DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
 1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
  Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

'GEZİ NOTLARI' forumunda muratsahin tarafından 8 Nisan 2009 tarihinde açılan konu 22690 kişi tarafından okunmuş, 32 cevap yazılmıştırBu Sayfayı Paylaş

 1. muratsahin

  muratsahin Kamp I

  Mesaj:
  141
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  Ankara
  Gezi raporu nasıl yazılır...


  Yazmak şahsi bir eylemdir, tıpkı yemek yapmak gibi. Tarifi ne kadar ortak olursa olsun "bir tutam tuz", "alabildiği kadar un", “bir çimdik zencefil” cümlelerinde yatar işin sırrı. Herkesin elinin ayarı gönlünün alırı farklıdır. İyi bir yazıda olması gereken en önemli özellik samimiyettir. Samimiyet ateşinde taş pişirseniz, yiyenin ağzında eline sağlık dedirtecek bir lezzet bırakırsınız… Yazarken aklınızı özgür bırakın. Ama sırtınızı mutlaka hafızanıza dayayın. Hafızadan beslenmeyen yazılar fast-food gibidir. İçinde, sizin izinizi kirinizi taşımaz. Bir yazının kalıcı olabilmesi, sizden taşıdığı izlerin derinliğine bağlıdır. Gittiğiniz bir yerde gördükleriniz, tattıklarınız aklınızın bir köşesinden eski anıları, yaşanmışlıkları canlandırıyorsa onları gizlemeyin. Mahremiyetinize gösterdiğiniz saygı çerçevesinde kendinizi olabildiğince açın... İnsanların karşısında çıplak kalmaktan korkmayın. Ama yerli yersiz de soyunmayın...

  [​IMG]

  Anlattığınız şey geziniz olsun. Ama içinde siz de olun. Sadece gezide çekilmiş fotoğraflarla değil aynı zamanda hiç çekilmemiş fotoğrafları anlatarak gözümüzde canlanmasına izin verin. Birlikte yol yaptığınız arkadaşların tutum ve davranışlarını onların da tebessüm edebileceği bir mizahi yaklaşımla ortaya koyun. Gezideki gerilimleri yazıya yansıtmayın. Her gezi katılanlar için bir sınavdır. Sınavda verdiğiniz notları yazıda ilan etmeyin. Unutmayın, size verilen notları hiçbirimiz bilmiyoruz… Anlatılarınızla kimseyi gülünç duruma düşürmeyin. Ama herkesle beraber gülümseyin. Kritik nokta, hakkında şaka yapılan kişinin de yapılan şakaya gülebilmesini sağlayacak bir ölçüyü korumaktır.

  [​IMG]

  Gezi raporu fotoğrafları alt alta dizmek değildir. Gezi yazısının önceliklerini iyi tespit edin. Neyi anlatmak istiyorsunuz. Gidip gördüğünüz yeri mi, yediğiniz yemeği mi, gurubunuzun ne kadar mükemmel bir gurup olduğunu mu, kendinizi mi ? Bunlardan hangisini anlatmayı seviyorsanız ağırlığı ona verin. Ama mutlaka diğer unsurları da metne katın. Sadece sizden bahseden bir yazı sevgilinizi etkileyebilir, ya da yeni sevgili bulmanıza yardımcı olabilir; ancak okuyanların çoğuna sıkıcı gelebilir… Salt gidilen yer hakkında bilgi veren, TRT 2 belgeseli tadında bir yazı için belki çok araştırma yapıp çok uğraşırsınız, ama kimse okumak istemeyebilir. Çünkü okuyucular okudukları şeyin içinde ya kendilerinden bir şey bulmak isterler, ya da sizden bir şey bulmak isterler. İnsani boyutu zayıflatılmış yazılar ilaç prospektüsleri gibidir. Sadece oraya gitmeye niyet eden birilerinin ilgisini çeker. Onların da hafızasında bir yer edinmeniz zordur. Yazınızın içinden sadece, kaç km., asfalt-mıcır, otelin telefon numarası gibi bilgileri alıp emeğinizi görmeden geçerler.

  [​IMG]

  Koyu edebiyata, içeriksiz duygulanmalara ve derin bunalımlara girmeyin. Unutmayın, gezgin insanlar ışığı başka bir coğrafyada görmek için, yol zevkini yaşamak için "arayış" içindeki insanlardır. Onlara istikamet gösterebilirsiniz, bundan faydalanırlar. Okuyucuyu kendi bulgularınıza gömmeyin. Sizin edindiğiniz kanaatler sadece sizin gözlem yeteneğinizle edinilebilir. Yaptığınız yorumların şahsiliğinin altını çizin. Bunu yaparken kendinizle dalga geçmekten çekinmeyin. Doğru bildiğiniz şeylerin ne kadar doğru olduğunu tartın. Bu tartıda kuşkulu sonuçlar çıkıyorsa bunu paylaşmaktan çekinmeyin. Bazı an çelişkili ifadeler kurabilirsiniz. Çelişkiden korkmayın… Sarté "beni ayakta tutan şey çelişkilerimdir" demiş. Ustayı ayakta tutan şey sizi yıkmaz, çekinmeyin. Çelişkiden değil samimiyetsizlikten korkun.

  [​IMG]

  Başkası için değil kendiniz için yazın. Yazarken kendinize yaklaşacak, kendinizi keşfedeceksiniz. Gezmek insana çok şey öğretir. Ama bu öğrendiklerinizi fark edebilmek için bunları ortaya koyabilmeniz gerekir. Yoksa dile getiremediğiniz yüzeysel bir aydınlanma yaşar ve orada kalırsınız. İlerisine gidin. Yazdığınız yazıyı hemen yayınlamayın. Sabırsız biriyseniz üzerinden bir iki saat geçmesini bekleyin. Arada bir kahve içip, başka şeyler yapın sonra yazdığınız tekrar okuyun.Okuduğunuzda gözünüze fazla gelen kelimeleri eleyin. İyi bir yazı elde etmek için kelime elemek gerekir. İkinci okumada aynı anlama gelen kelimeleri art arda sıraladığınızı fark edeceksiniz. Yazdıklarını beğenisine güvendiğiniz birine okutun. Fikrini alın.

  [​IMG]

  Herkesin beğenisini hedeflemeyin. Size ait bir eşik olsun. Bu eşiği altına inmemeye özen gösterin. Kimsenin algı kapasitesini küçümsemeyin. Şöyle yazarsam beni anlamazlar demeyin. Sizin eşiğinizde sizinle arkadaşlık yapan insanlar sizi anlamak için gayret edeceklerdir. Her okur, yazıdan kendi almak istediğin ve almaya hazır olduğu kadarını alır. Herkese her şeyi anlatmaya çalışmayın. İnsanlığın aydınlanmasından siz sorumlu değilsiniz. Yazılarınızda sosyal mesaj vermek gibi isteğiniz varsa kendinizi tutmayı deneyin. Beceremiyorsanız, hiç olmazsa didaktik olmamaya çalışın. Yani vermek istediğiniz mesajı doğrudan değil dolaylı yoldan anlatmayı deneyin. ("Ağaçları kesmeyelim kedileri tekmelemeyelim" demek yerine, "Yazın bu sıcağında ağacın gölgesinde mırıl mırıl uyuyan kedinin huzuruna insan özeniyor" diyin. Anlayan anlar anlamayanın zaten sizin yazınızı okumakla işi ne olabilir). Daha çok insana ulaşmaya çalışmak sizi kendinizden uzaklaştırır.

  [​IMG]

  Dünya görüşünüzü gizlemeyin. Yazıya bunun sinmesine izin verin. Ama yazdığınızın bir gezi yazısı olduğunu unutmayın. Siyasi manifesto yazar gibi gezi yazısı olmaz. Etrafı ve başkalarını yargılarken kendinizi iltimas geçmeyin. Dünya görüşünüz ne olursa olsun, bu alemdeki tek ve biricik doğruyu siz keşfetmediniz. Başkalarının da kendilerini doğru bulmak gibi bir zaafla yaralı olduğunu unutmayın. Tıpkı sizin gibi başka yaşam tarzlarını benimseyenlerin de haklı gerekçeleri olabilir… Herkesle dost olmak gibi bir yükünüz yok. Dost olmadığınız ya da yaşam biçimi sizden çok farklı insanları yargılamaktan özellikle uzak durun. Yazınızı okuyan size “en uzak insanın” dahi kendinden bir şeyler bulup okuyabileceği bir tarafsızlıkla davranın. Bir ayna olun, ressam değil. Kendinizi de katın ama ötekini silmeyin. “Öteki” olmanın, ne kederli bir yalnızlık olabileceği hakkında fikriniz yoksa ötekine hiç bulaşmayın.

  [​IMG]
  Gittiğiniz yerdeki insanlarla sohbet edin. Onlardan edindiklerinizi yazınıza katın. Yeni biri ile tanıştığınızda kendinizle ilgili olarak az konuşun. Sizi sizin sandığınız kadar kimse merak etmiyor. Kendinizi dünyanın merkezine koymaktan vazgeçin. Motorunuzla, kaskınızla havalı ve karizmatik olduğunuzu düşünüyorsunuz … ama köy kahvesindeki insanlar için sadece afili bir yabancısınız o kadar. Yabancı olmadığınızı hissettirin... Farklılığınızı değil ortaklığınızı vurgulayın. Boş bir testi olun, onlar size ne kadar o akarsa o kadar dolarsınız. Hafiften dalgacı olun, ama alaycı olmayın. Kendinizle ilgili anlattıklarınızın seçilmiş ve kısa bilgiler olmasına özen gösterin. Konuştuğunuz kişiye "zavallı Anadolulu güzel insan" muamelesi yapmayın. Hangimizin daha zavallı olduğunu kim bilebilir. Aşırı hayranlık gösterilerinden de kaçının. Bu da onu havaya sokar ve samimiyetini kaybeder. Leğende su görse duygulanan, Anadolu’da ücra bir köyde yaşamak istiyorum diyenlerden olmayın… Bu söylem sadece sizi gülünç duruma düşürür. Onların kurtulmak istediği şeyi onlara överek adamları sinir etmeyin… Onu kendi içtenliğinde ve rahatlığında içinde konuşturmaya çalışın. Gittiğiniz yerde turist gibi olmayın; seyyah gibi olun. Bu ikisi arasındaki farkı düşünün, hatta bunu kendiniz için "yazın".

  [​IMG]

  Yazının kolay okunabilmesini sağlamak için uzun cümlelerden ve gereksiz tasvirlerden kaçının.Yaşar Kemal duvarda çakılı bir çiviyi iki sayfa boyunca anlatabilir. Ama siz yapmayın. Hem Yaşar kemal değilsiniz, hem de 21 yüzyıl insanı duvardaki çiviyi o kadar merak etmiyor. Yazıyı hızla tüketmek isteyen bir okurla karşı karşıya olduğunuzu unutmayın. Yazıyı çok uzun ve çok kısa tutmayın. Paragraf içinde cümleler fazla ise, gözün rahat takip edebilmesi için yazının içinde uygun yerlere üç nokta koyarak okuyucunun gözünün dinleneceği istasyonlar kurun... aynen böyle. Yerli yersiz smile işaretleri koymayın. Okuyan eğlenmek zorundayım düşüncesine kapılmasın. Bu işaretler az olduğunda hem daha etkili olur, hem de yazınızın ağırlığı daha hissedilir olur. İnsanlar nerede güleceklerini kendileri bilebilir, onları küçümsemeyin.

  [​IMG]

  Yazının rahat okunmasını sağlayan şeylerden biri de görsel malzemedir. Olabildiğince kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanarak paragraf aralarını fotoğraflarla süsleyin. Yemek tabağı, mangal fotoğrafı, kızarmış sucuklar gibi özelliksiz fotoğraflarla yazınızın değerini düşürmeyin. Fotoğraf seçerken "bu kare başkaları için gerçekten ilginç mi izlemeye değer mi" diye kendinize sorun. Bazı an, filanca arkadaşım da kendisini burada görmek ister, fotoğrafını görse mutlu olur dediğiniz kareler olabilir. Tek tük böyle seçimleriniz olabilir. Ama siz seçimlerde aday değilsiniz, herkesin gönlünü etmeye çalışarak iyi bir yazı çıkartamazsınız. Bırakın arkadaşlarınızı sevgilileri mutlu etsin siz yazının içeriğine, fotoğrafların yazı ile bütünlüğüne odaklanın. Konu ile alakasız fotoğraflar yazının değerini düşürür.

  [​IMG]

  Kullandığınız dile dikkat edin. Çoğunuz çoluk çocuk sahibi , yaşını başını almış adamlarsınız. Bu yaşta; Merhaba... cnm... iNanMıyooom... gibi şımarık kız çocuğu üslubundan kaçının. Bu sizi sevimli yapmaz. Sizi sevimli yapacak tek şey, yazı içinde kendiniz gibi olmayı becermenizdir. Tanrı size ne kadar sempati upload ettiyse bunula yetinin, ilave sevimlilik çabası mevcut sevimliliğinizi de karartır. Eldekinden de olmayın… Türkçe’nin derinliğinden korkmayın. Dibe daldıkça daha da aydınlık bir dünya ile karşılaşacaksınız. Önem verdiğiniz bir konuda söylediğiniz bir ifadeyi farklı bir şekilde söylemeyi deneyin. Ama bunu sırf faklı olmak ve fark edilmek için yapmayın. Daha sade ve daha çarpıcı olmak için yapın. Üslubun zenginleşmesi kelime katarak değil kelime azaltarak olur.

  [​IMG]

  Gittiğiniz yerle ilgili google araştırmasını mutlaka yapın. Araya bir yerlere tarihi bilgiler serpin. Bu bilgiler ne ilkokul beşinci sınıf performas ödevi düzeyinde olsun, ne de arkeolji bölümü talebesinin bitirme tezi gibi. Ölçüyü siz bulun ve yazı boyunca aynı düzeyi koruyun. Alıntı bilgileri aktarırken kopyala yapıştırdan uzak durun. Özetleyerek kendi cümlelerinizle aktarın. Size puan vermeyecekler. Yazıdan puan almaya çalışmayın keyif almaya çalışın. Yazmanın kendisi bir yolculuktur. Bu ikinci yolculuğun tadına varın. Hemen bitireceğim bir an önce yazımı nete koyacağım diye kudurmayın. Yazınızı iki saat sonra okurlarsa bir şey kaybetmezsiniz.

  [​IMG]


  Ve nihayet okuyun… Düzenli takip ettiğiniz bir yazar, bir dergi olsun. Zaman sizin için sadece takvimden yaprak kopararak ilerlemesin. Okuduğunuz yazılarla çevirin takvimi. Her yeni okuma bir gün diye düşünün. Okumadığınız her gün, perdeleri açmadan evde ampul ışında kendi loşluğunuzda geçirdiğiniz (tam anlamıyla) boş zamandır. Ampul ile değil insanların ışığıyla aydınlanmayı seçin. Ampul ışığı standarttır her bakana aynı şeyi gösterir ve aydınlanma için elverişsizdir. Goethe “biraz daha ışık” derken ampulü kastetmedi.

  [​IMG]


  Başkalarının ışığı size siyah mürekkepten yansır. Mürekkeple lekelenmekten korkmayın. Pis bir kedi olun. Üzerinizde yolun tozu çamuru ve başka yol yutanların mürekkep lekesi olsun. Sonra bir pislik daha yapın ve insanlara kendi mürekkebinizi sıçratın. Öyle bir içtenlikle yapın ki üzerlerinde bu lekeyi taşıyarak kendilerini daha temiz bir dünyada hissetsinler.

  DirtyCatRiders sitesinden alıntıdır.
   
  hüseyin gelici, halilatak ve macits bunu beğendi.
  Etiketler:


 2. penguen

  penguen Zirve

  Mesaj:
  1.599
  Alınan Beğeni:
  1
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Çok güzel... Paylaşımınız için teşekkürler...
   


 3. VEDAT75

  VEDAT75 Kamp I

  Mesaj:
  129
  Alınan Beğeni:
  0
  Şehir:
  ANKARA
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Bu yol gösterici keyifli bilgilendirme için sağolun.
  Ellerinize sağlık.
   


 4. SDC

  SDC Zirve

  Mesaj:
  2.515
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?


  Ah ben burayı 8 nisandan beri nasıl olmuşta görmemişim ???

  Çok gerekli bu başlık daha çok gezgine ulaşabilmesi bakımından gözönünde bir yerde olsaydı keşke :smiley:

  Teşekkür ederim...
   


 5. selektro

  selektro Kamp I

  Mesaj:
  104
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Murat bey o kadar güzel anlatmışsınız ki gerçeği, insanlığı bu yazı benim için çok iyi bir rehber olacak düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler saygılarımla...
   


 6. mete

  mete Zirve

  Mesaj:
  1.851
  Alınan Beğeni:
  2
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Güzel, faydalı ama o kadarda saklı. Her gün birkaç saatimi burada geçiriyorum ama okuyacak bir şeyler ararken tesadüfen rastladığım bir yazı oldu. Keşke daha görülebilir biryerde olsada daha çok insan faydalansa.
  Teşekkür ederim.
   


 7. EKARAIS

  EKARAIS Şimdi orada olmak vardı demek yerine oraya git

  Mesaj:
  2.031
  Alınan Beğeni:
  9
  Şehir:
  İstanbul
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Murat hocam,
  Nefis bir yazmışsınız. İşyerinde bir çırpıda okudum. Yazıcıdan çıktı aldım. Şimdi evde sindire sindire, önemli yerlerin altını çizerek okuyacağım. Sanırım bütün satırların altını çizeceğim. Ben bu gezi raporu yazma konusunda biraz takıntılıyım. Yazdığım raporları hiç beğenmiyor, her defasında başka türlü yazmaya çalışıyorum. Yine de olmuyor sanki. Zaten ortaokulda kompozisyondan ikmale kalmıştım. 35 sene sonra hala aynı durumdayım anlayacağın. Yine de durmak yok. Daha iyisi için çalışmaya devam.
  Selam ve Sevgilerimle
  Efe
   


 8. dery@

  dery@ Ana Kamp

  Mesaj:
  49
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Gezi raporu benim içinde önemli, temmuzda İtalya seferim olacak. Sefer sırasında günlüklerimden kitap yapmayı düşünüyorum. (;

  Teşekkürler Murat...
   


 9. muratsahin

  muratsahin Kamp I

  Mesaj:
  141
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Şimdiden iyi yolculuklar iyi şanslar :smiley: Ben de aynı tarihte arkadaşlarımla İtalyanın kuzeyinde iki teker üzerinde olacağım
   


 10. dery@

  dery@ Ana Kamp

  Mesaj:
  49
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  ((; harikaa! ben deniz üzerinde bir sefer gerçekleştirmeye çalışacağım, şuan gizli...tarih yaklaşsın açıklayacağım.

  Teşekkürederim, seninde yolun açık olsun ve iyi şanslar...
   


 11. cihanülker

  cihanülker Zirve

  Mesaj:
  2.638
  Alınan Beğeni:
  2
  Şehir:
  istanbul
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  iyi yolculuklar her ikinizede, murat bey çok güzel olmuş açıklamalarınız
   


 12. muratsahin

  muratsahin Kamp I

  Mesaj:
  141
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Cihan bey çok teşekkürler..
   


 13. SNM

  SNM Ana Kamp

  Mesaj:
  70
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Bence de çok güzel bir yazı.
  Paylaştığınız için teşekkürler.
   


 14. muratsahin

  muratsahin Kamp I

  Mesaj:
  141
  Alınan Beğeni:
  3
  Şehir:
  Ankara
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Çok teşekkür ederim SNM
   


 15. dery@

  dery@ Ana Kamp

  Mesaj:
  49
  Alınan Beğeni:
  0
  Ynt: Gezi Raporu Nasıl Yazılır?

  Cihan, güzel dileklerin için teşekkürler... (;
   


Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...
BENZER KONULAR - Gezi Raporu Nasıl
 1. ytczm
  Yanıt:
  10
  Okunma:
  7.212
 2. bes
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  2.049
 3. hasancolakefe
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  994
 4. bora1071
  Yanıt:
  20
  Okunma:
  11.063
 5. bytar
  Yanıt:
  26
  Okunma:
  23.496
 6. hamuslu
  Yanıt:
  3
  Okunma:
  15.230
 7. FİGENSAFRAN
  Yanıt:
  0
  Okunma:
  28
 8. kumita45
  Yanıt:
  13
  Okunma:
  475
 9. vata
  Yanıt:
  336
  Okunma:
  2.436
 10. hk41tr
  Yanıt:
  5
  Okunma:
  338

Bu Sayfayı Paylaş

Ziyaretçilerin Bu Sayfaya Ulaşmak İçin Kullandıkları Kelime Aramaları

 1. gezi raporu nasıl yazılır

  ,
 2. gezi raporu hazırlama

  ,
 3. uyuya kalmıştım nasıl yazılır

  ,
 4. gazan nasıl yazılıyor,
 5. gezilen yerin raporu nasıl yazılır,
 6. gezi raporu nasıl hazırlanır,
 7. gezi raporu yazma,
 8. gezi sonunda rapor nasil hazirlanir

Yükleniyor...