Goretex Botların Bakımı Ve Terleme Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erayalakese Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,448

erayalakese

Yeni Üye
Merhaba,

2 gün önce The North Face'in Gore-Tex bir botunu aldım. Bot çok rahat ve çok memnunum. Ancak ayakkabıyı 5-6 saat giyip eve geldiğimde özellikle çoraplarımda anormal bir koku oluyor (şehir içinde giyiyorum, herhangi bir spor yapmıyorum yani ayağımı gereksiz terletecek bir etken yok AMA ayaklarım çabuk terler) . Bu koku botun yeni olmasından kaynaklanan bir koku mu emin değilim. Bu sebeple, daha önce bir cildiye doktorunun önerdiği Lotrimin Antifungal spreyden botun içerisine sıktım. Sıktıktan sonra spreyin botun gözeneklerini kapatmasından korkup pişman oldum.

Kafama takılan noktalar şöyle :

1) Bu koku ayakkabının yeni olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?
2) Goretex bir botun temizliğini nasıl yapabilirim? Örneğin her akşam eve geldiğimde botu balkonda havalandırsam kokudan kurtulur muyum?
3) Bu koku ve terlemeyi engellemeye yardımcı bir sprey, ayakkabı deodorantı vs. var mı? Kullanmalı mıyım?

Teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Goretex Botların Bakımı Ve Terleme Hakkında

Merhaba,

Anti Fungal spreyi içten yapmanız nefesalabilirliği olumsuz etkilemeyecektir.
Gore-tex olması ayağınızın terleme ve koku yapmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden gerekirse her gün giymemeye çalışın ve havalandırın.
Bakım olarak önemli olan dıştan yapılan sprey ya da wax bakımlar. North Face bir hiking/trekking botu için basit bir water repellent sprey yeterli olacaktır. Bu da suyun içe nüfuz ederek, gözenekleri kapatmasını engeller, nefesalabilirlik etkilenmez.

Bazı botlar daha ince çorap ile daha iyi sonuç verebilir, ayağınızın gün sonunda hafif nemli olması anormal bir durum değil gore-tex bot için bile, genel yapısı gereği gore-tex zaten içerde belli nemli bir ortam oluşmadan çalışan bir sistem değildir.

Anti fungal yeterli olmazsa, outdoor mağazalarında satılan koku engelleyicileri de deneyebilirsiniz ancak bunlar hiçbir zaman günaşırı kullanım + havalandırma kadar başarılı olmaz. Steril bir ortam yaratsa bile en doğrusu nemin doğal yolla dışarı atılmasıdır.

Gore-tex ile yanlış bilinen birşey var. Gore-tex her zaman nem transferi yapmaz. Transferi verimli yapabilmesi için dışarının soğuz ve düşük rutubetli olması gerekir. Bu durumda en iyi nem transferini gerçekleştirir. Bu koşullarsa genelde dağlarda ve karlı yerlerde olduğu için gore-tex farkı açıkça görülebilir. Ancak şehir kullanımıda gore-tex pek fark yaratmaya bilir. Bu yüzden şehir kullanım için gore-texli malzemelere yığınla para vermemek gerekiyor. Mesela ben Adanada yaşıyorum. Bahar ve Sonbaharda gore-texli ayakkabılarım ayaklarımı normal ayakkabıdan daha fazla terletiyor.

Ohzman' Alıntı:
Merhaba,

Anti Fungal spreyi içten yapmanız nefesalabilirliği olumsuz etkilemeyecektir.
Gore-tex olması ayağınızın terleme ve koku yapmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden gerekirse her gün giymemeye çalışın ve havalandırın.
Bakım olarak önemli olan dıştan yapılan sprey ya da wax bakımlar. North Face bir hiking/trekking botu için basit bir water repellent sprey yeterli olacaktır. Bu da suyun içe nüfuz ederek, gözenekleri kapatmasını engeller, nefesalabilirlik etkilenmez.

Bazı botlar daha ince çorap ile daha iyi sonuç verebilir, ayağınızın gün sonunda hafif nemli olması anormal bir durum değil gore-tex bot için bile, genel yapısı gereği gore-tex zaten içerde belli nemli bir ortam oluşmadan çalışan bir sistem değildir.

Anti fungal yeterli olmazsa, outdoor mağazalarında satılan koku engelleyicileri de deneyebilirsiniz ancak bunlar hiçbir zaman günaşırı kullanım + havalandırma kadar başarılı olmaz. Steril bir ortam yaratsa bile en doğrusu nemin doğal yolla dışarı atılmasıdır.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Sıkça havalandıracağım.

Aslında ayağım / çoraplarım hiç nemli olmuyor. Tek sıkıntı ayakkabının çorabımda (ayağımda değil) bıraktığı rahatsız edici kokuydu. O kokunun zamanla geçeceğini umuyorum ve belirttiğiniz deodorantlardan kullanacağım.

Bahsettiğiniz su itici spreye günlük kullanımda ihtiyacım var mı acaba?

-------------

icman' Alıntı:
Gore-tex ile yanlış bilinen birşey var. Gore-tex her zaman nem transferi yapmaz. Transferi verimli yapabilmesi için dışarının soğuz ve düşük rutubetli olması gerekir. Bu durumda en iyi nem transferini gerçekleştirir. Bu koşullarsa genelde dağlarda ve karlı yerlerde olduğu için gore-tex farkı açıkça görülebilir. Ancak şehir kullanımıda gore-tex pek fark yaratmaya bilir. Bu yüzden şehir kullanım için gore-texli malzemelere yığınla para vermemek gerekiyor. Mesela ben Adanada yaşıyorum. Bahar ve Sonbaharda gore-texli ayakkabılarım ayaklarımı normal ayakkabıdan daha fazla terletiyor.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Aslında epey uygun bir fiyata (200 TL) bulduğum için kaçırmak istemedim. Bu sebeple Gore-Tex bir bot aldım. Şehir içerisinde kullanacağım ama şubat ayında küçük bir Avrupa turu hayal ediyorum, daha önce böyle bir tura çıktığımda yaz ayıydı ve epey uzun yollar yürümüştüm. "Yine aynı uzunlukta yollar yürüyebilirim, ayakkabım su alıp beni hasta etmesin" düşüncesiyle Gore-tex aldım. Doğru tercih yaptığımı umuyorum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.