Gezenbilir; Çankırı - Ilgaz Dağı Kış Tırmanışı Rapor 08-09 Ocak 2011

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EKARAIS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 113
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,345

EKARAIS

Şimdi orada olmak vardı demek yerine oraya git
Yer
İstanbul
Bu etkinlikle ilgili en çok konuşulacak şey sanırım havanın ne kadar soğuk olduğuydu. Görüş, foto ve videoları burada paylaşalım.

Kask

Etiketler
Ynt: Gezenbilir; Çankırı - Ilgaz Dağı Kış Tırmanışı Rapor 08-09 Ocak 2011

Hoşgeldiniz
Geçmiş olsun deyip görsel şölen için takip diyeyim :smiley:

geçmiş olsun üstad..görselleri takip edelim...

Beklenen etkinlik gerçekleşmiş fotoları beklemekteyiz.

Efe bey hoş geldiniz sizin kask polar şapka gibi gözüküyor sanki _15 görmüş.

Cumartesi günü öğleden sonra birbuçuk iki civarı Ilgaz geçidindeki Karayolları İşletme Tesisinin bahçesinde İstanbul'dan, Ereğli'den ve Ankara'dan gelerek buluşan 9 arkadaş kamp yüküyle dolu sırt çantalarımızı sırtlanarak -5 C sıcaklıkta açık ve rüzgarsız bir havada kamp kuracağımız yaylanın yolunu tuttuk. 1 saat 15 dk kadar süren 2,5 km'lik hafif inişli çıkışlı yol sona erdiğinde adını tam olarak bilemediğim Ilgaz yaylası dediğim açıklığa geldik. Çadırları oraya mı buraya mı kuralım derken karşı yamaçta karar kıldık. Zaten ertesi sabah hemen oradan K. Hacet'e doğru yürüyüşe başlayacaktık.

M1040001

M1040004

M1040005

M1040006

M1040003

Resimlerden yanlış anlaşılmasın. Sadece 1 gece kampta kaldık. Bazı çantalar 1 haftalık kamp hazırlığı yapılmış gibi görünüyor. :smiley: Gerçi bu geyik her dağ faaliyetinde yapılır. İnsan şu da lazım olur, bu da lazım olur diye çantaya koyuyor ister istemez. Ben dahil herkesin çantadaki bazı eşyalara etkinlik boyunca dokunmadığımıza eminim. Bir dahaki sefere bunları getirmemek lazım. ;)

Saat beş civarında çadır yerlerimiz kazılmış, Çadırlar kurulmuş ve kara plakalarıyla gerdirilmiş olarak dinlenmeye hazırdık. Artık güneş battığından hava hızla soğumaya başladı. Elektronik bir hava ölçüm istasyonum var. Onunla yaptığım ölçümde -10 C'yi gördüm. Çadırlara çekilip yemek yapma ve kar eritme işlerine koyulduk. Salim abi benimle aynı çadırdaydı. Onun ikinci kış kampıydı. Üşütüp, rahatsız olacak diye tedirgindim. Neyse oldukça iyi performans gösterdi. Benim benzin ocağı pek verimli çalışmadı ama yeterince kar erittik. Çorba, makarna ve sucuktan oluşan menümüzü afiyetle yedik. Saat yedi gibi uyudum.

Sabah dörtbuçukta kalmak üzere sözleşmiştik. Ben gece on gibi uyanıp bir ölçüm daha yaptığımda -14 C' yi gördüm. Sabah muhtemelen -18 C'ye kadar düşmüştür ki bu sıcaklık uyku tulumlarımızın konfor limitiydi. Neyseki konforlu bir gece geçirdim. Sabah ise ancak altıda uyanabildim. Kampı uyandırdım. Sabah kalktığımızda hala çok soğuktu. Kaskın üzerindeki bu kristalleri şahittir. Kahvaltı yapıp hazırlanıp yola çıkışımız yedibuçuğu buldu. Hedef 2546 metredeki Küçük Hacet tepesiydi. Kampımız 1820 metre irtifada kurulmuştu.

M1050001

M1050002

M1050003

M1050005

Kask

Yanımıza su, yiyecek, yedek kıyafet, gerekirse emniyet almak için ip ve birkaç teknik malzeme aldık. EMniyet almaya gerek olmadı, yerde buz yoktu ve kar ormanın için hariç olduça azdı. Önce ormanın içinden yükselerek önümüzdeki tepenin sırtına çıktık. Buradan zirve ve rota çok net görünüyordu. Hava masmaviydi. Fakat kuzeyden yaklaşmakta olan bulutları farkettik. Salim ve Levent abiler ilk tırmanışları olmasında dolayı çok yoruldular ve kampa geri dönüş kararı aldılar. Biz yedi kişi yola devem ettik. Bu noktada Çankırı'dan 27 kişilik bir grup bize yetişti. Onlar da günübirlik tırmanışa gelmişti. Bundan sonra çoğunlukla birlikte yürüdük.

Bu arada bahsetmeden geçmek ayıp olur. Ayça batonlarını getirmeyi unutmuş. Bütün faaliyeti batonsuz yürüyerek yaptı. Batonlar vücut ağırlığının 7-10 kg' sunu taşır. Buna göre Ayça herkese göre 10 kg daha fazla yük taşıdı. Bravo Ayça. :smiley:

M1050012

M1050014

M1050017

M1050020

M1050021

Resimlere devam

M1050024

M1050026

M1050027

M1050028

M1050033

Ağaçlı tepenin kuzey yamacından yola devam ettik. Sonra geçide indik. Burada dinlendik. Zirve için tırmanmaya başladık. Bir süre sonra Ertürk, Erkut ve Emre dönüş kararı aldı. Biraz yükseldikten sonra Turgay da dönmeye kararı verdi. Artık üç kişi kalmıştık. Batonsuz Ayça, Murat be ben. Hızlı bir yürüyüşle öğleyin bir civarında zirveye vardık. Sert ve çok soğuk esen rüzgar dolayısıyla 15 dakikadan fazla kalamadık. Fotoğraflarımızı çekip hemen inişe başladık. Hızlı bir şekilde geçide indik. Biraz dinlendik. Sonra küçük tepeyi aşıp, ormanın içinden kamp yerine döndüğümüzde saat dördü geçiyordu. Yolda bir dereden mataralarımızı doldurduk. Ama çok soğuk olduğundan az içebildik. Yine de kar suyundan iyidir. Evde mataramda dere suyu hala duruyor. Akşam bir çay demleyip içmeyi düşünüyorum. :smiley:

M1050034

M1050036

M1050038

M1050040

M1050042

Zirvede Çankırı grubuyla beraberdik. Bayrağımızı açtık. Gezenbilir zirve ekibi olarak bu pozu verdik. Maalesef bir flamamız yoktu. En kısa sürede yaptıracağım.

M1050044

M1050046

Kampı toplayıp, karanlıkta dönüş yoluna çıktık. Araçlara vardığımızda saat yedi olmuştu. Bir sonraki etkinlikte görüşmek üzere vedalaştık. Ben gece biri çeyrek geçe eve vardım.

Etkinliğin videosunu montajlayıp en kısa sürede buraya koyacağım.

Tüm arkadaşlara bu etkinliğe katıldıkları için teşekkür ederim. Soğuk gerçekten etkinliğin tamamını olumsuz etkiledi. Buna rağmen herkes zirve yürüyüşüne katıldı. Geri dönenleri de tebrik ederim. Kendilerini limitlerinin sınırına kadar zorladılar. Zamanın dönüş kararı alarak sağ salim kampa dönmeyi başardılar.

Murat arkadaşıma da ayrıca teşekkür ederim. Organizasyonun önemli kısmını üstlendi. Jandarmaya bilgi verilmesi, Çankırı'dan Mustafa hocayla koordinasyon hep Murat'ın sorumluluğuydu.

Sırada Gezenbilir 2011 kış kampı var.

Selam ve Sevgilerimle

Efe

Fotoğraflar için teşekkürler Efe Ağabey...
Etkinliğe katılan ve emeği geçen herkese teşekkürler :smiley:

Görünüşe göre harika bir faaliyet olmuş. Kaçırdığım için gerçekten çok üzüldüm. Ama ne yalan söyleyeyim haftasonu aklım hep faaliyette ve tabii ki sizlerdeydi.

Öncelikle zirve yapan ekibi tebrik ederim. Zirve yürüyüşüne katılanları da ayrıca tebrik ederim, sakın zirve yapamadık diye üzülmeyin. Bu faaliyette olmaz ama bir dahakine yaparsınız önemli olan önce sizin sonra ekibin güvenliğidir.

2011 kış kampı için şimdiden sabırsızlanıyorum. Umarım bir aksilik çıkmaz da katılabilirim.

Efe Abi sana da rapor ve fotoğraflar için teşekkürler :smiley:

Sevgilerimle.
Güncel Özak

Merhaba Arkadaşlar,

Efe bey'in anlattığı ve paylaştığı resimlerdende anlaşılacağı üzere çok güzel bir etkinlik oldu.Tüm katılımcı arkadaşlara emeği geçen her keze özellikle Efe bey'e (Turgay arkadaşımızı ve beni otobüse yetiştirecem diye o yorgunlukla gaz kesmeden bizleri saniyesi saniyesine otobüslere yetiştirdiği için) Ayça'ya ( Aşurelerinden dolayı ) teşekkürlerimi bir borç bilirim.

Tam anlamıyla gerçek bir kış kampı yaşadık.Tüm detaylarıyla resimleri bu akşam paylaşma fırsatım olabilecek.Emeği geçen arkadaşlara tekrar teşekkür eder ilk faaliyette tekrar sizlerle birlikte tırmanma keyfini yaşamak isterim.

Selamlar,
Murat

Güncel Özak' Alıntı:
Görünüşe göre harika bir faaliyet olmuş. Kaçırdığım için gerçekten çok üzüldüm. Ama ne yalan söyleyeyim haftasonu aklım hep faaliyette ve tabii ki sizlerdeydi.

Öncelikle zirve yapan ekibi tebrik ederim. Zirve yürüyüşüne katılanları da ayrıca tebrik ederim, sakın zirve yapamadık diye üzülmeyin. Bu faaliyette olmaz ama bir dahakine yaparsınız önemli olan önce sizin sonra ekibin güvenliğidir.

2011 kış kampı için şimdiden sabırsızlanıyorum. Umarım bir aksilik çıkmaz da katılabilirim.

Efe Abi sana da rapor ve fotoğraflar için teşekkürler :smiley:

Sevgilerimle.
Güncel Özak

Güncel, ben de gelebilmeni çok isterdim. Darısı kış kampına inşallah. Bu sene programımız oldukça yoğun olacak Allah sağlık verirse. O yüzden üzülme.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR