Grand Cherokee 99-04 Vitesin Önündeki Düğme Ne Zaman Kullanılmalı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan blueplane Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,951

blueplane

V8 4.7 WJ
Merhaba, aslında cok önemli ve basit bi soru sorucam ama daha önce otomatik vites hic kullanmadıgım icin bilmiyorum,vitesi 4 all time veya 4Lo' ya aldıgımızda her vites gecişinde vitesin önündeki düğmeye basmaya gerek var mı?Parka alırken basmak gerekebilir fakat 4 all time konumunda N den D ye alırken dügmeye basmadan vites geçişi yaptım ama acaba bi sakıncası olur mu? Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa hangi konumlarda öndeki dugmeye basılmalıdır?Aracın kılavuzunda bu düğmeyle ilgili bi açıklama göremedim.Vitesin önündeki düğme derken overdrive dugmesinden bahsetmiyorum, overdrive düğmesi zaten vitesin sol tarafında oluyor.Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Grand Cherokee 99-04 Vitesin Önündeki Düğme Ne Zaman Kullanılmalı?

Overdrive dugmesi patika yollarda aracin surekli vites degistirmesini engellemek amaci ile kullanilir veya baska arac cekerken karavan vs yokus asagi da kukkanabikirsin motor frenini devreye sokar... En basiti sanzumani 3 e boler 1 vites kucultur... Bir nevi sport kullanimda yapabilirsin...

Merhaba,sizin sorduğunuzdan anladığım kadarıyla cevap vereyim.
Bahsi geçen düğme sürücünün hata yapmasına engel olmak için konmuştur.
Parktan sürüş pozisyonuna geçerken basmazsanız zaten vitesi değiştiremezsiniz.
Bazı otomatik araçlarda düğmeye bassanız da kol oynamaz bir de frene basmanız gerekir.
Bunlar hep şanzımanı sürücünün yapabileceği hatalardan korumak adına tasarlanmıştır.

Yine geri vitese alırkende benzeri sıralamaları uygulamak gerekir ki sebebi de aynı mantıktır.
Boş konumdan sürüş pozisyonuna geçişte düğme yada frene basma gibi bir zorunluluk yoktur.
Burada da mantık araç gerektiğinde boşta kullanılabilir ve sürüş vitesine geçmesinde sakınca yoktur.
Sürüşten L2-L1 pozisyonlarına geçerkende yine düğmeye basmak gereklidir,yoksa müsaade etmez.
Burada sizi düşünmeye sevk eder,hızınız yüksekse bu hareketi yapmadan kontrolünüzü yapın diye.
Aracınız düz vites ve 80-90 km hızla giderken 1 e takmanız ne kadar sakıncalıysa işte aynı durum söz konusudur.

L1-L2-D ve N pozisyonlarına sırasıyla düğmeye basmadan geçmenize müsaade vardır.
Çünkü bu konumlar sırasıyla hep bir üst vitese müsaade eden hız artırıcı konumlardır.
Şanzımanı ya da motoru zorlayacak olumsuz bir durumları yoktur.
Ancak N den R ye düğmeye basmadan geçmez.Burada da yine durmuş olmanızı ummaktadır.
Ve elbette N den P ye de düğmeye basmanızı hatta bazılarında frene de basmanızı istemektedir.

Bir de sorunuzla alakası yok ama bilgi paylaşmak istedim,Dallas kamyonetler ilk geldiğinde kemer takmadan çalışmazdı.
Geriye ya da park vitesine almadan anahtarı kontaktan çıkaramazdınız vs.Hepsi itinayla sökülüp bize uyarlanmıştır.
O yıllarda malum kemer takma zorunluluğu filan yoktu.
Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.

huseyin brc' Alıntı:
Overdrive dugmesi patika yollarda aracin surekli vites degistirmesini engellemek amaci ile kullanilir veya baska arac cekerken karavan vs yokus asagi da kukkanabikirsin motor frenini devreye sokar... En basiti sanzumani 3 e boler 1 vites kucultur... Bir nevi sport kullanimda yapabilirsin...
Ben diğer düğmeyi sormustum ama overdrive dügmesiyle ilgili cevabınız icin teşekkürler.

ttogan' Alıntı:
Merhaba,sizin sorduğunuzdan anladığım kadarıyla cevap vereyim.
Bahsi geçen düğme sürücünün hata yapmasına engel olmak için konmuştur.
Parktan sürüş pozisyonuna geçerken basmazsanız zaten vitesi değiştiremezsiniz.
Bazı otomatik araçlarda düğmeye bassanız da kol oynamaz bir de frene basmanız gerekir.
Bunlar hep şanzımanı sürücünün yapabileceği hatalardan korumak adına tasarlanmıştır.

Yine geri vitese alırkende benzeri sıralamaları uygulamak gerekir ki sebebi de aynı mantıktır.
Boş konumdan sürüş pozisyonuna geçişte düğme yada frene basma gibi bir zorunluluk yoktur.
Burada da mantık araç gerektiğinde boşta kullanılabilir ve sürüş vitesine geçmesinde sakınca yoktur.
Sürüşten L2-L1 pozisyonlarına geçerkende yine düğmeye basmak gereklidir,yoksa müsaade etmez.
Burada sizi düşünmeye sevk eder,hızınız yüksekse bu hareketi yapmadan kontrolünüzü yapın diye.
Aracınız düz vites ve 80-90 km hızla giderken 1 e takmanız ne kadar sakıncalıysa işte aynı durum söz konusudur.

L1-L2-D ve N pozisyonlarına sırasıyla düğmeye basmadan geçmenize müsaade vardır.
Çünkü bu konumlar sırasıyla hep bir üst vitese müsaade eden hız artırıcı konumlardır.
Şanzımanı ya da motoru zorlayacak olumsuz bir durumları yoktur.
Ancak N den R ye düğmeye basmadan geçmez.Burada da yine durmuş olmanızı ummaktadır.
Ve elbette N den P ye de düğmeye basmanızı hatta bazılarında frene de basmanızı istemektedir.

Bir de sorunuzla alakası yok ama bilgi paylaşmak istedim,Dallas kamyonetler ilk geldiğinde kemer takmadan çalışmazdı.
Geriye ya da park vitesine almadan anahtarı kontaktan çıkaramazdınız vs.Hepsi itinayla sökülüp bize uyarlanmıştır.
O yıllarda malum kemer takma zorunluluğu filan yoktu.
Şahsi bilgi ve tecrübelerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.
Çok ayrıntılı bi sekilde anlatmıssınız,çok teşekkür ederim.Bundan sonra dediginiz sekilde aracımı kullanıcam,Örnegin vites N de iken arac dururken,motor stop edilmiş halde,el freni cekik,örnegin anahtarı cıkarmak istedigimde anahtarın cıkmasına izin vermiyor,ancak vitesi parka alıp anahtarı cıkarabilirim,dediginiz gibi bi durum,ayrıca arac dururken vitesi parktan N ye almak icin galiba hem kontagı acıyorum, frene de basmak gerekiyor,yoksa parktan N ye alınmıyor.Kontagı acmadan hafif bastırıp anahtarı geriye cevirdigimizde teyibi kullanabiliyoruz, yani kontagı acmaya gerek kalmıyor,fakat benim diger aracımda anahtar yokkende teyp dinleyebiliyordum.Biraz jeepin bu özelligini sevmedim ama aslında daha güvenli. Anahtarı takmadan aracın dısında müzik dinleyemiyorum,dedigim durum biraz özel,aracın icinde anahtar takılı olunca dinleniyor fakat o zamanda insan tereddüt ediyor aniden biri araca girip aracı çalarsa diye.Teyibi hic acık bırakmadım,anahtarı cıkardıktan sonra teyip ve klima gibi cihazlar acık kalırsa kendisi otomatik olarak kapanıyor mu?ben yinede güvenlik icin hepsini manuel kapatıyorum.Yol bilgisayarının üzerindeki lambalar örnegin kapı kapalıyken belli süre sonra sönüyor fakat örnegin bi kitap okuyorsunuz lambanın üzerine basınca tekrar acılıyor,arka koltukların izasındaki tavanın sol ve sagındaki lambalarda muhtemelen o sekilde ayrıca basılıp acılabiliyordur fakat bu lambaların herhangi biri ya da hepsi üzerine tıklanıp acılırsa ve aracı kilitleyip gitsek bile devamlı yanar ve aküyü bitirir diye biliyorum,yani aracı park ettigimizde bu lambaların basılı olmadıgına emin olmak gerekir.Son yazdıklarım konu dısı oldu ama aklıma geldi.

Pardon ben yanlis anlamisim o dugmeyi kastettiginiz hic aklima gelmemisti

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR