DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

Grand Cherokee 5.2 1994 Zj Sigorta Yakma Ve Erimesi

'CHEROKEE' forumunda mutlu4197 tarafından 15 Haziran 2019 tarihinde açılan konu 434 kişi tarafından okunmuş, 6 cevap yazılmıştır

1. mutlu4197

mutlu4197 Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Herkese merhabalar. 1994 model 5.2 limited sahibiyim, sol şeritten 90 100km arası ilerlerken birden bire arabanın bütün elektiriği gitti ve stop etti hiçbir türlü çalıştıramadımda. Az kalsın öbür dünyaya gidiyorduk.. Neyse arabayı cektırdım gittik elektirikçiye sigorta erimiş birde kablo eski araba normal dedi değiştirdik. Ertesi gün yine elektirik gitti ama busefer sadece iç ışıklar ve teyibinki. Bir sigorta daha değiştirdim arabada elektirik kaçağıda yok baktırmıştım neden böyle sorunlar oluyor bir bilgisi olan paylaşabilirmi. Yola çıkıcam cok virajlı ve dağ yolu orada yeniden motor elektirik keser diye korkuyorum fren ve direksiyon direk iptal oluyor ve dötlüleri de yanlış bağlamışlar kontak açıkken yanıyor sadece .. Araç harareti yüksekte ondanmı yanıyor acaba bunlar ama yarıyı geçtiğini hiç görmedım daha. Bilgisi olan yardımcı olursa çok minnettar kalırım..

Etiketler:

2. DEŞİFRE

DEŞİFRE ZJ

Alınan Beğeni:
    100
    Meslek:
    Yazılım
    hararetten olmaz da, yanlış tesisat yapılmış olabilir. aşırı akım çeken bir alıcı olabilir.

ne zamandır sende bu araç? yeni mi aldın?

bu arada yola çıkmanı önermem. oldukça riskli. bu aracın dilinden anlayan iyi bir elektrikçi komple kontrol etmeli tesisatı.

benim bi kere virajda stop etti, direksiyon dönmedi haliyle. az kalsın bariyere giricektim.

mutlu4197 bunu beğendi.

3. VolkanGurcan

VolkanGurcan Mechanic

Alınan Beğeni:
    127
    Alternatörünüzü de kontrol ettirin bence.Araçta ekstra elektrikli donanım var mı?Özellikle sıcak günlerde klima fanı,ses sistemi yada bağlı başka ekipmanlar varsa çekilen akım alternatörün sağlayabildiğinden fazla olabilir.Yanlış bilmiyorsam 96 öncesi zj lerin alternatör kapasitesi düşüktü.Eskiler 90A yeniler 120A olması lazım.Akü şarj göstergenizde düşüş oluyor muydu zaman zaman.Özellikle araç sıcakken ve rölantide çalışırken düşüş yaşanır.

4. mutlu4197

mutlu4197 Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Araçta ekstra birtek tepe lambaları var. Bu olay olduğunda çakmaklılta şarj makinesi takılıydı iç ışıklar yanıyordu ve auxda takılıydı bunlar kısa devre yapmıs olabilir diye düşündüm çakmaklıktaki şarj da aşırı ısınmıstı sigortalara baktım 10 amper takmıslar internetten arastırınca normalinin 20oldğunu gördüm taktım şuan bir sorun yok ama bakalım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. mutlu4197

mutlu4197 Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Sormayın bende sol şeritte kaldım trafik var nasıl geliyorlar birde.. Dörtlü yanmadı birşey yanmadı ucuz yırttık.Araç yeni daha tam tanımıyorum aracı sigortaları değiştirdim birkaçı yanlış takılmış kendim taktım onlarıda.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. VolkanGurcan

VolkanGurcan Mechanic

Alınan Beğeni:
    127
    Neyse ki orijinal değerin üstünde sigorta takmamışlar.Geçmiş olsun.Umarım bununla biter sorunlarınız.

7. DEŞİFRE

DEŞİFRE ZJ

Alınan Beğeni:
    100
    Meslek:
    Yazılım
    düşük amperli sigortadan olmamıştır yanlız o olay. bilakis volkangurcan'ın dediği gibi yüksek amperli olsaydı olurdu. yani şöyle anlatayım: sen 20 amper akım geçen yere 30 amper sigorta takarsın, sigorta atmayacağı için kablolar yanar.10 amper taksan bu sefer sigorta yanar. sigorta koruma görevi görür.

tepe lambaları yüksek akım çekiyor olabilir. sigortasız direk bağlanmış olabilir. dediğim gibi iyi bir elektrikçiye git. ney ne kadar akım çekiyor baksın. ona göre kabloların kalınlığı ve sigorataları ayarlasın.

çakmak girişinden olacağını pek sanmıyorum. anca bi su ısıtıcısı filan takarsın anca öyle. yoksa şarj aletiyle filan yanmaz. büyük ihtimal tepe lambalarıdır. ilk bakacağınız yer orası olsun.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...