Grindelwald'tan Eiger yamaçlarına

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan guvenay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,024

guvenay

Yeni Üye
Yer
Almanya
Herkese merhabalar, ben yeni üyeyim ve kuru bir merhaba yerine bir ufak gezi notu ile merhaba demek istiyorum.

aşaığda gördüğünüz bölge, güzel karadeniziminz, kaçkar dağlarının eteklerinde, aşağı kavrondur.[attachment=5]

hiç bir farkı yok değil mi ? burası alper bölgesinin hemen güneyinde ufak bir isviçre köyü, ya da yayla diyelim. inanın bizim coğrafyamızdan daha güzel değil ancak daha tertipli ve kullanışlı. kullanışlı olmasının nedeni, bölge ile ilgili bulabileceğiniz dökümanların sayısı, kalitesi ve elbette ki bölge insanının yaşam biçimi ve kafa yapısı. gönül istiyor, bizim de doğal güzelliklerimiz bu kadar üstün ve güzel biçimde tanıtılabilsin. neyse uzatmayalım.

alp dağlarının isviçre içerisinde ki en meşhur ve bence en güzel bölgelerinden birisi, grindelwald. hem kayak merkezi hem de her türlü yürüyüş, tırmanış türü sporların icrası için, en basit seviyeden en zor seviyeye kadar alternatif parkurlar sunan bir bölge. temel olarak soldan sağa, Wetterhorn(3692m), Schreckhorn(4078m), Eiger(3970m), Mönch(3300m) ve Jungafrau(4107m) zirvelerinin tam altında ufak bir kasaba.

bölgede ki kayak merkezlerine, araçla (bunu sevmiyorum dağların tepesine yollar yapmışlar) veya teleferik ile ulaşmak mümkün. ayrıca yürüyüş yapmak için grindelwald'dan yukarılara doğru, işaretlenmiş rotalar ile yürümek mümkün.

gezimize grindelwald'dan(1034 m) meşhur kayak bölgesi Mannlichen'e(2343m) kadar teleferik ile başladık. bu bölgedeki en uzun ve en yükseğe çıkan teleferik hatlarından bir tanesi. mannlichen bölgesinde bulunan ve unesco tarafından koruma altında olan ufak biri yürüyüş rotasını izleyip, insanın gerçekten nefesini kesen manzaralar eşliğinde çok şeyleri yaadettik. sonrasında da temel amacımız olan, 7-8 saatlik yürüyüş için Mannlichen, Kleine Scheidegg (2061m) geçidini kullanarak, eiger dağının kuzey duvarının altından ki burası çok kişinin canını alan ve tırmanması gerçekten çok zor olan bir rota, doğuya doğru yürüyüp alpiglen üzerinden tekrar grindelwald'a döndük.

kleine Scheidegg geçidinde, dağ içerisinden, avrupa'nın tepesi olarak tanımlanan ve jungafrau zirvesinin hemen alt tarafında yer alan bir bölgeye sefer yapan özel bir tren var. bu tren ile dağ içerisinde hakikaten fantastik bir yolculuk yapmak mümkün. normal raylar elbette ki yeterli değil koca treni yokuş yukarı götürmek için. bunun için dişli tren dedikleri ve raylar ortasında üçüncü bir raya(dişleri olan) sahip. tren vagonlarının altında da tam üçüncü raya uygun dişliler vardır ve bunlardan sağlanan güç ile tren yukarı doğru emniyetli bir biçimde hareket eder. bu bölgeyi ve eiger dağını yakından tanımak isteyenler için, 2008 yılında çekilen ve eiger dağının kuzey duvarına yapılan bir tırmanış hikayesini anlatan, Nordwand filmini izlemenizi tavsiye ederim.

dağlar ve irili ufaklı göller eşliğinde yaptığımız keyifli yürüyüş esnasında çok enteresan deneyimler edindim. öncelikle, bölge insanının çocukları ile bu rotayı yürüdüğünü görmek benim için çok şaşırtıcı oldu. bununla beraber, bu rotaları sadece koşarak geçenler, bisiklet ile geçenler gördüm ve gerçekten inanılmazdı. bölge soğuk olduğu için buz nehirleri, her an insanın üzerine inecekmiş gibi duran apartman büyüklüğünde buzullar altından geçmek hakikaten keyifli ve ürpertici.

biz geziyi kolay olsun diye söylediğim yönde yaptık, ancak grindelwald'dan çıkıp alpiglen üzerinden, eiger dağının altından batıya doğru gidip kleine Scheidegg' doğru ulaşmak çok daha zorlu. çünkü biz teleferikten sonra hemen hemen düz ayak yürürken, diğer yönü geçenler neredeyse 1000 metreden fazla bir rakım farkını yürüyorlardı.

umarım fotoğrafları keyifle izlersiniz.

[attachment=1]
[attachment=2]
[attachment=3]
[attachment=4]

DSC08470

DSC08495

DSC08503

DSC08509

IMG 7790

Etiketler
Ynt: Grindelwald'tan Eiger yamaçlarına

Sn. Güvenay aramıza hoş geldiniz. Genellikle yeni katılanlar acemiliklerini atıp ortama ısınıncaya dek gezi yazısı yayınlamazlar ama siz farklı davranıp çok hoş bir paylaşımda bulunmuşsunuz. Fotoğraflarınızı da çok beğendim. Burada ayrı bir İsviçre topiği açsak olacak galiba, ben de sizin gibi İsviçre gezimi yayınlamaktayım...

Ynt: Grindelwald'tan Eiger yamaçlarına

Haşmet bey, sizin gezi yazınızı da ilgi ile okudum, aynı yerde bulunmuşuz.

grindelwald ve dağlar gerçekten çok güzel. ancak isviçre genel olarak harika bir ülke. ben başka bölgelerinde de bulundum ve şimdi mayıs ayında bir gezi daha yapacağım. dediğiniz gibi bir isviçre konusu açılırsa daha derli toplu olabilir.
Fotografların devamı var en kısa zamanda onları da ekleyeceğim.

son olarak nazik hoşgeldin mesajınıza da teşekkür ederim. gerçekten değerli bilgilere sahip, tecrübeli insanları barındıran keyifli bir forum. elimden geldiğince katkı yapacağım ben de içeriğe.

keyifler,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR