DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM
  1. NISSAN X-TRAIL'İ BATI TOROSLAR'DA TEST ETTİK!. OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ
    Duyuruyu Kapat
Duyuruyu Kapat
ARAÇ TESTİ: NISSAN X-TRAIL

NISSAN X-TRAIL'İ TOROSLAR'DA TEST ETTİK!.
OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Gunes Paneli Secimi, Yardim..

'ÇEKME KARAVAN' forumunda 45soma tarafından 14 Kasım 2017 tarihinde açılan konu 629 kişi tarafından okunmuş, 20 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. 45soma

45soma Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Merhabalar. Uzun suredir gezenbilir yorumlarini okudum ve bende kendi cekme karavanimi yapmaya karar verdim. Mart ayinda baslayip haziran ayina kadar bitirmeyi planliyorum. 750 kg sinirinda kalaca 400x190x190 olculerinde yapacagim.
    Evimde kullanmadigim fazlalik mini 90lt buzdolabi, set ustu ocak, tup, davlumbaz, dusakabin, elktrikli sofben, ranza, led aydinlat, elektrik ve su tesisati icin malzemem hazir.
    Ari kovanı imalari yaptiginizdan elimde mobilya ve agac konstrüksiyon yapabilecegim malzemem var. Anlamadigim konu elektrik. Gecen hafta 80a jel aku, 1200w invertor, aku sarj cihazi aldim. 80a aku karavana yeterlimi ve bu akuye kaclik gunes paneli ve gunes panelinin baglanacagi sarj cihazi almaliyim.

2. fsirin

fsirin Karavan Yönetim

Alınan Beğeni:
    512
    Bütün saydıklarınızı bu aküden kullanacağınızı düşünmüyoruz sanırım. Anladığım kadarıyla kamp yerinde 220V almak istiyorsunuz. Akünüz aydınlatma ve bilgisayar TV gibi cihazlarınız için yeterlidir. 150-200W civarında panel alabilirsiniz. Şarj regülatörü olarak panel gücünüze göre 10-15A'lik yeterli olur.

Kolay gelsin.

3. 45soma

45soma Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Fsirin cevabin icin tesekkur ederim. Karavanda 24 saat mini buzdolabi ihtiyac aninda su pompasi, led aydinlatma, telefon bilgisayar tablet calisacak. Bunlar icin 80a jel aku yetermi.

4. fsirin

fsirin Karavan Yönetim

Alınan Beğeni:
    512
    Yetmez. En az 2 katı olmalı. Karavan için yapılmış 12V buzdolabı tercih edin veya en iyisi 3 sistem dolap alın derim.

5. 45soma

45soma Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Akuyu cogaltmak ve paneli 400 luk almak gerek ozaman yeterli olur anladigim kadariyla

6. suleymancirit

suleymancirit Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavan

Alınan Beğeni:
    126
    Hüseyin Gelici Aysam'ın gönderisini paylaştı.

‎Hüseyin Gelici Aysam‎ - AYVALIK KAMP KARAVAN GRUBU· 21 Temmuz · İstanbul ·
    Karavanı aldığımız günden bugüne kadar 150 amp. Starter akü ile elektrik ihtiyacımızı karşılamaya çalıştık çalıştık diyorum çünkü zaman zaman ve hatta çoğu zama...n sıkıntıya düştük en başta gece buzdolabını ve inverteru kapatmak zorunda kalıyorduk gündüz yeterli güneş olmadığı gunlerde durum yine aynı olup kapatıyorduk. Bir dostumun Mustafa Berberoğlu sohpet arasında bana Ankara da yerli yapım Nova marka aküden bahsetti ve fiyatının uygunlugundan kısa bir araştırmadan sonra firmayı aradım kapıda ödeme li olmak üzere 1 adet 105 amp solar sarj jel akü kendim için 1 adet karavancı arkadaşım Mehmet Işaret için sipariş verdim. Aküleri bugün teslim aldım starter aküyü söküp bana ait olanını hemen montajını yaptım gelen aküler ful şarjlı geldigi için hemen devreye girdi,buzdolabı ,tv , vantilator yaklaşık 5 saattir çalışıyor performansını kaybetmeden eksilen enerji güneş panellerince güneş batana dek tamamlandı karavanda şu anda 150+80:230 watt 2 adet güneş paneli mevcut umarım tatilimizin geri kalan kısmında elektrik sorunumuz olmaz

Son düzenleme: 15 Kasım 2017 12:48
    fsirin ve maschuk bunu beğendi.

7. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Zirve

Alınan Beğeni:
    510
    Aküyü satın aldıktan sonra yeterliliğini araştırmanız, daha evvel hesabını yapmadığınıza işaret ediyor ...?

Son düzenleme: 16 Kasım 2017 00:19

8. 45soma

45soma Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Elimdeki 80a jel akuye en az 100a olan bir jel aku daha alik 250 ve uzeri panel aldimmi isimi gorur ozaman

9. 45soma

45soma Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Aslinda yetmeyecegini tahmin ettim ama (80a aku, 1200 inverter ve sarj aleti) üçü uygun fiyata bir firmadan denl geldigi icin aldim.

10. catalkalp

catalkalp Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    80 amper kesinlikle yetmez en az 150 amper akü olması gerek kendi karavanımda şunları kullanıyorum aynı anda hem aküyü hemde yükleri beslemeye yetmedi 150 amper akü 500 watt panel 1000 wat tam sinüs invertör.
    İki adet 180 watt daha güneş paneli koyacağım toplam 860 watt panel
    Ayrıca regülatörde şöyle seçilmeli 12v sistem 500 watt güneş panlei için en az 40 amper seçilmeli ben kendi karavanımda 80 amper regülatör kullanıp güneş panelini de 860 watt olarak belirledim söylemesi benden

11. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Zirve

Alınan Beğeni:
    510
    @catalkalp , :yum:
    * günlük tüketiminiz ne kadar ?
    * genellikle hangi aylarda ve
    * nerelerde bulunuyorsunuz ?

860 Watt panelle Haziran ve Temmuz aylarında İzmir enleminde günde 350 Amper/saat enerji kazanımı beklenebilir ama depolama gerçekten sorun olmalı ?
    Hesabını nasıl yaptınız ?
    Panellere yer bulabiliyor musunuz ?

150 A/h, jel akü için güvenli bir değer..

Son düzenleme: 16 Kasım 2017 20:05

12. 45soma

45soma Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    3 adet 250wp panel ve 120a + 80a jel aku anca yetecek demekki

13. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Zirve

Alınan Beğeni:
    510
    @45soma , sistemi kurarken ilk bilinmesi gereken, tüketiminiz !
    Hesabınıza göre ne kadar ?
    Yazabilir misiniz ?

14. 45soma

45soma Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    Tahminim
    24 saat 90lt mini buzdolabi (altus)
    Gunluk ihtiyaca gore su pompasi
    5-6 saat led aydinlatma
    2 telefon 1 bilgisayar 1 tablet sarzi
    Gunde 10dk sofben (olmasada olur)

Aklima gelen bunlar

15. EvliyaCelebi2

EvliyaCelebi2 Zirve

Alınan Beğeni:
    510
    Tüketimi Amper/saat olarak bilmek lazım...
    En önemlisi buz dolabı !
    @fsirin in tavsiyesi 3 sistem buz dolabı alırsanız herşey daha kolay..
    Şebekeden dolum yaptığınız cihazın Web adresi var mı ?

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş

Yükleniyor...