Gezenbilir Sunucusu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PajeroCat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,734

PajeroCat

LET NATURE BE YOUR TEACHER
Yer
izmir
Sevgili gezenbilir yönetimi ve öncelikle Sedat bey (yol);
Ben 11 senedir bilgi sistemleri işletiminde çalışmaktayım..Gerçi bizimki biraz memurluk, hazır paket ve programlar kullanımı açısından..
Acaba Gezenbilir ailesinin yani bu kalabalık ailemizin veri tabanı (database) büyüklüğü ve işletim sistemi nedir..
Merkez neresi - 7-24 server update var mı veya sistem başında birileri var mı..
Şimdilik bunları sormak istedim..
Karadeniz Ereğliden sevgiler
Murat AYRAL

Etiketler
Ynt: Gezenbilir Sunucusu?

Murat bey merhaba,

Veri tabanı büyüklüğü bir kaç GB, işletim sistemimiz Linux'dır. Sunucumuz, sunucu sponsorumuz olan Mynet'in merkez binasındadır. Sunucu odası binanın en güvenli, en özel bölümüdür ve tüm sistem teknik personel tarafından (Gezenbilir'in aktif üyelerinden olan sevgili arkadaşlarımızı bir kez de burada analım :smiley:) 7/24 monitörlerle izlenmektedir. Odanın tamamı anti-statik malzemeyle kaplı olup, özel iklimlendirme sistemi, özel yangın söndürme sistemi ve çift yedekli enerji beslemesi bulunmaktadır. Tüm sunucular firewall ve katmanlı güvenlik sistemleri ile korunmakta olup, internet omurgasına doğrudan bağlıdır. Bütün sistemler ve kullanıcı dataları otomatik olarak ayrı ayrı data merkezi içinde ve dışında yedeklenmektedir. Ayrıca sunucu odası özel güvenlik sistemleriyle donatılmış olup, giriş için sadece birkaç kişinin yetkisi bulunmaktadır.

Ben de bunları neden sorduğunuzu merak ettim Murat bey :smiley:

Sevgiler,
Sedat

Bu arada yazmayı unuttum, sunucumuz ilk kez "62 gün, 11 saat, 1 dakika" önce yaklaşık 400 gün hiç sorunsuz çalıştıktan sonra "ne olur ne olmaz" diye ilk kez restart edilmiştir :smiley: Nazar değdirmeyiz umarım :D

Merak ettim Sedat bey..:smiley:
Ayrıntılı cevabınıza teşekkür ederim..
Aynen bahsetmiş olduğunuz bu sistem odası veya bizim tabirimizle işletim odasından cevap veriyorum şu anda sizlere..
Haftada bir değişen vardiyalı bir sistem bizimkisi ve inanın cevabınızı okuduğumda sanki burayı anlatıyor olduğunuzu düşündüm..
Sevgiler..

işte bu çok hoş..Sistemin açık kalma oranı 62 gün..
Bu gerçekten başarılı..

PajeroCat' Alıntı:
Aynen bahsetmiş olduğunuz bu sistem odası veya bizim tabirimizle işletim odasından cevap veriyorum şu anda sizlere..
Haftada bir değişen vardiyalı bir sistem bizimkisi ve inanın cevabınızı okuduğumda sanki burayı anlatıyor olduğunuzu düşündüm..

1996 yılından beri bilişim sektörünün içinde olduğum için işinizin ne kadar zor ve fedakarlık istediğini biliyorum. Hem zihinsel hem de fiziksel yoruluyor insan... Arkadaşların bazen günlerce binadan çıkamadıkları oluyor. Hatırlattığınız iyi oldu, arkadaşları arayayım da hatırlarını sorayım :smiley:

PajeroCat' Alıntı:
Bu arada pardon açık kalma oranı 400 gündü..:smiley:))

Yaklaşık 400. gündeki restarttan sonra 62. gündeyiz ;)

PajeroCat' Alıntı:
Biraz iş artık..
iyi sabahlar sizlere..:smiley:
Kolay gelsin..

Çok teşekkür ederim. Size de kolay gelsin, iyi sabahlar :smiley:

Murat, zorlu ve yorucu bir çalışma ortamında olduğunu anlıyorum, sana kolaylıklar diliyorum, konu içeriği için teşekkürler bende bizlere yardımcı olan arkadaşlarımıza teşekkürler ediyorum..

PajeroCat' Alıntı:

Teşekkürler Zerrin hanım..Bilmukabele diyelim..
Her işin kendine göre zorlukları ve kolaylıkları var işte..Olumlu ve pozitif olmak en güzeli değil mi en zor şartlarda bile..
Sevgilerimle..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri