiginiz gibi alternatorden ikincil bir kablo ile ayrica panel ve 220V sebekeye baglandiginda redresor ile sarj edecegim.
Bu gune kadar sizlerin ve diger bu konudaki uzman arkadaslarin bilgilerinden bu sonucu cikardim.

Konunun dışına çıkmış oluyoruz ama yine de yanıt vereyim.

Mustafa Bey, bence hiç de akülerin ömrünün bitmesini beklemeden iki aküyü en azından bir şalterle ayırın. Alternatörü büyütmeniz faydalı olacaktır. Ama bence büyütmeden önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını ölçmenizi öneririm.

Öncelikle konuyu dağıttığım için özür dilerim.
Alternatör büyük aslında 150A..Aküleri şemadaki gibi de şuan çok rahat ayırabilirim.

Ferhat Bey,
Yaşam aküsü boş , o nedenle alternatör çıkışı 14.4 Volt olmasına rağmen yaşam aküsü voltajı 13 Voltlarda geziyor diye düşünüyordum.
Araç aküsü aklıma gelmemişti. Araç aküsü boş olunca da yaşam aküsü etkilenecek. Şu anda bende yaşam aküsü + sını ana akü + sından alıyorum. Yine iş çıktı şimdi :smiley:
Yaşam aküsü için ayrı hat çok daha dediğiniz gibi sağlıklı olacak.

bartek' Alıntı:
Araç aküsü aklıma gelmemişti. Araç aküsü boş olunca da yaşam aküsü etkilenecek. Şu anda bende yaşam aküsü + sını ana akü + sından alıyorum. Yine iş çıktı şimdi :smiley:
Yaşam aküsü için ayrı hat çok daha dediğiniz gibi sağlıklı olacak.
:smiley:
Bu işin bütün suçlusu gerilim düşümü. Bende alternatörden aküye gelene kadar 3m kablo hattı var. Kablo da üstelik sıcak bir bölge olan motorun üzerinden gidiyor. Sıcaklıkla kablo direnci de bir miktar artıyor. Dolayısıyla akım yüksek olduğunda gerilim düşümü de artıyor. Üstelik bende iki akü arası da 3-4m kadar bir kablo daha var. Artık bu hat ana aküye uğramıyor. Benim son tadilat sonrası testler gayet başarılı. Bugün Poyrazlara giderken de gözüm voltmetrede olacak. :smiley:

Sizin sistemde alternatör ile akü arası bağlantılar fazla uzun ise aynı sorunu yaşamanız yüksek ihtimal. ::smiley:

berkcantp' Alıntı:
Tek sigorta kafi gelmiyormu?

İlhan Abi, bu biraz emniyet ile ilgili. Aküler birbirinin yanındaysa sigortalar azaltılabilir. Mesela iki akü arasına sigorta gerekmez. :-\ Ama aküler arasında bir kablo varsa, her akünün yakınında bir sigorta olmalıdır. :smiley:

Bizim devrede alternatör hattında kısa devre olursa, ana akünün sigortası atar.
Yaşam mahhinde kısa devre olursa önce yaşam aküsünün sonra da alternatör hattındaki sigorta atar.

P5231854a

Şunu anladım, bendeki gibi 2 akü olursa, her aküye koymak gerekiyor, yada arada yaşam mahalline dağıtım var ise.
Oldum olası, duman, su, elektrik korkarım.

Öncelikle Ferhat beyin teknik anlatım ve olayı resimlendirmesi güzel,elinize sağlık.Devrede sigorta olması(hat başında) olası kısa devrelerde önleme görevi görecektir.Bununla ilgili batarya + kutup başına maşalı tip kombine koymanız faydalı olacaktır(ek resimdeki).
Araç alternatöründen servis(yaşam bataryasıda deniyor)şarj düşünülüyorsa
-Araç alternatörü şarj akım kapasitesi-örnek 140 Amp/h ise ..batarya araç 100 amp/h -serviste 100 amp/h maksimum kapasitelerde olmalıdır.Araç üzerinde güneş paneli ile destek verme şartı ile.
Karavan içinde diğer servis bataryaları fazla olabilir,ama alternatörden destek sadece motorla beraber 1 yaşam bataryası olmalıdır.Bataryaların çok fazla boşaladığı deşarj olduğu durumlarda,alternatör a)gövde ısısı b)aşırı akım ısısı sebeplerine bağlı olarak diyodlar ve sargılar zarar görecektir.

Araç alternatörü motor bataryasının doluluk oranlarına ulaştığı gündüz seyirlerinde uygun olabilir,arta kalanınla 1 servis daha şarj olsun denilebilir.Olaki daldınız gece veya gündüz bataryalarınız aşırı kullanım sonucu iyice boşaldı,alternatör diyod,gövde üzerine ısıl eleman bir prob ile servis bataryasına giden şarj rolesini bıraktırınız.

Paralel veya seri bağlı bataryalarda
a)Sisteme bağlı bataryaların kapasiteleri aynı
b)Özelliklerinin aynı ( WET - AGM- GEL ) araç alternatörleri GEL batarya için ne kadar uygundur,tartışılıyor.AGM ve WET(sulu) daha uygun gibi
c)Yenilikleri aynı olmalıdır(eskilerin yanına yeni takviye yapmayınız)

Alt003

Tüm elektrik sisteminin içinde bulunduğu pano,^adet AGM batarya,batarya isolatörleri,Alternatör şarj rolesi,güneş paneli kumanda ve bağlantıları,100-50-30-20-10-5 amp sigorta paneli,acil akım kesici butonları,gaz emniyet dedektör girişleri v.b diğer elemanlar

Batarya panosu

Bülent Bey, öncelikle kolay gelsin.

Güzel saptamalar teşekkürler, bu arada akü kutusu da ilginç bir çalışma. :smiley:

Termik kontrol yerine akü şarj akımlarını ölçmek daha iyi gibi. Akülerin boş olması durumunda şarj akımları yüksek olacaktır. En güzeli böyle bir durumda akımları ölçmek. Sistemde yüksek akımlar oluyorsa hem aküyü hem de alternatörü korumak için bir uyarı oluşturulabilir. Mesela 2. akü aşırı akım alarmı gibi. Bunun için özel bir devre yapmak gerekebilir. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR