Gunes Paneli Secimi, Yardim..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 45soma Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,778

45soma

Ana Kamp
Merhabalar. Uzun suredir gezenbilir yorumlarini okudum ve bende kendi cekme karavanimi yapmaya karar verdim. Mart ayinda baslayip haziran ayina kadar bitirmeyi planliyorum. 750 kg sinirinda kalaca 400x190x190 olculerinde yapacagim.
Evimde kullanmadigim fazlalik mini 90lt buzdolabi, set ustu ocak, tup, davlumbaz, dusakabin, elktrikli sofben, ranza, led aydinlat, elektrik ve su tesisati icin malzemem hazir.
Ari kovanı imalari yaptiginizdan elimde mobilya ve agac konstrüksiyon yapabilecegim malzemem var. Anlamadigim konu elektrik. Gecen hafta 80a jel aku, 1200w invertor, aku sarj cihazi aldim. 80a aku karavana yeterlimi ve bu akuye kaclik gunes paneli ve gunes panelinin baglanacagi sarj cihazi almaliyim.

Bütün saydıklarınızı bu aküden kullanacağınızı düşünmüyoruz sanırım. Anladığım kadarıyla kamp yerinde 220V almak istiyorsunuz. Akünüz aydınlatma ve bilgisayar TV gibi cihazlarınız için yeterlidir. 150-200W civarında panel alabilirsiniz. Şarj regülatörü olarak panel gücünüze göre 10-15A'lik yeterli olur.

Kolay gelsin.

Bütün saydıklarınızı bu aküden kullanacağınızı düşünmüyoruz sanırım. Anladığım kadarıyla kamp yerinde 220V almak istiyorsunuz. Akünüz aydınlatma ve bilgisayar TV gibi cihazlarınız için yeterlidir. 150-200W civarında panel alabilirsiniz. Şarj regülatörü olarak panel gücünüze göre 10-15A'lik yeterli olur.

Kolay gelsin.
Fsirin cevabin icin tesekkur ederim. Karavanda 24 saat mini buzdolabi ihtiyac aninda su pompasi, led aydinlatma, telefon bilgisayar tablet calisacak. Bunlar icin 80a jel aku yetermi.

Hüseyin Gelici Aysam'ın gönderisini paylaştı.

‎Hüseyin Gelici Aysam‎ - AYVALIK KAMP KARAVAN GRUBU· 21 Temmuz · İstanbul ·
Karavanı aldığımız günden bugüne kadar 150 amp. Starter akü ile elektrik ihtiyacımızı karşılamaya çalıştık çalıştık diyorum çünkü zaman zaman ve hatta çoğu zama...n sıkıntıya düştük en başta gece buzdolabını ve inverteru kapatmak zorunda kalıyorduk gündüz yeterli güneş olmadığı gunlerde durum yine aynı olup kapatıyorduk. Bir dostumun Mustafa Berberoğlu sohpet arasında bana Ankara da yerli yapım Nova marka aküden bahsetti ve fiyatının uygunlugundan kısa bir araştırmadan sonra firmayı aradım kapıda ödeme li olmak üzere 1 adet 105 amp solar sarj jel akü kendim için 1 adet karavancı arkadaşım Mehmet Işaret için sipariş verdim. Aküleri bugün teslim aldım starter aküyü söküp bana ait olanını hemen montajını yaptım gelen aküler ful şarjlı geldigi için hemen devreye girdi,buzdolabı ,tv , vantilator yaklaşık 5 saattir çalışıyor performansını kaybetmeden eksilen enerji güneş panellerince güneş batana dek tamamlandı karavanda şu anda 150+80:230 watt 2 adet güneş paneli mevcut umarım tatilimizin geri kalan kısmında elektrik sorunumuz olmaz

Son düzenleme:

Aküyü satın aldıktan sonra yeterliliğini araştırmanız, daha evvel hesabını yapmadığınıza işaret ediyor ...?

Son düzenleme:

Hüseyin Gelici Aysam'ın gönderisini paylaştı.

‎Hüseyin Gelici Aysam‎ - AYVALIK KAMP KARAVAN GRUBU· 21 Temmuz · İstanbul ·
Karavanı aldığımız günden bugüne kadar 150 amp. Starter akü ile elektrik ihtiyacımızı karşılamaya çalıştık çalıştık diyorum çünkü zaman zaman ve hatta çoğu zama...n sıkıntıya düştük en başta gece buzdolabını ve inverteru kapatmak zorunda kalıyorduk gündüz yeterli güneş olmadığı gunlerde durum yine aynı olup kapatıyorduk. Bir dostumun Mustafa Berberoğlu sohpet arasında bana Ankara da yerli yapım Nova marka aküden bahsetti ve fiyatının uygunlugundan kısa bir araştırmadan sonra firmayı aradım kapıda ödeme li olmak üzere 1 adet 105 amp solar sarj jel akü kendim için 1 adet karavancı arkadaşım Mehmet Işaret için sipariş verdim. Aküleri bugün teslim aldım starter aküyü söküp bana ait olanını hemen montajını yaptım gelen aküler ful şarjlı geldigi için hemen devreye girdi,buzdolabı ,tv , vantilator yaklaşık 5 saattir çalışıyor performansını kaybetmeden eksilen enerji güneş panellerince güneş batana dek tamamlandı karavanda şu anda 150+80:230 watt 2 adet güneş paneli mevcut umarım tatilimizin geri kalan kısmında elektrik sorunumuz olmaz
Elimdeki 80a jel akuye en az 100a olan bir jel aku daha alik 250 ve uzeri panel aldimmi isimi gorur ozaman

80 amper kesinlikle yetmez en az 150 amper akü olması gerek kendi karavanımda şunları kullanıyorum aynı anda hem aküyü hemde yükleri beslemeye yetmedi 150 amper akü 500 watt panel 1000 wat tam sinüs invertör.
İki adet 180 watt daha güneş paneli koyacağım toplam 860 watt panel
Ayrıca regülatörde şöyle seçilmeli 12v sistem 500 watt güneş panlei için en az 40 amper seçilmeli ben kendi karavanımda 80 amper regülatör kullanıp güneş panelini de 860 watt olarak belirledim söylemesi benden

@catalkalp , :yum:
* günlük tüketiminiz ne kadar ?
* genellikle hangi aylarda ve
* nerelerde bulunuyorsunuz ?

860 Watt panelle Haziran ve Temmuz aylarında İzmir enleminde günde 350 Amper/saat enerji kazanımı beklenebilir ama depolama gerçekten sorun olmalı ?
Hesabını nasıl yaptınız ?
Panellere yer bulabiliyor musunuz ?

150 A/h, jel akü için güvenli bir değer..

Son düzenleme:

3 adet 250wp panel ve 120a + 80a jel aku anca yetecek demekki
80 amper kesinlikle yetmez en az 150 amper akü olması gerek kendi karavanımda şunları kullanıyorum aynı anda hem aküyü hemde yükleri beslemeye yetmedi 150 amper akü 500 watt panel 1000 wat tam sinüs invertör.
İki adet 180 watt daha güneş paneli koyacağım toplam 860 watt panel
Ayrıca regülatörde şöyle seçilmeli 12v sistem 500 watt güneş panlei için en az 40 amper seçilmeli ben kendi karavanımda 80 amper regülatör kullanıp güneş panelini de 860 watt olarak belirledim söylemesi benden

Tüketimi Amper/saat olarak bilmek lazım...
En önemlisi buz dolabı !
@fsirin in tavsiyesi 3 sistem buz dolabı alırsanız herşey daha kolay..
Şebekeden dolum yaptığınız cihazın Web adresi var mı ?

Sorun, ihtiyacınıza cevap vermekten çok, planlama sırasını bozarak erkenden aldığınız cihazları sisteme dahil etmek..
Akünüze ancak en uygun olarak Ah değeriyle bile ayni olan diğer bir diğerini ekleyebilirsiniz. 80Ah ile 80 Ah şeklinde. 80Ah +120Ah değil. Markası ve cinsi ile bile aynisi en ideali.

Şebeke dolmunu yaptığınız cihaz dolumu %100 yapabilmeli ?

İnvertörü 220 Volt ev buzdolabı için düşünüyorsanız yazılacak çok şey var...
Düşünüldüğü kadar ekonomik olmayan bir çözüm.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.