Güneş Paneli Hesaplama Uygulaması (android)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ookten Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,566

ookten

Denizcinin teki..
Yer
Muğla
Web
www.gemitrafik.com
Hemen sevinmeyin, uygulama karavan için değil tekneler için! :smiley:

ee peki neden burada bize anlatıyorsun?! :smiley:
Çünkü tekneler ve karavanlar enerji ihtiyaçları ve üretim/tüketim karakterleri açısından birbirlerine çok benziyor.
Karavancı bir dostum "hiç yoktan iyidir" dediği için sizlere de haber vereyim dedim.
Belki yardımcı olur, bir fikir verir, belki ileride geliştirip karavan versiyonunu da yazarım, kim bilir! :smiley:

Uygulamanın adı: "Tekne Güneş Paneli Hesap ve Akü Kapasite Analizi"
İndirilecek adresi: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gemitrafik24.Gunes_Paneli_Hesaplama

Ne gunes paneli hesaplama ve aku analiz uygulamasi
Ne yazık ki şimdilik sadece Android versiyonu var. Apple IOS için uygulama geliştirme ve yayınlama şartları oldukça zor (pahalı) olduğu için bir sponsor desteği olmadan veya ticari ürün olmadan zor.

Bu uygulamada her tip tekne için enerji tüketim ve üretim miktarlarınız analiz edilerek güneş paneli ihtiyacınızın olup olmadığı tespit edilerek bulunduğunuz bölgenin güneşlenme süresine göre yaz ve kış sezonu için ne güçte güneş paneli ihtiyacınız olduğu hesaplanarak sunulur.

Ayrıca teknenizdeki tüketim ihtiyaçlarınıza göre var olan servis (tenvirat) akülerinizin yeterli olup olmadığı, eğer yeterli değilse hangi cins (Kurşun-Asit, AGM, Jel veya Deep-Cycle) akü kullanırsanız ne kadar kapasitede bir akü bankına ihtiyacınız olduğu otomatik olarak analiz edilerek sunulur.

Motoryat, yelkenli, motorlu gezi teknesi, katamaran, yat, gulet, balıkçı teknesi vb. her türlü tekne tipi için uygun olan program 12V, 24V, 48V ve 96V akü sistemleri ile uyumludur.

Bu uygulama çok hassas ve bilimsel bir hesaplama yapmak için değil, sizin gireceğiniz bilgilere göre gerçekçi bir analiz ve tavsiye üretmek amacıyla hazırlanmıştır. Kayıplar, verim vb. gibi konularda ortalama değerler ön kabul olarak alınmış, kullanıma göre çok değişken olan kriterler hesaba katılmamıştır.

İstediğinizde ekranlar arasında ileri-geri giderek üretim ve tüketim rakamlarınızı değiştirerek farklı senaryolara göre durumunuzu analiz edebilirsiniz.

Paylaşım butonu ile sonuçları ve enerji tüketim raporunuzu paylaşabilirsiniz.

Son not: Amatör imkanlarla geliştirilen bir uygulama olduğu için mutlaka eksikleri, kusurlarına denk geleceksiniz, gördüklerinizi iletirseniz geliştirme açısından çok faydalı olacaktır.

Mesela yayınlandıktan sonra farkettiğim bir kusurunu ve çözümünü hemen paylaşayım;
Bazı telefonlarda (font büyüklüğü varsayılan'dan daha büyük olarak kullanılan) en alttaki butonlara tıklanamıyor, fazla aşağıda kalıyor. Bir sonraki versiyonda daha responsive bir tasarım yapıncaya kadar bu sorunu yaşayanlar telefonun ekran ayarlarında font büyüklüğünü bir tık düşürerek idare edebilirler.

elinize sağlık. forumda bunun excell formatı da mevcut. Yazılım size aitse daha basitleştirerek karavancılar içinde yazarsınız diye düşünüyorum. Karavanda tekneler kadar teferruat yok, gerekirse karavanda kullanılan cihazların amperaj değerlerini sizinle paylaşırız.

Korsan foruma hoş geldin:smiley:
Merhabalar, hoşbulduk! :smiley:

elinize sağlık. forumda bunun excell formatı da mevcut. Yazılım size aitse daha basitleştirerek karavancılar içinde yazarsınız diye düşünüyorum. Karavanda tekneler kadar teferruat yok, gerekirse karavanda kullanılan cihazların amperaj değerlerini sizinle paylaşırız.
Evet yazılım bana ait.
Eğer karavanda kullanılan cihazlar için
- Cihaz adları ve güçleri
- Ortalama kullanım süreleri (varsa yaz kış ayrımı olabilir)
bilgilerini verirseniz karavan için de daha sadeleştirilmiş halini yazmak zor olmaz.

Sağlıcakla..

@ookten

Korsan forumuna üye iken takip ettiğim değerli kardeşim.
Güzel bir çalışma olmuş, hemen yükledim.
Ben de karavan versiyonunu bekliyorum.

Burada değerli paylaşımlarını daha sık görebilmek umuduyla.....

Hoşgeldiniz.
Karavancılar için yapmak isterseniz benim fikirlerim;

Aracın şarj alternatörünü pek hesaba katmayın. Zaten sürekli yol alanlar güneş panelsiz işlerini idare ediyorlar.
Üretici olarak sadece güneş paneli olsun.

4 mevsim gezdikleri için 4 mevsim seçeneği iyi olur.
Faydalı güneş ışığı içinse en azından her bölgeden bir kaç şehir gerekir.
Tüketim ise esasında çok fazla yok.
Buzdolabı 12V ve 220 V -invertörlü seçeneği olabilir.
Isıtıcı
Led lambalar
Hidrofor
Telefon vs şarj.
Diğer bölümü ekleyebilirsiniz ki tv vs çalıştıranlar burayı toplamı yazabilir.

Programınızda akü ve günerş enerji kapasite ölçüm mantığını anlayamadım.
Diğelim hiç karavan yol almadı. Hesap 1 gün üzerinden mi ?
Yani tüketime göre hesaplanan güneş paneli kapasitesi ve sadece o akşam ihtiyacı karşılayacak akü kapasitesi mi hesaplanıyor?

Yoksa 1 gün güneşli, 1 gün güneşsiz duruma göre akü ve güneş paneli kapasitesi mi hesaplanıyor?

Hayırlı olsun.

Selam veren herkese tekrar merhabalar! :smiley:

...Diğelim hiç karavan yol almadı. Hesap 1 gün üzerinden mi ?
Yani tüketime göre hesaplanan güneş paneli kapasitesi ve sadece o akşam ihtiyacı karşılayacak akü kapasitesi mi hesaplanıyor?
Yoksa 1 gün güneşli, 1 gün güneşsiz duruma göre akü ve güneş paneli kapasitesi mi hesaplanıyor?
Evet, hesap bir gün için yapılıyor.
Tüketicilerin 1 günlük ortalama tüketimini karşılamaya yetecek panel hesabı yapılıyor.
Eğer varsa jeneratör, ve alternatör beslemeleri tüketimden düşülüyor ve kalan miktarı güneş panelinden karşılamak üzere hesap yapılıyor.

Akü kapasitesi ise tüm üreticilerden bağımsız sadece tüketicilerin toplamını akülerin DoD (depth of discharge) değerini aşamayacak şekilde yine sadece 1 günlüğüne karşılayacak kapasite olarak hesaplanıyor.

Fikirlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. Mutlaka değerlendireceğim.

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba! :smiley:

Biraz zaman geçti ama nihayet uygulamaya karavan ihtiyaçlarını da ekledim.

Yeni uygulamayı burada anlattım, ilgilenenleri bu konuya bekleriz efenim;

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri