Good Year Lastiklerim Parçalanıp Dökülüyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Geographer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,197

Geographer

Ana Kamp
0 Km aldığım aracımın üzerinde gelen Good Year marka lastiklerimde 7-8000 km de parçalanma ( Yarıklar ) ve daha sonra kopmalar başladı. Servise şikayet ettim Good Year firmasına yönlendirdiler. Lastiklerim incelendi. 6.5 mm gibi birşey diş varmış lastiklerde sorunsuız kullanılabilirmiş. Problem yollar nedeniyle oluşmuş denildi. Arka lastiklerimde parçalanma ve dökülme yok onlar başka yoldan mı geliyor dedim. Araçla patinaj çekmişsiniz dediler ( VW'ler de varmış böyle bir lastik aşındırma karıştırdılar herhalde. ayrıca aracım patinaj çekebilse tüm lastikler kurban olsun ona ) aracım arkadan çekiş dedim susmak zorunda kaldılar ilgileneceğiz filan dediler. Aylar oldu arayacaklar. fotoğraflarını çektim yolladım cevap yok. Tüv'e girmeden arkaları öne aldırdım sonra ve rot balans ayarı yaptırdım. öne alındıktan 100 - 150 km sonra yarıklar oluştu lastiklerde.Tüv de lastiğim 3 mm gibi birşey çıktı. yaptığım yol bu arada 4 - 5000 km. erimiş bitmişl astikler yarıyarıya düşmüş diş derinliği. Mercedeslerin direksiyonları çok dönüyormuşta ondan oluyomuş. Böyle sorun yaşayan mercedes sahipleri varmı ? yoksa Good Year lastikler mi problemli ? ( Ayrıca hepsinin belgesi fotoğrafı var. isteyen istediği davayı açabilir onlar arayacağız edeceğiz derken ben garanti süresini geçirdim dava açılırsa iyi bile olabilir )

Etiketler
Ynt: Good Year Lastiklerim Parçalanıp Dökülüyor

ayıplı mal varsa tüketici mahkemesinden dava açabilirisiniz. ama lastikleri kullanmaya devam etmeniz hata olmuş dava açılacaksa sizin hakkınızı aramanız bakımından. böyle durumlarda ganranti prosedürü işlemiyorsa,noterden ihtar çekmeniz gerekir ki belgelensin. 2 seneden fazla sürer dava.

goodyear in sorunlu olduğunu ben hiç duymadım şu ana kadar. üretim hatalı olabilir lasitkler ama sizdeki hepsinin birden üretim hatalı olması demek, sadece 4 adet üretilmediklerine göre, o seride üretilmiş tüm lastikleirn aynı durumda olmasını gerektirir, gerek proses gerek hammadde açısından bakarsak. enteresan bir durum.

0 km aldığınız aracın lastiklerini neden goodyear e emanet ediyorlarki? siz seçmediniz sonuçta lastikleri. bence bunun muhattabı aracı satan firmadır lastikçi değil. lasitklerinizi serviste çaktırmadan değiştirmiş olabilirlermi?

ben siz ebirşey anlatayımda duyun; 2000 senesinde bir hyundai accent arabam vardı, 5000 km deyken ikinci el almıştık bir tanıdığımızdan. aracın lasitkleri pirelliydi. bir türlü balans tutmuyordu. en az 4 kere lastikler balans yapıldı yetkili serviste ve kayıt altına alındı. sürekli balans bozuluyordu, en sonunda usta başıyla sohbet sırasında durumu izzah ettim. bu lastikle çok kötü gerçekten dedi. aracın 10000 km bakımını yaptırdıktan sonra ertesi gün teslim aldım bir baktım araba nefis olmuş :smiley: gittim sordum nasıl yaptınız diye sen orasını karıştırma dedi adam bana!!! bilin bakalım kimin arabasının lasitklerini takmışlar? tabiki başkasının... sevinirmisin sinirlenirmisin. acaip rahatsız olmuştum durumdan am ayapacak birşey yoktu. kimbilir kime taktılar lasitkleri. asla oraya gitmemiştim birdaha.

Benim aracım mercedes 2008 model Viano. 0 km aldım. lastiklerim akıl almaz derecede aşındıktan sonra şikayet ettim. Hem mengerler hemde good year kıvırıp durdu. TCK sorunluymuş. Yollar bozukmuş. Bu arada servisin lastik için söylediği hava ile good yearın önerdiği hava basıncı arasında uçurum var ( biri 33 diğeri en az 40 diyo ) ancak yinede onlarda sorun yokmuş. Sonuç olarak onlar haklı yollar, hava koşulları, ülke şartları, kullanıcı, komşunun kedisi, arkadan çekişli araca önden patinaj çektirmeyi başaran adam suçlu. Onlarda sorun yok. Sonra kendi paramla ön iki lastiği yenilemek istedim ancak üretimden kalkmış NCT5 modeli. Ben birdaha Good Year asla takmam aracıma. Kaliteli olup olmadığı tartışılır belki yılların firması sonuçta. Ancak yaklaşımları berbat. Arkaları öne aldım 100 150 km yol yaptıktan sonraki hallerini görmek istemezsiniz. Bana göre ne yol şartları ne de başka bir sorun bu denli aşınmaya yol açmaz. parçalandı resmen lastik yüzeyleri kısa sürede. sorun kimde mi mercedes ve goodyear dışında herşey ve herkes olabilir. Sizden bile kaynaklanıyor olabilir. Ancak araç ve lastik kesinlikle sorunsuz. Hata hep başkalarında. YUH......

ben pirelli kullanıyorum. ticari modeller hariç, koşulsuz değişim garantisi, lasitk yarılsa bile yenisini veriyorlar. belli bir süre kullanım için garantisi var. bilginize.

ah arkadaşım ah anlata anlata dilimde tüy bitti ...öncelikle lasil alırken araca ve amaca uygun alınır bu işlem tamamsa lastiğin imalat tarihine bakılır cünki lastiği birkaç sene kullanmayın sıfır bile olsa içinden eskir özellikle yerde bırakılırsa bu sebepten lastikcilerde lastik raflarda durur ...
hadi bunlar oldu diyelim lastiğinizin analzini kendinizde yaptırıp rapor alıp sikayet edebilirdiniz olan olmuş artık bence sadece fikir olarak birlasın yeni model lastikleri vardı yanlış hatrlamıyosam 1 veya 2 senede yol yardımı var arayıp konuşursanız eminim yardımcı olurlar

Geographer' Alıntı:
Benim aracım mercedes 2008 model Viano. 0 km aldım. lastiklerim akıl almaz derecede aşındıktan sonra şikayet ettim. Hem mengerler hemde good year kıvırıp durdu. TCK sorunluymuş. Yollar bozukmuş. Bu arada servisin lastik için söylediği hava ile good yearın önerdiği hava basıncı arasında uçurum var ( biri 33 diğeri en az 40 diyo ) ancak yinede onlarda sorun yokmuş. Sonuç olarak onlar haklı yollar, hava koşulları, ülke şartları, kullanıcı, komşunun kedisi, arkadan çekişli araca önden patinaj çektirmeyi başaran adam suçlu. Onlarda sorun yok. Sonra kendi paramla ön iki lastiği yenilemek istedim ancak üretimden kalkmış NCT5 modeli. Ben birdaha Good Year asla takmam aracıma. Kaliteli olup olmadığı tartışılır belki yılların firması sonuçta. Ancak yaklaşımları berbat. Arkaları öne aldım 100 150 km yol yaptıktan sonraki hallerini görmek istemezsiniz. Bana göre ne yol şartları ne de başka bir sorun bu denli aşınmaya yol açmaz. parçalandı resmen lastik yüzeyleri kısa sürede. sorun kimde mi mercedes ve goodyear dışında herşey ve herkes olabilir. Sizden bile kaynaklanıyor olabilir. Ancak araç ve lastik kesinlikle sorunsuz. Hata hep başkalarında. YUH......

Şimdi;
Biliyorum anlaşılması biraz zor fakat,umarım doğru şeklide anlatabilirim.
Öncelikle,keşke mümkünse ayrıntılı fotoları görebilsek,çünkü net görüntü olmadan söyliyeceklerim havada kalabilir yada yanlış şeylerde söyliyebilirim.

1-Lastikler dışlardan yani iç ve dış omuz bölgelerinden deforma oldu dimi?
2-Minik kopmaların yanında,orantısız aşınma varmı,varsa omuzlar kabaklaşmış durumdamı ?

Lastik havasız kullanıldığında yada eksik hava ile kullanıldığında ne yazıkki,lastiğin dış taraflarında böye minik kopmalar olabiliyor.
Frenlerde ve virajlarda ön lastiklerin yüzeyle sürtünmesi kaynaklı...Arkalar bu kadar zorlanmaz...

Burda şöyle 1-2 sıkıntı var.
1-Araç kitapçığı ile yada servis yetkililerinin lastiğin speklerini tam bilmediğinden yada gözden kaçırmalaraından dolayı oluşan bir bilgi çelişkisi. (ki bu bilgi çelişkisi göze çarpıyor bir yerde 33 bir yerde 40 psı bilgisi var .Fakat lastik üreticisinin vereceği ölçü asl olandır.Bu yüzden 40 doğru kabul edilmeli ki doğru hava basıncıda bu)
2-Kullanıcının lastik hava basınçlarının kontrol etme periyodunda gecikmeler yaşaması.
3-Kullanılan zeminden kaynaklı olması çok karşılaşılan bir durum değildir.Evet karşılaşılır fakat ekstreme durumlarda...
.
.
.
.
diye gider.

Fakat,çok büyük olasılıkla,düşük basınç sebebi gibi görülüyor.E tabi bunun üretim hatasıyla ilgisi yok. (yanlış anlaşılmasın,lastiği görmeden konuşuyoruz )
Ne yazıkki bu tip can sıkıcı durumlar olabiliyor.Ve günahını kullanıcı çekiyor.

15.000 km de geldikleri hal bu. Genelde tek kişi biniyorum. Araçlarda bulunan yangın tüpü ilkyardım çantası zincir gibi şeyler dışında hiç ağır yük taşımadı. Havalarını hergün gözle kontrol ediyordum ayda birkaçkez de yetkili servise gidiyordu zaten araç bu nedenle sürekli kontrol altındaydı basınçlar yada ben öyle sandım. Hatta bir keresinde hava basınçları konusunda servis şefi ile tartıştım. Mazot kapağının orada yer alan lastik basınç tablosu hakkında. Mercedes'in yıldızındaki yaldızlarda dökülmeye başladıysa herkes birgün uzakdoğu üretimi araçlara binecek. İki katı para ver avrupa araca karşılığında iki katı arıza yapsın. yok artık.... 0 km si 86.500 benimki 24.500 km de 55'e veriyorum. öğretmenden. duyrulur.

İşte Fotolar.

Arka

N

N2

Bildiğim bir xj de arkadaki wrangler larda erime hemen hemen hiç yokken, öndekiler ciddi şekilde tükenmişlerdi. Rot ayarının bozuk olmasından diye düşünmüştüm. Aynı durumu siz de yaşayınca lastikle ilgili şüphelerim oldu şimdi...

Wrangler lar asfaltta sessiz denmesine rağmen, aynı kategorideki stt lerden çok daha sesli. Çamurda ise bariz şekilde stt lerden başarısız. Bu lastik iyi bir seçim değil zaten.

Yazın tüv'e girmeden lastiklere ön arka değişimi yaptık ve rot balans ayarı bilgisayarla yapıldı. Ayrıca havaları 42 önerdi ve lastiklere nitrojen mi ne bastı michelin yetkili bayi. Tüv'e girdim çıktım sorunsuz. 100 - 150 km sonra 1. resimdeki arkalar oldu 2. ve 3. resimdeki önler gibi. ( Resimlerini arıyorum çekmiştim ama bulamadım o kısa sürede yaşanan parçalanmayı gösteren resimleri arıyorum Harddisklerde. İnş yazın çalınan tlf. da kalmamıştır fotolar. ) Yani bu sorun ne lastik havasından nede rot balans ayarından değil bence. Mercedes yada Good Year da sorun bence. ya lastikler hatalı yada Mercedes bayat lastik takıyor araçlara. 100 150 km de lastik parçalanmaz normal şartlarda.

bu lastiklerin sizin 0 km de aldığınız lastiklerle *aynı olduğundan eminmisiniz? bunlar bariz şekilde kullnılmış ve eskimiş lastik. benim arabamdan söktüğüm goodyear wrangler ler yaklaşık 3 yaş ve 40 50 bin km kadar kullanıldıktan sonra bu hale gelmişlerdi. yukarıda yazmıştım hyundai servisi ve pirelli ile ilgili başımdan geçen olayı.

lasitk yanağında üretim tarihi yazar. genelde (5208) gibi bir ibare bulunur. 2008 in 52. haftası gibi.

Aracımın lastikleri serviste değiştirilmiş olabilir mi bilmiyorum. Ancak öyle olsa bile Tüv'e girmeden önce lastikçide arka ön değişimi ve ayar yaptırdım. 100-150 km sonra arka fotosundaki gibi olan lastiklerim ön fotosundaki gibi oldu. Ve bu değişimden sonra araç hiçbir servis vs. girmedi. ve sürekli ben kullanıyorum zaten. Bu nedenle lastiklerimin serviste değiştirilmiş olma ihtimali düşük. Ancak ilk serviste, araç birkaç bin km.de filanken değiştirilip görüntü olarak yeni üretim olarak eski bir lastik takıldıysa bilemem. Ancak stepne lastiğimin değiştirilmiş olduğundan şüphelenmiştim açıkcası. Ben stepnede NCT5 var biliyordum. stepne asansörü arızası varmış üretim hatası olarak o sistemi değiştirdiler. sonra stepne lastiğimin goodyear maraton diye bir lastik olduğunu gördüm. aradım servisi stepne lastikleri başka marka yada model olabiliyor dediler. Stepne NCT5 olsaydı oradan anlaşılırdı lastik arızası bence. o nedenle biraz huylanmıştım açıkcası. Şu an 10-20 km hızla park manevrası yapıyorum. lastiklerim geçtikleri yerlerde siyah bir iz bırakıyor, yerdeki izleri görseniz orada araçla şov yapılmış diye düşünürsünüz. Neyse ben birdaha Goodyear lastik takmam aracıma. tüm tanıdıklarıma ve arkadaşlarımada uzak durmalarını söylüyorum. Michelin,Bridgestone,Continental yada pirelli düşünüyorum. Tabi Michelin ilk sırada. Çok sevdiğim ancak servis ve yetkili satıcısından şikayetçi olduğum aracımı satmazsam ve bu yaz tüv'ü geçerse lastiklerim yaz ve sonbaharda kullanıp kışa girerken yenilemeyi düşünüyorum. Ve Lastik genişliğini düşürmek istiyorum. acaba orjinal viano jantlarına ( üzerinde 225/55/17lastik var ) 205 yada 215 lastik takılabiliyor mu? Yoksa jantların değişmesi gerekir mi? konu hakkında bilgisi olan arkadaşların fikirlerini bekliyorum.

takarsınız ancak yanak yüksekliğinin ters orantı ile artması gerekir ki çap farkı oluşmasın.

örneğin 265/70/15 yerine 255/75/15 takmak gibi. ortadaki 60 70 75 gibi olan rakan lastik tabanının yüzde kaçının lastik yanak genişliği olarak belirlendiğini anlatır. sonraki değer jant çapı dır. ilk değer ise lastik tabanının genişliğidir.

birde üretim tarihlerine bakarsanız kendi sorunlu lastiklerinizin, belki fikir edinebiliriz, değişmişmi değişmemişmi diye. 5208 gibi birşey yazacak. 2008 in 52. haftası.

215/60/17 yada 205/65/17 takabilirsiniz.

lasitk yanağında üretim tarihi yazar. genelde (5208) gibi bir ibare bulunur. 2008 in 52. haftası gibi.

Arka lastiklerimde üretim tarihi olan kısmı aradım bugün. öyle bir bölüm yok sonra eskiden arkada şimdi önde olan lastiklerime baktım onlarda üretim tarihleri var. tekrar arkalara baktığımda ( İncelenmek üzere sökülen lastiklerimde ) üretim tarihlerinin bulunduğu kısmın kesilerek çıkartıldığını gördüm. Lastiklerim kontrolden geldiğinde kontrol sırasında kontrol edildiğine dair işaret koyulduğu söylenmişti bana. işaret üretim tarihlerinin bulunduğu kesmin kesilmesiymiş anlaşılan. hayırlısı olsun. Good Year'a yakıştı mı şimdi ? Asla diyorum. Good Year bir daha asla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.