Grand cherokee 2.7 crd ilk izlenimler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan todilla Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,524

todilla

Yeni Üye
Herkese selamlar,
Çok uzun araştırmalar sonunda yeni aracımı aldım ama ciddi anlamda bir kararsızlık yaşadım,sormadığım usta, okumadığım forum kalmadı diyebilirim.En azından insanlara bir faydam olsun benim gibi kararsızlara bir fikir olsun dedim.

Aracım 2004 grand che. 2,7 crd overland modeli.134000 km de boyasız.Aracımı %70 asfalt,%30 köy yollarında kullanıyorum.(yüksek olması önemliydi).Overland ve limited arasında ciddi bir fark yok(koltuk kenarları güderi,kısmi ahşap direksiyon vs)2005 te vision modelide çıktı ama farkını çok bilmiyorum.

Aracın sürüş keyfi çok güzel, yalnız bu araç %100 asfalt aracı değil bozuk yolda sarsıntılı ama kesinlikle takırtı tukurtu yok,güç anlamında tatmin kar 400 tork kendisini hissettiyor ,donanım anlamında yok yok diyebilirim elektronik donanım yoğunluğu çok fazla, lüks olduğu kadar arıza olasılığını arttırıyor sonuçta 7-8 yaşında araç alıyoruz,bu da gözümü korkutmadı desem yalan olmaz.şu an tüm donanım eksiksiz çalışıyor.Off road yapmak için fazla elektronik donanıma sahip.Kumandası frekans kesicilerinden çabuk etkileniyor pillerini değiştirdim, servise götürdüm yapacak bir şey yok dediler aracı resmen kilitleyip açamıyorum 5 metre ileriye gidiyorum kilitleniyor şaka gibi diğer hiç aracımda böyle bir şeyle karşılaşmamıştım.

Tüketim olarak eşdeğerdeki rakiplerine göre az yakıyor olabilir ama normal araçlarla kıyaslarsanız tüketimi yüksek.Şehir içinde 12-13 litre,uzun yolda 8,5-9,0 litre(100-110km hızla)klima kapalı bu arada,bu rakamları aşağıya çekmek pek mümkün görünmüyor ama çok rahat yukarılara taşıyabilirsiniz.:smiley:

Aracın ocak mtv si 1210 tl ve 2 sene daha böyle sonra bir dilim daha düşecek.Kaskosu %65 hasarsızlıkla 806 tl çıktı.Kasko değeri 79.700 tl.(hiç beklemediğim bir fiyat çıktı)düşük anlamında.

Aracın yağ değişimi,yağ hava filtresi,arka balatalar,şansıman yağı,akü 95amp,komple kontrol 1000 tl tuttu.
Araçta quadra drive tek lastiğe güç verebilme özelliğe sahip ,uygun lastikle çıkamıyacağı yer yok gibi ,çamurda banamısın demiyor her yere girip çıktım.
100 km hızı geçtikten sonra sanki camlar açıkmış gibi ses (uğultu)geliyor sanıyorum bu kronik bir sorunmuş hatta artık sorun olmaktan çıkmış.
SONUÇ olarak sadece şehir içi kullanacaksanız 2006 ve üstünü tercih etmek daha mantıklı gibi, sarsıntı bu modellere göre iyileştirilmiş .Bu arada 2006 modelle 2002 modelin taşıt pulu aynı .

İşallah bu aracı düşünenlere bir faydam olmuştur .

Etiketler
Ynt: Grand cherokee 2.7 crd ilk izlenimler

Çok faydalı bir paylaşım olmuş, elinize sağlık. Ben de bu aralar aynı araçtan almayı düşünüyordum, kafamdaki sorulara cevap oldu :smiley:

BEN 2 senedir 2002 modelini kullanıyorum aracın bakımları düzgün yapıldığı ve yetkili servislerde yapıldığı sürece sizi yolda bırakmaz , ben expedisyon aracı olarak hafif offroad ve kampa giderken dağ yollarında AT lastikle kullanıyorum bu zamana kadar hiç bir yerde kalmadım son istanbul kar yağışlarında, bu gün dahil , dik rampalarda buzlu yollarda ( sarıyerde oturuyorum 20 cm ye yakın kar var ) hiç zorlanmadan çıkıyor ön ve arkada , türkiyeye gelenlerde otomatik devreye giren difflock var çoğu pahalı 4x4 de yoktur 1 kaç bin dolara sonradan takılır, elektronik fazla ama çok problem çıkarmıyor iyi modifiye edilirse ağır offroad bile yapılabilicek bir araç. tabi mercedes g yada land cruser gibi değil ama onlardan sonra gelen en iyi arzi araçlarından. dikkat edilecek tek şey yetkili serviste bakım onarım dışarıda bu araçlardan anlayan pek yok ve servisten daha çok GEÇİRİYORLAR . tecrübe ile sabittir. :smiley:

Paylaşım için teşekkürler...Uzun süredir bu araçları takipteyim...Overland ile limited arasında hava yastığı sayısı vs.gibi önemli farkları varmı acaba...2004 ve üzerini tavsiye ediyorlar...Acaba siz ne düşünüyorsunuz...selamlar...

öncelikle ilgilenenler için limited ve overland arasındaki donanım farkı üzerine biraz daha bilgi vereyim;

overland 'te olup limited'te opsiyon olarak alınabilenler :

-ön ve arka yan hava yastıkları
-yağmur ve araç hızına duyarlı otomatik silecek
-önde 2 arkada 1 çekme kancaları
-10 lu cd changer

opsiyon olarak alınamayanlar :
-deri süet karışımı koltuk
-ahşap deri direksiyon simidi
-yedek lastikte çelik jant
-overland halı paspas

overland için opsiyon listesi:
l-astik basınç takip sistemi
-Navigasyon
-motor blok ısıtıcısı
-ayarlanabilir pedal takımı

yalnız modelden çok bakımlı olması çok daha önemli diye düşünüyorum sonuçya 8-9 yaşında araç alıyoruz model ve renk ilk tercih olmamalı.Okuduğum ve konuştuğum insanlar 2004 ve üstünü tercih etmekte fayda var diyorlar amortisor ve yaylarda iyileştirmeye gidilmiş ,bu arada limited ve overland arasında ''0'' km alırken 10000 euro fark var .

standart haliylen arazi yeteteneği en iyi araçlardan diyebiliriz ama sağlamlık bakımından toyota bir gıdım üsttedir.

toyota nın sağlamlığına diyecek yok...ancak bir gıdım fark için çok fark ödemek gerek,bandrol farkıda cabası...

aynen katılıyorum ,belkide arazi yeteneği toyotayı gecebilir bile , benim araçta ön ve arkada diflock var standart olarak , at lastikle girmediğim delik yok tabiki çok ağır çamura falan değil ama şöyle diyeyim , bu güne kadar hiç bir yerde kalmadım.

Zaten aracı göbeğine kadar çamura,suya sokarsan çıkınca mutlaka servisin yolu görünür....Elektronik aksam olarak zengin olduğu için sensörler vs.hasar görebilir....Şahsi fikrim bu tip araçları expedisyon tarzı gezilerde kullanmak...Yani yola çıktığınızda korkmada çamurlu,bozuk,dik yollardan geçip,asfaltta 110-120 yaptıktan sonra tekrar araziye gönül rahatlığıyla girebilmektir...2004 ve üzeri km si çok olmayan servis bakımlı bir overland gönlümde yatan aslan....

Bir seneyi aşkın bir süredir ben de 2005 Vision modelini kullanıyorum, tespitleriniz çok doğru ve bilgilendirici. "Yetkili servis" konusuna katılıyorum.
Normalde yanakları sertleştirilmiş model Bridgestone kullanıyorum, kışın da aynı markanın "kış lastiği"ni. Evim İstanbul'da olup, işim Çanakkale'de ve hemen hemen 2 haftada bir yollardayım ve genelde uzun yolculuklardfa kullanıyorum. Trakya'nın karında kışında falan bana mısın demedi, geçenlerde de Uludağ çıkışında gişeler sonrasında virajda zincirli (evet doğru dedim "zincirli") Freelander kayarken, keçiler gibi çıkıp indi maaşallah...

Bazı Forumlarda şehir içi tüketiminin 10-11 litre,uzun yolda 7-8 litre olduğu yazılıyor.Halbuki fabrika verileri 8,1-12,5 litre ,ki fabrika verilerni ben hiçbir aracımda yakalayamamışımdır.%10 üstünde kalmışımdır.Şuan dediğim gibi uzun yolda 100km hızla 8.8-9 litre şehir içi 13-14 litre tüketmekteyim buda fabrika standartlarında bir rakam.yazın %5 daha düşer.ama şehir içinde 10lt,uzun yolda 8 litrenin altına düşeceğimi sanmıyorum .Kullanan arkadaşlar tecrübelerini yazabilirlermi.Amaç maddiyattan değilde araçta tüketimi arttıran bir problem olup olmadığı bu arada araç komple bakımdan çıktı.

todilla' Alıntı:
Bazı Forumlarda şehir içi tüketiminin 10-11 litre,uzun yolda 7-8 litre olduğu yazılıyor.Halbuki fabrika verileri 8,1-12,5 litre ,ki fabrika verilerni ben hiçbir aracımda yakalayamamışımdır.%10 üstünde kalmışımdır.Şuan dediğim gibi uzun yolda 100km hızla 8.8-9 litre şehir içi 13-14 litre tüketmekteyim buda fabrika standartlarında bir rakam.yazın %5 daha düşer.ama şehir içinde 10lt,uzun yolda 8 litrenin altına düşeceğimi sanmıyorum .Kullanan arkadaşlar tecrübelerini yazabilirlermi.Amaç maddiyattan değilde araçta tüketimi arttıran bir problem olup olmadığı bu arada araç komple bakımdan çıktı.
Ben de araçta yakış sorunlarıyla ilgili bir sorun olup olmadığını anlamak maksatlı her yakıt alışımda km'yi sıfırlar ve bilgisayardan yakışı kontrol ederim. Evimin İstanbul'da, işimin de Çanakkale'de olması sebebiyle genelde hep uzun yol kullanıyorum.

Fabrika verileri doğrultusunda şehirlerarası yolculuklarımda; gazı 90-95 km'ye sabitleyip TEM'i kullandığımda, 100 km/ 9,7 lt'ye kadar düşebiliyor.
Ancak şehir içinde bunu sabit tespit edebilmek biraz zor, zira trafiğin tıkanıklılığı, inip çıktığınız yokuşlar ve dur-kalkları yokuşta mı, yoksa düz yolda mı yaptığınızla orantılı olarak ufak da olsa değişgenlik gösterir.
46 Senedir araba kullanan birisi olarak artık bu yaşlarda araçlarımı (motosiklet dahil) pek üzmeden ama hakkını vererek kullanmaya çalışan birisi olarak da; şehiriçinde 100 km/ 10,8 ile 12 lt arasında yakıt kullanıyorum.
Servisim devamlı Maslak Çiftkurtlar ve oradaki arkadaşların ifadelerine göre, servise gelen en düşük yakıt kullanan 2-3 emsal araçtan biri olduğu doğrultusunda... ::smiley:

Benim tecrübelerim bu boyutta ama bir sorunum var, o da arabamı mecbur olmadıkça değil toprak, stabilize yola bile sokmaya kıyamamam. :( :-\ İşte bu nedenle de; zamanında motosikletimle bolca yaptığım off-road sürücülüğünü, bedeline üzülmeyeceğim hesaplı bir 4x4'le tatmin etmek niyetindeyim... :smiley:

DELiKANLI 26

Ben uzun yolda 100km sabit hızla 8,8 litre tüketimi yakaladım (yol bilgisayarını sıfırladıktan sonra)şehir içi kavramı dediğiniz gibi göreceli bir kavram özellikle kısın kısa masafelerde (7 km aşağısı)araç ısınmıyor ve 17-18 litreleri bile görebiliyor,sonra 13-14 litrelerde stabil kalıyor.

Bende 2005 vitara vardı,2.0 otomatik benzinli .arazisi çok kuvvetli ama konfor anlamında beğenmiyordum,çukura girdiğinizde aracın her tarafında ses geliyordu biraz yokuş gördümü araç bayılıyordu 2000 motor, 127 hp yetmiyordu.bunun üstüne birde şehir içi 13-14 litre tüketimi vardı,ama dediğim gibi katır gibi araçtı.Acımıyacağınız bir araç olarak 2004-2005 vitara tek kapı 1.6 motor(arazi vitesliler)tavsiye ederim ama tüketimleri biraz fazla.

VAP' Alıntı:
Ben de araçta yakış sorunlarıyla ilgili bir sorun olup olmadığını anlamak maksatlı her yakıt alışımda km'yi sıfırlar ve bilgisayardan yakışı kontrol ederim. Evimin İstanbul'da, işimin de Çanakkale'de olması sebebiyle genelde hep uzun yol kullanıyorum.

Fabrika verileri doğrultusunda şehirlerarası yolculuklarımda; gazı 90-95 km'ye sabitleyip TEM'i kullandığımda, 100 km/ 9,7 lt'ye kadar düşebiliyor.
Ancak şehir içinde bunu sabit tespit edebilmek biraz zor, zira trafiğin tıkanıklılığı, inip çıktığınız yokuşlar ve dur-kalkları yokuşta mı, yoksa düz yolda mı yaptığınızla orantılı olarak ufak da olsa değişgenlik gösterir.
46 Senedir araba kullanan birisi olarak artık bu yaşlarda araçlarımı (motosiklet dahil) pek üzmeden ama hakkını vererek kullanmaya çalışan birisi olarak da; şehiriçinde 100 km/ 10,8 ile 12 lt arasında yakıt kullanıyorum.
Servisim devamlı Maslak Çiftkurtlar ve oradaki arkadaşların ifadelerine göre, servise gelen en düşük yakıt kullanan 2-3 emsal araçtan biri olduğu doğrultusunda... ::smiley:

Benim tecrübelerim bu boyutta ama bir sorunum var, o da arabamı mecbur olmadıkça değil toprak, stabilize yola bile sokmaya kıyamamam. :( :-\ İşte bu nedenle de; zamanında motosikletimle bolca yaptığım off-road sürücülüğünü, bedeline üzülmeyeceğim hesaplı bir 4x4'le tatmin etmek niyetindeyim... :smiley:
bende çiftciler zincirlikuyudayım şehir dışında çok rahat 9 lt. şehir içinde akşam 6 oo mecidiye köy trafiğine giryorum "taksim mecidiyeköy "bazen bir saatte gittiğim halde ortalamam 14.lt buda çok normal , hafta sonu dur kalk açık trafikde 11--12-lt ye düşüyor .

kısa mesafelerde motor ısınmadığından 17-18 ltyi görebiliyorsunuz.

sayın vap sizin değerler gerçekten çok iyi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri