Grand Cherokee 5.2 1994 Zj Sigorta Yakma Ve Erimesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mutlu4197 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,958

mutlu4197

Yeni Üye
Herkese merhabalar. 1994 model 5.2 limited sahibiyim, sol şeritten 90 100km arası ilerlerken birden bire arabanın bütün elektiriği gitti ve stop etti hiçbir türlü çalıştıramadımda. Az kalsın öbür dünyaya gidiyorduk.. Neyse arabayı cektırdım gittik elektirikçiye sigorta erimiş birde kablo eski araba normal dedi değiştirdik. Ertesi gün yine elektirik gitti ama busefer sadece iç ışıklar ve teyibinki. Bir sigorta daha değiştirdim arabada elektirik kaçağıda yok baktırmıştım neden böyle sorunlar oluyor bir bilgisi olan paylaşabilirmi. Yola çıkıcam cok virajlı ve dağ yolu orada yeniden motor elektirik keser diye korkuyorum fren ve direksiyon direk iptal oluyor ve dötlüleri de yanlış bağlamışlar kontak açıkken yanıyor sadece .. Araç harareti yüksekte ondanmı yanıyor acaba bunlar ama yarıyı geçtiğini hiç görmedım daha. Bilgisi olan yardımcı olursa çok minnettar kalırım..

Etiketler
hararetten olmaz da, yanlış tesisat yapılmış olabilir. aşırı akım çeken bir alıcı olabilir.

ne zamandır sende bu araç? yeni mi aldın?

bu arada yola çıkmanı önermem. oldukça riskli. bu aracın dilinden anlayan iyi bir elektrikçi komple kontrol etmeli tesisatı.

benim bi kere virajda stop etti, direksiyon dönmedi haliyle. az kalsın bariyere giricektim.

Alternatörünüzü de kontrol ettirin bence.Araçta ekstra elektrikli donanım var mı?Özellikle sıcak günlerde klima fanı,ses sistemi yada bağlı başka ekipmanlar varsa çekilen akım alternatörün sağlayabildiğinden fazla olabilir.Yanlış bilmiyorsam 96 öncesi zj lerin alternatör kapasitesi düşüktü.Eskiler 90A yeniler 120A olması lazım.Akü şarj göstergenizde düşüş oluyor muydu zaman zaman.Özellikle araç sıcakken ve rölantide çalışırken düşüş yaşanır.

Alternatörünüzü de kontrol ettirin bence.Araçta ekstra elektrikli donanım var mı?Özellikle sıcak günlerde klima fanı,ses sistemi yada bağlı başka ekipmanlar varsa çekilen akım alternatörün sağlayabildiğinden fazla olabilir.Yanlış bilmiyorsam 96 öncesi zj lerin alternatör kapasitesi düşüktü.Eskiler 90A yeniler 120A olması lazım.Akü şarj göstergenizde düşüş oluyor muydu zaman zaman.Özellikle araç sıcakken ve rölantide çalışırken düşüş yaşanır.

Araçta ekstra birtek tepe lambaları var. Bu olay olduğunda çakmaklılta şarj makinesi takılıydı iç ışıklar yanıyordu ve auxda takılıydı bunlar kısa devre yapmıs olabilir diye düşündüm çakmaklıktaki şarj da aşırı ısınmıstı sigortalara baktım 10 amper takmıslar internetten arastırınca normalinin 20oldğunu gördüm taktım şuan bir sorun yok ama bakalım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

hararetten olmaz da, yanlış tesisat yapılmış olabilir. aşırı akım çeken bir alıcı olabilir.

ne zamandır sende bu araç? yeni mi aldın?

bu arada yola çıkmanı önermem. oldukça riskli. bu aracın dilinden anlayan iyi bir elektrikçi komple kontrol etmeli tesisatı.

benim bi kere virajda stop etti, direksiyon dönmedi haliyle. az kalsın bariyere giricektim.

Sormayın bende sol şeritte kaldım trafik var nasıl geliyorlar birde.. Dörtlü yanmadı birşey yanmadı ucuz yırttık.Araç yeni daha tam tanımıyorum aracı sigortaları değiştirdim birkaçı yanlış takılmış kendim taktım onlarıda.

Araçta ekstra birtek tepe lambaları var. Bu olay olduğunda çakmaklılta şarj makinesi takılıydı iç ışıklar yanıyordu ve auxda takılıydı bunlar kısa devre yapmıs olabilir diye düşündüm çakmaklıktaki şarj da aşırı ısınmıstı sigortalara baktım 10 amper takmıslar internetten arastırınca normalinin 20oldğunu gördüm taktım şuan bir sorun yok ama bakalım

Neyse ki orijinal değerin üstünde sigorta takmamışlar.Geçmiş olsun.Umarım bununla biter sorunlarınız.

düşük amperli sigortadan olmamıştır yanlız o olay. bilakis volkangurcan'ın dediği gibi yüksek amperli olsaydı olurdu. yani şöyle anlatayım: sen 20 amper akım geçen yere 30 amper sigorta takarsın, sigorta atmayacağı için kablolar yanar.10 amper taksan bu sefer sigorta yanar. sigorta koruma görevi görür.

tepe lambaları yüksek akım çekiyor olabilir. sigortasız direk bağlanmış olabilir. dediğim gibi iyi bir elektrikçiye git. ney ne kadar akım çekiyor baksın. ona göre kabloların kalınlığı ve sigorataları ayarlasın.

çakmak girişinden olacağını pek sanmıyorum. anca bi su ısıtıcısı filan takarsın anca öyle. yoksa şarj aletiyle filan yanmaz. büyük ihtimal tepe lambalarıdır. ilk bakacağınız yer orası olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR