Grand Cherokee (ZJ) Diferansiyel Koruma

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkann Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,143

serkann

Zirve
Yer
İstanbul/beylikdüzü
arkadaşlar bir konuda tesadüfen gördüğüm ve offroad yapanların önemli bir ihtiyacı olan dif koruma ihtiyacımızı gidermek istiyorum..

alp in gönderdiği resimlerdeki gibi bir uygulama düşünüyorum..talebe göre toplu imalatını yapacağım için isteyen arkadşalar bildirirse sevinirim..

fiyat olarak 80 TL gibi bir rakam çıkıyor...

Difkorumayan

Japan diffguard

Difkorumaa

Etiketler
Ynt: Grand Cherokee (ZJ) Diferansiyel Koruma

İstediğimiz renk alabiliyormuyuz? Disco disco partizani! :smiley:
Birde 2 tane alınca fiyat ne olur. ;D
Aynı zamanda şanzuman koruyucu için bir projeniz var mı?
Teşekkkürler....

Ynt: ZJ grand cherokee dif koruma

Sayın Serkan Kuyumcu bir şirketi ayakta tutan kurumsal yapısıdır. Arz ve taleplere 'YOK OLMAZ' demek kurumsallığı zedeler bu birincisi.
İkincisi Ürün talebi olan bir müşteriye ikincisi %30 zamlı demek ne oluyor. Bu nasıl bir yaklaşım biçimidir.
Sizleri daha profosyonel bir anlayışa davet ediyorum. Türk sanayisi gelişecekse önce zihniyet değişmeli.
Saygılarımla......

Yahu cevap yazmamışsın. Bizim mesaj tüm ciddiyetiyle kalmış. Bileni var bilmeyeni var. Millet ciddiye alacak.
Ben koyayım en iyisimi bir iki tane sırıtan adam!

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Konu kapanmaz. Konuyu sıcak tutmak lazım :smiley: Ben arada gereksiz mesaj atıp konu başlığını ilk sıraya çekiyorum hişşşş çaktırma. Kimse duymasın ;D

Serkan, canım kardeşim, kadim dostum, sanayicim, civanım :smiley:,
Benim bunlarla ilgili konuda bazı sorularım olmuştu....

Çok istemiştim bunlardan,
Net cevap alamamıştım, iyiki varsın :smiley:

Sen ne düşünüyorsun....?

1) Biz bu korumaları sertçe bi yere çaksak, bunların dif kovanına oturduğu çerçeve, dif kovanını patlatır mı? Çatlatır mı? Sence?

2) Aks borularının Dife birleşme yerlerinden, yani aksların içinde bulunduğu borular felan, birleşme yerlerinden oynar mı? Tam birleşme yerlerinde, içeride aks rulmanları var, biliyorsun! Veya difli aks komple kayar mı?

Şimdi diyeceksin ki, "koruma olmasa ve bu riskler gerçekleşecekse, dif patlar, daha kötü..."
Ama dif kapağının esneme, ezilme kabiliyeti var bence, bunların yok. Dif kapağı ezilse, içindeki ıstavroz kutusu ne kadar yakın konumlandırılmıştır dif kapağına?

Diyelim ki benim yazdığım riskler doğru veya doğru olmasada.....

Gel, sen bu korumaları tam yap, yani dif kapağının üst yarısınıda kaplasın.

Böylece o, alttan üste giden boruların ezilme kabiliyeti daha çok olacak bir, kovana oturan çerçeve tam olacağı için, çaktığımızda difi, "çerçevenin cm karesine düşen" darbe gücü daha az olacak ve darbe tüm kovana dağılacak, kırılması, çatlaması kovanın daha zor olacak.....iki...:smiley:

Hatta, aralara koyduğun borular yerine, nispeten daha zayıf, çerçevede kullandığın gibi, lamalar daha iyi olur kanısındayım.
Çaktığımızda difi, boruya nazaran daha kolay ezilirler, çerçevenin dayandığı kovana zarar vermezler. Sonra bi demircide düzelttirmemizde daha kolay ve ucuz olur.
Lama kullandığında, estetik olarak boru kadar hoş olmaz, o kadar. O da senin titizliğinle, yüksek estetik değerlerinle :smiley: çözülür....

Anladığım kadarıyla, yurtdışında bunlar, kaya tırmanışında "differential slider" amacıyla kullanılıyor, yani amaç difi kayanın üstüne kaydırmak. Biz ağır rock climbing yapmıyoruz ki. Bizimkiler kaydırma amaçlı değil, koruma amaçlı olmalı. Sert toprağa vuracağız genelde, kayada da korur ve kaydırır da ayrıca....

Bide bu basitçe çizimimdeki gibi, bükümlü boru yerine, düz boru veya lamada kullanabilirsin. Böylece hem boru bükmekle uğraşmazsın hemde mukavemet az olacağı için, çaktığımızda kolaylıkla ezilirler, dif kovanına çerçevesi zarar vermez.... Sonra bizim tamir ettirmemiz demircide daha kolay olur, boru, demir büktürmekle uğraşmayız, pompayla bile düzeltiriz üstünde......

Koruma takılmış difin temsili çizimi, YaN CePhEdEn :

DifKoruma

3) Bu koruyan borularla, dif kapağı arasına çim, çamur girerse orada kalır. Bu difin aşırı ısınmasına sebep olmaz mı? Dif kapaklarını, soğusun dif diye, aliminyum gibi demire göre daha iletken malzemeden yapıyorlar diye biliyorum, ne dersin....?

4) Gördüğüm kadarıyla, bizim ZJ' lerin ön difinin önünde ön takım demirleri felan var. Bana bu koruma için önde yer yokmuş gibi geliyor? Bi bakar mısın sana zahmet iyice?

5) Senin Zj 97 bildiğim kadarıyla. 96 sonrası ZJ' lerde arka dif Dana 44' tür. En son 95 zj' lerde dana 35 var arkada.

Dana 35 ve Dana 44' ler farklı kovanlara sahip, biliyorsun...

Dolayısıyla, önlere dana 30 koruması yapacaksın, hepsinde aynı, arkaya senin ve 96 sonraları için dana 44 koruması yapacaksın.

Alpaslan ve benim gibiler, arkaya, dana 35' e isterse yapar mısın?

Sana ödünçte olsa bi dana 35 kapağı yeter. Çıkmacıdan isteseniz ödünç, Alpaslan' la birlikte, verir heralde... Hatta Alpaslan' ınki sökersiniz, kalıp için...
Alpaslan' ın kalıbını çıkarırsınız. :smiley: (Bi fıkra anlatmıştım sana uğradığımızda, bi bakırcıyla ilgili, hatırlıyor musun? :smiley: :D ;D) Pardon Alpaslan, pardon :smiley:

6) Bunları kafaya koyduysan, yapacaksan, CJ ve XJ' lerde faydalanır. Tanıtımını onlarada yap. Ciddi sayıda üretim yapar, tencere, kapak, lavobo, eviye :smiley: üretimini durdurursun :smiley: emin ol...:smiley:

Bu fikirler karşılığında da bana ciddi indirim yap :smiley: :smiley: :smiley: Aramızda :smiley: Özellikle Alpaslan' a söyleme, ben de söylemem :smiley: Aramızda :smiley:

7) Diflerin, dana 30, dana35, dana 44 olsun, yağ seviye kontrol/ekleme ve boşaltma tapalarının önünde koruma borusu olmamalı kesinlikle, varsın koruma demirinin biri kenarda dursun veya olmasın....

*Şimdi, bu yazdıklarımı lütfen iyice oku. Ben aylardır çok kafa patlattım bu işe. Ve lütfen iyice düşün, titizlikle cevap ver sorularıma...
*Sorularım inan önemli ve verimli, bence....
*Anlatamadığım yer varsa lütfen sor, ısrar ediyorum.....
*Bu sorularıma alacağım cevaplar tatminkar olursa ve attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değerse, bende istiyorum bunlardan, kesinlikle.
*Ankara' dan şimdiden benden başka biri daha var alacak. Onunda kafasını karıştırdım bu sorularla önceden, galiba :smiley: Barış. O' da araştırıyor aylardır. Bende bu fotoları onun açtığı bi konudan araklamıştım :smiley: zaten. İnternet' ten bu resimleri bulup indiren Barış' tır, Ssbman. Yeri gelmişken, Selamlar Barış' a....
*Hatta, takarsam ben, eminim çok tutulacaktır Ankara' da. Resimlerini felan çekip, servisim aracılığı ile pazarlayabilirsin, ben desteklerim. Zaten ticarethanen var. Üreticisin. Fatura, irsaliye ayarlamak gibi dertlerinde olmaz...
Ama, arka kapın var mı bilmiyorum :smiley: ":smiley: Arka kapısı olmayan yere, yazıhane demem ben :smiley:"

"Yaparken, aralarına sabunlu su koymayı unutma :smiley:, emi? :smiley:"

Düşüncelerin, emeğin ve paylaşımın çok takdire şayan......

Saygımla...
Sevgimle...
Sağlıcakla...

Ben, bu konunun önemli olduğunu düşündüğüm için,

Yavuz abi' ye (Discovery-v8),
Mustafa bey' e (MK51),
Barış bey' e (Ssbman),
Mert bey' e (Deep),
Ergun abi' ye (Beatrix),
ve
Ufuk abi' ye (UfukÖzkan)

Konunun bilgilendirme Pm' lerin attım...

Cevaplar gelecektir umarım...

Saygılarımla....

Merhaba, ben de on dana 30 arka dana 35 için diff. koruması isterim. Bilgilerinize,

Serdar Timur

alp kardeşim ilgine teşekkür ederim..
sorularına gelince tahmin edeceğin gibi senin kadar detaylı ve derin bir şekilde yazamam..kısa ve önemli noktaları söyleyeyim..
birincisi cizdiğin resimde bahsettğin keskinlik olmaz..mukavemet sfır o resimde...neden dersen..düz yüzeye gelen darbede boruların gösterebileceği direnç için güç alacağı nokta kalmıyor çünkü darbeyi alınca açı eksi yöne geçiyor..ama yukardaki resimlerdeki gibi radüslü sistemde darbeyi aldığında artıdan eksiye doğru geçmek isterken boy fazlalığını taşıramadığı için hep artıda kalıyor..
ikinci nokta lama demirden bahsetmişsin..orda kullanılacak boru özel borudur..hem güçlü hem esnek..o borunun göstereceği direnci lamada elde etmek için çok büyük ölçülerde kullanmak gerekir oda imkansız ve biçimsiz ayrıcada çok ağır olur..;) bu tür noktalarda karşı bir kuvvet görecekse parça eğer her zaman yuvarlak malzeme kullanılmalıdır...
üçüncü nokta..komple kapak demişsin..diff in hemen hemen merkezinden geçen borularımız ve merkezin biraz üstünde yine borular var..diff yapılacak komple kapak bunlada skıntı yapabilir..araç esnemelerinde bu borular çok yer değişiyor ve zaten üst tarafa gelecek bir darbe ilk borularla karşılaaşacağı için onlar koruma görevi yapacaktır :smiley:

unuttum birşey yok umarım..görüşürüz...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR