Güç Kaynağı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ayhana Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,680

ayhana

Kamp I
arkadaşlar formumuza baktım.Güç kaynağı sorunu üzerine hiç başlık yok.TAŞINABİLİR BİR GÜÇ KAYNAĞI VEYA ALTERNATİF ENERJİ ELEKTRİK SORUNU HAKKINDA GÖRÜŞ ÖNERİ VE ÇÖZÜMLERİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.

Etiketler
arkadaşlar formumuza baktım.Güç kaynağı sorunu üzerine hiç başlık yok.TAŞINABİLİR BİR GÜÇ KAYNAĞI VEYA ALTERNATİF ENERJİ ELEKTRİK SORUNU HAKKINDA GÖRÜŞ ÖNERİ VE ÇÖZÜMLERİNİZİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM.
Bunu hangi amaçla kullanmayı düşündünüz?
Karavanlarda genelde solar panel ve aküler kullanılıyor

.
Powerbank dışında bir şey mi demek istediniz ?
Üstelik destek için katlanabilir elastik mini solar da kullanan kampcılar var.

Bence daha canlı bir platformda sorun.
Bizim forum tın tın ötüyor..

Kullanacağı ekipmanları yazmadığı için cevaplarımız zaten havada kalıyor:smiley:
18 AH, motosiklet AGM aküsü olabilir, 20 AH powerbanklar var, onlarda olur sadece şarj için enerji lazımsa, ya da 20 watlık çanta şeklinde güneş panelleri var aliexpress'te.

benim 60 amp bir aküm var. evde elektrik kesilince 600w invertör takıp modemi,laptobu fln idare ediyor. heinkel birtanede akü şarj adaptörü var onlada dolduruyorum. dikkat etmek gereken şey aküyü %90 ın altına düşürmemek. kamp vs için ufak bir kutu yapmayı planlıyorum üstünde 220 v şarj için giriş,12 v çıkış, 220 v inverter çıkışı ile kampta vs portatif kullanılabilir. ölçüsü 30cmx40 cmx40 cm den de büyük olmaz.
henüz bunu bile kampta lüzum etmediği için ikinci projeme geçmedim, oda şu: 20+20 iki jel akü gene kutu içine, birtane 60lık güneş paneli açılır kapanır olarak kutu üstüne monte edilir, inverter şarj adaptörü 12v çıkışı ile sistem hazır hale gelir. ölçü aşa yukarı 40x40x40 cm ı aşmaz, maliyeti 2500 lira falan tutar şu an. Ama hava biraz güneş görürse aydınlatma, şarj ve hatta 12v televizyonu gün boyu kullanma imkanı sağlar,bağ evi için bile ideal bir sistem olur.

misalen şu set idealdir: açıklamasında da vaat ettikleri şu:
1 Adet 42 WATT LEXRON Güneş Enerji Paneli.(1.Sınıf hücreli)
- 1 Adet
12V / 24Ah MOTECH Jell Akümülatör (2021-12.ay çıkışlı) .
- 1 Adet
12v / 10 Ah Lcd Ekranlı Şarj kontrol Ünitesi.
- 42 Watt Panel Montaj Ayağı.
- Bağlantı kabloları set olarak gelecektir.
(TAK ÇALIŞTIR ŞEKLİNDE)

Neler nekadar süre ile kullanılabilir.

- 24 inç 62 cm (12 Volt özelliği olan yani 12 volt ile çalışan)
Uydu Alıcılı Led TV 5 saat kullanım.(1,6 amper * 5 = 8 amper Gecelik)
Gündüzleri Güneş varken 5 saat tv izlenebilir.Güneş yoksa Tv izlemeyi kısıtlıyoruz.
- 1 Adet 12V 9 Watt Led Lamba 5 saat kullanım.(0,75amper * 5 =3,75 amper Gecelik)
- Cep Telefonu,Tablet Şarjı,12V luk Radyo Mümkünse gündüzleri.(Toplam 2 amper Günlük)
8+3,75=11,75 Amper gecelik tüketim.
Akünün neredeyse yarısı yarına kalıyor.

30 gün süren kamplarım oldu powerbank ve arabada bulunan çakmaklıktan güç aldığım bir inverter haricinde bir şey kullanmadım.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR