Gezenbilir; Çankırı - Ilgaz Dağı Kış Tırmanışı (08 - 09 Ocak 2011)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EKARAIS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 125
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,784
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EKARAIS

Şimdi orada olmak vardı demek yerine oraya git
Yer
İstanbul
Arkadaşlar,

2011 yılının ilk etkinliği olarak 8-9 Ocak'ta Ilgaz Dağı Küçük Hacet tepesine tırmanmayı planladık.

Program şöyle:

8 Ocak 2011 Cumartesi günü saat 11h30'da Ilgaz geçidindeki karayolları tesisinin önünde buluşacağız. Bu noktaya şehirlerarası otobüslerle gelinebileceği gibi, özel aracıyla gelenler de araçlarını orada bırakabilirler.

Kamp yüküyle Ilgaz yaylasına yürüyeceğiz. 3 km civarında çok yorucu olmayan bir yürüyüş. Yaylada kamp atacağız. Burada kazma ve krampon kullanımı ile ilgili kısa bir antrenman yapacağız.

Pazar sabahı saat 04h00'de zirve tırmanışına başlayacağız. Küçük Hacet zirvesini yapıp geri döneceğiz. Dönüşte kampımızı toplayıp başlangıç noktasına döneceğiz.

Bu etkinlik kış tırmanışı kapsamına girmektedir. Kış yeni başlıyor. Fakat dağın sırt kısmında sert kar olma ihtimalinden dolayı kask-kazma-krampon kullanımı gerekebilir.

Bunun dışında kış şartlarına dayanıklı, çadır, mat, -10 ila -15 derecelik uyku tulumu gerekecektir.

Gezenbilir derneğinden malzemesi olmayan sınırlı sayıda arkadaşa malzeme temin etmeye çalışacağız.

Dağcılığa ilgi duyan arkadaşları aramızda görmek isteriz.

Selamlar

Etiketler
Ynt: Gezenbilir; Çankırı - Ilgaz Dağı Kış Tırmanışı (08 - 09 Ocak 2011)

Geçen yıl hava şartlarının çok sert olmasından dolayı zirve yapamamıştık.Umarım bu kez zirveyle sonuçlanan güzel bir faaliyet olur.

Takvimde 25 -26 aralık ta var arkadaşlar.??

Takip edilmesinde yarar var :smiley:

Bir kaç görsel eklesek Adaşım.

Bende ki fotoğraflar çok eski en son Ekim 2004 yılında gelmiştim Ilgaz'a

[attachment=1]

Ilgaz dagi fotograf

TezzMertek' Alıntı:
Takvimde 25 -26 aralık ta var arkadaşlar.??

Murat bey etkinliği ilk önce 25-26 Aralık olarak düşünmüştük fakat kar durumu soru işareti olunca 8 Ocak tarihine attık.Takvim'e baktım 25-26 tarihli etkinliği göremedim.

Geçen yıla ait bir kaç resimde ben atayım akşama.

Ben 25- 26 Aralık 2010 kayıtlarını takvimden çıkardım Adaşım.

Kampın atılacağı yaylanın yüksekliği, zirve yüksekliği gibi bilgileri de verirmisiniz.

Benim gibi uzun bir zaman önce ve bir yaz ayında 3937 m görmüş ancak sonrasında hiç antreman yapmamış birinin bu tırmanışı ve kampı becerebilme ihtimali nedir.
Ayrıca hiç kış kamp malzemem yok ama ödünç alabileceğimi düşündüğüm arkadaşlarım var.

Sedat merhaba, kar yürüyüşlerine uygun kondisyonun olursa hiç sıkıntı çekmezsin, yalnız sen çölden geleceksin kar yürüyüşlerinin yerine kumlarda da yapabilirsin zorlu yürüyüşleri, kondisyonun hazır olduktan sonra sonra yok demektir :smiley:

ceranus' Alıntı:
Sedat merhaba, kar yürüyüşlerine uygun kondisyonun olursa hiç sıkıntı çekmezsin, yalnız sen çölden geleceksin kar yürüyüşlerinin yerine kumlarda da yapabilirsin zorlu yürüyüşleri, kondisyonun hazır olduktan sonra sonra yok demektir :smiley:

Zerrin mümkün olduğunca yürüyüş yapıyorum ama son 4 yıldır bilgisayar başında oturarak çalıştığım için kondüsyon falan kaldamı :D
Zirve çok mu yüksek, yada zorlu bir yüryüşmüdür bu parkur.

Sedat, tek zorluk kamp alanına kadar kamp malzemelerini sırtında taşıman olacaktır, yükseklik olarak çok büyük rakamlar yok, zorluk dereceside hava şartlarına göre değişkenlik göstermekte, dağlar her zaman dikkat edilmesi gereken yerlerdir zaten, rota bilgisinin olması çok önemli kış koşullarında..

Ilgaz Dağları, batıdan doğuya doğru yükselen ve nadir geçit veren bir dağ silsilesidir.Mevcut geçitlerden en mühimi şimdiki Ankara-Kastamonu karayolunun üzerinden aştığı Ilgaz Dağı geçididir. (1775 m). Batı Karadeniz bölgesindeki dağların en yüksek noktaları Ilgaz Dağlarının doğu bölümü üzerinde toplanmıştır. Bunlar 2587 m yüksekliğindeki ÇokalIlgaz, 2570 m yükseklikteki Ilgaz Haceti ve 2312 m yükseklikteki Hacettepe’dir. Batıda bulunan en yüksek noktası 1980 m ile Kel Tepedir.Ilgazların ortalama yüksekliği 1500 m civârındadır.

Zerrin bilgiler için çok teşekkür ediyorum.

Merhaba Sedat Bey,

Faaliyetin sizin açınızdan çok zor olmayacağı kanısındayım.Karayolları buluşma noktasından kamp alanımız yaklaşık 1:00-1:30 saatlik bir zaman alacak.Kamp alanımız 1.800 m civarında olup zirve için yaklaşık 715 m irtifa alacağız.Kamp alanından zirveye varışımızı yaklaşık 4 saat olarak planlıyoruz.[attachment=1]

1 9

COMPETUS' Alıntı:
Merhaba Sedat Bey,

Faaliyetin sizin açınızdan çok zor olmayacağı kanısındayım.Karayolları buluşma noktasından kamp alanımız yaklaşık 1:00-1:30 saatlik bir zaman alacak.Kamp alanımız 1.800 m civarında olup zirve için yaklaşık 715 m irtifa alacağız.Kamp alanından zirveye varışımızı yaklaşık 4 saat olarak planlıyoruz.[attachment=1]

Murat bey bilgiler için teşekkür ediyorum, muhtemelen 1 ocakta Türkiyeye dönmüş olacağım. Döner dönmez gelip gelemeyeceğimi yazarım.

listeyi başlatayım ben o zaman....

Katılım Listesi:
1- Ertürk AŞAR- (Ankara)-2 kişi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON KONULAR