Güneş Panelleri Seçim Cetveli 12-24-36-48 Volt

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,744

bulenttg

electricianACDC
Yer
Bornova/İzmir, Türkiye
Web
www.elektrikci.webnode.com.tr
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
Solar sistem seçim ve tesis yapımında dikkate alınması gereken bilgiler verilmiştir.

Sistem off grid olarak düşünülmüş, kullanıcıya teknik olarak fikir verme amaçlıdır. Sistem bütününde kullanılacak ekipman ve ürünler DC elektrik özelliklerine uygun olmalı,kurulum öncesi planlama,teknik hesaplama, elektriksel ve ekonomik verim açısından çizelge haricinde sistemin kurulacağı alan veya işletim durumlarına uygun şartlarda farklı teknik değerler çıkabileceğini unutmamak gerekir.

Panel ve sistem güç değeri
Şarj akımları
Sigorta değerleri
Kablo güç kayıpları
Kablo kesitleri ve uzunluk
Sistem gerilimleri

12 volt bataryalı sistem için 12 volt 36 hücreli solar panel dizini kullanınız.

24 volt bataryalı sistem için 24 volt 72 hücreli panel dizini kullanınız.

Sistemin daima İlk olarak batarya sistemini bağlayınız.

IMG 20200215 123935 217

2000 wattlık sistem hangi karavana sığıyor merak ettim. Ayrıca forumda excell formatında harika bir paylaşım var. Kullanacağınız cihazları çektikleri amper değerleriyle, hatta hangi cihazı günde kaç saat kaç dakika kullanacağınızı girdiğinizde excell ,kullanacağınız aküden tutun takacağınız panel gücüne , güneşin hangi aylarda nerede ne güçte olacağına kadar hesaplayıp veriyor.

2000 wattlık sistem hangi karavana sığıyor merak ettim. Ayrıca forumda excell formatında harika bir paylaşım var. Kullanacağınız cihazları çektikleri amper değerleriyle, hatta hangi cihazı günde kaç saat kaç dakika kullanacağınızı girdiğinizde excell ,kullanacağınız aküden tutun takacağınız panel gücüne , güneşin hangi aylarda nerede ne güçte olacağına kadar hesaplayıp veriyor.

2000 Wp varan güneş panelleri için, skala geniş tutulmuş,karavan şartı yok:cool:

Merhaba,
excell formatında harika bir paylaşım olan foruma nasıl ulaşabilirim?

Merhaba.. 325W panel victron 100/20 solar şarj cihazım var. Sistemi 12V kuracağım. Tek 60A Lifepo4 akü kullanacağım. Tablodan anladığım 25mm2 kablo kullanacağım !! Doğrumudur ? Fazla kalın değil mi ? Panel ve mppt arası 3-4 mt.

Merhaba.. 325W panel victron 100/20 solar şarj cihazım var. Sistemi 12V kuracağım. Tek 60A Lifepo4 akü kullanacağım. Tablodan anladığım 25mm2 kablo kullanacağım !! Doğrumudur ? Fazla kalın değil mi ? Panel ve mppt arası 3-4 mt.

Yukarıdaki tablo victron energy teknik kılavuzunda yazılı olan değerler, öncelikle ince detaylı gördüğünüz için sizi tebrik ederim.
Başka bir şekilde hesaplandığında;
325 watt 24 volt panel sistemi için
Kablo hat uzunluğu 4 metre / 2hat
Kablolardaki güç kaybı % 1
Ortam sıcaklığı 40 derece
Kablo kesiti 16 mm2 olarak çıkıyor, pv voltajı artmış olsaydı kesit değeri daha ince kesitler seçilebilirdi.
Kablo güç kayıp değeri yüksek alınırsa kesit düşecektir, victron en çok%1 olarak değerlendirmiş hatta % 0,75ve 0,5 kadar kayıp değeri vermiş.

1. Hangi tablonun hangi satırına baktınız? 25mm2'yi nerede okuduğunuzu göremiyorum.
2. Bu tabloları Victron yayınladıysa o markayı "iyi herhalde" diye algılamaktan vazgeçeyim. Kablo kesiti hesabında voltajın ya da güneş panelinin çıkış gücünün ne işi var?
3. Sizin panel maksimum 10A veriyor, MPPT'nin çıkışı maksimum 20A veriyor. 10A güzergahında 10A'e uygun kablo, 20A güzergahında 20A'e uygun kablo seçersiniz. Uygun şekilde döşenmiş 4mm2 kablo sürekli olarak minimum 30A taşır. Kablolarınızın bir miktar soğuyabilecek şekilde (araç şasesine değecek ya da hava ile soğuyacak şekilde) döşenmesine dikkat edin.
4. Kablonun kesiti kadar cinsinin de önemi var. Genellikle CCA kabloları (bakır kaplı alüminyum, Copper-clad aluminium wire - Wikipedia) uygun fiyata bulursunuz. Bakır kablo kullanın.

12 volt bataryalı sistem için 12 volt 36 hücreli solar panel dizini kullanınız.

24 volt bataryalı sistem için 24 volt 72 hücreli panel dizini kullanınız.

Neden?

1. Hangi tablonun hangi satırına baktınız? 25mm2'yi nerede okuduğunuzu göremiyorum.
ilk tablonun 500W satırından.
Uygun şekilde döşenmiş 4mm2 kablo sürekli olarak minimum 30A taşır.
Panelin üzerindeki kablo zaten 4mm2. Bu zaten mppt'ye 4 mm2 gireceğim demektir hiç bilmeyen birisinin mantığı ile. Aksi halde kablo 6 mm2 olurdu. Sizin verdiğiniz teknik veri doğrultusunda da mppt'den aküye de 4mm2 bir kablo çıkmam yeterli. Eğer solar şarj cihazım 30A olsaydı 4 mm2 yine uygundu ama 6mm2 tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktı.. Bilimi ve seviyorum.Teşekkürler @ceremcem2 iyi ki varsınız.
Kablolarınızın bir miktar soğuyabilecek şekilde (araç şasesine değecek ya da hava ile soğuyacak şekilde) döşenmesine dikkat edin.
Aractaki sarsıntından dolayısıyla kabloların sürtünerek açılması ihtimalinden dolayı kablo kanalından geçirilmesi gerektiği söylenmekte. Kablo kanlı kullanılırsa kablo nasıl soğutulur ? Şaşiye temas etmesi mümkün değil.
Kablonun kesiti kadar cinsinin de önemi var. Genellikle CCA kabloları (bakır kaplı alüminyum, Copper-clad aluminium wire - Wikipedia) uygun fiyata bulursunuz. Bakır kablo kullanın.
Bakır kaplı alüminyum kablo yerine bakır kablo kullanmalıyım. Doğru mu anladım. ?

Peki solar NYAF kablo nedir ? CCA kablo NYAF kablonun bir çeşidi veya muadilimidir ?

Son düzenleme:

Panelin üzerindeki kablo zaten 4mm2. Bu zaten mppt'ye 4 mm2 gireceğim demektir hiç bilmeyen birisinin mantığı ile. Aksi halde kablo 6 mm2 olurdu.

Sizin verdiğiniz teknik veri doğrultusunda da mppt'den aküye de 4mm2 bir kablo çıkmam yeterli. Eğer solar şarj cihazım 30A olsaydı 4 mm2 yine uygundu ama 6mm2 tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktı..
Aynen doğrudur.

Aractaki sarsıntından dolayısıyla kabloların sürtünerek açılması ihtimalinden dolayı kablo kanalından geçirilmesi gerektiği söylenmekte.

Şehir efsanesi gibi geldi ama bilemiyorum. Kablo kanalı da soğumaya yardımcı olur. Kablo hiç soğuyamayacak şekilde döşemelerin vs. arasından, yatağın altından vs. geçirilirse (etrafı battaniye gibi sarılırsa) o olmaz, kötü kablolamadan o tarz şeyleri kastediyorum.

Peki solar NYAF kablo nedir ? CCA kablo NYAF kablonun bir çeşidi veya muadilimidir ?

NYAF, NYA, TTR vs. kablo tipleri kablonun kesit geometrisini belirtir, CCA veya bakır kablo, içindeki iletkenin cinsini ifade eder.

İnce kablo kullanıp soğutmayı dusuneceginimize, bağlantı yapabileceğimiz kalın kablo kullanmak daha mantıklı değil mi?
Bence en önemli kriter voltaj düşümü. Panel cikisi- mppt girisi, mppt cikisi- akü girişi arasındaki voltaj farkınin ( ben %3 biliyordum) az olması gerekir, az ise doğru kesit kullanmış olursunuz.

Neden böyle yazdıklarını Victron energy ye sorabilirsiniz.
kablo kesitleri yazılı çizelge ile birlikte,app uygulamada yakın sonuçlar veriyor.
Düşünce ve mantık olarak 15 amper geçen hat için bu kadar kalın kesitli kablo kullanmak gereksiz görünüyor, DC sistemin özel durumu.

IMG 20200728 082341

IMG 20200728 082341

Şehir efsanesi gibi geldi ama bilemiyorum.
Aracın soymadığım yeri kalmadı. Bir tane kablo kanalı içerisinde kablo göremedim. Ama kablo kanalının ilerideki kablo değişimleri için faydalı olacağı kesin.
NYAF, NYA, TTR vs. kablo tipleri kablonun kesit geometrisini belirtir, CCA veya bakır kablo, içindeki iletkenin cinsini ifade eder.
CCA yerine bakır alacağım tamam ama hangi kablo kesit geometrisini tercih etmeliyim ?

Neden böyle yazdıklarını Victron energy ye sorabilirsiniz.
Elininizdeki dosya pdf mi ? Victron sitesinde bulamadım. Siz paylaşabilirmisiniz ?

Aracın soymadığım yeri kalmadı. Bir tane kablo kanalı içerisinde kablo göremedim. Ama kablo kanalının ilerideki kablo değişimleri için faydalı olacağı kesin.

CCA yerine bakır alacağım tamam ama hangi kablo kesit geometrisini tercih etmeliyim ?

Elininizdeki dosya pdf mi ? Victron sitesinde bulamadım. Siz paylaşabilirmisiniz ?

Victron energy blue power kullanıcı kılavuzu, üzerinden çekip gönderdim PDF olarak mevcut değil bulabilirsem paylaşırım, selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR