Gürcistan İçin Emniyet !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan quazimato Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,567

quazimato

Yeni Üye
Merhaba Gezenbilir sakinleri,
Rusya St. Petersburg ilinden Ankara'ya kadar ailem ile birlikte yolculuk yapmayı planlıyoruz. Aracım Rus plakalı bu sebepten Ukrayna ya girme niyetim yok, sorun yaşabilirim. Direk Rusya içerisinden Gürcistan üzerinden Türkiye' ye gitmeyi planlıyorum. İnşallah sorunsuz şekilde devam edersem fotoğraflar ve gerekli önemli yazılar ile sizlerle buradan paylaşacağım seyahat sürecini. Ama bir kaç konu altında okumama rağmen, internet üzerinde Gürcistan'la ilgili polislerinin mafya olması, fidye vb. güvenlik problemleri sebebiyle çekinmeye başladım. Yakın zamanda Gürcistan da bulunan arkadaşlarımız varmı ? Konu ile ilgili benimle bilgi paylaşabilir mi acaba ?
Ayrıca iki adet bisikletim var, aracın üzerine sabitleştirip Türkiye getirmek istiyorum, Araca herhangi bir trafik yükümlülüğü gerekli midir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Gürcistan İçin Emniyet !!!

Biz de seneye çekme karavan ile Gürcistan'a çıkmak istiyoruz. Bu nedenle aynı sorular bizim için de geçerli.

Eğer daha gitmediyseniz,Yollarda herhangi bir problemle karşılacağınızı sanmıyorum.Gürcistanda hız ve diğer trafik kurallarına uyduğunuz sürece herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.Bende Lipetsk'e(Rusya) gitmek için 2 defa aynı yolu kullandım ve herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.Gümrüklerde de herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmazsınız diyebilirim.Zaten yollarda tr plakalı tırları bol bol göreceksiniz.Rusyaya son gelişimde (1 hafta önce) Gürcistanda SOCAR petrolün dinlenme tesislerinde durdum,market ve kafeteryaları falan vardı.Bence çekinilecek bir şey yok.Yalnız Rusça ve az biraz türkçe bildiklerini söyleyeyim,o da belirli büyük yerlerde.

всё будет хорошо!

Zaten Gürcistanı 10 saat içerisinde geçersiniz.Rusyadan Gürcistana geçtikten sonra ilk benzinlik te deponuzu fullersiniz.Eğer değişmediyse türkçe bilen elemanları vardı sanırım.

всё будет хорошо!

@krasavchik arkadaşın belirttiği gibi Gürcistan'a Rusya plakalı araba ile geçtikten sonra trafik kurallarına son derece dikkat ediniz.

Geçen yaz Gürcistan/Rusya git gel yolunu motorla yapmış olarak gözlemim odur ki, özellikle sınır geçişlerinden sonra 50 km civarında Gürcistan'da Rus plakalı araçları, Rusya'da da Gürcistan plakalı arabaları avlıyorlardı Trafik polisleri.

Biraz geç görmekle birlikte soruyu, ayrıca St.Petersburg'dan Türkiye'ye gelirken Ukrayna'yı neden elediğiniz de ilginç.
Orada savaş olmasa da en fazla Kırım/Evpatorya limanından Ro-ro gemileri ile dönebilirdiniz eskiden:

- Halen bu güzergahta Türk gemileri çalışmakta mıdır? Bunu araştırdınız mı?
- Kırım'a Rusya'nın Kerch boğazından da geçebilirsiniz halen.
- Bu yol sizin için daha kısaysa problem yok ama Rusya'da yaşayıp da Kerch boğazından Kırım'a geçiş olmadığını bilmemeniz enteresan, şekilde olduğu gibi:

2015 05 29 225657

Ayrıca, Gürcistan'tan neden bu kadar çekinildiğini , oradan Motosikletle 5 kere (Bir defa Tiflis/Azerbaycan gidiş, 2013-2014 olmak üzere 4 defa Rusya'ya gidiş/dönüş) olarak boydan boya geçmiş ve bu yaz tekrar Rusya/Baykal gölü hedefleyen bir sürücü olarak anlayamıyorum.

Gürcistan, transit için kısa bir rota.
Orada kalmak için de bir çok opsiyon mevcut.

Orada rüşvet eskidendi, çok eskiden, tabi bunu normal yolcular için söylüyorum.

Sonuç olarak, o ülkeden 2008-2013 ve 2014 yıllarında motosikletle transit olarak geçtim ve sorun olmadı.

Gürcistan Polisi ; Azeri ve Rus polislerine nazaran çok çok güvenlidir. rüşvetin bol olduğu yer azerbaycan ve rusyadır.

Bence kurallara uyulduğu sürece her yer güvenlidir.Rusya'da 2yil kaldım.Afrikalı arkadaşlar vardı,markete gidip gelirken bile yollarda saldırılar oluyor diye taksi kullanıyorlardı.Ama ben bu süre içerisinde herhangi bir olaya şahit olmadım - duymadım.Gürcistan rotasını kullanarak 2 defa rusyaya gittim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım.İlk gidişinde dönüş yolunda arka plakam düşmüştü,kaybetmemek için arka cama yerleştirmiştir.Gürcistana geçtiğinde polis tarafından durduruldum,plaka yerinde olmadığı için 60 gel ceza kesmişlerdir.Cezanın kesildiği yerde kimseler yoktu.Eğer o kadar rüşvet sever olsalardı cezanın yarı parasına beni çok rahat bırakabilirlerdi.Demem o ki başımıza gelen,yada duyduğumuz bir kaç olaydaki insanlar yüzünden (başımıza geleni abartmayı seven bir toplumun) bence bütün bir toplumu yargılamak bence çok yanlış.Tabii ki her yerde (Türkiye ve avrupa da dahil) bu tür olaylara rastlanılıyor.

всё будет хорошо!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR