Güney Ve Orta Amerika - Arjantin

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan srpc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,706

srpc

Ana Kamp
Yer
İzmir
Web
bilinmeyenasya.blogspot.com
Merhaba,
"Gezginler için Orta ve Güney Amerika notları" çok uzun olduğu için tamamını buraya koymayacağım. Ülke notlarının devamını ve seyahat öncesi hazırlık döneminin notlarını yazının sonundaki linkten okuyabilirsiniz.

10.03.2014 Arjantin – Puerto de Iguazu

Başlangıçta seyahat planımda olmamasına rağmen arkadaşım görmeyi çok istediği ve yol üzerinde olduğu için Rio’ dan Iguazu Şelalesine doğru otobüs ile yola çıktık. Nehrin Brezilya tarafındaki kasabanın adı Foz Do Iguaçu; biz diğer gezginlerden Arjantin tarafının daha iyi görüş açısına sahip olduğunu öğrendik ve Foz De Iguaçu’ da kalmamaya karar verdik. Nehrin Arjantin tarafındaki kasabanın adı Puerto De Iguazu, bu kasaba küçük ama çok sevimli bir yer, sokakları temiz, evler hep büyük yeşil bahçeler içinde ve insanları güler yüzlü. Şelaleye rağmen kuru bir havası var. Buraya gelmeden önce yüksek sezonda olmadığımız için yer ayırtmamıştık, sorduğumuz yerlerin çoğu dolu idi, sonunda Peter Pan Hostel’ e yerleştik. Otogarda indikten sonra çıkışın karşısında bir benzinlik göreceksiniz, onun diğer tarafındaki yoldan aşağı doğru yürürseniz 4-5 tane hostel görürsünüz, otogara yakınlar ve gürültü de olmuyor. Bizim kaldığımız odalara hem klima hem de büyük fanlar koymuşlar, fanların gürültüsü dışında fena yer değildi, siz yüksek sezonda gidecekseniz önceden mutlaka yer ayırtınız.

Biz hostele geldiğimizde Arjantin Peso su olarak fiyat aldık dolayısı ile uygun bir fiyata kaldık, alışkanlıkla internet üzerinden yapacağınız rezervasyonlarda para cinsi olarak USD ya da Euro kullanmayınız, en az % 25 zarar edersiniz. Şöyle ki, Hostelworld ün sayfasında 20 dolar görünen gecelik ücret, para cinsini Peso ya çevirdiğinizde 150 Peso görünüyor, 1 Doların B.Aires sokaklarında 10.8 Peso ya değiştirildiğini göz önünde bulundurursanız uğrayacağınız zarar ortaya çıkar.

Biz Rio’ da iken Buenos Aires – Ushuaia uçak biletini satın almıştık, Peso ile ilgili durumun daha tam ayırtına varmamıştım. O yüzden sayfada İngilizce seçeneği ile karşımıza gelen dolar cinsinden 252 USD ye biletleri almıştım. Oysa aynı biletleri gidip nakit para ile alsaymışız 1 700 Peso ödeyecekmişiz, yani en az 82 USD fazla ödemişim, nasıl bir kazık ama! İspanyolca sayfadan internetten kredi kartı ile peso cinsinden ödeme yapsaydık çapraz kur hesabında 1 USD=7.5 Peso değerini kullanacaklardı ve yine aynı miktarda zarar edecektim. Hâsılı, ülke değiştirmeden önce gideceğiniz ülkenin koşullarına kendimizi önceden hazırlamalı ve uyanık olmalısınız, yoksa evdeki hesap çarşıya uymayacaktır.

Arjantin’e yanınızda dolar veya Euro olmadan gelmeyiniz, ATM den çekeceğiniz Peso dan yine çapraz kur hesabından çok zarar edeceksiniz. Arjantin’ de mecbur olmadıkça kredi kartı kullanmayınız, yine çapraz kurdan % 25 fazla ödeme yapmış olacaksınız. Kasabada “Kambiyo?” diye sorarsanız size gösterirler, pazarlık yapmadan paranızı bozdurmayınız. Benim bu tarihte burada bulabildiğim en iyi fiyat 1 USD=10 Peso, esnaf genelde 8 Peso öneriyor. Buenos Aires’ de sokaklarda adım başı “Kambiyo” diye bağıran insanlar duyacaksınız, en az 8-10 kişiye sorunuz, bir de fiyatın dakika dakika değiştiğini unutmayınız. Yanınıza Türkiye’den yalnız 100 Dolarlık banknot alınız, diğerleri düşük değerden bozuluyor.
.
Şelaleye gitmek için otobüs terminaline gitmeniz yeterli, orada bilet satan birçok acente var, bileti gidiş dönüş alıyorsunuz. Fotoğraf sizin için öncelikli ise erkenden gitmenize gerek yok, hava açıksa saat 16.00 dan sonra güzel ışık oluyor. Girişte parkın bir haritasını alabilirsiniz, her tarafı göreyim derseniz yaklaşık 4-5 saat sürer. En ilginç yer trenden indikten sonra yürüyerek ulaşacağınız noktadır. Burada şelalenin en ihtişamlı yer tam karşınızda durur. Brezilya tarafında buradaki kadar iyi görüntü olmadığı söyleniyor, bazıları iki tarafı da geziyor. Benim için kutsal bir yer olmadığından bana Arjantin tarafı yeterli oldu. Otobüs yolculuğu arkadaşı çok yorduğu için ona Buenos Aires’ e uçakla gitmesini önerdim, hemen kabul etti, ben de terminale gidip 18 saat sürecek yolculuk için bilet aldım. Arjantin bu konuda Brezilya’ dan çok ileri, uzun yola giden otobüsler iki katlı, bir sıra tekli diğeri ikili koltuk ve çok rahat. Bindiğimizde sandviç ve içecek ikram ettiler, akşam yemeği çok güzeldi, sabah kahvaltısı yetersiz de olsa hiç yoktan iyiydi. Birkaç yere bilet sordum, erken hareket eden otobüs bileti nedense daha pahalı idi, en iyi ücreti söyleyen acenteden bilet satın aldım. Firmanın adı ve web sayfası: http://www.crucerodelnorte.com.ar/index.php Arjantin’in orta ve kuzey bölgelerine giden çok büyük bir firma, tavsiye ederim. Siteden gitmek istediğiniz istikametlerin ücretlerini öğrenerek daha gerçekçi bütçe yapabilirsiniz.
Kredi kartımla internet üzerinden bir ödeme yapmak istediğimde yine kapatılmış olduğunu gördüm. ATM kartım ile Skype’ ye 10 Dolar yükledim ve bankanın verdiği direkt numarayı tuşladım, kartımı tekrar açtırıp görüşmeyi sonlandırdığımda hesabımdan 20 Sent kesildiğini gördüm, gerçekten çok ucuz bir görüşme oldu, artık ucuza telefon görüşme imkânına da sahibim, sizlere de tavsiye ederim, acil durumlarda çok faydalı bir araç.
Ertesi gün öğleden sonra saat 15.00 de hareket etmesi gereken otobüs 40 dakika gecikme ile geldi. Yollar çok düzgündü, birçok kasabadan geçtik, hiç sefalet görmedim, kasabalarda evler hep bahçe içerisinde ve her yer yem yeşil. Yol boyunca hiç toprak görmedim, burada hayvancılığın bu kadar gelişmiş olmasına şaşmamalı. Yol boyunca çam, okaliptüs ve bizde olmayan bazı iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar vardı. Bazen yolun iki tarafı Sibirya’da olduğu gibi ağaçtan duvara dönüşüyordu. Akşam gün batımı saatlerinde ormanlar içinden giden yol gerçekten çok güzel görünüyordu. O anda bu yollarda arkadaşlarımla ve arabayla seyahat ediyor olduğumu hayal ettim, harika olurdu.

13.03.2014 Buenos Aires

Sabah uyandığımda manzara değişmişti, ormanların yerini fundalıklar almıştı, arazi neredeyse tamamen düz idi. Birkaç yerde nehir geçişlerinde oto yola paralel giden tren yolu gördüm, daha önce hiç araştırmamıştım, nerelere trenle gidilebildiğini kontrol edeceğim. Ben yola çıkmadan önce “06 Central Hostel” de bir gecelik yer ayırtmıştım. Adres: Maipu Street No: 306 Tel: +54 11 5219 0052 email: info@06centralhostel.com. Ben otogardan yürüyerek gittim, otogardan çıkınca gerçekten büyük bir şehirde olduğunu anlıyorsunuz. Geniş ve bakımlı caddeler, iyi giyimli insanlar, parklar, sömürge döneminden kalma gösterişli binalar size “Buenos Aires’ e hoş geldiniz” diyor adeta. Hostel in üzerinde yer aldığı Maipu Sokağı dar ama çok işlek, burada sokaklar denizden içerilere doğru bitişik nizamda uzanıyor, aralarda ne açıklık ne de bahçe var. Ama aradığınız her türden mağaza, market ve restoranı yakın çevre içinde bulmak mümkün. Hostelin tek kötü tarafı mutfağının biraz yetersiz olması, yine de yemek yapmak, su ısıtıp çay, kahve yapmak mümkün.
Benim kaldığım 10 kişilik odada Çinli, Alman, İsrailli, Japon, Meksikalı ve nereli olduğunu sormadığım iki gezgin daha vardı. Oturma bölümünde bir gençle tanıştım, Ekvatorlu imiş, biz de oraya gideceğimiz için ondan biraz bilgi aldım, genelde güvenli imiş, bir yer adı verdi, orası pek tekin değilmiş. Yerlilerden bilgi almak her zaman daha iyidir, çünkü diğerleri sizi turistik yerlere yönlendirirler. Her gün birileri gidip başkaları geliyor, Meksikalı gençten de orta Amerika ile ilgili bilgi aldım, söylediğine göre Panamanın Kolombiya tarafındaki dağlık bölgede sorun varmış, onun dışında Panama City’ den Küba’ nın karşısındaki Cancun’ a kadar karayoluyla gitmek mümkünmüş. Bu gün 14 Mart, ben boğazımdaki iltihap nedeni ile dışarı çıkmadım, hem dinlenmek hem de notları toparlamak için hostelde kaldım. Arkadaşımın da boğazında iltihap var, o da antibiyotik alıyor ama gezmekten geri kalmamak için sabah erkenden çıktı, öğlene doğru deli gibi bir yağmur başladı, arkadaş öğleden sonra sırılsıklam döndü, sesi tamamen gitmişti, konuşamıyordu. Ona çorba ve mate hazırladım. Hırs yapmanın anlamı yok, uzun seyahatte önce sağlığa dikkat etmek lazım, ben böyle durumlarda ucuz, güzel bir hostel bulup en az 4-5 gün dinleniyorum, bu defa güneye gideceğimiz için fazla vaktimiz yok ama çok istersem tekrar gelirim. Yağmur, hava kararana kadar neredeyse hiç dinmeden yağdı, ben de Patagonya üzerinde çalışmak için fırsat bulmuş oldum.

Yazının devamı için: http://guneyamerikanotlari.blogspot.com/p/blog-page_8071.html

Etiketler
Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri