Gezilerimizi ve Karavanımızı Fotoğraflayabilmek için Nasıl Bir Fotoğraf Makinası Almalıyız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,439

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Dijital Fotoğraf makinaları günümüzde, PowerShot ve SLR olarak çeşitleniyor, çözünürlüklerine görede 5.1 MP-12.1 MP gibi seçeneklerin fotoğrafın detay piksel çokluğunu oluşturduğunuda anlıyoruz, optik zoom 8x-12x gibi seçeneğin yakınlaşmayı anlattığınıda anlıyoruz..
Çoğunluğumuzun fotoğraf çekiminde anlayamadığı, çektiğimiz fotoğrafın nasıl çıkacağı konusunda ne anlama geldiğini bilemediğimiz, kameranın lensinde yazan bir takım rakamlar var, bu rakamların elde edilen sonuçda neleri kontrol ettiğini , bu rakamların ne anlama geldiğini bizlere açıklayabilecek arkadaşlardan yardım bekliyoruz...
Bizler fotoğraf çekimlerimizi, kamplarda doğal ortamda manzara çekimleri ve karavan içinde dar mekanda çekimler olarak yapmaktayız, bunlarıda göz önünde bulundurarak, manzara çekimlerinde ve dar alanda çekimlerde ideal olan objektif ölçülerini belirtirseniz seviniriz..

FOTO mak

Etiketler

Ynt: Gezilerimizi ve Karavanımızı Fotoğraflayabilmek için Nasıl Bir Fotoğraf Makinası Almalıyız?

Karavanın içinde çekim yapmak için 3 değişik makina kullansam,
1. mavi makina ile çekim yaptığımda çıkan görüntü açısı "Mavi" çizgili alan olsa,
2. turuncu makina ile çekim yaptığımda çıkan görüntü açısı "Turuncu" çizgili alan olsa,
3. kırmızı makina ile çekim yaptığımda çıkan görüntü açısı "Kırmızı" çizgili alan olsa,

Mavi makinanın daha dar bir alanı görüyor olmasını hangi rakamlar sebep oluyor,
Kırmızı makinanın daha geniş bir alanı görebilmesine sebep, mavi makinaya göre hangi rakamların farklı olmasıdır...

Hangi rakamlar değiştikce görüntü açısı değişiyor, veya kırmızı makina gibi diğerlerine göre daha geniş bir görüntü alabilmem için alacağım makinada rakam olarak neler yazması lazım..

Foto gr

Ynt: Gezilerimizi ve Karavanımızı Fotoğraflayabilmek için Nasıl Bir Fotoğraf Makinası Almalıyız?

atiladi' Alıntı:
Dijital Fotoğraf makinaları günümüzde, PowerShot ve SLR olarak çeşitleniyor, çözünürlüklerine görede 5.1 MP-12.1 MP gibi seçeneklerin fotoğrafın detay piksel çokluğunu oluşturduğunuda anlıyoruz, optik zoom 8x-12x gibi seçeneğin yakınlaşmayı anlattığınıda anlıyoruz..
Çoğunluğumuzun fotoğraf çekiminde anlayamadığı, çektiğimiz fotoğrafın nasıl çıkacağı konusunda ne anlama geldiğini bilemediğimiz, kameranın lensinde yazan bir takım rakamlar var, bu rakamların elde edilen sonuçda neleri kontrol ettiğini , bu rakamların ne anlama geldiğini bizlere açıklayabilecek arkadaşlardan yardım bekliyoruz...
Bizler fotoğraf çekimlerimizi, kamplarda doğal ortamda manzara çekimleri ve karavan içinde dar mekanda çekimler olarak yapmaktayız, bunlarıda göz önünde bulundurarak, manzara çekimlerinde ve dar alanda çekimlerde ideal olan objektif ölçülerini belirtirseniz seviniriz..

Atilla abi makina kesiti üzerindeki A harfi ile işaretlenen 5.0 objektifin en geniş halini gösteriyor,B işaretli yer zoom halini yani bu makinanın objektif zoom in,out aralığı 5.0-60mm arasında,
ama şuda varki makinalar arasında sensör değerleride değişiktir yani 10-22 bir objektif fuulframe bir sensörde 1x1 olarak kaydederken daha küçük bir objektifte 1.6 çarpanıyla daha dar açı yapar bu sebeple her makina grubunun üzerindeki değerler bir birinden farklı oluyor.

Makinadaki C harfi objektifin diyafram başlangış değerini gösteriyor,D harfi ile işaretli nokta zum sonundaki diyafram değerini gösterir yani objektifiniz en geniş açıda ise daha az ışığa ihtiyaç duyar yok eğer zoom yaptıysanız diyafram değeri düşeceğinden çok daha fazla ışık gerekecektir.

atiladi' Alıntı:
Karavanın içinde çekim yapmak için 3 değişik makina kullansam,
1. mavi makina ile çekim yaptığımda çıkan görüntü açısı "Mavi" çizgili alan olsa,
2. turuncu makina ile çekim yaptığımda çıkan görüntü açısı "Turuncu" çizgili alan olsa,
3. kırmızı makina ile çekim yaptığımda çıkan görüntü açısı "Kırmızı" çizgili alan olsa,

Mavi makinanın daha dar bir alanı görüyor olmasını hangi rakamlar sebep oluyor,
Kırmızı makinanın daha geniş bir alanı görebilmesine sebep, mavi makinaya göre hangi rakamların farklı olmasıdır...

Hangi rakamlar değiştikce görüntü açısı değişiyor, veya kırmızı makina gibi diğerlerine göre daha geniş bir görüntü alabilmem için alacağım makinada rakam olarak neler yazması lazım..
Atilla abi makinalarda geniş açıyı tam olarak almamız için o makinanın fuulframe yani birebir 35mm lik sensör olması gerekiyor bu birinci kural ikinci ise tamamıyle objektiflerin kendi açılarıyla alakalı örneğin piyasada en çok kullanılan objektiflerin başında 10x22 yada 10x20 geniş açılar geliyor bunlar markaya göre değişiyor bunların diyafram aralığıda 3.5-5.6 yani ışığa çokca ihtiyaç duyarlar biraz loş bir ortamda iyi sonuç alamazlar aynı geniş açılı bir objektifin diyafram başlangıcı 2.8 ile başlıyorsa bu objektif diğerinin 2-3 katı fiyatına satılır.

Diğer en çok kullanılan objektifler 28-135 yada 28-85 bunlarda ara objektiflerdir bunlardada diyafram aralığı 3.5-5.6 dır yani gündüz ve ışıklı çekimlerde iyidirler ama ışık az ise sizi üzerler aynı objektiflerin 2.8 ile başlayan diyaframları yine en az 2-3 katı fiyatadır.

bunlara ilave 70x300 objektifler tele diye isimlendiriliyor ve diyafram aralığı 4-5.6 dır ve teleye girince yani zoom yapınca bayağı sağırlaşır ışık açısından bunlar genelde amatör olarak kullanan kişilerin objektifleri ama iş profesyonele girince ucu yok bu işin fiyatlarda hiç sormayın.

elimizdeki 18x55 mm bir objektifin slr makinalarda sensör çarpanı 1.6 ise o objektifin geniş ve zoom haldeki değerleri 28.8x88 dir

28x153 mm 1.6 ile çarpınca sonuç 44.8x216mm

70x300mm 1.6 ile çarpınca sonuç 112x480mm dir

bunlara ilaveteb zoom suz objektifler var bunlar tek yaprak cam olduğundan ışık geçişkenlikleri daha iyi olduğundan diyafram değerleri düşer,bunlarda 1.4 ve 1.8 diyafram çokca kullanılan objektifler bunlarda en çok kullanılan 50mm objektif tabi amatörler için iş prof olunca seçenek çok daha fazla.

Aslında işin mantığı değerler matematiksel olarak azaldıkca hem diyafram yani ışık geçişkenliği artıyor hemde açı genişliyor,matematiksel olarak değer artarsa diyafram azalıyor açıda daralıyor.

Bunlar amatör makinalar 3.0 pixelleri bile iyi çeker zumlamazsan. Ama profesyonel makina istiyorsan Canon EOS'tan başlayıp devam edicen en ucuzu 1.500 Tl.

Atilla abi;

Yusuf abi isin profesyoneli olarak senin istedigin herseyi aciklamis. Bende yillardir fotograf ceken birisi olarak bir kac ek yapacagim ama halk dilinden. Eskiden fotograf makineleri visorune gore ayrilirdi. Cekecegin sahneyi sana aynalar vasitasi ile direk visore yansitan SLR makineler ve visoru ve objektifi farkli olan makinlalar ama gunumuzda hepimiz artik reklamlardan vs. biliyoruz; Makinalar 3 sinif,

Birinci sinif compact makinalar ben bunlara bas cek diyorum. Eger fotograf ile ilgili degilde hatira fotografcisi iseniz tam size gore basar cekersiniz. Diyafram degerleri genelde kotudur. Bol isikli gunlerde herkes iyi fotograf ceker.

Ikinci grup fotograf makineleri ise bridge model diye anilan biraz daha fazla ayari bunyesinde barindiran compact ile SLR arasi modeller. Bunlarda bir cok manuel ayar, daha dusuk diyafram degerleri, daha kaliteli mercekler bulabilirsiniz. Bu makineler genelli fotografa yeni baslayan yada DSLR alacak parasi olmayanlar tarafindan tercih edilir. Bu makinelerde objectif degistirilemez ama bir cok resme hitap edecek sekilde genis zoom araliklari vardir. Bu sinifa ornekler; Nikon P90, P100 yani P serisi, Fijifilm finepix S9600, S2000 yani S serisi ve Panasonic Lumix FZ serisidir.

Ucuncu grup makineler ise Digital SLR dene daha profesyonel makinalardir. Marka ve modelinizle uyumlu degisik isik gercirgenlikleri ve zoom degerleri olan istediginiz objektifi kullanabilirsiniz. Bu tarz makineler biraz ayar gerektirir isten anlamak gerekir. Hepsinde bas cek modu olmasina ragmen, manuel ayar modlarinda alanan sonuclar otomatik modlarda alinamaz. Makinelerin ve kaliteli lenslerin fiyatlari yuksektir. En azindan bir genis aci bir zoom lensiniz olmasi gerekir. Bu iki lensi ve makineyi tasimasi insani yorar.

Simdi tavsiyeye gelecek olursak. Eger daha once fotografcilik ile ugrasmamissaniz, bilginiz yoksa benim tavsiyem bridge modellerden yanadir. Cunku otomatik modlari oldukca basarili ve ustune size bir cok manuel ayar sunar eger ilgi duyar ve ogrenmek isterseniz. Fotografa ilgi duymaya baslarsaniz zaten biraz pratikten sonra manuel ayarlarda makinanin ne yonde size yetmedigini bulur ve kendinize buna gore bir yon cizersiniz. Eger ilgi duymaz otomatik modda cekersenizde sizi compact makinelerden daha memnun edecekleri kesindir.

Ben Panasonic FZ serisi kullandim ve su andada Fijifilm S serisinden 9600 kullaniyorum. Panasonic guzel makineler Leica marka cok kaliteli lensler kullanir. Benim bu makinayi satip Fujifilme gecme nedenim panasonicteki zoom un ve manuel ayalarin digital olarak yapilmasidir. Yillardir fotografla ugrastigim icin bu digital ayarlar bana ters geldi. bir sahne gordugumde onu yakalayacak kadar hizli ayar yapamadim. Bu yuzden sattim ve Fujifilm aldim. Linkteki makine.

http://www.digicamreview.co.uk/fujifilm_finepix_s9600/s9600_full_optical_zoom.jpg

Fujide butun ayarlar dugmeler DSLR da bulunduklari yerlere konuslandirilmis. Dijital oncesinde SLR kullanan birisi olarak bana cok kolaylik oldu bu. Zoom SLR makinalerdeki gibi zoom yuzuyu ile yapiliyor yine manuel focus keza ayni sekilde zoom un arkasindaki kucuk yuzukle ayarlaniyor. Diyafram ve enstantene ayarlari sag ustteki dugmelerle. Macro modu sol elin durmasi gereken yere koyulmus. Bunlar kullanimda pratikli. Ayrica diyafram araligi 2.8 ile basliyor ve bu sinifinda oldukca iyi bir deger. Objektifi ise 28-300 Zoom. Hem birazcik genis aci hemde dar aciyi bunyesinde barindiriyor. Tabiiki bununda yetmedigi yerler cok. Ama maddi durumlardan oturu DSLR makinelere gecemiyorum.

Neyse beni bir kenara birakirsak umarim bu yazilar birilerinin isine yarar. Yeni baslayanlara yada biraz bilgisi olupta parasi az olanlara kesinlikle Fijifilm S serisi yada Panasonic FZ serisi oneririm. Onermiyecegim tek sey ise o kucucuk bas cek makinalardan kesinlikle almayin bence paraniza yazik.

Iyi gunler.
Melih

Melih sağolasın kardeş gayet güzel bilgiler vermişsin ama benede senin gibi amatör yapıyorum bu işi,benim branşım video buna rağmen fotoğrafı öğrendim ve kendime yetecek kadar bilgi sahibi oldum,
Senin tavsiye ettiğin aynı makinaya benziyor ama geçtiğimiz yaz sezonunda benim iş yerinden arkadaş bana makina alalım dedi ve Sirkeci'de doğubank'a gittik niyetimizde Canon SX10ıs modeli vardı fakat orada makinaları inceledim fuji'nin HS10 modelini görüp inceledim ve arkadaşa 100 lira fazla ver bunu al dedim ve makinadan çok memnun ayrıca bir özelliği fullHD video kaydı yapması anlayacağınız tek makina ile hem fotoğraf hem çok kaliteli video çekebilme özelliği,eğer makinam olmasaydı benimde alacağım bu makina olacaktı tüm dostlara tavsiye ederim

Bu arada Teknosa'da 1600 lira fiyatı vardı ama biz Doğubank'tan 830 liraya aldık dükkan bilgileri var bende isteyene yardımcı olurum.

Aşağıdaki linkte ürün incelemesi var.

http://www.letsgodigital.org/tr/25022/fujifilm-finepix-hs10/

Öncelikle konuyu açıklamaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.
Fakat açıklamalardan biraz deneyimi olanlar az çok birşey anlayabilir ama diğerleri için çözüm üretebilecek gibi deyil.."benim makinam şu çok güzel çekiyor" izahı anlam ifade etmiyor. Yazıyorum çünkü ben anlamadım...
Herhangi biri bir fotoğraf makinası almak için bir markete gittiğinde, önüne onlarca makına çıkıyor ve makinanın objktifindede konu başlığında verdiğim fotoğraftaki gibi bir takım rakamlar var, bunların ne anlama geldiğini bilemeyince, alıcıya kalan ya fiyatına göre bir makina almak, yada satıcının insafına kalmak zorunda...
İzahının zor bir konu olduğunu biliyorum, arkadaşlarımızın çocukluklarından başlayan fotoğraf merakından ötürü yıllar içerisinde fotoğraf makinası konusunda farkında olarak veya olmadan edinilen bilgi ve tecrübelere sahip olunduğunuda biliyoruz..Fotoğraf çekmenin cüzdanına göre bir makina alıp deklanşöre basmak olmadınıda biliyoruz, fotoğraf makinasının hangi amaca hizmet edeceğini anlayabilme açısında bu konuyu açmak istedim...
Yazılanları okuyunca bir 28 mm ve 300 zoom kelimesi öne çıkıyor, bu 28 mm nerede yazıyor, "C" harfinin olduğu yermi 2.8 olacak.? 300 nerede yazıyor, "B" 300 mü olacak..Bu şekilde yazarak sakın yazılanları anlamıyor olduğum kanısına varmayın, derdim bütün insanların bir şey anlayabilmesi, bir çok kişinin bu konuyu anlamak istediğini ama başaramadığını biliyorum, kaldıki anlayamadıkları için soru bile sormuyorlar, anlayan birinden yardım almayı bekliyorlar, beraber makina almaya gitmeyi düşünüyorlar bilmiyorlarki anladığını sandıklarınında bilgisi yok veya yetersiz..
Yeniden konuya dönelim, "A-B" makinada zoom'u açıklıyor, "C-D" objektife giren ışık değerini açıklıyor, diyebilirmiyiz yani.."A" minimum zoom'u yani makroyu anlatıyor, "B" maksimum zoom'u yani, karşımızda 3 ağaç var vizörden bakınca üçünüde görüyoruz, ama küçük küçük görünüyor hatta etrafdaki başka nesnelerde görünüyor, ama biz vizörden bir tanesini görmek ve ekranı tam dolduracak şekilde çekmek istiyoruz, bu üç ağaçdan üçünün veya ikisinin veya sadece birinin seçilebilmesi'ni "B" nin büyüklüğümü etkiliyor.."C ve D" objektif büyüklüğü ile çekim sırasında içeri giren ışığın nekadar büyük bir yüzeyden içeri girmesinimi anlatıyor..
Sonuç olarak, kaliteli bir makina şumudur; basit bakinalarda "A-B" 5.0-60.0 aralığında gibi, "A" nekadar küçükolursa o sıradada "B" nekadar büyük olursa makinanın zoom kapasitesi o derece iyidir, örnek "3.1- 172.0"....."C-D" 1:3.4-5.3 aralığında gibi buradada "C" nekadar küçük olursa, "D" de nekadar büyük olursa, örnek; "1:2.8-5.7" gibi diyebilirmiyiz...
Toparlarsak önümüze konulan makinaları bir birleri ile kısaylayınca "A" küçük olacak, "B" büyük olacak, "C" küçük olacak, "D" büyük olacak, bu ortalamayı taşıyan bir makinaya iyi diyebilirmiyiz...
Burada fazla kafa karıştırmamak için powershot ve DSLR makinaların farklarına girmek istemiyorum, powershotlar kompack, küçük, taşıması kolay,değişmez objektifli makinalar, DSLR ler özel çantası ile taşınabilen ,objektifi değiştirilebilenler, birde DSLR benzeri değişmez oljektifli powershot teknolojisi SLR ara makinalar var..Tabiki bunlarıda hizmet ettikleri amaca göre kalitelerini DSLR, SLR ve powershot sırası ile sunabilirmiyiz, tabiki bazı powershotlar SLR lerden daha kalitelide olabildiğini göz ardı etmeden...

FOTO

Atilla abi aslında daha uzun yazmak lazım ama mantığı bu A en geniş haldeyken yani 5.0 C yani diyafram objektifin verdiği en iyi ışık değeridir,B yani zoom haldeyken yani objeyi yakınlaştırmışken diyafram D oluyor yani ışık geçişkenliği azalıyor kaliteli fotoğraf çekmek için daha aydınlık ortama ihtiyaç var yoksa estantene yani perde açık kalma hızı düşeceğinden fotoğraflar flu yani bulanık çıkar.

Atilla abi o kadar çok dikkat edilmesi gereken bir işki kısa yazarak anlatmak mümkün değil.

A ne kadar düşük ise o makina iyidir A değerinde C ne kadar düşükse o makina daha iyidir,

B değerinde D düşükse o makina çok iyidir,B'de D değeri yüksekse o makina yani objektif iyi değildir,

Hatta şöyle yapabiliriz siz bütcenizi yazarsınız ve ne çekmek istediğinizi yazarsınız yani ne amaçlı kullanacağınızı yazarsınız kompak makinamı olacak ceptemi taşıyacaksınız yoksa yarı SLR dediğimiz ikisinin arası objektifi değişmeyen hem geniş açılı hem zoom değeri yüksek olandanmı olsun onu bildirirseniz biz size alternatifleriyle birlikte makina öneririz aralarında tercih yaparsınız,yada siz makina almaya gittiğinizde bizi arayın bilgimiz dahilinde telefonda yardımcı olmaya çalışalım ;)

Geniş açı olarak da kullanabileceğim kompakt makinalara örnekler verebilir misiniz? Fotoğraflarımda en çok eksikliğini hissettiğim konu bu... Cepte ya da küçük çanta içinde taşınabilmesi önemli.

Yusuf, objektifi değişen makinalarda 18-55 diye bir rakam dizini geçiyor, bu ifadenin iyi bir şeymi yoksa kötü bir değermi olduğuna yardımcı olabilirmisin..

Atilla abi SLR makinalarda genelde üzerinde kit olarak verilen bir objektiftir maksat makina objektifsiz kalmasın diye,profesyoneller o objektifi kullanmazlar daha doğrusu beğenmezler diyafram aralığı en genişte 3.5 eğer zoom yaparsanız yani objeyi yakınlaştırırsanız diyafram değeri 5.6 olur bu da daha çok ışığa ihtiyaç duyar,amatör kompakt makinalar ile kıyasladığınızda fena bir objektif değil ama işi bilen parası olan LIS serisi objektifler alır kıyasladığınızda adı geçen objektif ikinci elde 100-150 lira arası LIS serisi objektifler 1500 liradan başlar fotoğrafın kalitesinde cam yani objektif çok önemli,18.55'i ben kullanıyorum benim işimi görüyor

Atilla abi ben kesinlikle konuyu cok karistirmadan insanlara tavsiye olmasi icin yukaridaki makinalari saymistim. Konuyu basitce ve bastan anlatmak gerkirse.

A degeri fotograf cekebileceginiz en genis aciyi
B degeri yapabileceginiz en cok yakinlastirmayi (Dar aci yada zoom)
C degeri en genis acidaki isik gecirgenligini
D degeri ise en dar acidaki isik gecirgenligini gosterir.

A ve B degerleri objektifi degisen SLR makinalarda 18-55mm objektif vs. gibi adlar ile anilir. fotografcilikta 35mm normal film formati ve 50 mm ise asagi yukari gozun gorus acisi kabul edilir. 35mm ile 50 mm arasi objektiflerler normal acilar, 35mm nin alti genis aci yani gozumuzun gorebileceginden daha genis bir alani ceker fakat deger kuculdukce yani 35 den 0 a yaklastikca fotografta bozulmalara yol acar. 50 mm nin ustu dar aci (zoom) olarak kabul edilir. Buda yine 50mm den uzaklastikca gozumuzun gordugunden daha dar bir alani gorur. Yani yakinlastirir ve bu rakam buyudukce fotografta bozulma yaratir. Birde bunlarin disinda macro lensler vardir ki bunlar ise size bir yaprak ustundeki bocegi 1-2 cm oteden cekme olanagi verir. macro lensler genelde 3cm makro vs. gibi anilir. Bunun anlami makine ile obje arasi 3cm den az olursa makine ve lens netleyemez. Dolayisi ile en yakin makro yani daha iyi makro lensdir.

Genis aciya ornek

http://www.crossmarkdesign.com/photography/uploaded_images/Capitol3-copy-728012.jpg

Unutmayin bu fotografta oldugu gibi aci yani mm 0 a yaklastikca fotografta bozulma olur yuvarlaklasir duz cizgiler kaybolur. Bu yuzden genis aci her zaman kullanilmaz. Genelde mimari fotograflamada kullanilir. Cunku tek buyuk bir binayitek bir kareye sigdirmak isterseniz baska careniz yoktur. Yakindan kafanizi cevirmeden cevirmeden binanin her yerini goremiyorsaniz makinede goremez ancak bu genis aci yani 35mm den az acilar ile bunu tek bir kareye sigdirebilirsiniz ve bu tarz yuvarlaklasmalari goze alirsiniz. Yani istenmeyen tu kaka degildir amacina uygun kullanilirsa. Kisaca 'A' degerimizin olabildigince kucuk olmasi bize bu tarz gozun bile bir seferde goremedigi fotograflar cekmeyi saglar.

Normal aciya ornek

http://digital-photography-school.com/wp-content/uploads/2009/07/50mm-lens-2.jpg

Bu fotograf 50 mm objektif ile yani gozun gorme acisina en yakin olani ile cekilmis. Aynen gordugumuz gibi. Yanlis netlige dikkat ederseniz arka plan tamamen flu. Fotografci bunu yapmak icin bir cok aciyi bunyesinden barindiran yani 18- 55 yada 50-200mm gibi objektifler yerine sadece 50mm ceken ve daha genis yada dar alani cekemeyen bir objektif kullanmis. (Bu kisim isin cok detayi cok anlatirsam kafalar karisabilir.)

Dar aci yani Zoom a ornek

Bu fotografin normal hali http://www.cameras.co.uk/assets/zoom-optical-0.jpg
Buda dar aci yani zoom ile cekilmis hali http://www.cameras.co.uk/assets/zoom-optical-10.jpg

Gordugumuz gibi gozumuz ile zor sectigimiz objeler yakinlasti. Dar aci yani zoom objektiflerde deger 50mm nin ne kadar uzerinde ise o kadar yakinlastirabilirsiniz demektir. Yani B degerimiz ne kadar buyukse o kadar iyi.

Yani A kucuk B buyuk olursa bizim icin kullanisli.

Gelelim C ve D degerlerine. Bunlar oncedende belirttigim gibi isik gecirgenliklerini verir. Diyelim 70-300 mm bir objektifimiz var. Bu 70mm den 300mm ye kadar her acida cekebilir demek. Bunu cekebilmek icin objektifin icindeki mercekler birbirine yakinlasir yada uzaklasir. Ve bu arada icerisindeki diyafram dedigimiz mekanizma darali yada acilir ve gecirdigi isik miktari degisir. Eger bu objektifimizin uzerinde 1:3.5-5.6 yaziyorsa bu 70mm ye ayarli iken 3.5 degerinde diyafram degeri yani isik alima sansi vardir demetir. 300mm ye ayarladiginizda ise 5.6 diyafram degeri yani isik gecirgenligi vardir. Burada rakamlar buyudukce diyafram kapanir yani isik gecirgenligi azalir. Ters orantilidir. Rakamlar ne kadar kucuk ise o kadar iyidir. Bunun bize faydasi nedir? Daha los yada bulutlu havalarda daha kolay fotograf cekmenizi saglar. Fotograflarda kaymis insanlar yada hareketli cisimler gormezsiniz. Yani kisada C ve D degerimiz ne kadar kucukce o kadar iyidir.

Ozetle A kucuk olacak B buyuk olacak C ve D kucuk olacaklar.

Peki dunyada boyle bir makina varmidir. Ne yazikki yoktur. Bu yuzden DSLR modeli makinalardaa bir adet 14 yada 18mm tek genis aci objektif almak ve yaninda 55-200 yada 70-300mm isik gecirgenligi yani C ve D degerleri en az 2.8 den baslayan zoom objektif almak akillica olur baslangic seviyesinde. Eger DSLR makine alacak paraniz yoksa bu durumda compact yada bridge modellere yonunuzu cevirirsiniz. Compact modellerde genelde 'A kucuk olacak B buyuk olacak C ve D kucuk olacaklar' kriterine uymaz. Burumda en iyi alternatifler Bridge modellerdir. Bu modellerde objektif degismez ama hem genis hem zoom bir arada vardir ve genellikle diyafram yani isik gecirgenlikleri 2.8 ile baslar. Yukardada belirttigim gibi baslangicta nikon P serisi, Panasonic fz serisi, Fujifilm S serisi ve yusuf abinin veridigi daha guncel HS serisi makinalar cok is gorecektir. Ayrica bu tarz makinalarin genis acisini ve zoomunu arttirmak icin ekstra aparatlarida satilmaktadir.

Birde www.fotokritik.com adli siteden bir cok fotograf makinasi ve lens hakkindaki olumlu olumsuz yorumlari okuyabilirsiniz. Ayrica bu ekipmanlar ile cekilmis fotograf ornekleri gorebilirsiniz ki bu size kaba bir fikir verecektir.

Atilla abi umarim bu sefer aciklayabilmisimdir.

Tesekkurler.
Melih

orsaalabanda' Alıntı:
Geniş açı olarak da kullanabileceğim kompakt makinalara örnekler verebilir misiniz? Fotoğraflarımda en çok eksikliğini hissettiğim konu bu... Cepte ya da küçük çanta içinde taşınabilmesi önemli.

Cem bence Panasonic Lumix DMC-FZ38 modeline yada Yusuf abinin verdigi linkteki modeli incelemeni tavsiye ederim. Panasonic Fujite gore daha kucuktur ama gomlek cebine ikiside sigmaz ama ufak bir cantada yada bir bayan cantasina sigar. Compact makinalara bence para vermeye degmez. Bu tarz aletler cok daha basarili isler cikartiyorlar. Compact makinalar kadarda hafifler. Diger bir alternatifde yeni yeni markete girmeye baslayan compact SLR dedikleri objektifleri degisebilen ama compact boyutlardaki makinalar fakat cok pahalilar ve farkli objektiflerini bulmak sikinti olabilir. Ozellikle Turkiye'ye bu tarz aletler biraz gec girdigi icin bence degmez.Tabiiki birde su anda kullandigin makinanin en genis acisinda kac mm oldugunu soylersen daha yardimci olabiliriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri