Gezi Rotası - Sarnıç - Karagöl

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Evren UYANIK Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,505

Evren UYANIK

Kamp II
Yer
İzmir
Web
www.evrenuyanik.com
İzmir-Manisa yolunda Sabuncubeli'ne gelmeden birkaç kilometre önce soldaki Sarnıç Köyü'nden başlayıp taş ocağının içinden düz geçtikten sonra tam karşıdaki taşlık yoldan girerek Karagöl'e kadar giden orman yolunun rotası ve fotoğraflarıdır.

Resimdeki koyu mavi yol İzmir-Manisa yolu, açık mavi yol köy içindeki asfalt yol, yeşil yol ise taş ocağından sonra başlayan dağ yoludur. Turuncu çizdiğim yeri bu forumdaki gezi fotoğraflarında görmüş, bir gün Qashqai'le gidip denediğimde ise yol tamamen kayalık olduğu için çıkamayıp dönmüştüm. RAV4'le henüz gitme fırsatım olmadı. İçimde kalmasın diye bir ara gidip oraya da çıkacağım :smiley:

Bu arada fotoğraflar tersten, yani Karagöl tarafından girip, aradaki içte kalan ikinci rotayı da dahil ederek, Sarnıç tarafından çıktığım bir geziye, 1-2 yıl önceki zamana ait fotoğraflardır. İçteki çemberin en yüksek noktasında GPS'ten gördüğüm rakım 1000-1100 metre gibiydi yanlış hatırlamıyorsam.

Birkaç hafta önce Karagöl tarafına gittiğimde bu yolların girişine "kesim sahasıdır, girmek tehlikeli ve yasaktır" tabelalarının yerleştirildiğini gördüm.

sarnic-karagol-rota.jpg

sarnic-karagol-01.jpg

sarnic-karagol-02.jpg

sarnic-karagol-03.jpg

sarnic-karagol-04.jpg

sarnic-karagol-05.jpg

sarnic-karagol-06.jpg

sarnic-karagol-07.jpg

sarnic-karagol-08.jpg

sarnic-karagol-09.jpg

sarnic-karagol-10.jpg

Etiketler
Ynt: Gezi Rotası - Sarnıç - Karagöl

Haritada turuncu ile çizdiğim sonu çıkmaz olan yola bugün RAV4'le gittim, oranın da fotoğraflarını ekliyorum. Sadece ilk çıkışı taşlık, ilerisi düzlükmüş.

sarnic-karagol-11.jpg

sarnic-karagol-12.jpg

sarnic-karagol-13.jpg

sarnic-karagol-14.jpg

sarnic-karagol-15.jpg

İzmirdeki offroad grubumuzla çok kereler karagöle ve civarına gezi yaptık. Karagöle çıkan kaydedilmiş 9-10 adet rotamız var. İsterseniz bu kayıtları size gönderebilirim. Ancak size önerim tek araçla çıkmamanızdır. Bendeki rotaların bir kısmı hard offroad tarzındadır. Rav4 ile bir bölümünden geçebilmeniz oldukça zor olur.
sevgiler
Erdal

Çok memnun olurum. Yamanlar Dağı'nın kuzeyindeki yolları daha denemedim ben. Menemen Manisa yoluna çıkan 2-3 rota çıkarttım Google Earth'ten ama gitmedim henüz. Olur da kalırsam yaya olarak geri dönmek zor olmaz diye güney yamacında tek başıma gezinirken pek endişe etmiyorum ama kuzey yamacı İzmir'e uzak kaldığı ve rotalar biraz daha uzun olduğu için şu ana kadar gözümü karartmadım :smiley: Elinizdeki bilgileri paylaşabilirseniz benim için faydalı olur. Ayrıca gezi düzenleneceği zaman uygun olanlara ben de iştirak etmek isterim.

Qashqai'den sonra RAV4'ün performansından haliyle çok fazla memnun kaldım, benim tahminlerimin ve beklentilerimin ötesinde bir performansı var aracın, ama yine de kilit olmadığı için hendek gibi yerlerden geçmek veya dik yamaçlara çapraz çıkmak zor oluyor veya mümkün olmuyor. Altı da çok yüksek olmadığı için seviye farkı fazla olan engellerden geçilemeyebiliyor. En çok karşılaştığım zorluk aşağıdaki durum. Bu durumda imkanlar el veriyorsa biraz hızlı gelerek veya dik yaklaşarak çıkmaya çalışıyorum ama bazen o da fayda etmiyor tabi.

rav4-01.jpg

erdalyaman' Alıntı:
İzmirdeki offroad grubumuzla çok kereler karagöle ve civarına gezi yaptık. Karagöle çıkan kaydedilmiş 9-10 adet rotamız var. İsterseniz bu kayıtları size gönderebilirim. Ancak size önerim tek araçla çıkmamanızdır. Bendeki rotaların bir kısmı hard offroad tarzındadır. Rav4 ile bir bölümünden geçebilmeniz oldukça zor olur.
sevgiler
Erdal

1-2 yıl önce gönderilmiş iki harita vardı gibi hatırlıyordum, eski konulardan buldum, onları da siz göndermişsiniz. Tek resim haline getirdim, aşağıya ekliyorum. Sizin bahsettiğiniz rotalar da bunlar mıydı?

erdalyaman-rota.jpg

Bu arada sol altta KgA'nın sağında bina yazan yerden yukarı çıkan yola bakmıştım geçen gün, orada belediye bir tesis kuruyor gibi görünüyor. Tepede sadece vericiler var sanıyordum ama baya bir inşaat var, bungalov gibi küçük evler, binalar falan yapmışlar, mesire yeri ya da restaurant gibi bir şeyler olacak herhalde.

52816236.jpg

Evren bey selam, bir süredir gezenbilire girmemiştim.
Sizin gps ve kullandığınız format nedir bilmiyorum ama size GTM formatında tüm karagöl bölgesini ekliyorum. GPSBABEL kullanıyorsanız istediğiniz formata çevirebilirsiniz. (gpx, gdb... vb)
[attachment=1]

Ekli dosyalar

• Karagöl bölgesi.gtm
    84.5 KB · Görüntüleme: 215

Güzel gezi olmuş. O tekerlekleri çapraz bırakan resimdeki gibi durumlara pek düşmemek lazım, o resimdeki taş aracın altına hızlı vurursa pek iyi olmaz. Bir de aşırı eğimli yerlerden geçerken dikkat etmekte fayda var ben geçen arka tampon korumasını zemine vurdum yamuldu biraz... Gerçi adı üstünde tampon koruması, bunun için var. Yaklaşma uzaklaşma açıları konusundaki dersimizi de böylece tecrübe ederek almış olduk :D

İlk fotoğraftaki parkuru geçen yaz ben de tek araç geçip Karagöl'e ulaşmıştım, ama bir daha tek başıma gitmem. Özellikle taşocağından sonraki yol çok kötü , lastiklerin yarılma olasılığı yüksek. Selamlar.

cok guzell ..fotolar..sakın tam stres atılcak yerler de...ama o arabaya acıdım kendımce.:smiley:) cunku o arabaların arazı sansızmanlarında yada farklı yerlerınde her hangı bır arıza cıkardıgında kulfetlı bır mıktar sevıs ucretı odemek zorunda kalırsınız..bence boyle yerlerde bıraz daha agır devırlı vede malıyetı ucuz arablar kulanmanızı tavsıye ederım ..wıllys vb.. gıbı .hele taş ocagından sonrakı yerler tam tuzla ve wıllys ların cok rahat gıdecegı yerler ..sızlere ıyı seyırler.yolunuz acık olsun ..bol çamurlar :smiley:

Güzel güzergah seçmişsiniz ekrem bey.

Geçen aralıkta Duster'ı yeni aldığımda, o yolları geçmiştim. Yalnız ben Akgedik köyünden girip yukarı çıkmış, sonra karagöl yoluna çıkıp oradan taş ocağına ve kurudere köyüne inmiştim.

Şayet taşocağından geçmek istemezseniz, yani karagöl tarafından çıkarsanız, karagölü geçtikten sonra zirvede bir yol ayrımına gelisiniz. Orada tahtadan "karagöl" levhası görürsünüz. Oradan aşağıya (yani karagölden geldiğinizi kabul edersek sola) saparsanız, o yol sizi akgedik köyüne indirir.

GPS cihazı yok bende. iPhone'de Google Earth kurulu oradan bakıyorum. Telefon çekmeyen yerlere gitsem de gideceğim yerleri internet bağlantısı olan bir yerde görüntüleyince görüntüleri cache'te tutuyor, programı açınca haritayı ve bulunduğum yeri gösteriyor, ancak şarjı hızlı bittiği için uzun süre açık tutamıyorum, genelde sapak dönüş vb. yerlerde yanlış yere girmemek için kontrol ediyorum.

GPSBabel'i internette araştırdım, indirdim de ama Windows 7 olduğu için sorun oldu sanırım, en son Vista'yı destekliyor yazıyor. Bir XP makine bulup kuracağım. Özelliklerinde Google Earth KML dosyasını destekliyor diyor, KML'ye çevirip bilgisayardaki Google Earth'te açıp bakacağım görünürse eğer en azından yazıcıdan çıkartır yanımda bulundururum, teşekkürler.

erdalyaman' Alıntı:
Evren bey selam, bir süredir gezenbilire girmemiştim.
Sizin gps ve kullandığınız format nedir bilmiyorum ama size GTM formatında tüm karagöl bölgesini ekliyorum. GPSBABEL kullanıyorsanız istediğiniz formata çevirebilirsiniz. (gpx, gdb... vb)
[attachment=1]

RAV4'ün yaklaşma ve uzaklaşma açıları fena değil. Arka tampon biraz yakın yere, ama en azından kısa olduğu için çok fazla sorun olmuyor. Birkaç kez egzoz değdi ama problem olmadı. Ön tampon hem yüksek hem açılı olduğu için çıkarken ve inerken rahat oluyor.

Taşocağından sonraki yollar kötü ama yavaş gidince sorun olmuyor. Qashqai'de yol lastikleri vardı, bazı yerlerde patinaj yapıyordu, düz vites de olunca yavaş gitmek zordu, 1. vitesde 1000 devir bile hızlı geliyordu o yola, sürekli yarım debriyaj arabayı yıpratıyordu. RAV4 otomatik vites olunca, lastikler dişli ve yanaklar kalın olunca daha rahat ettim, debriyaj derdi de olmadan en bozuk yerlerde bile gaza çok hafif dokunarak ağır ağır geçtim sorun olmadı.

Bu tür işler için ikinci araç daha mantıklı tabi ama o da bir maliyet, zaman ve emek gerektiriyor. İşlerin yoğunluğundan, her ne kadar müptelası olsam da, sanayiye eskisi kadar uğrayamadığımdan, fazla zaman geçiremediğimden, yeni arabaya biniyor, tek arabayla idare ediyorum. Dikkatli olduktan sonra genelde fazla problem olmuyor, ufak tefek şeyleri de takmıyorum, birkaç kez altını vurdum, birkaç kez kayanın üstüne oturdu araba, çıktıktan sonra altına bakınca zarar görecek pek bir şey görmedim. Orta susturucu biraz alçakta, onun dışında ufak tefek çarpmalardan zarar görecek hortum, boru vb. görünmüyor ortalıkta, zaten çok ters yerlere girmedikçe de altı vurmuyor arabanın. Süspansiyon ve lastikler de Qashqai'e göre arazi için daha uygun olduğundan rahat ediyorum. Qashqai hem sert, hem de süspansiyon stroku azdı, RAV4 daha yumuşak ve daha fazla yaylanabiliyor, özellikle Qashqai'in arka süspansiyon çok kısaydı, RAV4'ün arka süspansiyon daha esnek, seviye farkı fazla olan yerlerde inip çıkarken daha az sarsıyor.

Akgedik Köyü'nü biliyorum, o yoldan hiç gitmedim ama Google Earth'ten bakmıştım rotasına, sizin bahsettiğiniz eski tabelayı da hatırladım. O tarafta Yoğurtçu Kalesi de var, bir ara orayı da dahil edip gitmek gerek aslında. Bir de Emiralem yolu varmış o da Yamanlar'dan Karagöl'e çıkarken Karagöl'e varmadan sola dönülerek gidiliyor. Oraya da gitmedim ama aklımda, yolu da daha iyi sanırım oranın, normal araçla giden gelenler oluyormuş eskiden. Zaten Karagöl çevresindeki yollarda Toros, Doblo gibi araçları da çok gördüm. Altı yüksek bir araç fazla zorlanmadan gidebiliyor.

RAV4'ün yaklaşma ve uzaklaşma açıları fena değil. Arka tampon biraz yakın yere, ama en azından kısa olduğu için çok fazla sorun olmuyor. Birkaç kez egzoz değdi ama problem olmadı. Ön tampon hem yüksek hem açılı olduğu için çıkarken ve inerken rahat oluyor.

Benimkinde tamponun altında bir de tampon koruması var. Eski sahibi taktırmış herhalde. Orjinal olmayabilir. Egzoz borusunun yere vurup kırılmasına engel olmayı amaçlayan birşeye benziyor. Tabi aracın arka kısmının yere vurmasını kolaylaştırıyor, ama netice itibari ile egzoz borusunu değil tampon korumasını yamultmuş oluyorsunuz. Normalde pek sorun olan birşey değil ama o gün normal yol bağlantısından değil de yol kenarındaki blanketten yola çıkmak gibi bir deneme yapmıştım (V şekilli bir çukur, görmüşsünüzdur yol kenarlarında olur). Birdaha yapacağımı zannetmiyorum :D

Taşocağından sonraki yollar kötü ama yavaş gidince sorun olmuyor. Qashqai'de yol lastikleri vardı, bazı yerlerde patinaj yapıyordu, düz vites de olunca yavaş gitmek zordu, 1. vitesde 1000 devir bile hızlı geliyordu o yola, sürekli yarım debriyaj arabayı yıpratıyordu. RAV4 otomatik vites olunca, lastikler dişli ve yanaklar kalın olunca daha rahat ettim, debriyaj derdi de olmadan en bozuk yerlerde bile gaza çok hafif dokunarak ağır ağır geçtim sorun olmadı.

Ben de bir ara aracın 4x4 özelliğini fazla kullanmıyorum zaten deyip Qashaqi almayı düşünüyordum ama bu yorumdan sonra öyle birşey yapmam herhalde. Demek ki kullanıyormuşum da haberim yokmuş :D Bu otomatik kontrollü araçlar böyle nerde ne yapıyorlar pek haberiniz olmuyor. O kadar çamurlu yola girip çıktım diferansiyel kilidi devreye girdiği için mi batmadı yoksa öyle yerlerde durma alışkanlığım pek yoktur -dolayısı ile 4x2 olsa da idare ederdi belki - o yüzden mi batmadı haberim yok.

Bu tür işler için ikinci araç daha mantıklı tabi ama o da bir maliyet, zaman ve emek gerektiriyor. İşlerin yoğunluğundan, her ne kadar müptelası olsam da, sanayiye eskisi kadar uğrayamadığımdan, fazla zaman geçiremediğimden, yeni arabaya biniyor, tek arabayla idare ediyorum. Dikkatli olduktan sonra genelde fazla problem olmuyor, ufak tefek şeyleri de takmıyorum, birkaç kez altını vurdum, birkaç kez kayanın üstüne oturdu araba, çıktıktan sonra altına bakınca zarar görecek pek bir şey görmedim. Orta susturucu biraz alçakta, onun dışında ufak tefek çarpmalardan zarar görecek hortum, boru vb. görünmüyor ortalıkta, zaten çok ters yerlere girmedikçe de altı vurmuyor arabanın. Süspansiyon ve lastikler de Qashqai'e göre arazi için daha uygun olduğundan rahat ediyorum. Qashqai hem sert, hem de süspansiyon stroku azdı, RAV4 daha yumuşak ve daha fazla yaylanabiliyor, özellikle Qashqai'in arka süspansiyon çok kısaydı, RAV4'ün arka süspansiyon daha esnek, seviye farkı fazla olan yerlerde inip çıkarken daha az sarsıyor.

Motorun altını vurup karteri delmediğiniz sürece muhtemelen yolda kalmazsınız ama araca zarar gelebilir tabi.

olasiliksiz' Alıntı:
Ben de bir ara aracın 4x4 özelliğini fazla kullanmıyorum zaten deyip Qashaqi almayı düşünüyordum ama bu yorumdan sonra öyle birşey yapmam herhalde. Demek ki kullanıyormuşum da haberim yokmuş :D Bu otomatik kontrollü araçlar böyle nerde ne yapıyorlar pek haberiniz olmuyor. O kadar çamurlu yola girip çıktım diferansiyel kilidi devreye girdiği için mi batmadı yoksa öyle yerlerde durma alışkanlığım pek yoktur -dolayısı ile 4x2 olsa da idare ederdi belki - o yüzden mi batmadı haberim yok.

Qashqai yolda kullanmak için çok güzel arabaydı, performansı, virajda yol tutuşu vs. çok iyi, arazide de altı yüksek olduğu için rahattı, ama çok fazla patinaj çekiyordu araba. Malum üstünde yol lastiği var, slick lastik gibi bir asfalt lastiği takmışlar, araziyi bırakın normal toprak yolda bile biraz hızlı kalksanız hemen patinaj çekiyordu, yağmurlu havalarda da aynı şekilde hızlı kalkacağınızda hemen patinaj çekiyordu. Arazide kullanmaya uygun dişli bir lastik takılsa bile çok farkederdi aslında, hatta 4 çeker olmasa dahi ön diferansiyel kilidi takılsa o bile baya farkederdi. Bu tür arabalar için yoktur gerçi de ralli araçlarındaki gibi önden çekişli otomobillere takılan diferansiyel kilitleri oluyor ve önden çekişli de olsa kaygan yollarda çok iyi çekiş gücü sağlıyor. Sonuçta arabanın motoru önde, ağırlığın çoğunluğu önde, ön iki terkerden biri her halikarda kuvvetli şekilde yere basıyor, bir tanesi havaya kalksa dahi diferansiyel kilidi olduğunda gücü diğerine aktarabildiği için güzel iş görürdü ama bu kadar uğraşana kadar satıp 4x4 almak da daha kolay zaten, kilit alacaksak da 4x4'e arkaya alırız yani di mi :smiley:

Bu arada benim Qashqai'de ESP yoktu. ESP olan modellerde ön tekerleklerden biri havada olsa da ESP o tekere fren uygulayarak torkun bir kısmını diğer tekere aktarıyor. ESP olmayınca traction control de olmadığı için her ikisiyle bağlantılı olarak da benim Qashqai biraz fazla patinaj yapıyordu. Makyajlı kasa Qashqai'de ESP (ve TCS) standart olduğu için bozuk veya ıslak yollarda çekişi biraz daha iyidir.

Aslında bu fiyatları uçmayan 4x4'ler içinde en uygunu yeni kasa terios'tu, ama onu piyasadan çektiler. Geriye 3 kapılı suzuki vitara ile dacia duster kaldı. İkisinde de otomatik vites yok ve bence çok işe yarıyor bozuk yollarda yavaş giderken. Tabi bir de 4x2 qashqai var çamura girmem diyenler için. Onun haricinde ikinci el araç almaktan başka seçenek kalmıyor. Ben bu ara bir de 2.2 dizel motorlu rav4'lere göz koydum ;) ikinci el alırsam model yükseltmek için onu da düşünebilirim. Şöyle biraz fiyatları düşsün önce..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.