Görüşlerinize Ihtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Emrh_Def Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,283

Emrh_Def

Yeni Üye
1992 Land Rover Defender 110 2.5 D 13.000 TL Sahibinden satılık ikinci el - 376936662

Yukardaki araç hakkında düşünceler alabilirmiyim sahibi ile görüştüm araçda ford dizel 2,5 motor var alt takımda sorun yokdur diyor inanmak istiyorum ve ayrıca ford motor takılması aracın arazide sorun yasatmasına sebeb olur mu ge ayrıca daha da dıs kaporta masrafları aramızda mutlaka bu yollardan gecen vardır ortalama ne kadar daha masraf yaparsam gonul rahatlığıyla ve göze hitap edecek biçimde olur teşekkürler

Etiketler
Öncelikle bu araç Defender değil Series. Sonradan Defender ön panjuru ve kaputu takılmış. Kapılarına çok kötü kollar takmışlar. Kamyon işi duruyor. Series ile Defender arasındaki en büyük farklardan biri Series makaslı Defender ise yaylıdır. Bu kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj. Fakat %99 oranında makaslı sistem dezavantajdır. Ford motorlu olması iyidir. Orjinal Series veya düz dizel Defender motorundan daha performanslıdır fakat ford motorlarının da modelleri var hangi model olduğunu öğrenmeniz lazım. Motorun doğru takılıp takılmadığına baktırmanız lazım. Sonradan tekrar tadilat gerektirirse astarını geçer.

Biraz bozma toplama bir araç olmuş. Defender istiyorsanız başka araç bakın derim. Series düşünürseniz orjinaline döndürmeniz için biraz para harcamanız gerekir ki o parayı harcamak yerine bozulmamış bir Series de bulabilirsiniz.

Gönül rahatlığıyla göze hitap edecek bir araç yapmak istiyorsunuz fakat bu tamamen ne yapmak istediğinize bağlı kısaca şöyle bir hesap ortaya çıkabilir:

Ofsetli jant takımı: 1.200
MT lastik takımı: 2.000
Yükseltme kiti: 2.000
Çeşitli aksesuarlar: 1.000
İç döşemeler, koltuklar, orta konsol: 2.000
Kaporta boya: 3.000-15.000 (Bu iş çok değişkendir az kaliteliden çok kaliteliye fiyatlar çok oynar.)

Yukarıda verdiğim fiyatlar eksi ve artı olarak değişkenlik gösterebilir. İkinci el bulursunuz alırsınız daha uygun olur vs.

merhabalar
uzun zamandır gezenbilir takipçisiyim
1993, 1995 benzinli ve 1996 tdi 3 adet defender 110 buldum. kupaları yaşlarına göre oldukça iyi durumda
hepside çalışır ve yürür vaziyette.
km leri hakkında bilgim yok
zaten çok ta merak etmedim
ama araçlar 10 üzerinden 7-8 puanını alırlar
maksimum alış fiyatı için bu araçlarda '' şu rakamın üzerine çıkmayın'' diyebileceğiniz bir fikir verebilirmisiniz?
Not: sadece defender sevdalısı biri olarak soruyorum. benim kafamda rakamlar tabi ki de var, lakin gerçekten ''binici'' olanların fikirlerini de öğrenmek istedim

Öncelikle bu araç Defender değil Series. Sonradan Defender ön panjuru ve kaputu takılmış. Kapılarına çok kötü kollar takmışlar. Kamyon işi duruyor. Series ile Defender arasındaki en büyük farklardan biri Series makaslı Defender ise yaylıdır. Bu kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj. Fakat %99 oranında makaslı sistem dezavantajdır. Ford motorlu olması iyidir. Orjinal Series veya düz dizel Defender motorundan daha performanslıdır fakat ford motorlarının da modelleri var hangi model olduğunu öğrenmeniz lazım. Motorun doğru takılıp takılmadığına baktırmanız lazım. Sonradan tekrar tadilat gerektirirse astarını geçer.

Biraz bozma toplama bir araç olmuş. Defender istiyorsanız başka araç bakın derim. Series düşünürseniz orjinaline döndürmeniz için biraz para harcamanız gerekir ki o parayı harcamak yerine bozulmamış bir Series de bulabilirsiniz.

Gönül rahatlığıyla göze hitap edecek bir araç yapmak istiyorsunuz fakat bu tamamen ne yapmak istediğinize bağlı kısaca şöyle bir hesap ortaya çıkabilir:

Ofsetli jant takımı: 1.200
MT lastik takımı: 2.000
Yükseltme kiti: 2.000
Çeşitli aksesuarlar: 1.000
İç döşemeler, koltuklar, orta konsol: 2.000
Kaporta boya: 3.000-15.000 (Bu iş çok değişkendir az kaliteliden çok kaliteliye fiyatlar çok oynar.)

Yukarıda verdiğim fiyatlar eksi ve artı olarak değişkenlik gösterebilir. İkinci el bulursunuz alırsınız daha uygun olur vs.
Acemilik işde tşşekkür ederim. O zaman arayışa devam edelim ortalama 15 bin ve 25 bin butcem var umarım iyi bir araca denk gelirim bu acemilik sadece korkutuyor beni gidip hiçde değmeyecek bi aracı alıp astarını gecicek masraf yapmakdan korkuyorum

Estağfirullah. Burada birbirimize yardımcı olmak için varız.

Yolladığınız ilandaki aracı geçenlerde arkadaşlarla paylaşmıştım beğendiğim için. Kaportası ve boyası diri duruyor, zaten yeni yapılmış. Yazılanlara göre bakımları da yapılmış. İç trimleri ve döşemeleri, koltukları da güzel gözüküyor. Hidrolik direksiyon da var. Otomobil ruhsatlı. E daha ne olsun? :smiley: Bu aracı düşünün derim. Fiyatı gayet güzel. Kamyonetleri 20 küsürlere satmaya çalıştıklarını görünce böyle bir arabanın bu fiyata olması güzel bir fırsat. Pazarlığınızı yapın değerlendirin.

Başka sorularınız olursa facebooktan ekleyin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım: Baybars Kirman

Sn. serdenayy:

Defender öyle bir araç ki biri diğerine benzemiyor. Çok büyük farklar çıkabiliyor. Mekanik ve görsel anlamda bakımlı olup olmadığına bağlı olarak fiyatlar arasında uçurum farklar oluyor. O yüzden araçları görmeden benim size bu araca şu kadar vermeyin yada bu kadar verin demem sağlıklı olmayacaktır.

Örneğin bu araç TD5 motora sahip bir defender ise 60 binin üzerinde bir meblağ gözden çıkarılır.
3.5 veya 3.9 V8 motora sahip bir defender ise 30-50 bin arası değişkenlik gösterebilir.
200TDI veya 300TDI ise 35-60 arası bir fiyat aralığı olabilir.
Puma (Ford Transit motoru) ve BD30 (Nissan motoru) motorlu araçlar için 30-45 arası değişkenlik gösterir.
2.5 Düz benzinli veya düz dizel araçlar 15-30 bin arası diyebiliriz.

Şimdi aradaki farkları görüyorsunuz. TDI araçlar için 35den başlar 60a hatta daha yükseğe kadar gider dedik. Arada devasa bir fark var öyle değil mi? Bunun nedeni aracın üzerinde neler olduğuna ve yaşına göre değişir. 98-99 modeldir, kaporta boyası yeni yapılmıştır, iç trimler harikadır, ön ve arkaya diferansiyel kilitleri takılmıştır, ağır hizmet aks takımı takılmıştır, vinci vardır tamponu vardır, portbagajı, sisleri vardır, ekstrem lastiği vardır vs. vs. liste uzar gider yani tamamen aracın doluluğuna göre fiyatlar değişkenlik gösterir.

Peki arkadaşlar. Diyelim ki kasa olarak çok düzgün bi 110 bulduk ama benzin&lpg li. Sonradan dizele dönüştürülebilinir mi? Cahilliğim için şimdiden özür dilerim.

Benzin ruhsatlı araca dizel motor atılamaz maalesef. Geçtiğimiz yıllarda yapılabiliyordu ama son 3-4 senedir olmuyor.
Düz dizel motoru ford turbo dizel motorlar ile değiştirmek resmi olarak bir problem yaratıyor mu ?

Bildiğim üzere mevzuata şöyle bir ibare var. Motoru değiştirilen araçlarda benzinli motorlarda %30 dizel motorlarda %50 daha güçlü bir motor takılabilir diyor. Bildiğim kadarıyla düz dizel defender 65 hp buna göre maksimum 95hp bir motor takılabilir. Hacimler aynı olmak koşuluyla tabi. Ford transit motorları bildiğim kadarıyla 100hp nin üzerinde modeline göre farklılıkları var tabi. Bu durumda transit motoru uygulanabilir mi ?

Güç değişimleri konusunda çok detayli bilgiye sahip değilim. Yazdığınız bilgileri biliyorum fakat günümüzde muayenede motor numarası yanlış ise veya okunmuyorsa hafif kusur olarak geçmekte. Yani muayenede problem yaratmıyor şuan. Ama Türkiye'de yaşıyoruz her an bu değişebilir en azından böyle bir ihtimal var. Aldığınız motorun faturası varsa ruhsatınıza işletebilirsiniz. Fakat güç konusunu bir muameleciye danışmakta fayda var her ihtimale karşı.

Güç değişimleri konusunda çok detayli bilgiye sahip değilim. Yazdığınız bilgileri biliyorum fakat günümüzde muayenede motor numarası yanlış ise veya okunmuyorsa hafif kusur olarak geçmekte. Yani muayenede problem yaratmıyor şuan. Ama Türkiye'de yaşıyoruz her an bu değişebilir en azından böyle bir ihtimal var. Aldığınız motorun faturası varsa ruhsatınıza işletebilirsiniz. Fakat güç konusunu bir muameleciye danışmakta fayda var her ihtimale karşı.
Teşekkür ederim. Bir muameleci ile iletişime geçeyim.

merhaba arkadaşlar öncelikle hd direksiyon olmayan defendere pek bulaşmayın (tecrube ile sabittir) bundan 4 sene önce bana 3 bin tlye mal oldu ayrıca aracım 110 kasa benzinliydi çok çektim benzinliyi 3.5 benzinliye bile çeviremedim nede dizele bu mümkün değil öncelikle hd olmayan bir araç bakacaksanız bu işlemin kaça mal olacağına önce bir göz atın hidrolik direksiyon 2 bini geçer bazı sitelerde mevcut atrıca bunun pompası yağ kutusu sağbitleme aparatı kayışı hortumları ve en önemlisi bu bütün işlemi yapacak iyi bir usta o zaman ustaya sırf el emeği 600 tl vermışliğim var elini bile sürmek istemiyorlar eski araçlara bari oldu mu dersiniz evet oldu rahat kullanmadan aracımı sattım nacızhane tavsiyem orjinal kutulu hidrolik direksiyonlu bakmanız 3 lira pahalı olur ama zahmet çekmezsiniz ama yok ben alır uğraşırım derseniz o başka bol para ve zaman ihtiyacınız olduğunu hatırlatırım saygılar sevgiler hepinize dilediğiniz aracı bulursunuz umarım.

not:yasal anlamda motor hacmı benzinlide %30 arttırmak mümkün ancak 2.5 motorda 3.25 tekabul etmekte 3.5 i bulmuyor ancak emsal göstererek yada bir mühendise danışarak olabilir yada motoru atarsınız bakarsınız kimse sormaz tamamen şans işi ama faturalı olmalı motor dikkat edilmeli mutlaka yapılmış örnekleri mevcut ancak değer mi o başka hazır bir 3.5 almak daha mantıklı ben öğle yaptım ve satıp dısco 1 v8 aldım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR