Gezenbilir Hatay Off-Road Grubu 1. Toplantısı ve Faaliyet Manifestosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan menderessereflisan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,851

menderessereflisan

LR Series III- 88"CSW- 2.25 Petrol+LPG-1983
Yer
İskenderun- HATAY
Off-Road ve Doğa Severlere Duyurulur

Çok uzun zaman önce kişisel faaliyetlerle başlayan off-road etkinliklerimiz, bir yıl önce birkaç araçlık gruplara çıkmış, bugün ise 10 araçtan aşağıya inmeyen, ayda en az 2 faaliyet yoğunluğuna ulaşmış pozisyondadır. Gelinen durum, off-road sporu ve doğa bilinci başta olmak üzere, Hatay bölgesi için oldukça sevindirici bir kazanımdır. Gerek son zamanlarda yaşanan olumsuz örneklerin bir daha yaşanmaması, gerekse, ulusal ve yerel basında Hatay off-road grubu olarak faaliyetlerimizle ilgili sevindirici haberlerin sayısının artması, bu büyüme sürecinde son derece dikkatli, seçici ve sağlam temelli bir oluşum için, ilgili tedbirlerin alınarak, büyüme stratejimizin oluşturulmasını gündeme getirmiştir.

Bu amaçla 04.02.2011 tarih, saat 18:00 da, Belen (Hatay) ilçesindeki meşhur Kurtoğlu restoran da grubun doğa faaliyetleri dışındaki ilk toplantısı gerçekleştirilmiştir. Toplantı, sadece, çekirdek kadro ve asli üye olarak nitelendirdiğimiz üyelerin (Sedat Bakır, Yaşar Ergün, Hasan Çolakefe, Mustafa Çalgın, Menderes Şereflişan, Erdinç Ediboğlu, Levent Çokluk, Nevzat Bozkurt (V), Erkin Gedik (V)) katılımıyla gerçekleşmiştir.

Oldukça verimli geçen toplantıda, yaşanan sıkıntılar, beklentiler dile getirilerek, olması gereken kurallar, geleceğe dönük plan ve stratejiler oluşturulmaya çalışılmıştır.

Toplantıda grubun eksiklerini, beklentilerini ve olmazsa olmazlarını ortaya koyması amacıyla, hazırlanan Faaliyet Manifestosu, tüm üyeler tarafından okunarak, oy birliğiyle kabul edilmiştir. Bundan sonra gerçekleşecek tüm faaliyetlerde geçerliliğini koruyacak olan bu Manifesto, ileride oluşması muhtemel örgütlü çatımız içinde, güncellenerek, tüzüğümüzün temelini oluşturması yönünde ilke kararı alınmıştır.

Ayrıca, bundan sonraki aşama olarak, grubun kurumsallaşması, örgütlenmesi, kendi kurallarını koyarak sağlıklı büyümesi, diğer benzer örgütlerle işbirliği içine girmesi ve yerel idarelerce muhatap alınabilmesi için, dernekleşmenin gerekliliği ortaya konmuştur. Bu amaçla gerekli hukuki ve resmi çalışmaların başlatılması için, üye Levent Çokluk, kurucu başkan statüsüyle diğer grup üyelerinin ricasını kırmayarak, görevi üzerine almıştır.

Gerçekleşen toplantının ve alınan kararların, Off-Road sporu, tüm doğa severler, Ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını temenni ediyor, tüm camiayı saygıyla selamlıyoruz.

Hatay Off-Road Grubu

Ekli dosyalar

• HATOFF 1.Toplantı.doc
    29 KB · Görüntüleme: 156

Etiketler
Ynt: Gezenbilir Hatay Off-Road Grubu 1. Toplantısı ve Faaliyet Manifestosu

HATAY OFF-ROAD GRUBU
FAALİYET MANİFESTOSU
- Hatay off-road grubu, bir gurup doğa faaliyetleri gönüllüsünün bir araya gelmesiyle oluşmuş platformdur.
- Üyelerin, başta Hatay bölgesi olmak üzere, tüm çevresel risklere karşı duyarlı olması beklenir.
- Grup, Hatay bölgesinin az bilinen veya bilinmeyen doğal güzelliklerini keşfederek, yerel ve ulusal bazda paylaşmayı amaçlar.
- Grup, off-road sporu başta olmak üzere, doğa fotoğrafçılığı dahil her türlü doğa sporlarının yürütülmesi ve geliştirilmesine, gönülden destek veren kişilerden oluşur.
- Grubun doğa faaliyetlerinin asgari sınırı, 4x4 arazi araçlarını gerektirir.
- Yıllık faaliyetlerin en az yarısına, kendi 4x4 arazi aracıyla katılan herkes grubun daimi üyesi sayılır.
- Yıllık faaliyetlerin en az yarısına katılan herkes, grubun fahri / misafir üyesi sayılır.
- Faaliyetler, belirli bir program, teknik kurallar, donanım ve ahlaki kurallar çerçevesinde yürütülür.
- Faaliyetlerde, ideoloji, siyaset, din, dil, ırk, mezhep, ticari ve kültürel farklılıkları içeren konular konuşulmaz, konuşturulmaz ve ayrımcılık yapılamaz.
- Faaliyetlerde, ileri sürüş teknikleri, trafik kuralları ve konvoy kurallarına, azami derecede uyulması zorunludur.
- Faaliyetler sırasında, alkol başta olmak üzere, 5326 sayılı kabahatler kanununun getirdiği hükümlere uyulması zorunludur.
- Faaliyetler sırasında, tüm üyeler, araçları ve araçlarında taşıdıkları yolcuları ile ilgili her türlü güvenlik tedbirlerini (ilkyardım ekipmanları, güvenli sürüş ekipmanları, beşeri ihtiyaç malzemeleri vs) almakla zorunludur.
- Üyeler, faaliyetlere katılmak üzere yanlarında getirdikleri misafirlerin (çocuklar dahil), her türlü konuşma, davranış, güvenlik ve ihtiyaçlarından birinci derecede sorumludur.
- Faaliyetlere katılan herkes, mala ve cana gelebilecek her türlü riski kabul ederek katılır.
- Faaliyetlerde, ateşli silahların kullanımı, av yapılması, bitkilere zarar verilmesi, gürültü kirliliği ve çevre kirliliğine neden olacak hal ve davranışlarda bulunulamaz.
- Faaliyetler sırasında, herkes fikir ve bilgi alışverişine dayanan sohbet ortamları yaratarak, kendini ve çevresini bilgilendirmeyi amaçlar.
- Faaliyetlere katılan herkes, güzergahı belirleyen ve planlayan liderin ve rehberin, her türlü talimatlarına uymak zorundadır.
- Faaliyetler sırasında, kimse planlanan programın dışına çıkamaz, grubun ahengini bozamaz, kişisel menfaatleri doğrultusunda grubu yönlendiremez.
- Faaliyetlere katılan herkes, faaliyetler sırasında her türlü malzeme, ekipman ve işgücü konusunda paylaşımdan kaçınamaz.
- Faaliyetlerde, güvenlik bakımından en az 2 araç bulunması prensip kararıdır. Tek araçla yapılan geziler onaylanmaz ve grubu temsil etmez.
- Bu manifestoda yazan kurallara uymayan üyeler ilk seferde uyarılır, ikinci tekrarda asli üyelerin kararı ile faaliyetlerden belirli bir süre uzak tutulur. Üçüncü tekrarda ise asla grup faaliyetlerine katılmaması kararı alınır.

İşbu manifesto, asli üyeleri tarafından güncellenmeye açık olup, mevcut son hali, tüm üyeler için bağlayıcı kabul edilir.

HATAY OFF-ROAD GRUBU

eline sağlık hocam gayet güzel olmuş bir önerim var alkol kelimesini büyük harf ve koyulaştırabilirmisin ALKOL şeklınde aile efradına selamlar

Sedat Bey forumda büyük harf bağırmak anlamına geldiğinden tercih edilmiyor :smiley: ama orada yazan her bir harf gerçekten çok önemli. Menderes Hocama hazıladığı ve bizim de altına imza attığımız bu manifesto için teşekkür ediyoruz. Manifesto umarım güzel ülkemizde bu işlerle uğraşan gruplar için de örnek oluşturur. Her hakkı saklı olmayıp mümkünse herkes alıp kullanabilir, katkı yapabilir ve bu sayede bu işlerle uğraşırken daha düzenli ve kurallı hareket edilmesine vesile olur.

Valla marx'ın manifestosu gibi olmuş. ;D Mazot takası ve desteği yok artık. :eek:;DGezenbilir Hatay Anayasası muhteşem olmuş Ellerine sağlık Menderes hocam ;D

emeği geçen arkadaşlarıma,bizleri kırmayıp kurumsallaşma çalışmalarını üstlendiği için levent çokluk beye toplantıyı tertip edenlere ve katılnlara sonsuz teşekkürler arkadaşlar dün akşam sayenizde kafam rahat iyi bir uyku çektim haberiniz olsun

yaşar hocam kusura bakma bilmiyordum büyük harf işini sayende öğrendim bundan sonra dikkat ederim uzun yıllar ağır vasıta kullandım birçok trafik kazasına şahit oldum araç içinden yaralı ölü çıkardım hem bir defa değil defalarca genelde sarhoş işi araçların içinde şişeler oluyordu alkol olunca kafam çok bulanıyor hocam hoş görüsüz birine dönüyorum akşamki toplantı çok iyi oldu çok teşekkür ederim

küçük ağa' Alıntı:
yaşar hocam kusura bakma bilmiyordum büyük harf işini sayende öğrendim bundan sonra dikkat ederim uzun yıllar ağır vasıta kullandım birçok trafik kazasına şahit oldum araç içinden yaralı ölü çıkardım hem bir defa değil defalarca genelde sarhoş işi araçların içinde şişeler oluyordu alkol olunca kafam çok bulanıyor hocam hoş görüsüz birine dönüyorum akşamki toplantı çok iyi oldu çok teşekkür ederim

Çok değil ama bir kez sabaha kadar içip arabaya binmiş ve arabada uyuduğundan Ankarada Maltepe camisinin altındaki orta refüjdeki elektrik direklerinden birisine bodoslama dalıp benzin deposunu patlatan bir adamı (direksiyon sola değil de sağa çevrilseydi otobüs durağında ölecek olanlardan birisi de bendim) ambulans çağırıp sonra da millet benzin parlayacak diye korktuğundan girip arabadan çıkartmıştım ama durum perişandı. Umuyorum bir daha böyle şeyler yaşamam.

hasancolakefe' Alıntı:
Valla marx'ın manifestosu gibi olmuş. ;D Mazot takası ve desteği yok artık. :eek:;DGezenbilir Hatay Anayasası muhteşem olmuş Ellerine sağlık Menderes hocam ;D
tır kamyon nasıl aranır onun piriyizde hasan bey sen cilvegözüne bir uğra gümrükte küçük araba nasıl aranır öğren bilmediğimiz detayları not al gerek olursa uygulama yapabiliriz

Hatoff : Toplantıyı tertip edip organize olunması açisindan güzel ve örnek bir başlangıç olmuş.
Menderes hocam ellerinize sağlık. Tüm gurupların dikkate alması gereken önlemler. Emeğinize sağlık.
Alınan karara tamamen katılıyorum.
Fotoğrafçı olarak bana düşen her göreve hazırım .

Thunder one' Alıntı:
Hatoff : Toplantıyı tertip edip organize olunması açisindan güzel ve örnek bir başlangıç olmuş.
Menderes hocam ellerinize sağlık. Tüm gurupların dikkate alması gereken önlemler. Emeğinize sağlık.
Alınan karara tamamen katılıyorum.
Fotoğrafçı olarak bana düşen her göreve hazırım .
uykudan taviz verebilirsem de

Hocam bir önerim var, geziye katılacak tüm araçlara bunlardan broşur şeklinde 2 adet verilse birini araç sahibi iletişim bilgileri de dahil olmak üzere
yolcuların listesiyle birlikte kafile başkanına teslim etmesi çok uygun olacaktır. Olası bir olumsuzluk anında hızlı karar verme ve bilgi açısından önemlidir diye düşünüyorum.
Saygılarımla.

Thunder one' Alıntı:
Hocam bir önerim var, geziye katılacak tüm araçlara bunlardan broşur şeklinde 2 adet verilse birini araç sahibi iletişim bilgileri de dahil olmak üzere
yolcuların listesiyle birlikte kafile başkanına teslim etmesi çok uygun olacaktır. Olası bir olumsuzluk anında hızlı karar verme ve bilgi açısından önemlidir diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
konuların tamamı görüşüldü arkadaşlar her şeyi en güzel şekilde detaylandırmışlar yazmadığımız ama zamana dayalı olarak uygulanacak konular var
Thunder one' Alıntı:
sedat abi uyku problemi yok. Sırt çantam hazır. ;) Göreve hazırım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri