Grand Vitara 2005 Oksijen Sensoru Yardimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gorkemturkes Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,282

gorkemturkes

Ana Kamp
Yer
Balıkesir
Merhabalar abiler kardesler soyle bir sorunum var 2005 model 3k otomatik grand vitaram var ve 3 ay once motor isigi yandi baktim oksijen sensoru diyor o gun dur kullaniyorum tek sikintisi biraz fazla yakit yakiyor gazla 35 krs benzinle 80 krs :smiley: bu ara kendini V12 saniyor size soyle bisey sorucam ben simdi oksije sensorunu degistirirsem gazla pek uyum saglamiyormus tekrar motor isigi yakarmi basina gelen benim yasadigim olayi yasiyan varmi ve en uygun nerden bulabilirim sensoru hepinize simdiden tesekkurler

Selamlar,
Bende de 2005 grand vitara 3k var,
Aynı sorun bende de olmuştu, sensörü yenisi ile değiştirdim bir süre yanmadı ama sonra tekrar yanmaya başladı. Bıraktım öyle yanıyor şimdi, söndürtsem bile tekrar yanıyor. Tamircim hiç elleme lpg kullanıyorsan bu hatayı verir dedi.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Selamlar,
Bende de 2005 grand vitara 3k var,
Aynı sorun bende de olmuştu, sensörü yenisi ile değiştirdim bir süre yanmadı ama sonra tekrar yanmaya başladı. Bıraktım öyle yanıyor şimdi, söndürtsem bile tekrar yanıyor. Tamircim hiç elleme lpg kullanıyorsan bu hatayı verir dedi.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Yakıtt bi değişme oldumu benim ustamda öyle kalsın lpg de yakar ısıgı diyor

Oksijen sensorunde bir sıkıntı yok sadece LPG ayarınınız kötü. Elm cihazı ile takip edin

Redmi Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yazınızı geç okumakla birlikte Suzukiler de oksijen sensörü arıza lambası ışığının yanmasının aslında farklı etmenleri olduğunu öğrendim.
Bazı durumlarda oksijen sensörü motor arıza lambasını yakar, ancak sensörün kendisi arızalı değil, sensörün gönderdiği sinyaller anormal değerdedir. Bunun sebebi motorun çalışmasında oluşan problemler nedeniyle meydana geldiği söylenebilir. Motorun iç bölgesinde bulunan yanma odasında normal olmayan hava-yakıt karışımı (çok fakir ya da çok zengin karışım) oluşuyor olabilir veya hava-yakıt karışımı normal ancak yanma anormal şekilde oluşuyor olabilir. Bu durumlar meydana geldiğinde egzoz hattında fazla oksijen veya fazla hidrokarbon (HC) veya karbonmonoksit (CO) oluşur, oksijen sensörü bunu algılar ve sürücüye: “normal olmayan bir motor çalışması var” diye arıza lambasını yakarak uyarı gönderir.
Bu sorunlar giderilmediği sürece motor arıza lambası yanacak ve hiç sönmeyecek olup oksijen sensörünün değiştirildiği takdirde bile tekrar arıza lambası yanacaktır. Oksijen sensörünün motor arıza lambasını yakmasına neden olan sorun, motorun mekanik arızası, ateşleme sistemi arızası veya diğer sensör veya elektronik donanımların arızalı olması olabilir.
Oksijen sensörü sağlam ancak yine de motor arıza lambası yanıyor ise bunların farklı sebepleri olabilir. Enjektörlerin arızalı olması; enjektörlerden biri veya bir kaçı bozuk, kirli, tıkanmış vb. olabilir. Oksijen sensörünün soket ve bağlantı kablolarında kopukluk, kısa devre, oksitlenme, gevşeme meydana gelmiş olabilir. MAF (hava küte ölçer) sensörünün bozuk olması veya kirli olması ya da kablo, soket bağlantı arızası söz konusu olabilir.
Ayrıca subaplar arızalı; subaplar erimiş, yanmış veya subap ayarı bozulmuş olabilir. Piston segmanları veya silindir aşınmış, ateşleme bobinleri arızalı, bujiler arızalı, eskimiş, kurum kaplamış, tırnak aralıkları ayarsız olabilir.

Bununla birlikte aracınızın LPG'li olduğunu belirtmiş siniz ve tamirciniz ve siz dahil herkes boşverin demiş.. Ancak bu uyarı önemli ve aracınızda ciddi hasarlara yol açabilir. Kaldı ki benim aracımda LPG yok (2004 model S. vitara) ancak değiştirmeme rağmen tekrar yandı. işin garibi aracımı egzos emisyon ölçüm cihazına sokuyorum ve anormal bir değer de göstermedi.. Ancak yine de bu sorun için uğraşacağım.. Bu olaylar başıma son 8 aydır geliyor ve bu aracımı az kullandığım için ben de yazılanlara bakıp önemsememiştim. Yakıt giderlerinde de artış yaşamadım. 100 km. ort. 10,5 litre benzin yakıyor ki gayet normal geliyor 2000 cc motor için..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR