Grand Cherokee (ZJ) Yükseltme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkann Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 155
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,578

serkann

Zirve
Yer
İstanbul/beylikdüzü
1996 model 5.2 V8 225 hp grand cherokee aracımı yakın zamanda aldım.ilk olarak off-road da en önemli modifikasyonlardan sayılabilecek yükseltme işlemiyle başlamak istedim.nette uzun bir araştırmadan sonra malzemle cinsi,montaj şekli gibi kavramları buldum ve işe koyuldum...

önce helezonlar söküldü

SL270886

sonra helezon başlarındaki lastik takozlar sökülüp üzerinden ölçü alındı

SL270885

SL270888

Etiketler
Ynt: Grand Cherokee (ZJ) Yükseltme

sonra ön tarafların montajı yapıldı..polireten parçalar ile şase arasına yumuşak kauçuk malzeme koyuldu ses yapmasını önlemek için...

SL270889

SL270888

SL270890

SL270892

ön taraf bu şekilde tamamlanmış oldu..arka tarafın ön ile farklı olduğunu biliyordum..o yüzden arkayıda söküp ölçü aldım ve o şekilde parçaların imalatını yaptım...

SL270893

SL270891

SL270894

sökme işlemine bşalamadan önce araç yüksekliğini ölçtüğümde..ön çamurluk yüksekliğinin 795 mm,arkanın ise 810 mm olduğunu not aldım..ön tarafın düşük olması dikkatimi çekmişti lastik basınçlarınında aynı olmasına rağmen..öne takıcam parçaların yüksekliğini 55mm arkaları ise 50mm yaparak biraz dengelemeye ve yaklaşma açısınıda birazcık olsun artırmaya çalıştım..sonrasında önler 850mm arkalar ise 860mm olmuştu..

Izim

SL270895

SL270897

aracın yol tutuşunda ve süspansiyonunda her hangi bir farklılık görmedim..zaman olarak sökme takma parçaların imalatı yaklaşık 6 saat kadar bir zaman aldı...fiyat bilgisini merak edenb olursa özelden yardımcı olmaya çalışırım...yakın bir zamanda M/T lastiklerimide takabilirsem 2-3 cm daha yukseklik kazanacağımı düşünüyorum..haftasonu arazi şartlarında da denediğimde gördüklerimi iletmeye çalışırım...
bir sonraki adım M/T lastik,port bagaj,ön demir tanpon,diyee uzayıp gidiyor liste sizlerinde bildiği gibi..:smiley:

teşekkürler....

masallah masallah :smiley: abim döktürmüşsün yine ellerine saglık canavar yavas yavas sekilleniyo hadi bakalım hayırlısı ;)

serkan güle güle kullan...ön arka arasındaki yükseklik farkını orjinalindeki gibi oran orantı yoluyla bulsaydın daha sağlıklı olurdu kanaatindeyim.amortisör değişimi de etkili olacaktır.bu tarz yükseltmede lastik ölçüsü ve lastik havası çok önem kazanıyor.virajlarda ve rampa iniç çıkışlarda 2 kat özen ister. roof rack çalışmanı sabırsızlıkla bekliyorum:smiley:

duman' Alıntı:
serkan güle güle kullan...ön arka arasındaki yükseklik farkını orjinalindeki gibi oran orantı yoluyla bulsaydın daha sağlıklı olurdu kanaatindeyim.amortisör değişimi de etkili olacaktır.bu tarz yükseltmede lastik ölçüsü ve lastik havası çok önem kazanıyor.virajlarda ve rampa iniç çıkışlarda 2 kat özen ister. roof rack çalışmanı sabırsızlıkla bekliyorum:smiley:
aslında ön arka farkını bahane ederek önü biraz daha yukseltmekti amacım muhakkak orjinalde yoktur öyle bir fark abi..:=)uyarılarınıda dikkate alıcam...lastik ölçüsü tavsiye edebilirmisin...

Serkan hazır kitlerde de ön arka yay uzunlukları farklı geliyor fabrika ayarlarına uygun olarak.sakat bir durum oluşmasın aracın yan yatmasını istemeyiz.biraz daha araştıralım aslında bir blog vardı bu konuyla ilgili şimdi bulamadım lastik için tavsiyem 245/70/16

Hocam güzel olmuş , güle güle kullan . birde bunun üstüne 6.5 " uykularsın ilerde tam süper olur ;D

Ama cidden lastikleri büyütmek gerekiyor demek ki küçük kalmışlar gibi görünüyor yada fotodan öyle görünüyor .

Sertleşme hiç olmadı mı amortisörlerde , hala gazı basınca yaylanıyor mu yani ? :smiley:

Birde bazi 2" yükseltme kitlerinde başka parçalarda görüyorum mesel şu linkte : http://rustysoffroad.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=rustys&Product_Code=RK-BB10-ZJ&Category_Code=sus_zj_kit

Serkan amortisörler aynı bağlantı noktalarıyla falan uyum sağla dı mı ? Bende amortisörleri değiştiricem monreso adventure gerçekten beğenilen bir ürün gibi görünüyor . Zaten burdan arkadaşlar da tavsiye etmişlerdi benim son araştırmalarımda genelde olumlu yönde .

Acaba üretilen malzeme nasıl birşey ? Sonuçta ciddi sayılabilecek bir yük altında o parçalar acaba zamanla kırılma , dağılma , parçalanma gibi bir risk oluştururlar mı ?

Son olarak üstadlara bir soru : 2" yükseltme için aktarma organlarında uzun ve kısa vade de sorun yaşamamak için herhangi bir ayar yükseltme , alçaltma vs bişeye gerek var mıdır ?

Serkan çalışma için ayrıca teşekkürler . Saydığın diğer ekipmenları da dört gözle beklemeyteyiz . Bu gidişle sen offroad piyasasına prof. üretim yapmaya başlarsın yakında :smiley:

duman' Alıntı:
Serkan hazır kitlerde de ön arka yay uzunlukları farklı geliyor fabrika ayarlarına uygun olarak.sakat bir durum oluşmasın aracın yan yatmasını istemeyiz.biraz daha araştıralım aslında bir blog vardı bu konuyla ilgili şimdi bulamadım lastik için tavsiyem 245/70/16
abi yurt dışında yapılanlarıda araştırdım..2'' e kadar bu şekilde oluyor başka birşey yapmıyorlar..orjinal parçalarda sadece bunlar..bazıları ilave olarak amortisör başlarınıda 2'' kadar uzatmışlar orjinal kitlerde yok öyle bişey...lastik olarak yanakları biraz büyütsek problem olurmu sence?

ssbman' Alıntı:
Hocam güzel olmuş , güle güle kullan . birde bunun üstüne 6.5 " uykularsın ilerde tam süper olur ;D

Ama cidden lastikleri büyütmek gerekiyor demek ki küçük kalmışlar gibi görünüyor yada fotodan öyle görünüyor .

Sertleşme hiç olmadı mı amortisörlerde , hala gazı basınca yaylanıyor mu yani ? :smiley:

Birde bazi 2" yükseltme kitlerinde başka parçalarda görüyorum mesel şu linkte : http://rustysoffroad.com/mm5/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=rustys&Product_Code=RK-BB10-ZJ&Category_Code=sus_zj_kit

Serkan amortisörler aynı bağlantı noktalarıyla falan uyum sağla dı mı ? Bende amortisörleri değiştiricem monreso adventure gerçekten beğenilen bir ürün gibi görünüyor . Zaten burdan arkadaşlar da tavsiye etmişlerdi benim son araştırmalarımda genelde olumlu yönde .

Acaba üretilen malzeme nasıl birşey ? Sonuçta ciddi sayılabilecek bir yük altında o parçalar acaba zamanla kırılma , dağılma , parçalanma gibi bir risk oluştururlar mı ?

Son olarak üstadlara bir soru : 2" yükseltme için aktarma organlarında uzun ve kısa vade de sorun yaşamamak için herhangi bir ayar yükseltme , alçaltma vs bişeye gerek var mıdır ?

Serkan çalışma için ayrıca teşekkürler . Saydığın diğer ekipmenları da dört gözle beklemeyteyiz . Bu gidişle sen offroad piyasasına prof. üretim yapmaya başlarsın yakında :smiley:
barış gönderdiğin linkteki diğer iki parça ön arka dayama mantarları....ben ölçümlerimde gerek duymadım..ileride gerek duyarsam yaparım..benim incelediğim bir çok markada sadece 4 adet polireten takoz vardı...sertleşme çok az yok denecek kadar...kullanılan malzeme bire bir aynı rengi bile hatta..:=)

Serkan, herşey iyi hoş görünüyorda benim kafama takılan ince bir ayrıntı var onu göz ardı edemiyorum... Orjinalde bu modelleri özellikle önleri biraz düşük yapmalarının teknik olarak bir sebebi var bence... diğer bir konuda şu anda üzerinde buluna orjınal amortisörlerinde kısa kalması sorunu... sonuçta çok uzun ve detaylı mühendislik araştırmalarıyla tasarlanmış araçlar bunlar... Bilemiyorum, bence dikkatli bir şekilde asvaltta süratli viraj girişlerinde test et arabayı... Amortisörleri pek dert etmiyorum, nihayetinde standart kabiliyetleri dıışında çalışmaya zorlanırlarsa bozulur gider sende uzunlarla değiştirirsin ama dediğim gibi ön ve arka standartını değiştirdin, aman dikkat...! Diğer bir konuda şimdi aklıma gelen; ön direksiyon denge kolunun oraya bir parça ekleniyor (resimde dikkat et yayların altında duran üçken parça ) orjinal yükseltme kitlerinde vardır bu, 5-6 sene önce sistem takılırken servis bu parçanın çok önemlı ve gerekli olduğunu söylemişti, servisi aradım tekrar sormak için ama ustaya ulaşamadım...

Tekrar Bravo, sen bu işe iyi soyundun... :smiley:))

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR