Grand Chrokee 2.7 Yada 4.7 Almak Istiyorum Ama?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan clonex Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 98
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,031

clonex

Ana Kamp
Merhaba Değerli Dostlar,

Öncelikle araba piyasasını bilmediğimi altına çizerek, araştırmalarımdan dolayı aklıma takılan sorumlarım olacak, izininiz olursa.

Ben Grand Chrokee 2.7 yada 4.7 (2004-2005 model) almak istiyorum. Off-road haline çevireceğim. Ama yakıt konusunda ciddi şekilde endişelerim var. Maksimum düzeyde yaktığını hesaplasam bile, 100 km de 15lt yaksa 75TL yapıyor. Sizce çok anormal bir değer mi? Normal bir araç arasında yakıt konusunda ne kadar oranda fark vardır?

Diğer bir araştırırken takıldığım nokta var, İlan sitelerinde çok sayıda bu araçların olduğunu gördüm. Neden? Neden satıyorlar? O kadar fazla ki, insanı ister istemez şüpheye düşürüyor? Yakıt yüzünden mi(zam vs geliyor ya) yoksa kronik bir arızası var ondan mı? Bir diğer endişem ise bu araşlar genelde hep 250.000km üzerinde oluyor. 96-98 araçların kmsini 250.000 koyan var yada off-road aracını off-road olarak kullanılmamıştır diye koyanlarda var. Açıkçası güvenenememeye başladım. Nerden baksan 2001-2005 araçları min 250.000 km olur diye düşünüyorum. Bu kadar yüksek km si olan araçlar sorun çıkartır mı? 2.7 için ise mercedes motoru var diyorlar, madem öyleyse "sağlam" gözle mi bakmalıyız?

Beni tek tek aydınlatırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler.

Etiketler
merhaba,

öncelikle forumda çok detaylı bilgiler mevcut, bu konuları okuduktan sonra spesifik konularda ve özellikle de yükseltme konusunda çok detaylı bilgiler verebiliriz.

yalnız sizin gibi yeni üye olup bir soru sorup çeken giden, sarı çizmeli mehmet ağa modunda kişi sayısı çok olduğu için kimse de cevap yazma istemiyor.

önce bir kendinizi tanıtıp bir avatar koyarsanız sonrasında da forumda yüzelrce kes sorulmuş sorular yerine başka sorularla gelirseniz ben de dahil bir çok arkadaşımız yardımcı olmak isteyecektir..

Merhabalar; ben jeep kullanıcısı değilim 2.5 4x4 navara kullanıcısı olarak sorunuzun bir kısmına naçizane yorum yapıyorum. Belirttiğiniz aracı bende araştırdım ve almak istiyorum kısaca şunu söylemek isterim; 2.7 motor hacmindeki bir araç için kullanıma ve diğer kriterlere bağlı olarak, şehir içi 11 lt/100 km - 15 lt /100 km aralığı ve şehir dışı 8 lt/100 km - 12 lt/100 km görülebilen aralıklar dır. Bazı durumlarda yükselebiliyor ama aşağı düşmüyor. Sitede, sorduğunuz soru ile alakalı, üsatadlara ait bilgilendirici, heyecan uyandıran, hem korkutucu, hemde ümitvari birçok yazı var, bence onlara da bir göz gezdirin derim.

off road için tercihinizi "4.7 v8 quadra trac II / LSD kilitli" modelden yapın.
yakıt olarak benzinde ort 17-18lt/100km den aşağı kolay kolay inmez, lpg'de de 22 23 civarı yakar ort.

bazı kişiler aracın geçmişini araştırmadan alıyor, ya da kandırılarak. geçmişi kirli çıkınca veya araçta önceden oluşan bir sorun yine patlak verince satıyorlar. mesela araçta önceden aşırı hararet sonucu conta yanmış, adam geçici kıyrıtık bir conta takımı seti vs. takıyor kıyrıtık parçalarla yeniliyor satacağı için. alan kişi arabayı biraz zorlayınca sorun çıkıyor.

bu nedenle, aracın evveliyatını/servis kayıtlarını iyi öğrenin ve siz de araştırın. önceden bir sorun çıkmışsa, çözümü için neler yapılmış öğrenin.

tavsiyem, 2.jenerasyon 258hp'lik 2003 2004 4.7 v8 almanız.

şimdiden hayırlı olsun.

millet araçların yakıtlarını düşük yazıyor ne hikmetse arazide çamurda taşta lpg ile 1-1.5 tl den aşağı yakacağına kesinlikle inanmam şöyle ki şehir içi yakıtı 2 ile çarp ben 2.5 sorento ile ortalama şehir içi/dışı 60 krş yakıyorum burdan bir arkadaş geçen gün suziki grand vitara ile uzun yolda 65 kuruş lpg demişti 2.7 dizel veya 4.7 lpg ile uzun yolda 60 kuruşun altına kesin düşmez şehir içi dur kalk ( çevre yolları hariç) 90 kuruş yakar .
çok zevkli araçlar bence değer

yakıt konusunda bizzat uzun yol da yapmış bir insan olaraktan o değerleri yazdım. yol bilgisayarına dayanarak değil. sinop-giresun arası 360km yol yaptım, 170tl civarı yakıt tüketti.

4" kitli aracm ve at lastik ile istanbul - ayvalik yaptim gecen hafta..
Sabit hizla da kullanmadim, genelde devirli kullanim ile 90-130km hiz ile gittim

benzin haric 52 kurus yakti, lpg zammindan once de daha sakin kullanim ile 90-120 arasi hizlarda ayni rotada 43 kurus yakmistim.
Sehirici de 60/65 kurus civarlarinda geziyorum. Asiri dur kalk olmayacak sekilde bir guzergahta.
Her gaz alimimda km yi sifirlarim, gaz yam bittikten sonra fuller olcumu oyle yaparim.
İsiklarda normal insan gibi araci kaldiririm ne yavas ne hizli tabi ki ara sira gaza gelip cikis yaparim.

Aracimi offroad a bir kere bile sokmadim sokmam da. ama karda oynarken tuketim yaklasik 1 tl yi gordu lpg de.

Bunlar kesin ve net bilgiler...
araclari bilmeden insanlari yanlis yonlendirmenin bir anlami yok.

merhaba,

öncelikle forumda çok detaylı bilgiler mevcut, bu konuları okuduktan sonra spesifik konularda ve özellikle de yükseltme konusunda çok detaylı bilgiler verebiliriz.

yalnız sizin gibi yeni üye olup bir soru sorup çeken giden, sarı çizmeli mehmet ağa modunda kişi sayısı çok olduğu için kimse de cevap yazma istemiyor.

önce bir kendinizi tanıtıp bir avatar koyarsanız sonrasında da forumda yüzelrce kes sorulmuş sorular yerine başka sorularla gelirseniz ben de dahil bir çok arkadaşımız yardımcı olmak isteyecektir..
Değerli Hocam,

Haklısınız, yorumları okudum siteden fakat sorularımda diğer bir soru var. Aşırı alınıp-satılması bir araç olarak gözüktü gözüme ondan korktum ve böyle derli toplu soru listesi sunmak zorunda kaldım. Bağışlayın.

Yakıt konusunda okadar kötü söylemler dolaşıyor ki artık denemeden öğrenemeyeceğimi anlıyorum. Ondan araç almak yerine deneme yapabileceğim bir araç kiralamak istiyorum ama ne hikmetse bulamadım daha! Tek korkum aracın çok olması(alınıp/satılması) elimde patlarmı acaba korkusunu doğruyor ister istemez. Ondan deneme yapmadan almakta istemiyorum. Durduk yere masraf çıkarmasıda tedirgin ediyor beni, okadar paramın çöp olmasından korkuyorum.

Servis sıkıntısı çok diyen var, bilen usta yok diyorlar. Nasıl zor olabilir bir arabanın bu kadar tamiratı! Anlam da veremiyorum.

O yüzden değerli tecrübelerinize ve bilgilerinize ihtiyacım var.

Teşekkürler.

yakıt konusunda bizzat uzun yol da yapmış bir insan olaraktan o değerleri yazdım. yol bilgisayarına dayanarak değil. sinop-giresun arası 360km yol yaptım, 170tl civarı yakıt tüketti.
Değerli Hocam,

O kadar yakıntın yakması normal mı? Bildiğin çeşme suyundan akar gibi benzin içmiş araba :(

Merhaba Değerli Dostlar,

Öncelikle araba piyasasını bilmediğimi altına çizerek, araştırmalarımdan dolayı aklıma takılan sorumlarım olacak, izininiz olursa.

Ben Grand Chrokee 2.7 yada 4.7 (2004-2005 model) almak istiyorum. Off-road haline çevireceğim. Ama yakıt konusunda ciddi şekilde endişelerim var. Maksimum düzeyde yaktığını hesaplasam bile, 100 km de 15lt yaksa 75TL yapıyor. Sizce çok anormal bir değer mi? Normal bir araç arasında yakıt konusunda ne kadar oranda fark vardır?

Diğer bir araştırırken takıldığım nokta var, İlan sitelerinde çok sayıda bu araçların olduğunu gördüm. Neden? Neden satıyorlar? O kadar fazla ki, insanı ister istemez şüpheye düşürüyor? Yakıt yüzünden mi(zam vs geliyor ya) yoksa kronik bir arızası var ondan mı? Bir diğer endişem ise bu araşlar genelde hep 250.000km üzerinde oluyor. 96-98 araçların kmsini 250.000 koyan var yada off-road aracını off-road olarak kullanılmamıştır diye koyanlarda var. Açıkçası güvenenememeye başladım. Nerden baksan 2001-2005 araçları min 250.000 km olur diye düşünüyorum. Bu kadar yüksek km si olan araçlar sorun çıkartır mı? 2.7 için ise mercedes motoru var diyorlar, madem öyleyse "sağlam" gözle mi bakmalıyız?

Beni tek tek aydınlatırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler.
İlan sitelerindeki çokluğa binaen, çok olması aracın piyasası oldulunu gösterir.. İyidir çok olması..

Son düzenleme:

Simdi bu araclar masraf cikarir, hic cikarmaz diyen de yalan soyler. Kimi 150 tl cikar kimi de 5000. Bu oncelikle aracin esi sahiplerinin nasil kullandigi ve bakimlarini duzgun yapip yapmadigina gore degisir, sonra da sizin sansiniza. Sonucta 13-15 yasinda araclar bunlar.

Yakita gelince yorumumu yazdim, cok km yapiyorsaniz butce de uygun deil ise uzer..
diZelde de 2.7 sehirici 11-13lt arsi yakar sakin kullanim ile. Uzun yolda da 8,5 in altina dusmez..

siz tam olarak ne icin dusunuyorsunuz ve butce ne? Buna gore daha saglikli yorumlarda ve onerilerde bulunabilirim.

Benim aractan 2001 uzeri satilik 25 tane fln var ki overlan olarak da sanirim 2 adet var.
2.7 lere bakmam lazim..

zaten abarti cok degil, burada sorun temizini bulabilmekte.
Servis sorunu ise apayri bir konu. İstanbul da olan ozel sevislerin nerdeyse hepsini bilirim, usta bulma isi sandiginiz kadar kolay değil maalesef

Simdi bu araclar masraf cikarir, hic cikarmaz diyen de yalan soyler. Kimi 150 tl cikar kimi de 5000. Bu oncelikle aracin esi sahiplerinin nasil kullandigi ve bakimlarini duzgun yapip yapmadigina gore degisir, sonra da sizin sansiniza. Sonucta 13-15 yasinda araclar bunlar.

Yakita gelince yorumumu yazdim, cok km yapiyorsaniz butce de uygun deil ise uzer..
diZelde de 2.7 sehirici 11-13lt arsi yakar sakin kullanim ile. Uzun yolda da 8,5 in altina dusmez..

siz tam olarak ne icin dusunuyorsunuz ve butce ne? Buna gore daha saglikli yorumlarda ve onerilerde bulunabilirim.

Benim aractan 2001 uzeri satilik 25 tane fln var ki overlan olarak da sanirim 2 adet var.
2.7 lere bakmam lazim..

zaten abarti cok degil, burada sorun temizini bulabilmekte.
Servis sorunu ise apayri bir konu. İstanbul da olan ozel sevislerin nerdeyse hepsini bilirim, usta bulma isi sandiginiz kadar kolay değil maalesef

Bilgilendirme için teşekkürler. Peki bu kmleri takmak ne kadar mantıklı ? Takılmamak mı lazım? Kaç km'den sonrası sorunlu olmaya başlar bu araçlarda ?
Hocam bu araçlara bulaşacaksan iyi bir ustan olacak.

İşte o zaman keyifle binebilirsin bu araçlara..

Kmler vs hepsiyle oynuyorlar hatta koltukları spray bpya ile bıyayıp gıcır gıcır diye satıyorlar. Neler neler.

İşin özü önce ustanı ayarla hocam...

Değerli Hocam,

O kadar yakıntın yakması normal mı? Bildiğin çeşme suyundan akar gibi benzin içmiş araba :(

4.7 v8 ortalama ne sakin ne sert kullanımda lpg ile o civarda yakıyor.

lt./100km değerleri olarak bir önceki mesajımda yazmıştım ve de doğru. kafadan sallama veya yol bilgisayarından alınan veriler değil.

yakıt olarak yakar ama araç yakıtının hakkını da verir.

vw passat(fsi) vs. gibi benzinli atmosferik araçlardan pek bi farkı yok benzinde en az 1.5 katı yakar, lpg ile 1.2 - 1.3 katı civarı.

kaldı ki olduğunuz ile de bağlı, benzin gerçi her yerde aynıdır ama burda lpg şu an totalde 2.58, shellde 2.69. giresundayım.

ayrıca usta çok önemli, ustalık parça değiştirmek değildir. araçtan anlayan, belli başlı sorunları yaşamış, pratik çözüm üretebilen ve en önemlisi zeki bir usta bulmanız şart.

hayırlı olmasını dilerim.

Merhabalar,
Öncelikle bu araçlar hakkinda bilgi alacaksanız kullanıcısından bilgi edinmeniz şart. Daha önce yorum yazan arkadaşları tenzih ediyorum ama biz genellikle ögrenilmiş esnaf ağzının dışına çıkamıyoruz bir türlü. "Çok yakar, satamazsın, elinde patlar, ustası yok, vs."
Bende 4.7 2000 model wj var, geçen hafta satışa karar verdim, yakıt ekonomisi ve basit bir araca binmek için çünkü bir konut projem vardı. 42.000 Tlye alıcı çıktı kıyamadım satmaktan vaz geçtim.
Bu araçlarda kafa karıştıran en büyük sıkıntı yakıt ben durumu şöyle izah edeyim. Büyük araca biniyorsuniz 2 tonluk bir araç bu nedenle bu aracı kendi kategorisinde değerlendirin. Aracı binek 2 çeker 1.3 motor araçla kıyaslarsanız evet inanılmaz çok yakıyor ama arazi karakteri düşük Tuscon, Sportage de 100 km ortalama tüketim 9-10 lt. ve buraçlar 1.6 motor bizim bahsettiğimiz araç 4.7 ve 2 yıldır KKTCde benzinli kullanıyorum ortalamam 13-14 arası. Bu nedenle kıyaslamanızı bu şekilde yönde yapın.

Yine yakıt konusuna gelecek olursak birkaç hafta önce 3000km Karadeniz turu yaptım tüm yakıt verilerini hesapladım 2.78 ortalama lpg fiyatı ile kmde 52 krş yaktım. Ama birkaç yıl önce lpg ortalama 2 lira iken Ege turunu kmsi 31 krş yapmıştım.

Bu tarz bir araçla yaklaşık bu rakamlara razı olmak gerekiyor bence. Ama bu rakamlara bir de bu araç büyükbir konfor vaad ediyor. Yani biraz bütçe ve beklenti meselesi.

17 yaşındaki tüm araçlar için riziko var. Bu konu sadece grand cherokeeye has değil malumunuz. Bir akrabam suziki gran vitara aldı 2001 model motoru komple toplatmak zorunda kaldı ortalam 4500 liraya. Almadan önce ustaya göstersende bazen şans işi. Çünkü motorun bariz göstergeleri hariç bazı sıkıntılarını erbapları dahi anlamıyor.
Yine usta konusuna gelince doğrudur ibce işcilik için bu aracı tanıyan usta şart en azından risk faktörünü en aza indiriyorsun ama temel işler icinde maheretli diğer ustalarda halledebilir.
Mesela 10.000 bakımı ve ön arka balata değişimini 500 tlye yaptırdım. El freni teli yıpranmıştı iyi frenleme yapmıyordu 140 liraya teli aldım değiştirttim kendi ustama.
Araç kmleri konusunda 250.000 300.000 normal değil mi ben son 6 yıldır ortalama 19.000-21.000 aralığı da biniyorum araca.
Saygılarımla.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR