Grand Cherokee 3.0 Crd Wh 2011 Yokus Cikarken Gaz Kesme Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erdem2525 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,986

erdem2525

Ana Kamp
Merhaba arkadaslar..Grand cheroke 3.0crd 2011 wh kasa aracim dik yokus cikarken nirmal viteste eger surekli gazlamiyor agir agir cikiyorsam ara ara gaz kesiyor gaza basiyorum 1 2 saniye sonra tekrar gaz yiyip devam ediyor bu neden oluyor normal bir durummu acaba anlamadim..ayni seyi arazi vitesinde yapmiyor..tabi devirli gidince normal vitestede olmuyor.Ama eger yol bozuksa bende agir agir cikiyorsam normal vitesteyken gazi kesiyor araba duraksayip tekrar 1 2 saniye sonra gaz yemeye basliyor..benden baska bu sekilde olan varmi acaba..

Etiketler
araç kaç kmde ve bakımlarını nasıl yapıyorsunuz?

aracın üst devirlerde daha iyi çalıştığını düşünecek olursak,
büyük ihtimalle turbo wastegate arızalıdır. yani turbo basıncını kaybediyordur ve çekiş üretemez.
eğer mekanik bir problem yoksa, tıkanan bir bölüm, kurumdan ötürü sıkışıan bir parça gibi,
ve sadece wategate arızalı ise 2 bin tl ye kadar masrafı var. tamir edilemez ise yeni turbo gerekir ve wastegate ile birlikte satıyorlar. 7 8 bin tl ye mal olur.

araç kaç kmde ve bakımlarını nasıl yapıyorsunuz?

aracın üst devirlerde daha iyi çalıştığını düşünecek olursak,
büyük ihtimalle turbo wastegate arızalıdır. yani turbo basıncını kaybediyordur ve çekiş üretemez.
eğer mekanik bir problem yoksa, tıkanan bir bölüm, kurumdan ötürü sıkışıan bir parça gibi,
ve sadece wategate arızalı ise 2 bin tl ye kadar masrafı var. tamir edilemez ise yeni turbo gerekir ve wastegate ile birlikte satıyorlar. 7 8 bin tl ye mal olur.
Bildigim kadar sizde de ayni aractan var..Ben aldigimda 50 bindeydi aldigim kisi duzenli servise gitmis cok binmemis ve aldigimda da vardi..bende araca binerken cok acimam ama bakim noktasinda gozum gibi bakarim daha 7bin km yi gecirmedim yag filtre degisiminde.dusunun hava filtresini 3 bin km olmadan degisirim..bu soyledigim disinda en kucuk sorunu yok ne cekiste ne baska bir seyde acaba dedim bu genel bir durummu..anladigim kadariyla problem var

ben mi kaçırdım ama anlayamadım, kusura bakmayın, araç kaç km de şu an?
bu sorun sonrasında servise gidip kontrol ettirdiniz mi?

ayrıca 7 bin km de yağ filtresi değişimini kim önerdi size? ya da 3 binde bir hava filtresi değişimini?
çok tozlu bir bölgede ya da iş sahasında mısınız?

ben mi kaçırdım ama anlayamadım, kusura bakmayın, araç kaç km de şu an?
bu sorun sonrasında servise gidip kontrol ettirdiniz mi?

ayrıca 7 bin km de yağ filtresi değişimini kim önerdi size? ya da 3 binde bir hava filtresi değişimini?
çok tozlu bir bölgede ya da iş sahasında mısınız?
Araç 78 bin km de normal gunluk kullanimda zaten hic boyle bir sorun yok ama diyelim dag yolu cikiyorsun yol stebze asfalt degil mecburen iyice yavasliyirsun ayagin surekli gazdaysa sikinti yok ama ayagini gazdan cekince hemen gaz yemiyor araba bi duraksiyor gaza basiyirsun hemen tepki alamiyorsun 1 2 saniye duraksamadan sonra gaz yemeye basliyir..servise gitmedim..7 bin km yi gecirmemeye gelince daha onceki bindigim araclarada hep o sekilde bindim en son aracimi 6 binde almis 160 bin km civari satmistim 160 bin km de de saat gibiydi..erzurumun sogugunda bile tek marsta calisiyordu..filtre konusuna gelince siz hic yazin 2 3 bin km araca binip hic filtreye baktinizmi..bi deneyin bakin icinde bir suru sinek bocek olusu ve toz toprak goreceksiniz tozlu bir yere gerek yok yaz geldimi ozellikle aksamlar sinekler aracin farlarina dogru ucarlar haliyle filtreyede doluyorlar..Ayrica yag degisimiyle ilgili sunu da paylasayim tanidigim bir sofor arkadasim anlatmisti..calistigi taseron bir firma bu cimento fabrikasinin cimentolarini beton santrallerine tasiyan araclarin sahibi bir firma arkadasim bu araclardan suruyor firma sahibi araclarin bakimlarini heo km dolmadan yapip yag filtre degisimi yapiyordu bircok firmada ayni araclari surdum ama bu firmanin bakimi km dolmadan yaomasindan oturu araclarin motorlari islem gormeden yuzde 50 ye yakin fazla yol yapiyor demisti..

Muavais bey siz ne aralikta aracinizi bakima sokuyorsunuz..Ben yetkili serviste bakim yaptirmiyorum normal filtrelerimi internetten siparis verip mobil1 esp 5 30 yagida yag bayii den alip gidip ozel bir serviste bakim yaptiriyorum..mesela gecen yetkili serviste bi filtre degiseyim dedim sadece hava filtresine 300 tl ye yakin para aldilar. 300 tl ye 10 a yakin bosh marka hava filtresi alip sik sik degisim yapmak daha mantikli geliyor..Ya da yetkili serviste bakima 15 bin de girecegime 7 bin km de bir ozel serviste 1 yerine 2 kez bakima girmek daha mantikli geliyor..Oyle motordan aractan cok anlamam sigorta yansa dagin basinda kalsam kaputu acipta bakip anlamaya calismam anlamamda..ama motor ustasi bi arkadas bu makineye yagini suyunu zamaninda koy aksatma birde motora toz aldirma 1 milyon goder dedikten sonra bol bol hava filtresi alir oldum..eger yanlisim varsa duzeltin bosu bosuna masrafa girmeyeyim

merhaba, ismim Kerem,

şimdi çoğu konuda yazdıklarınıza katılıyorum.
özellikle yeni nesil araçlarda önerilen 15-20 bin km bakım aralıkları bana hiç mantıklı gelmiyor, keza servisler ve özel servisler de aynısını sölüyor. nasıl bir teknoloji geldi de bir anda 10-15 olan bakım aralıkları 20-25 bine çıktı anlamıyorum.

ben aracımı 10 binde bir bakıma götürüyorum, %60 uzun yol %40 da şehir içi kullanıyorum.
ama sırf şehir içi kullansam 8 binde bir giderim. bende sizin gibi bakımına çok dikkat ederim..
yağ markasını bilmiyorum ama partiküllü yağ gibi bişi koyuyorlar. özel Jeep servisine gidiyorum, her bir bakım yeni fiyatlarla 750-800 arası tutuyor.
hava filtresi için bosch muadil yerine mercedes orijinal olanların fiyatlarına da bakım bir bence.
ben öncelikle orijinalden yanayım.

soruna gelirsek @KLL nin fikirlerine katılıyorum.
diğer yandan hangi şehirdeyseniz özel bir servis var ise gidip aracı gösterin. mercedes servisi de olur, aracı bilgisaya bağlatın ve sonrasında arıza kodu var ise ona göre bir yol bulmaya çalışalım.
bende de aynı araç var, 270 binde ama sizin bahsettiğiniz gibi bir sorun yok.

merhaba, ismim Kerem,

şimdi çoğu konuda yazdıklarınıza katılıyorum.
özellikle yeni nesil araçlarda önerilen 15-20 bin km bakım aralıkları bana hiç mantıklı gelmiyor, keza servisler ve özel servisler de aynısını sölüyor. nasıl bir teknoloji geldi de bir anda 10-15 olan bakım aralıkları 20-25 bine çıktı anlamıyorum.

ben aracımı 10 binde bir bakıma götürüyorum, %60 uzun yol %40 da şehir içi kullanıyorum.
ama sırf şehir içi kullansam 8 binde bir giderim. bende sizin gibi bakımına çok dikkat ederim..
yağ markasını bilmiyorum ama partiküllü yağ gibi bişi koyuyorlar. özel Jeep servisine gidiyorum, her bir bakım yeni fiyatlarla 750-800 arası tutuyor.
hava filtresi için bosch muadil yerine mercedes orijinal olanların fiyatlarına da bakım bir bence.
ben öncelikle orijinalden yanayım.

soruna gelirsek @KLL nin fikirlerine katılıyorum.
diğer yandan hangi şehirdeyseniz özel bir servis var ise gidip aracı gösterin. mercedes servisi de olur, aracı bilgisaya bağlatın ve sonrasında arıza kodu var ise ona göre bir yol bulmaya çalışalım.
bende de aynı araç var, 270 binde ama sizin bahsettiğiniz gibi bir sorun yok.
En buyuk sorun bulundugum sehirde jeep servisi olmamasi ozel ya da yetkili servisi yok..En yakini 350 km uzakta ankarada ya da trabzonda..mercedes servisi var ama inlarin cihazlari bizim aracin ariza kodlarini okur mu? Sizden rica etsem aracinizi bi denemeniz mumkunmu dik bir yokusu cok agir cikin arada bir ayaginizi gazdan kaldirin oyleki arac durma noktasina gelecek sekilde olsun sonra tekrar gaz verip devam etmeye caliain bakalim bu genel bir olaymi..cunku normal kullanimda asla olmuyor bende yazin memlekete falan gidince koy yayla geziyorum orada yasiyorum bunu..

En buyuk sorun bulundugum sehirde jeep servisi olmamasi ozel ya da yetkili servisi yok..En yakini 350 km uzakta ankarada ya da trabzonda..mercedes servisi var ama inlarin cihazlari bizim aracin ariza kodlarini okur mu? Sizden rica etsem aracinizi bi denemeniz mumkunmu dik bir yokusu cok agir cikin arada bir ayaginizi gazdan kaldirin oyleki arac durma noktasina gelecek sekilde olsun sonra tekrar gaz verip devam etmeye caliain bakalim bu genel bir olaymi..cunku normal kullanimda asla olmuyor bende yazin memlekete falan gidince koy yayla geziyorum orada yasiyorum bunu..
benim bildiğim kadarı ile arıza kodu alabiliyorlar, aynı motor ve şanzıman, bence özel bir mercedes servisini arayın, hata 2-3 tanesini arayıp sorun. çözüm bulurlar.

diğer yandan o dediğiniz yokuş işini her gün ofis çıkışı yapıyorum, yüksek eğimli yokuşlu otopark çıkışı, bazen dur kalk, bazen ağır ağır, daha başıma böyle bir durum gelmedi.

Muavais bey siz ne aralikta aracinizi bakima sokuyorsunuz..Ben yetkili serviste bakim yaptirmiyorum normal filtrelerimi internetten siparis verip mobil1 esp 5 30 yagida yag bayii den alip gidip ozel bir serviste bakim yaptiriyorum..mesela gecen yetkili serviste bi filtre degiseyim dedim sadece hava filtresine 300 tl ye yakin para aldilar. 300 tl ye 10 a yakin bosh marka hava filtresi alip sik sik degisim yapmak daha mantikli geliyor..Ya da yetkili serviste bakima 15 bin de girecegime 7 bin km de bir ozel serviste 1 yerine 2 kez bakima girmek daha mantikli geliyor..Oyle motordan aractan cok anlamam sigorta yansa dagin basinda kalsam kaputu acipta bakip anlamaya calismam anlamamda..ama motor ustasi bi arkadas bu makineye yagini suyunu zamaninda koy aksatma birde motora toz aldirma 1 milyon goder dedikten sonra bol bol hava filtresi alir oldum..eger yanlisim varsa duzeltin bosu bosuna masrafa girmeyeyim

filtresi 1.7 DTi corsa ile aynı :smiley: 20 tl filandır tanesi. 2000 km de bir değiştiriyorum ben. toptancıdan alıp kendini yerleştirin.

arabanız DPF li ise LL kodlu acea c3 5.30 yağı koymanız lazım. değilse herhangi bir markalı m5 229.31 onaylı yağ olur. petrol ofisinin de var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR