DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Gezenbilir "Doğaya Saygılı Off-Road" Manifestosu

'OFF-ROAD GEZİLERİMİZ' forumunda YOL tarafından 30 Aralık 2007 tarihinde açılan konu 29576 kişi tarafından okunmuş, 35 cevap yazılmıştır

 1. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.276
  Alınan Beğeni:
  304
  Meslek:
  Fotoğrafçı, Belgesel Yönetmeni
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Web Sitesi:
  http://www.sedatacil.com
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Gezenbilir “Doğaya Saygılı Off-Road” Manifestosu


  Keyif aldığımız şeyleri gelecek nesillerin de yaşayabilmesi için, çevrenin korunması amacıyla kendi payına düşen görevi herkesin üstlenmesi gerekmekte. Çevreyi korumadaki rolümüzü genişleterek bu ‘manifesto’yu yayınlıyor, eko sistemin en küçük bir halkasına dokunmadan, tahrip etmeden, oyun alanı olarak kullandığımız doğayı, girdiğimiz gibi terkederek evimize dönmek için yapmamız gerekenleri bildiriyor ve böylece uzun vadeli faydaların sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Siz de bu önemli bilgileri çevreniz ve kendiniz için, daha da önemlisi gelecek nesiller için lütfen uygulayın ve uygulatın...

  01- Gezilerinizde, var olan rotalara bağlı kalın. Mümkün olduğunca yoldan ayrılmamaya ve yolun yapısını bozmamaya gayret edin.

  02- Özel arazilerden geçmeniz gerekiyorsa mutlaka izin alın. Üzerinde tarım yapılan, bitki yetişen veya yetiştirilen arazilere kesinlikle girmeyin!. Doğal bitki örtüsüne, çim ve çayırlara, ağaçlara kesinlikle zarar vermeyin.

  03- Aracınızı araziye minimum zarar verecek şekilde kullanmaya özen gösterin. Özellikle yumuşak zeminlerde yeni kanallar açmamaya özen gösterin. Açılan her yeni kanal, yağmurla birlikte erozyona yol açmaktadır.

  04- ‘Mümkün olduğunca yavaş, gerektiği kadar hızlı’ Bu kural sizin, bir çok engeli çevreye de zarar vermeden aşmanıza yardımcı olacaktır.

  05- Eğer aracınızda ‘kilitli diferansiyel’ var ise, düşük çekiş yüzeylerine (çamur, kum vs.) girmeden önce aktif konuma getirmenizde fayda vardır. Böylece tekerleklerin boşa dönmesi engellenecek ve zemine zararı en aza indirecektir.

  06- Doğadaki tüm hayvanların geçiş önceliği bulunmaktadır!. Ve bütün araçlar hayvanları ürkütmektedir. Bu yüzden aracınızı ya çok yavaş sürün ya da hayvanların geçmesine imkan vermek için motoru durdurup bekleyin.

  07- Seyahate çıkmadan aracınızın tüm kontrollerini yaptığınızdan, yakıt ve yağ benzeri herhangi bir sızıntının olmadığından emin olun. Yanınıza gerekli tüm ekipmanları alın.

  08- Seyahat esnasında çevreyle dost olun. Kullandığınız temizlik malzemelerinin çevreyle dost olanlarını kullanın. Aracınızı su kaynaklarından uzak bir yerde yıkayın ve seyahat esnasında biriken çöplerinizi beraberinizde götürüp, çöp konteynırına atın. Özellikle cam gibi güneş altında mercek vazifesi görerek yangına sebep olabilecek atıklar konusunda hassas olun, gördüklerinizi toplayın.

  09- Çevrenin sessizliğini ve huzurunu bozacak davranışlardan kaçının.

  10- Köy halkı özellikle arazileri ve yaşadıkları bölge konusunda haklı olarak tutucu olabilir, yabancılara şüpheyle yaklaşabilirler. Çevreyi rahatsız edici hal ve davranışlardan kaçının. İlk temasın çok önemli olduğunu unutmadan, dostça yaklaşın ve selam verin. Köylerden geçerken aracınızı dikkatli kullanın, aşırı hız ve gereksiz gürültü yapmayın. Alışverişlerinizi mümkün olduğunca etkinlik alanınıza yakın taşra bölgelerde yaparak, bölge halkının ekonomisine katkı sağlayınız.

  11- Çobanlar, köpekleri konusunda çok hassastır. Zor durumda da kalınsa sürü köpeklerine zarar vermek ve yaralamaktan kaçınılmalıdır. Yabancı olanın ‘biz’ olduğumuzu tekrar hatırlayalım!.

  12- Ateş yakılacaksa ilk tercihimiz daha önce ateş yakılmış bir yer olmalı, eğer yoksa bir çukur açılmalı ve çukurun ağzına taşlarla set örülmeli. Ateş bu çukurun içinde ve ihtiyaca cevap verecek büyüklükte yakılmalı. Ateş yakmak için yaş ağaçlar değil, kurumuş ve yere düşmüş dal parçaları kullanılmalı. Yakılan ateşler kamptan ayrılırken bol suyla iyice söndürülmeli, set olarak kullanılan taşlar iyice soğutulmalı, yanmış korların üstü kum veya toprakla örtülmelidir.

  13- Çayır ve meralar köy ve köylülerin ortak kullanım alanlarıdır. Bu alanların hayvansal ve tarımsal üretim halkasının bir parçası olduğunu unutmayalım, zarar vermekten kesinlikle kaçınalım. Ayrıca 1998'de çıkarılan Mera Kanunu nezdinde bu alanlara verilen zararın ormana verilen zararla eşdeğer ve cezasının çok ağır olduğunu da unutmayalım.

  14- Ağaçlara strap (tekstil kayış) kullanmadan vinç halatı kesinlikle bağlanmamalı. Seçilen ağaçlar yeterince kalın olmalı ve strap, ağacın zemine en yakın yerinden bağlanmalı.

  15- Yerinden oynattığımız bir taşın altında ya da düzelttiğimiz bir küçük tepeciğin içinde ‘karınca yuvası’ olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız.

  16- Özellikle su toplama havzalarında, dere ve göl kenarlarında çok daha fazla dikkat etmeliyiz. Hayvanların su ihtiyacını karşıladıkları kaynakların yolları üzerinde kamp kurmamalıyız.

  17- Organik atık olarak bıraktığımız ve doğada çürüyeceğini düşündüğümüz yiyeceklerin ve meyve sebze kabuklarının küflenerek canlıların doğal beslenme sistemlerini bozabileceğini, zehirleyebileceğini ve hatta onların ölümüne sebep olabileceğini unutmayalım. Organik yada inorganik tüm çöplerimizi bir çöp poşeti içinde şehire geri getirerek çöp konteynırı gibi uygun bir yere atınız.

  18- Alkollü araç kullanılamayacağı gibi etkinlikler sırasında da araç kullananların alkol alması kesinlikle yasaktır. Sigara izmaritlerini ise iyice söndürdükten sonra çöpe atınız.

  19- Tekrar on-road (asfalt yol) sürüşüne geçmeden önce kontrollerinizi yapmayı unutmayın. Aydınlatma sistemleri, lastikler, aracın alt kısımlarının kontrolü ve plakanın temizlenmesinin ardından yola çıktığınızda, lastiklerinizden diğer araçlara fırlayabilecek çamur, taş vb. maddelerin zarar vermesini önlemek için yavaş sürün.

  20- Ormanlara zarar verenleri veya gördüğünüz yangınları Alo 177 Orman İdaresi'ne, karşılaştığınız güvenlik sorunlarını Alo Jandarma 156'ya haber veriniz. Her iki numaraya da tüm GSM operatörlerinden ücretsiz ulaşabilirsiniz.  Manifestoyu Hazırlayanlar: Nadir Uğurlular (Orman Mühendisi), Doç. Dr. Yaşar Ergün (Yaban Hayatı Uzmanı), Sedat Açıl (Doğa Fotoğrafçısı), Mert Kiğılı, Murat Can Yoluker
   
  Etiketler:

 2. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.276
  Alınan Beğeni:
  304
  Meslek:
  Fotoğrafçı, Belgesel Yönetmeni
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Web Sitesi:
  http://www.sedatacil.com
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Arkadaşlar manifestoda eksik olduğunu düşündüğünüz herhangi bir şey varsa lütfen yazınız...
   
  Son düzenleme: 27 Şubat 2016

 3. dronder

  dronder www.hayatdis.com

  Mesaj:
  1.933
  Alınan Beğeni:
  4
  Şehir:
  kocaeli/merkez
  Web Sitesi:
  http://www.hayatdis.com
  çok güzel olmuş...

  önce doğaya saygı, gerisi sonra gelir...
   

 4. SDC

  SDC Zirve

  Mesaj:
  2.515
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  İstanbul
  Korunma amaçlı taşındığı muhtemel silahlarla havaya ateş ederek eğlenmek diğer arkadaşlarımız için tehlikeli, ürkütücü ve rahatsız edici olabilir...
  Aslında madde 9'un bunu da içerdiği anlaşılıyor ama Ercova'da hep birlikte gördük ki kamp kuralları arasında belirtilmiş olmasına rağmen "eğlenmek amaçlı ateşli silah kullanımı" bir türlü engellenemiyor.
  Bu nedenle açıkça belirtilmesinin daha caydırıcı olabileceğini düşünüyorum.
   
  areklim ve serhatkandemir bunu beğendi.

 5. mycamper

  mycamper Kamp III

  Mesaj:
  664
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul
  Web Sitesi:
  http://www.anakamp.org
  Ateş yakmayla ilgili olan 12. Maddeye belki "Ateş yakılacaksa; daha önceden ateş yakılmış yer varsa orası kullanılmalı, yok ise bir çukur açılmalı ..." şeklinde bir ibare eklenebilir diye düşünüyorum. İhtiyacımız kadar büyüklükte ateş yakmaya dikkat edilmesine de değinilebilir bir şekilde?


  Bir de gerçekten merak ettiğim için soracağım, 17. Madde şöyle diyor;
  17- Organik atık olarak bıraktığımız ve doğada çürüyeceğini düşündüğümüz yiyeceklerin ve meyve sebze kabuklarının küflenerek canlıların doğal beslenme sistemlerini bozabileceğini, zehirleyebileceğini ve hatta onların ölümüne sebep olabileceğini unutmayalım. Organik yada inorganik tüm çöplerimizi bir çöp poşeti içinde şehire geri getirerek çöp konteynırı gibi uygun bir yere atınız.

  Bana mantıken çok da doğru gelmiyor, çünkü doğada da zamanında toplanmadığı için ağaçtan düşüp çürüyen bir dolu meyve, bostanlarda çürüyen sebzeler var. Bunlar da küfleniyor, bunları küflü halde hayvanlar yiyor mu? Ben ancak, organik çöplerin toprağa gömülmesi durumunda açığa bırakılmasına nazaran daha çabuk doğaya karışıp yok olduğunu biliyorum. Organik çöpün getirilip şehir çöplüğüne, organik olmayan çöplerin arasına atılması bu süreci ancak daha da uzatır sanırım, bilmiyorum ama belki de çöplüklerde metan gazı oluşmasını da bu organik çöpler neden oluyordur.
   

 6. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.276
  Alınan Beğeni:
  304
  Meslek:
  Fotoğrafçı, Belgesel Yönetmeni
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Web Sitesi:
  http://www.sedatacil.com
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Teşekkürler Sevtap, madde en kısa zamanda manifestoya eklenecek...


  Özdal hocam sana da teşekkürler :smiley: 12. madde düzeltildi. Organik maddeler konusunda ise Yaşar hocamdan görüş bekliyorum, bu maddeyi kendisine danışarak eklemiştik. Bizim teorik bilgilerimiz, Yaşar hocanın pratik bilgileri yanında sönük kalıyor :smiley:
   

 7. yasarergun

  yasarergun Dünyayı değiştirebilirsin

  Mesaj:
  3.343
  Alınan Beğeni:
  291
  Şehir:
  Antakya-Hatay ama O bir Antep'li :)
  Web Sitesi:
  http://www.yiyenbilir.com
  Özdal Bey Selamlar,

  Bahse konu organik ya da inorganik tüm çöplerin hiç bir istisnaya ya da ayrıma tabi tutulmadan medeniyete yani ait oldukları yere getirilmesi ile ilgili madde tarafımdan teklif edilmiştir,

  Forumdaki bir kaç veteriner hekimden birisi olarak şimdiye kadar bu konunun teknik izahının yapılmaması eksikliği bana aittir kusura bakmayın. Özellikle çok mideli hayvanların (gevişgetirenler hayvanların tümü) ön mideleri salgısal sindirim işlevini yerine getirmezler ancak o bölümlerde,tek hücreli rumen protozoonları denilen ot saman gibi çoklu şekerli (polisakkarit) bileşiklerden oluşan yapıları daha basit ve son midede ya da bağırsaklarda sindirilebilir hale getiren canlılar yaşar ve bu canlılar gevişgetiren hayvanların hayatta kalabilmesi için mutlak surette gereklidir. Bizim doğaya organik atık olarak bıraktığımız-gömdüğümüz-sakladığımız atıklar bir süre sonra bu canlılarca bulunur ve bulundukları yerden çıkartılarak yenir. İşte bu yenmeden sonra o organik atıklardaki tüm küf maya ve mantarlar o rumen protozoonlarının hayatına son verir. Hayvan da basit bir mide probleminden dolayı hayatını kaybeder. Haklı olarak doğadaki meyveler küflenmiyor mu ya da ağaç altına düşmüyor mu ? diye sordunuz. Doğada bahse konu hayvanların yaşadığı yerlerde meyveler küflenmeden günlük olarak yapılan ziyaretlerle hayvanlarca küflenmeden yenilir. Eğer derin orman içinde bir bahçe ya da bir meyve ağacının yakınına bir fotokapan kurulursa sabaha kadar hayvanların defalarca meyve yemek üzere orayı ziyaret ettiği görülebilir. Benzeri bir sorun aladağlarda yaşayan dağ keçilerinde sebepsiz ölümlerin anlaşılması için yapılan otopsilerle teyit edilmiştir. Bu arada kuşadasında kalamaki koyunda insan elinden sucuk ekmek yiyen ya da balık yiyen dilenci domuzlar bahsimizin dışındadır o tür dejenere ruhlu hayvanları Allaha havale ediyorum :smiley:
   
  gemiadami, tevfik ve torunoğlu bunu beğendi.

 8. mycamper

  mycamper Kamp III

  Mesaj:
  664
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul
  Web Sitesi:
  http://www.anakamp.org
  Yaşar Hocam,
  aydınlatıcı detaylı anlatımınız için teşekkürler. Bundan sonraki kamplarda bu konuya daha hassas yaklaşacak ve çevremdekileri de bu yönde uyaracağım.
   

 9. byseyyah

  byseyyah Biz, yoldan gönüllü çıktık...

  Mesaj:
  1.611
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  S İ V A S
  Bu manifestonun, sürekli akılda kalması ve gözönünde olması gerektiğini düşünüyorum. Yönetici arkadaşlar, örneğin en üstteki reklamın altına bir pencere açarak kayar bir şekilde sürekli görünmesini sağlayabilirlermi acaba.
   

 10. Alfonse

  Alfonse Zirve

  Mesaj:
  4.950
  Alınan Beğeni:
  48
  Bodrum' da bi lagos vardı karaada da. Hep scuba gezileri düzenlenirdi oraya. Adı bile vardı. Milletin elinden haşlanmış tüm yumurta yerdi suyun dibinde. Vurdu birileri zıpkınla diye duydum seneler sonra.....
   

 11. Alfonse

  Alfonse Zirve

  Mesaj:
  4.950
  Alınan Beğeni:
  48
  Bence bu manifesto gezilerden önce gelen herkesten istenmeli. Dağıtılmamalı, istenmeli, bilet gibi. Adam, kadın herneyse, emek versin, kaç kişi geleceklerse çıktısını alsın. Yiyeceğini, içeceğini getirmeyi biliyo millet. Hatta gezideki, kervandaki :D, herneyse, her aracın bi camına yapıştırmalarıda zorunlu olsun. Böylece ezberlemiş olur acık. Hani kopya yazarken dersi öğrenmek gibi. Kervan başıda kontrol etsin, işi ne. Müdürüm diyip oraya buraya iş vermeyi biliyo.... :smiley: :D ;D :smiley: :D ;D
  Bide her geziye gidene bi fide verilse, istense, satılsa felanda; her gezide iki dakka biyere ekse herkes kendininkini, fena mı olur. Arabayı kurtarmak için kazma kürek dalmayı biliyoruz yola, dimi yaaaa.... Bi çukurda fide için, nevar.... Sonra da, bu gezilerde dikilen fideler, ne tür gezi olursa olsun moderatörler tarafından biliniyo zaten, ilk sayfada açılan bi konuda yarıştırılsın, işte şu grup 2009' daki gezilerinde şu kadar fide dikti felan, yada en çok katılıma oranla fide dikilen gezi felan, bu fideler ormandan bile alınır. Hesap tutmakta zor değil, arabanın ne kadar yaktığını hesaplamıyomuyuz, iki kafada buna patlatırız, hatta bu iyiliğin karşısında gezilere orman kurtarma unimogu bile verir yanımıza..... Abarttım bende, kalcak yer, personel yemeğide versin iki ot soktuk diye toprağaaa :smiley:
  Ben ciddiyim, çok güzel olaylar çıkar bu fikirden....
   
  Barutcugil ve tevfik bunu beğendi.

 12. YOL

  YOL SEDAT AÇIL

  Mesaj:
  10.276
  Alınan Beğeni:
  304
  Meslek:
  Fotoğrafçı, Belgesel Yönetmeni
  Şehir:
  İstanbul, Kurtköy
  Web Sitesi:
  http://www.sedatacil.com
  Çağrı İşareti:
  TB2FKL
  Bunların her ikisi de düşünüldü ve biraz daha farklı bir şekilde uygulamaya konulacak zaten ;) Az biraz daha bekleyin...
   

 13. Alfonse

  Alfonse Zirve

  Mesaj:
  4.950
  Alınan Beğeni:
  48
  Güzeeelllll, tahmin etmiştim zaten, bi akıllı ben miyim :smiley: :smiley: :smiley:
  Bekliyoruz hayırlı kuralları, yaptırımlı.....
   

 14. Deep

  Deep Zirve

  Mesaj:
  4.559
  Alınan Beğeni:
  8
  Şehir:
  İstanbul
  Web Sitesi:
  http://www.mertkigili.com
  Gezenbilir Hatıra Ormanı için alan tahsis edildi, fidan dikimi, ormanda çöp toplama gibi toplumsal sorumluluk projeleri çok yakında hayata geçirilmiş olacak.
   

 15. pajero

  pajero Yaşamak neleri öğretiyor,düşünüyorum ???

  Mesaj:
  6
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  sivas
  bu kadar duyarlı ve özverili bir grup daha yok türkiyede..yaptıklarınız düşünceleriniz çok güzel..emeği geçen herkese teşekkürler..
   

 16. ömrümü7ler

  ömrümü7ler ...BARATOĞLU...

  Mesaj:
  1.756
  Alınan Beğeni:
  1
  Meslek:
  Muhasebe
  Şehir:
  İstanbul
  fikrinize sağlık.
   

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Gezenbilir Doğaya Saygılı
 1. Deep
  Yanıt:
  1
  Okunma:
  395
 2. metintuzun
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  269
 3. YOL
  Yanıt:
  35
  Okunma:
  6.084
 4. YOL
  Yanıt:
  113
  Okunma:
  28.923
 5. abostan
  Yanıt:
  26
  Okunma:
  2.510
 6. fsirin
  Yanıt:
  40
  Okunma:
  5.688
 7. binboa
  Yanıt:
  6
  Okunma:
  1.934
 8. Pwrled
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  963
 9. Pwrled
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  891
 10. Pwrled
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  882