Güneş Paneli Sisteminde Ne Tip Ve Kaç Amper Sigorta Kullanmalıyım?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan denizari82 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 33
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,651

denizari82

Yeni Üye
1200 Watt'lık bir güneş paneli sistemi için;
1- Güneş Paneli ve Şarj Kontrol Cihazı arasına,
2- Şarj Kontrol Cihazı ve Akü arasına da sigorta eklemeli miyim?

Ürün kitapçığında böyle bir şema gösterilmiş fakat bu sistemler için sigortalar farklı mı, nasıl olmalı ve kaç Amper sigorta olmalı bilmiyorum, aydınlatırsanız sevinirim.

(İlk defa güneş paneli kullanıyorum, bu yüzden bu konu da çok acemiyim).

20220716 162711

Son düzenleme:

Etiketler
Aküye ne bağlarsanız bağlayın uygun bir sigortadan geçirin. Panel regülatöründe + ortak uçtur o nedenle şemada - ye sigorta konmuş ancak karavan uygulamasında böyle bağlarsanız panelin + ucu şaseye değerse sigorta atmaz, kablolar yanar. Bu nedenle siz yine + hatta sigorta koyun. Panel hattında sigortaya gerek yok isterseniz koyabilirsiniz.

Aküye ne bağlarsanız bağlayın uygun bir sigortadan geçirin. Panel regülatöründe + ortak uçtur o nedenle şemada - ye sigorta konmuş ancak karavan uygulamasında böyle bağlarsanız panelin + ucu şaseye değerse sigorta atmaz, kablolar yanar. Bu nedenle siz yine + hatta sigorta koyun. Panel hattında sigortaya gerek yok isterseniz koyabilirsiniz.
Teşekkür ederim yorumunuz için. Yani anladığım kadarıyla sadece Şarj kontrol cihazdından aküye giden + hatta sigorta bağlamam yeterli... Peki, kaç Amperlik bir sigorta koymamı tavsiye edersiniz? Kitapçıkça cümle sadece şu kadar olduğu için muallakta kaldım, devamını getirmemiş; "6mm2 kablo ile 20A". Burada sigortanın 20 Amper olması gerektiğinden bahsediyor öyle değil mi?

1658171771031

1658171788727

Teşekkür ederim yorumunuz için. Yani anladığım kadarıyla sadece Şarj kontrol cihazdından aküye giden + hatta sigorta bağlamam yeterli... Peki, kaç Amperlik bir sigorta koymamı tavsiye edersiniz? Kitapçıkça cümle sadece şu kadar olduğu için muallakta kaldım, devamını getirmemiş; "6mm2 kablo ile 20A". Burada sigortanın 20 Amper olması gerektiğinden bahsediyor öyle değil mi?
Şalteri(sigortayı) MPPT ve güneş paneli arasına koymak lazım.Mppt yi aküyü besler.
MPPT ve akü arasına uygun Amper de şalter konabilir.(MPPT yi kapatmak için)(+ kutuba)
Öncelik güneş panelinden gelen akımı kesmek olmalı. Oda MPPT den önce olmalı.
Neden bunu yapıyoruz bazı MPPt ler sonrasında konan şalterlerin açılıp kapanması nedeniyle yanabiliyor.

Açarken önce akü -Mppt arasındaki sigorta kaldırılacak.
MPPT ışığı geldiğinde güneş panelinden gelen açılacak.
Kapatırken Önce güneş panelinden gelen hattın üzerindeki kapatılacak.
Sonra aküye giden hat kapatilacak.

Sigortanın kaç A olması hat üzerinden geçen Ampere bağlıdır. MPPT nin bozulması durumunda aküyü korumak için.

Mppt cihazınız sisteminizin hangi voltajda dizayn ettiğinizi algılayıp kendini programlar.
1200W panel sisteminde 12V sistem kullanıyorsanız. 100A lik sigorta koymanız lazım(@fsirin hocam yanlışsam düzeltin.)
1200W panel sisteminde 24V sistem kuracaksanız 50 A

Kısaca kullanacağınız sigorta (MPPT ile akü arasındaki) aküyü korumak için.
Max kaç amper geçmesi gerekiyor buna bağlı.

Güneş paneli MPPT arasındaki MPPT yi korumak için max kaç A geçiyorsa ona göre seçilir.

Kolay gelsin. Normalde Doğru akım sigortaları kullanılır. Ben alternetif akım koydum. Şimdiye kadar sigorta atmadı.
Doğru mu? yaptım buda benim @fsirin hocama sorum olsun.

Şalteri(sigortayı) MPPT ve güneş paneli arasına koymak lazım.Mppt yi aküyü besler.
MPPT ve akü arasına uygun Amper de şalter konabilir.(MPPT yi kapatmak için)(+ kutuba)
Öncelik güneş panelinden gelen akımı kesmek olmalı. Oda MPPT den önce olmalı.
Neden bunu yapıyoruz bazı MPPt ler sonrasında konan şalterlerin açılıp kapanması nedeniyle yanabiliyor.
+ kutba şalter koymaya her zaman karşıyız :smiley:
Yüksek amperlerde ark yapma ihtimali var.
Yine de @fsirin hocam son noktayı koyar.

Kullanılşacak en doğru sigorta bence bıçaklı oto sigortasıdır. Basit ve ucuz. Atarsa yedeğini hemen bulabilirsiniz. AC için sigortalar DC hatta kullanılınca ani tepkimesinde hata oluşturabilir. Termik aşırık yük atışı bimetal üzerinden oluyor onun için sorun olmaz. Ani atış (kısa devre) karakteristiği sighortaya göre değişir. Genel mantık olarak söyledim belki 20 yıldır sigorta karakteristiği incelemedim. Aklımda kalanlar bunlar.

MPPT regülatörleri pek incelemedim ancak PWM regülatörlerde akü + hattı doğrudan panel + ucuna bağlıdır. Bu nedenle akü bağlantısı + hattına sigorta öneririm. Herhangi bir nedenle panel + hattı şaseye değerse diye. Regülatör aküye yakın ve risk fazla görülmezse bu durumda panel hattına sigorta yeterli olabilir. Yine de regülatör içinde sigorta yoksa arıza durumunda risk olabilir.

Kullanılşacak en doğru sigorta bence bıçaklı oto sigortasıdır. Basit ve ucuz. Atarsa yedeğini hemen bulabilirsiniz. AC için sigortalar DC hatta kullanılınca ani tepkimesinde hata oluşturabilir. Termik aşırık yük atışı bimetal üzerinden oluyor onun için sorun olmaz. Ani atış (kısa devre) karakteristiği sighortaya göre değişir. Genel mantık olarak söyledim belki 20 yıldır sigorta karakteristiği incelemedim. Aklımda kalanlar bunlar.

MPPT regülatörleri pek incelemedim ancak PWM regülatörlerde akü + hattı doğrudan panel + ucuna bağlıdır. Bu nedenle akü bağlantısı + hattına sigorta öneririm. Herhangi bir nedenle panel + hattı şaseye değerse diye. Regülatör aküye yakın ve risk fazla görülmezse bu durumda panel hattına sigorta yeterli olabilir. Yine de regülatör içinde sigorta yoksa arıza durumunda risk olabilir.
Aklıma bir soru takıldı arkadaşlar, akü ile mppt arasına sigorta konduğuda ve attığında mptt ilk önce akü bağlantısı olmalı yoksa güneş enerjisi kaynaklı sorun oluşur durumunu tetiklemez mi?
40a mppt ve 600w panelde fazla değere nasıl ulaşabilir kafamda oturmadı. Yardımcı olabilir misiniz?

Ben güvenlik manyağı olduğum için hem panelle regülatör arasına (hem + hem - hatta) otomatik DC sigorta, hem de akü ile regülatör arasına (yalnız + hatta) sigorta koydum.

Akü çıkışında bot şalterim var. Akım çeken her hattın ucunda bıçak sigortalarım var. Bıçak sigortaların bulunduğu kutuların her biriyle akü arasında ayrıca yüksek amper (yassı) sigortalarım var. Bunların deliklerini biraz büyüttüm, sigorta kutusu olarak da elektrik motorlarındaki klemesleri kullandım.

Şarj için üçlü sistemim var: panel, 220V, ek alternatör. Hangisini kullanacağımı belirlemek için seçici şalter kullanıyorum. İçerideki hatları besleme kaynağı için de bir seçici şalterim var: 12V, 220V, 12+220V

2011 yılında YALNIZ kablolara 1000 TL harcadım. En incesi led lambalara giden (1.5mm), en kalını akü bağlantılarındaki (32mm).

Neden bu abartı derseniz, cevabı çok basit: Elektrik yangını şakaya gelmez. Gönüllü itfaiyeci olarak aldığım onca eğitimde bunu iyi öğrendim.

Bu yüzden, bir inverter koyduktan sonra bütün hatları 2x0,75 lamba kordonuyla çeken "profesyonel" imalatçıları görünce, işimi kendim görmekten ve paraya kıymaktan çekinmedim.

Aklıma bir soru takıldı arkadaşlar, akü ile mppt arasına sigorta konduğuda ve attığında mptt ilk önce akü bağlantısı olmalı yoksa güneş enerjisi kaynaklı sorun oluşur durumunu tetiklemez mi?
40a mppt ve 600w panelde fazla değere nasıl ulaşabilir kafamda oturmadı. Yardımcı olabilir misiniz?
MPPT sitemin kaç volt girişi desteklediğine göre bir bağlantı yapmalısınız. 4 tane Vo gerilimi 21V olan paneliniz varsa ve MPPT giriş gerilimi 42V'un üzerindeyse 2 seri 2 paralel olarak bağlarsınız. Tabiki bunu panellerin aynı olması durumunda yapabilirsiniz.. Seri bağlamanın dezavantajı olarak üzerine bir yaprak düşüp bir hücre kapandığında 2 panel devre dışı kalır. Bulutlu havalarda ise seri bağlantıda biraz daha fazla gerilim elde edebilirsiniz.

Ben güvenlik manyağı olduğum için hem panelle regülatör arasına (hem + hem - hatta) otomatik DC sigorta, hem de akü ile regülatör arasına (yalnız + hatta) sigorta koydum.

Akü çıkışında bot şalterim var. Akım çeken her hattın ucunda bıçak sigortalarım var. Bıçak sigortaların bulunduğu kutuların her biriyle akü arasında ayrıca yüksek amper (yassı) sigortalarım var. Bunların deliklerini biraz büyüttüm, sigorta kutusu olarak da elektrik motorlarındaki klemesleri kullandım.

Şarj için üçlü sistemim var: panel, 220V, ek alternatör. Hangisini kullanacağımı belirlemek için seçici şalter kullanıyorum. İçerideki hatları besleme kaynağı için de bir seçici şalterim var: 12V, 220V, 12+220V

2011 yılında YALNIZ kablolara 1000 TL harcadım. En incesi led lambalara giden (1.5mm), en kalını akü bağlantılarındaki (32mm).

Neden bu abartı derseniz, cevabı çok basit: Elektrik yangını şakaya gelmez. Gönüllü itfaiyeci olarak aldığım onca eğitimde bunu iyi öğrendim.

Bu yüzden, bir inverter koyduktan sonra bütün hatları 2x0,75 lamba kordonuyla çeken "profesyonel" imalatçıları görünce, işimi kendim görmekten ve paraya kıymaktan çekinmedim.
En iyisini yapmışsınız. Sadece sisteme neden o kadar çok sigorta yükü yüklediniz.Sigortalar açık iken direnç görevi görmez mi? Genelde + hatta sigorta konulur devre tamamlanmadığı için bu yeterlidir diye biliyorum.

Geçen gün yılların karavancısı bir ağabeyin Karavanı yanıyordu. Ben karavanımda uyuyordum hiç bir şey duymamışım. Aramızda 20 m mesafe vardı.
Yarım otobüs karavanı vardı sultan tipi , teyp hattı 12v panel ve akü hattı 24 v. akünün birinden teybe + almış 12v ,- yi şaseden 24 v almış. (Farkında olmadan)
Teyp yandı ve müthiş bir duman koku. Yangın söndürücü ile söndürdüler.

Bu işin gerçekten şakası yok. Karavan içinde 12v kullanılacak arkadaş onu öğrendik.

MPPT sitemin kaç volt girişi desteklediğine göre bir bağlantı yapmalısınız. 4 tane Vo gerilimi 21V olan paneliniz varsa ve MPPT giriş gerilimi 42V'un üzerindeyse 2 seri 2 paralel olarak bağlarsınız. Tabiki bunu panellerin aynı olması durumunda yapabilirsiniz.. Seri bağlamanın dezavantajı olarak üzerine bir yaprak düşüp bir hücre kapandığında 2 panel devre dışı kalır. Bulutlu havalarda ise seri bağlantıda biraz daha fazla gerilim elde edebilirsiniz.
Mono kristal panellerde 1 hücre kapandığında 2 koskoca panelin devre dışı kalacağından eminmiyiz. Devre dışı derken Panellerin üreteceği voltaj aşırı düşer mi? Demek istediniz. Konu hakkında akıcı bilginiz olduğunu biliyorum. O yaprak bize ne kadar zarar verir onu öğrenmeye çalışıyorum.

.
İzninizle araya girip, karavanda solar ile ilgili Almanca bir kitaptan örnek vereyim:
85 Wp kapasiteli ve 36 hücresinden 9 u kapalı yani sadece 1/4ü kısmi gölgelenmiş bir panelin verimi, yazın 4,30 Amperden 0,5 Ampere düşüyormuş. Yani %25 gölge yüzünden %88 enerji kaybı olmakta.
Bu durumda gölgeli tek bir hücre bile orantısız kayba sebep olacağı halde, regülatörün cinsine ve panellerin bağlanma şekliyle ilgili olarak akımın devam edebileceği beklenmeli.

Karavan ve marin kullanımlarda, gölgede akım kaybı sorununu azaltmak için aslında 36 dan fazla hücreli veya CIS tipi solar panel kullanmak yerinde olurdu. Fakat Türkiye panel ilanlarında bu türlerine hiç rastlamadım. Gerçi Almanya’da da pahalılığından kullananı çok değil.

Ahmet bey, yalnız yerinizde olsam panelimi çeşitli şekillerde örterek, doğrudan solar regülatörümün göstergesinden veriminin cevabını alırdım. Bu hesabı ile uğraşmaktan daha kolay ve sizin sisteminize somut cevap verecek bir yöntem olmalı..

Son günlerde yazmadınız, konumunuz nedeniyle merak etmiştim.

Son düzenleme:

Yutubda bir süre önce seyrettiğim ve not ettigim test sonuçları;

2 adet 18 V, 50 W , 72 hücreli panel ve mppt şarj regülatör kullanıldı.

Önce tek panel test edildi;
Panel çıkış: 14.9 V, 2.46A 36.6 W

(Akü giriş:
12.64V, 2.58A, 32.6 W
Iyi şartlarda 50W panelden 32.6W elde etti, 32.6/50=0.65 iyi verim)

1 hücre gölgeli:
14.9 V, 1.7A, 26.2W

Aynı şekilde gölgeyi artitinca volt değişmedi fazla ama amper düştü.

Daha sonra farklı şekilde Gölge oluşturdu, hatta 6 hücre gölgeli yaptı ama çıkış düşmedi. Gölgenin yeri de önemli dedi.

Sonra iki paneli birleştirdi;

Seri bağlı iki panel;
Gölge yok:
27.5 V , 2.1A, 59W

1 hücre gölgeli:
27.2 V, 1.35A 36W

Her 2 panelde 1 hücre gölgeli:
31.3V, 1.16A 36W

Paralel bağlı iki panel;
Gölge yok:
15V , 4.6A, 67W

1 hücre gölgeli:
16.4V, 2.9A 48W

Her 2 panelde 1 hücre gölgeli:
16.5V, 2.6A 42W

Özetle, gölge yok iken tek panelden 36.6W elde etti.
Tek bir hücrede gölge varken; - Seri bağlı çift panelden 36W,
- Paralel bağlı cift panelden 48 W elde etti.

Son düzenleme:

Mono kristal panellerde 1 hücre kapandığında 2 koskoca panelin devre dışı kalacağından eminmiyiz. Devre dışı derken Panellerin üreteceği voltaj aşırı düşer mi? Demek istediniz. Konu hakkında akıcı bilginiz olduğunu biliyorum. O yaprak bize ne kadar zarar verir onu öğrenmeye çalışıyorum.
2-3 yıl kadar önce hem mono hem de polikristal panellerle deney yapmıştım. Testi kısa devre akımı üzerinden yapmıştım. Kolayıma gelen böyleydi. Gölge deneyi için panel boyutunda kağıt kullanmıştım. Polikristal panellerin kısmi gölge durumunda daha yüksek akım oluşturduğu sonucuna varmıştım. Deney sonuçlarımı bulursam burada sayısal olarak da paylaşırım.

En iyisini yapmışsınız. Sadece sisteme neden o kadar çok sigorta yükü yüklediniz.Sigortalar açık iken direnç görevi görmez mi? Genelde + hatta sigorta konulur devre tamamlanmadığı için bu yeterlidir diye biliyorum.

Panelden gelen hatların ikisi de doğrudan regülatöre giriyor. Yani - hat aracın şasesine bağlanmadan regülatöre gidiyor. Bu yüzden, vardır bir sebebi deyip ikisine de sigorta koymayı tercih ettim. Güvenlik manyaklığı işte! :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.