Grand Cherokee 5.2 Ufak Masraflar Hakkında Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sunburst Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,206

Sunburst

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Herkese iyi pazarlar dilerim.

Aranıza az önce katıldım. Aslında forumu uzunca bir zamandır takip ediyorum çok başarılı ve sıcak bir ortam sezdim burada. Neyse sadede geleyim, malum site üzerinde 96 model bir GC 5.2 Amerikan versiyon ile ilgileniyorum;
Aracı namıdeğer Horoz Cemal'e götürerek yürür aksam ve şanzımandan geçer not aldım. Kaportada iyi durumda ufak tefek çizikleri dert eden birisi değilim zamanla yaptırılır.

Gelelim çalışmayanlara;
1. Sağ ön koltuk ayar tuşlarının bir kısmı çalışmıyor (ileri-geri gidiyor ancak yatma-dikleştirme tuşuna dokununca çıkır çıkır ses geliyor ancak hareket yok)
2. Bilgisayarda arka bagaj kapısı açık uyarısı veriyor bagaj kapalı olduğu halde ve ayrıca arka cam açılırı açılmıyor.
3. Check Engine sürekli yanıyor hata kodlarına bakamadım henüz.
4. Düşük km olduğuna eminim aracın ancak direksiyon simidinde abartı bir deformasyon var (değişimi mümkünmüdür?)
5. Ön koltuklarda ufak tefek sökük-yırtıklar var ben sorun etmem ama malum hanım dır dır edecek bu duruma. Tamiri mümkünmüdür?

Tecrübeli arkadaşlarımın bilgisine danışmak sanırım en doğrusu olacaktır. Yukarıda saydığım kusurlar aslında tamamen keyfe keder şeyler ancak bana ne kadar masraf çıkartır merak ediyorum açıkçası. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. =)

Etiketler

Teşekkür ederim. İki adayım var biri 96 model 175.000 milde tüm donanım sorunsuz, diğeri 97 model 97.000 milde, bu araçta bahsettiğim sorunlar var. Gönlüm düşük km ve yüksek modelden yana ama astarı yüzünden pahalıya gelecekse hiç düşünmeden diğer araca yöneleceğim.

merhaba,

öncelikle aracı başka bir yere daha kontrol ettirin.
özellikle motor, şanzımanlar ve soğutma sistemi çok önemli. bunları çok çok iyi kontrol ettirin, aracı kontrol ettirmişsiniz ama bilgisayara bağlanmadı mı?

diğer yandan

1. Sağ ön koltuk ayar tuşlarının bir kısmı çalışmıyor (ileri-geri gidiyor ancak yatma-dikleştirme tuşuna dokununca çıkır çıkır ses geliyor ancak hareket yok)

büyük ihtimalle dişlilerde sorun var ve kırık, açılıp bakıldıktan sonra parça değişimi gerekiyor

2. Bilgisayarda arka bagaj kapısı açık uyarısı veriyor bagaj kapalı olduğu halde ve ayrıca arka cam açılırı açılmıyor.
sensörlerde sorun var ama neresinde??? iyi ve BU ARAÇLARDAN ANLAYAN bir ustaya gösterin

3. Check Engine sürekli yanıyor hata kodlarına bakamadım henüz.

bilgisayara bağlatmamak zaten bir hata, bilgisayarı olmayan bir serviste ekspertiz daha da büyük bir hata

4. Düşük km olduğuna eminim aracın ancak direksiyon simidinde abartı bir deformasyon var (değişimi mümkünmüdür?)
5. Ön koltuklarda ufak tefek sökük-yırtıklar var ben sorun etmem ama malum hanım dır dır edecek bu duruma. Tamiri mümkünmüdür?

4-5) mümkün, sanayi sitelerinde bu işlerle uğraşan büyük küçük firmalar var, forumda bu konuyla ilgili başlıklarda rahatça bulabilirsiniz.

diğer yandan bu araçları alırken en önemli konu aracın bakımlarının zamanında yapılmış olması, bundan dolayı geçmişini öğrenebileceğiniz bir araç bakın
ayrıca aldıktan sonra çıkabilecek sorunlar için (ekspertizde sıfır masraf bile gözükse bir süre sonra ufak bile olsa masraf çıkar, kaldı ki araçlar eski, bugün çalışan bir mekanizmanın yarın da aynı şekilde çalışabileceğinin garantisini veremezler) en az 3.000 TL para kenarda dursun. sorun çıkarmazsa zaten cebinizde durur :smiley:

Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Sahibi ile görüştüümüzde aracın 7 yıldır kendisinde olduğunu tüm bakımlarını yaptırdığını (şaft istavrozu, balatalar, ön arka burçlar, filtreler, devirdaim pompası değişmiş, direksiyon pompası ve direksiyon sistemi bakımı yapılmış) söyledi, Araç ile 1-1,5 saat tur attık, yokuş yukarı-aşağı vs tüm vitesleri denedim (hi-low dahil) sorunsuz çalışıyor, kickdown tepkisi de yerinde koltuğa yapıştırdı. Klima faal gayet güzel soğutuyor.
Tabiki bunlar bence de bu yaşta bir araç için ölçü sayılmaz. En azından çok kısa zamanda büyük masraf çıkartmaz diye tahmin ediyorum.

merhaba
bende araniza yeni katildim.. elimde 96 model jeep grand cherokee laredo var..
Check Engine konusunda bilgi verebilirim (basima gelen ve jeep servisinden tesbit edilmistir) genelde Oxygen Sensor O2 ^den kaynakli oluyor Check Engine isigi kontagi 3 kere acip kapadigniz zaman silinecektir yine yanarsa arabanin eksoz sistemi ustunde bulunan 2 adet Oxygen Sensor O2 degisiniz :smiley: ben hala degismedim degerleri fazla yakit tuketmedigi icin ama onemli bir husus.. yardimci olduysam sevindimm... hayirli olsun jeep iniz :D

Son düzenleme:

merhaba
bende araniza yeni katildim.. elimde 96 model jeep grand cherokee laredo var..
Check Engine konusunda bilgi verebilirim (basima gelen ve jeep servisinden tesbit edilmistir) genelde Oxygen Sensor O2 ^den kaynakli oluyor Check Engine isigi kontagi 3 kere acip kapadigniz zaman silinecektir yine yanarsa arabanin eksoz sistemi ustunde bulunan 2 adet Oxygen Sensor O2 degisiniz :smiley: ben hala degismedim degerleri fazla yakit tuketmedigi icin ama onemli bir husus.. yardimci olduysam sevindimm...
Bosch Universal Oksijen Sensörü 51.92€ fiyati 200 tl bisey
http://www.orjinalparcaal.com/jeep/...rsedes-dizel-oksijen-sensoru-a0035427018.html

0258986602 650x489

Hayırlısıyla aracımı bugün aldım. Satan kişiden allah razı olsun sesimi duymuş sanırım, arka bagaj kapağı sorunu çözülmüş, koltuk kumandaları da çalışıyor (ufak bir sıkışma varmış sök-tak düzeltmişler).
Keyfe keder deri tamiri, kaporta tamiri, direksiyon simidi deri değişimi ve son olarak kaporta çiziklerinin rötuşu kaldı. Zaman içerisinde yaptırırım artık.

Bu araçları kullanmak gerçekten çok keyifliymiş deneme sürüşleri haricinde ilk defa bugün tek başıma 3 saat kadar şehir içinde turladım ve verdiği keyfi kelimelerle anlatmak gerçekten zor.

Tüketim verisi için çok erken sanırım ama lpg'de iken yol bilgisayarı 25 lt/km yazıyor 30 km civarı turladım bugün bakalım net rakamı ilerde göreceğiz üzerinde Atiker 60 Lt tanklı sıralı sistem var.

"Check Engine" arıza kodları 12-21-55 forumda bu kodlar ile ilgili detaylı bilgi var sanırım araştırıp gerekli kontrol ve işlemleri en kısa zamanda yaptıracağım.

Son bir sorum var;
-Orta kol dayama (orta havuz) ünitesinin arka koltuklara doğru olan bölümü biraz fazla gevşek ve hareket ediyor gibi geldi bana, tahminimce montaj tırnağı vb. birşeyleri kırılmış olabilir. Tamiri için nereyi önerirsiniz.

Araciniz hayirli olsun. Iyi gunlerde kullanin.

Oksijen sensoru icin tavsiyem oem kodu ile mopar temin etmeniz. Edemiyor iseniz yine oem kod ile eslesen ac delco, wells, bosch gibi markalari temin etmeniz. Oksijen sensorleri universal olsada calistigi voltaj araliklari farkli diye biliyorum. Kaldi ki bizim araclar elektriksel / elektronik olan orjinal disi parcayi hemen farkediyorlar:smiley:

Aracınız hayırlı olsun, sağ koltukta sizin bahsettiğiniz problem bende de mevcut, umarım bende sök tak ile çözebilirim bakalım :smiley:
Hata kodları bende de arada sırada yanıyor, lpg yi doldurduğum zaman sönüyor, lpg boşaldığı zaman yanıyor. Biraz saçma geldi ama 3 tür aynı şekilde oluyor, dikkatimi çekti.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri