Gözümüzün Bebeği Evlatlarımız Ve Doğa

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Suyadüşen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,474

Yaptığım/Yapmayı düşünebileceğim

• Bağ,bahçe alırım

Kullanılan: 0 0.0%
  • İzci koluna yazdırırım (halaa var mı bilmiyorum :)

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    5

Suyadüşen

Ana Kamp
Evet arkadaşlar,gece uykumuzdan uyandıran belki sabır taşımızı zorlayan uykumuzdan taviz vererek büyüttüğümüz ama gülümsemesi herşeyi unutturan o vatan evlatlarını doğaya tıpkı arkadaşlarıyla top oynamaya yada evcilik oynamaya çıkarcasına severek peşimize düşmesini nasıl sağlarız/sağladınız ? Antipati oluşturmadan itmeden ağaca,toprağa,suya nasıl aşık ederiz fikirleriniz yada yaptıklarınız nelerdir ?
Şimdiden teşekkür ederim

Etiketler
Evet arkadaşlar,gece uykumuzdan uyandıran belki sabır taşımızı zorlayan uykumuzdan taviz vererek büyüttüğümüz ama gülümsemesi herşeyi unutturan o vatan evlatlarını doğaya tıpkı arkadaşlarıyla top oynamaya yada evcilik oynamaya çıkarcasına severek peşimize düşmesini nasıl sağlarız/sağladınız ? Antipati oluşturmadan itmeden ağaca,toprağa,suya nasıl aşık ederiz fikirleriniz yada yaptıklarınız nelerdir ?
Şimdiden teşekkür ederim
4 ve 8 yaşındaki çocuklarımla kamp yapmaya başladık. şimdi 7 ve 11 yaşındalar. Tek yaptığımız kendimize ne aldıysak onlara da aldık ve biz ne yapıyorsak onlara da sorumluluk veriyoruz. Zaten çadırda uyuma fikri bile başlı başına onları mutlu ediyor. baltaları var, odun kırıyorlar, kendi el ölçülerinde bıçakları var ağaçlardan yontup kendilerince birşeyler yapıyorlar. Orman yürüyüşü, ip merdiven, salıncak ve hamak tarzı eğlenceler buluyoruz. Büyük oğlum şimdilerde kendine özel çadır istiyor mesela. Yani çok bişi yapmanıza gerek yok. Doğaya çıkarın ve özgür bırakın yeter. Tabi özgür bırakın derken kaybolmasınlar ve yabani hayvanlara dikkat! :smiley:

Sn.EFEGETA Nice eğlencesi bol kamplara,çok güzel bir anlatımdı insanın gözünde canlandırması bile güzel maaşallah :smiley: Yani asıl konu ilgilerini çekmek,buradada hediyeler giriyor yani devreye küçümen envanter ler bulup buluşturup haydi demenin kafi olduğunu duymak çok güzel, ama sanırım birde kardeş olma durumuda var o ne yaparsa hesabı diğeride size ayak uydurur haliyle :smiley: . Peki sonuçta doğaya çıkıyorsunuz,internet veya andr.tlf. vs.den nasıl uzak tuttunuz bu cihazları aramıyorlar mı tv mesela?

gündüz teknolojiyi aramıyorlar. sürekli bir hareket var. bazen bir köpekle, bazen kurbağa yumurtası ile, ağaca tırmanırken, taşların altından çıkanlara bakarken akıllarına gelmiyor. ancak akşamları kamp ateşi başında bazen konular bitiyor ve sessizlik oluyor, işte o zaman akıllarına geliyor. o da bizim için sorun yaratmıyor. o kadarcıkta oluversin diyoruz. ancak zaten yorgun oluyorlar ve çok uzun sürmüyor. Kampa gidipte 9 buçuğa kadar ayakta kaldıkları görülmedi henüz :smiley:

Bir arkadaşımla balığa gitmiştik yanımızdada cem adında 12 yaşında ki oğlu,sandalyeler çıktı yiyecekler çıktı kovalar vs. ve oltalar atıldı. Arkadaşım cem hadi sende dene dedi haliyle,işte olay orada koptu :smiley: Cem oltayı acemice (haliyle) atıp başladı beklemeyeee... ''Baba bu mu yani ! tüm hazırlık vs.''demesin mi :D üstüne üstlük bu duruma oltanın çekerken takılmasıda eklenince Allahtan burada arkadaşım yok :D Tabiri caiz ise o gün zehir oldu 15 dk sonrada oradan ayrıldık :( O gün bu gün bende korkar olmuştum,oysa ki biz babalar evlatlarımızın nasıl meziyetler nasıl beceriler kazanmasını istiyoruz,onlar olmaz ise işte nasıl üzülür insan tahmin dahi etmek istemiyorum. içime su serptiniz çok teşekkür ederim

Bir arkadaşımla balığa gitmiştik yanımızdada cem adında 12 yaşında ki oğlu,sandalyeler çıktı yiyecekler çıktı kovalar vs. ve oltalar atıldı. Arkadaşım cem hadi sende dene dedi haliyle,işte olay orada koptu :smiley: Cem oltayı acemice (haliyle) atıp başladı beklemeyeee... ''Baba bu mu yani ! tüm hazırlık vs.''demesin mi :D üstüne üstlük bu duruma oltanın çekerken takılmasıda eklenince Allahtan burada arkadaşım yok :D Tabiri caiz ise o gün zehir oldu 15 dk sonrada oradan ayrıldık :( O gün bu gün bende korkar olmuştum,oysa ki biz babalar evlatlarımızın nasıl meziyetler nasıl beceriler kazanmasını istiyoruz,onlar olmaz ise işte nasıl üzülür insan tahmin dahi etmek istemiyorum. içime su serptiniz çok teşekkür ederim
kötü bir deneyim olmuş, üzüldüm. Benim büyük oğlum da sevmiyor balık tutmayı. Öylece oturup beklemek tuhaf geliyor :smiley: kaldıki ben de sevmem. Daha çok hareketli ve kendini işe yarar hissedecek şeyleri seviyor. Örneğin beraber odun topluyoruz ve hepsini kendisi kırıyor. Ateş yakıp odunla besleme görevi onun. dolayısıyla baya hareket oluyor.

aklıma geldi, bizimki şu sıralar ip bağlama ve düğümlerle baya haşır neşir. bir deneyin isterseniz. belki işe yarar.

Siz anılarıızı anlattıkça onlar da gelmek isteyecektir.Ben babam sayesinde bu şekilde kampçılığa heveslendim ve devam ettim.Kardeşlerim babamı pek göremediler,onlar daha küçükken vefat etti.Şimdi ikisini de defalarca teşvik etmeme rağmen kamp yapmaya yanaşmıyorlar.

Ben bu konuda biraz şanslıyım galiba iki sene önce küçük kızım 11 yaşındaydı geç saatlerde 12 ye geliyordu malzemeleri arabaya yerleştirmeye çalışıyoruz oda bir taraftan açmış ellerini dua ediyor ALLAH ım nolur araba çalışmasın inşallah bozulmuştur diye neden kızım dedim o zaman burda kalırız demişti . Çünkü küçüklüğünden beri her fırsatta orman göl kenarı kampa gideriz kaşık oltasının iğnelerine bant sarıp çok talim yapmıştır.

gençlik kamplarına yollamayı düşündünüz mü? ben seneler önce arkadaşımla gitmiştim kamp nedir nasıl bi şeydir ilk orda tecrübe etmiştim, kampçılık temelimi orda attım diyebilirim :smiley: tabiki gençlik kampları (en azından benim ve çevremdeki bikaç kişinin gittiği ) normal kampların çok daha yumuşatılmış versiyonları ayrıca eğlenceli etkinliklerde bulunuyor

izci kampları muhabbeti çok yaptık ama olmadı biz genelde kışın hafta sonları kamp yapıyoruz yazın istanbul da heryer kalabalık oluyur yazında üç dört günlüğüne biraz daha uzaklara kaçıyoruz.

Sanırım aklımı kurcalayan sorumun cevabını,sizler gibi yardımcı olmak için,içinden geçenleri olduğu gibi aktaran empati yapabilen nadir kişilerde bulduğum için mutluyum.

El soru-El Cevap
_ÇOCUKLARIMIZI HEVESLENDİRELİM,ANI VE HATIRALAR BELKİDE HİKAYELER ANLATALIM
_ONLARI BİRER ÇOCUK DEĞİLDE FERT OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZÜ GÖSTERİP SORUMLULUK VERELİM (KÜÇÜK KAMÇILIK ENVANTERLERİ)
_ÇOCUKLARIMIZA ELİMİZDEN GELDİĞİNCE AKRANLARI İLE BİRLİKTE OLABİLECEK ŞEKİLDE ETKİNLİKLER ORGANİZE EDELİM
_SIKICI (BEKLEMEYE DAYALI) ETKİNLİKLER DEĞİLDE (BUNLAR KAFA DİNLEMEK İSTEYEN EBEVEYN ETKİNLİKLERİ OLUYOR), DAHA HAREKETLİ,İLGİ ÇEKİCİ ETKİNLİKLER İLE

Evlatlarımızı doğaya ısındırabilirz.
eklenecek var ise lütfen :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.