Güney Midi - İç Tasarımı Özelleştirme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ErgBay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,497

ErgBay

Ana Kamp
Merhabalar,

Ben Ergün, Çanakkale'den. Bir süre önce karavan almaya merak sardım. Çokça okuyup araştırdıktan sonra, alacağım marka ve modele karar verdim. Buradaki başka bir-iki konuda neden bu modeli seçtiğimi yazmıştım, burada tekrar etmeyi şu an için gerekli görmüyorum. İhtiyaç olursa tabi ki bu konuyu da konuşuruz.

Ben bu başlık altında, alma kararı verdiğim karavanı boş alırsam (ki böyle bir imkanım var ve bu da ihtimaller arasında) onun iç tasarımını nasıl yapmayı/yaptırmayı planladığımı yazmayı, sizlerden katkı/fikir/yorum/eleştiri almayı umuyorum. Dolu aldığım taktirde de, olası eklemeleri, kişiselleştirmeleri yine sizlerle konuşabilmeyi ümit ediyorum.

Benim herhangi bir karavan içerisinde geçirmiş bir dakikam bile olmadı; deneyimim sıfır. İhtiyaçlarımı iyi tespit edebilmeyi severim. Uğraşım bu.

Ekte, becerebilirsem, sizlerle bir taslak paylaşıyorum. Güney Midi'nin dolu halinin üzerinden giderek, bazı değişiklikler tasarladım. İç tasarımı sonlandırdıktan sonra, dolu mu almak daha mantıklı, boş mu, yoksa yarım ondan yarım bundan mı, buna müsaade var mı, dışarıdan yaptırmayı düşündüğüm şeyleri Güney Karavan'ın yerleştirip, sabitlemesini istemeli miyim, gibi gibi ayrıntılar netleşecek diye umuyorum.

Lafı fazla uzattım. Esas olarak, okurken, incelerken ya da katkı sunarken keyif almanızı diliyorum.

Şimdiden teşekkürler,

Ergün

Ekli dosyalar

• Karavan Planı (Güney Midi).xlsx
    132.6 KB · Görüntüleme: 399

Güncelleme 1: Portatif Yemek Masası'nı kamp alanlarına daha uygun, hem içeride hem dışarıda rahatlıkla kullanabileceğimiz bir başka katlanır ve taşınır masa ile değiştirmek daha mantıklı geldi bana. Hafifliği de cabası. Katlayıp kaldıracağım yer için ise şifonyerin her iki yanı uygun gibi: yatak-şifonyer arası ya da (daha iyisi) şifonyer ile banyo arası. 5 cm'lik bir boşluk yeterli olacak gibi görünüyor, katlandığında 3 cm olan masa eni için.

Şu masa ideal görünüyor benim planlarım için:
Masalar, Sandalyeler - KATLANABİLİR MASA

Acizane bir kaç tavsiyem olacak,
1- Kafanızdaki planı gözümde canlandıramadım,şematik olarak çizip (banyo ve mutfak kısmını çizdiğiniz gibi) paylaşırsanız daha anlaşılır olur.
2- Kişiye özel yaptığınız karavanı satmak istediğinizde satmakta zorlanırsınız,bence piyasada standart yapıdaki satılan karavanlardan bir tane 2.el alıp kullanıp, deneyim kazanıp, hoşunuza giderse kazandığınız tecrübeye göre kişisel karavanınızı yaparsınız.
3- Ben Erba 5,25 kullanıcısı idim,karavanımı 10 gün önce sattım,şimdi kendime göre daha küçük bir karavan arayışındayım.
4-Bu bölümün tecrübelisi ve duayeni Akmühendis nickli Akın beydir mesajı gördğünde mutlaka katkıları olacaktır.

Merhabalar,

1) teşekkür ederim yorumunuz için. üzerinde bir-iki küçük oynama yaptım, sonrasında yerleşim daha bir oturacak. Ama şematik becerim pek yok, elimden geldiğince artık, güncelledikçe paylaşacağım. daha rahat anlaşılması için de çabalayacağım.
2-4) ben mutfak ve banyo kısmına pek dokunmadım, çok ufak bir-iki rötuş dışında. daha çok oturma ve yatma alanlarını değiştirdim. yataklar konusunda fikir Akın bey'den çıkmıştı zaten :smiley: çok zaruri sebepler olmadıkça orta vadede karavan değişikliği düşünmüyorum. hem çok sevmediğimiz bir şey sık sık değiştirmek sahip olduğumuz şeyleri, hem de buna imkanımız da pek kalmayacak, böylesi giriş seviyesi bir karavan alsak bile.
3) sanırım karavanlarda ideali orta boy olanlar. çok küçüklerin de orta boya döndüğünü görüyorum, biraz büyük olanların da. bu da yaptığım seçim konusunda içimi ferahlatıyor. bir de motosiklette de böyle olduğu görüyorum kendi yaşamımdan. 250 cc en ideali bence birçok açıdan. o da karavanda 3-4 metre'ye denk geliyordur belki. en azından Türkiye şartlarında.

Güney midi yatağı açmadan uzanma ve uyuma şansı sunmasıyla oldukça iyi bir standart iç tasarıma sahip.
Bir midi kullanıcısı olarak yerleşimle oynamayı hiç düşünmedim. Bence standart hali en uygunudur.
Selamlar.

SM-J710FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yücel bey teşekkür ederim yorumunuz için. Ben de seviyorum aslında iç tasarımını. Sevmenin de ötesinde oldukça kullanışlı buluyorum. Mutfak, banyo, yatak yeri vs tamamen aynı. Yalnızca 3 kişiliğe dönüşen bir büyük yatak yerine, bir iki kişilik bir de tek kişilik model bizim için daha uygun olur diye düşünüyorum. Onun dışında bir değişiklik düşünmüyorum tasarımda şu an. Ama ilave olarak, sizin yaptığınız gibi bir kitaplık (açık raf), onun üzerinde de, belki, bir dolap seti planım var. Maxi modelini incelemiş miydiniz? O modeldeki bazalı çift kişilik yatak Midi'ye çok yakışır diye düşünüyorum ben.
Bir de 2018'de 340 cm'e uzadığı bilgisini vermiş Ender bey sitesinde Midi modeli için. Sizinki 2017 üretimi idi sanırım, iç uzunluğu 300 cm mi sizin Piri'nin? 40 cm bir fark var mı acaba gerçekten Midi'nin yeni modelinde?

Selamlar

300 cm iç uzunluk 40 cm dolap. 2018 de dolap içeri alındı ama bi iç ölçüleri genişletmemiştır iyi araştırın derim

Evet, Ender beyle konuştum, iç tasarımda bir değişiklik yok. Dolap içeri alınmış sadece, dediğiniz gibi. Ender bey, Maxi'nin yatağı koymak mümkün dedi. Planladığım giysi dolabı da tamam. Kitaplık zaten sizinki örnek, o da sorun değil. Mutfak ve banyoda değişiklik zaten düşünmüyorum. Şu an kalan tek şey, tek kişilik koltuk/yatak. Tekerlek davlumbazlarının üzerine gelirse, o istediğim gibi mümkün olmayabilir, öyle dedi Ender bey.

Size bir soru soracağım izninizle. Yaptırdığınız kitaplık/açık rafın tavanla arasında kaç cm var acaba? Bir de derinliği ne kadar? Ben de benzerini düşündüğüm için soruyorum. Ya açık raf ya da kapalı dolap oraya çok iyi olur diye planlıyorum. Dolap biraz daha maliyetli olur sanırım, özellikle de işçiliği.

Teşekkürler.

20 cm genişliğinde yükseklik diğer raflarla eşit. Dolap ta yapılabilir. Tabii hem maliyetli hem de ağır olur dolap.

Kitaplık rafı. Ed57330dc2b9d78b93666c1f4a83ecb9

Yücel bey teşekkür ederim yorumunuz için. Ben de seviyorum aslında iç tasarımını. Sevmenin de ötesinde oldukça kullanışlı buluyorum. Mutfak, banyo, yatak yeri vs tamamen aynı. Yalnızca 3 kişiliğe dönüşen bir büyük yatak yerine, bir iki kişilik bir de tek kişilik model bizim için daha uygun olur diye düşünüyorum. Onun dışında bir değişiklik düşünmüyorum tasarımda şu an. Ama ilave olarak, sizin yaptığınız gibi bir kitaplık (açık raf), onun üzerinde de, belki, bir dolap seti planım var. Maxi modelini incelemiş miydiniz? O modeldeki bazalı çift kişilik yatak Midi'ye çok yakışır diye düşünüyorum ben.
Bir de 2018'de 340 cm'e uzadığı bilgisini vermiş Ender bey sitesinde Midi modeli için. Sizinki 2017 üretimi idi sanırım, iç uzunluğu 300 cm mi sizin Piri'nin? 40 cm bir fark var mı acaba gerçekten Midi'nin yeni modelinde?

Selamlar

Banyo/tuvalet eksiği ile bu karavan sanırım size uygun. Üretimde olup olmadığını bilmiyorum, sadece web sayfalarında görmüştüm.
EKS 3000 - Emeksan Karavan ® | Karavan ve Römork Üretimi | BOSAL Çeki Demiri | NETA Mobil Uydu Sistemleri | Karavan ve Römork Yedek Parça

Ergün Bey merhaba.
Bence şu iki özellikten asla vazgeçmeyin.
Bunlar gezici karavancılar için olmazsa olmazların önde gelenlerindendir.
1- WC den asla vazgeçmeyin.
2- Yatma yeri asla, gündüz masa, gece yatma yeri olarak tek yatak olmamalıdır. Yatma yeri daima yatak olarak sabit kalmalı, masa 3. bir kişi olursa yatak olarak kullanılmalıdır, ki sizin şimdiki durumunuz buna uygun, masa sabit kalmalı.
Aksi yerleşimler, dar karavan alanı içindeki yaşamda büyük sıkıntılar doğuruyor.

Ama karavanı alıp, bir mokampa sabitleyecekseniz bunlar önemli değil.

Son düzenleme:

Merhaba, her iki mesaj icin de tesekkur ederim. EKS`yi bilmiyordum, gercekten guzel gorunuyor. Ama WC-banyo bence de bizim icin olmazsa olmaz. Hele ki olabilecegini gordukten sonra. Ben az once aradim firmayi, yeni modellerde banyo-WC sunuyorlarmis, bu da guzel bir sey. Ama fiyat konusunu konusmadik, o baska birinin alaniymis. Ayni soyisimli kisiler sahipleri burada da.

Ben Guney Karavan`dan Ender beyle gorustum bugun bir kez daha. Maxi`nin 120x195`lik yataginin birebir uyumlu olacagini soyledi Midi`ye. Guzel haber. Benim kafamdaki Midi yerlesimi tam olarak icime siniyor. Son taslagi Ender beye gonderdim bugun, o da bakacak ve geri donus yapacak. Bir tek tek kislik koltuk/yatak supheli tekerlek davlumbazi nedeniyle.

Akin bey, ben hem sabit kalan yataga hem de cift kislik yatakla tek kisilik yatagin ayri olmasina kaniyim. Kucuk kizimizin olmasi da bence sabit yatagi cok kullanisli hale getiriyor. Uykusu gelirse, yorulursa, 10 saniyede yataga yatirabiliriz. Aksi halde, hem mesakkatli olur hem de biri uyurken/uzanirken, olasi yeme/icme keyfini mumkun kilmaz. Tesekkur ederim katkilariniz icin.

Buraya da yukluyorum son halini.

Guney midi

Ergün Bey merhaba.
Bence şu iki özellikten asla vazgeçmeyin.
Bunlar gezici karavancılar için olmazsa olmazların önde gelenlerindendir.
1- WC den asla vazgeçmeyin.
2- Yatma yeri asla, gündüz masa, gece yatma yeri olarak tek yatak olmamalıdır. Yatma yeri daima yatak olarak sabit kalmalı, masa 3. bir kişi olursa yatak olarak kullanılmalıdır, ki sizin şimdiki durumunuz buna uygun, masa sabit kalmalı.
Aksi yerleşimler, dar karavan alanı içindeki yaşamda büyük sıkıntılar doğuruyor.

Ama karavanı alıp, bir mokampa sabitleyecekseniz bunlar önemli değil.

Merhabalar,
Karavan konusunda yeni araştırma yapmakta olduğum için bilgi düzeyim çok az. Bu nedenle " Yatma yeri asla, gündüz masa, gece yatma yeri olarak tek yatak olmamalıdır." şeklindeki tavsiyenizi sormak istiyorum. Karavan konusunda tecrübesiz olduğum, çoğunlukla eşim ve ben kullanacağımdan içinde banyosu olan en minimal karavanı alma düşüncesindeyim. (2.85-3,25, en fazla 3,60) BU nedenle gündüz masa gece de yatak olan bir yer düşünüyordum açıkçası. Oğlumuz büyük olduğu, üniversite için dışarıda olacağı için her zaman bizimle gelemeyecek. Geldiğinde de tek kişilik şişme yatak ile boşlukta yatar diye düşünüyordum. Şimdi kafam karıştı. Bu sorumu gerçekten bilgisizliğime vererek, açıklayabilirseniz sevinirim.

em
Banyo/tuvalet eksiği ile bu karavan sanırım size uygun. Üretimde olup olmadığını bilmiyorum, sadece web sayfalarında görmüştüm.
EKS 3000 - Emeksan Karavan ® | Karavan ve Römork Üretimi | BOSAL Çeki Demiri | NETA Mobil Uydu Sistemleri | Karavan ve Römork Yedek Parça
EMEKSAN KARAVAN Hiç duymamıştım,buradan görünce sitelerini inceledim,gayet güzel karavanları görünce umutlandım ama illaki göze güzel gelen cebe pahalı geliyor.En küçük karavanlarının başlangıç fiyatı 37.000 TL den başlıyormuş.Fiyatlar sitelerinde yok ama Facebook sayfalarında satır aralarında var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri