Güneş Paneli Için Öneri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan teoman2020 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,927

teoman2020

Yeni Üye
arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum. aracımda 1 adet büro tipi 220 volt buzdolabı var. bir iç bir de dış aydınlatma için 2 adet led lamba ve 27 ekran ufak tv var.
gittiğim her yerde kabloyla gezmek istemiyorum.
bana nasıl bir tesisat lazım? kaç amper akü panel vs yardım istiyorum

Etiketler
arkadaşlar aranıza yeni katılıyorum. aracımda 1 adet büro tipi 220 volt buzdolabı var. bir iç bir de dış aydınlatma için 2 adet led lamba ve 27 ekran ufak tv var.
gittiğim her yerde kabloyla gezmek istemiyorum.
bana nasıl bir tesisat lazım? kaç amper akü panel vs yardım istiyorum

Bunu hesaplamak uzun ve çok parametreli bir işlem.
En hızlı, doğru ve ücretsiz desteği güneş paneli satıcılarından alabilirsiniz.

Büro tipi bir buzdolabı, televizyon ve aydınlatma ihtiyacı için genellikle karavanlarda 2 Adet 165W Güneş Paneli, 2 Adet 100AH jel akü sistemi kullanılmaktadır.

peki büro tipi yerine otellerde kullanılan 12 voltluk cihazlardan kullansam, 2 adet led aydınlatma ve 12 voltluk araç tv kullansam; böylece inverteri devreden çıkarıp masrafı düşük tutsam mantıklımıdır?
bir arkadaşımdan aldığım sıfır sayılır 225 amper tır aküsü var elimde. buna uygun panel ve şarj aletiyle kullansam.
ne dersiniz? 220voltta ortalama 7-9 bin tl arası masraf giderken bu yöntemle 2bin gibi bir rakama çıkacak. sadece buzdolabım küçülmüş olacak.

peki büro tipi yerine otellerde kullanılan 12 voltluk cihazlardan kullansam, 2 adet led aydınlatma ve 12 voltluk araç tv kullansam; böylece inverteri devreden çıkarıp masrafı düşük tutsam mantıklımıdır?
bir arkadaşımdan aldığım sıfır sayılır 225 amper tır aküsü var elimde. buna uygun panel ve şarj aletiyle kullansam.
ne dersiniz? 220voltta ortalama 7-9 bin tl arası masraf giderken bu yöntemle 2bin gibi bir rakama çıkacak. sadece buzdolabım küçülmüş olacak.

12V buzdolapları konusunda termostatlı olmasına dikkat etmenizi öneririm. Piyasada hiç durmadan çalışan 12V dolaplar var ve çok fazla enerji tükettiği için güneş enerji sistemlerinde kullanımı çok problemli oluyor.

225 amperin 100 amperi kullanılabilir yani elinizde 1200watt gücünüz olur.
Buzdolabın 100w olarak kabul ederseniz(yazın sürekli çalışacaktır) tam dolu akünüze sadece buzdolabını bağlasanız bile 12 saat çalışacaktır. TV ve ampülleri de eklediğinizde 7-8 saatte akünüz biter. Kaba hesapla aynı aküden 4 adet ihtiyacınız var. 1200w*4=4800w üretecek güneş paneline ihtiyacınız var. 6 saat güneş alacağınız varsaysanız en az 800w lık panel almalısınız.
12v buzdolapları saçma şekilde pahalı ve çok küçükler. 220v dolabınıza kondansatör taktırırsanız inverter ihtiyacınız düşer.

Önemli;
Aküleriniz sulu ise çevrim ömrü 100 dür, yani 3 ay sonra aküler çöp olur. Yani 3 ay sonra tekrar 4 adet akü almanız gerekir.
Jel akü alrsanız çevrim ömrü 450 dir yani 1 yıl sonra aküleriniz çöp olur.

Şebeke elektiriği ne büyük nimetmiş:smiley:

Son düzenleme:

Güneş enerjisinden para kazanmakla ilgili şuraya da bakabilirsiniz. (Link yönetim tarafindan silidi)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Netflix "Inventing Anna" 9 bölümlük belgesel dizi.

25 yaşındaki Rus kızı Anna, NewYork'da kolay para sevdasında olanları çarpıyor bir süre. Koskoca bankalar, saati 1000 dolarlık avukatlar, oteller vs dahil.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR