Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 94,007
Ynt: Günlük Harcanan Akım İçin , Solar Panel Güçü Ve Akü Kapasitesi Hesabı

Teşekkürler Mesut Bey. :smiley:

İber yarımadasının notlarını kısaca olsa da paylaşırsanız çok memnun olurum. Bu aralar İber yarımadasına doğru kötü kötü bakıyorum da. :smiley:

Etiketler

Avatarınızdakı teşekkürü 71 yapan benim :D konudan sapıyorum ama kusura bakmasınlar,bende Ferhat gibi İber'e kötü kötü bakmaya başladım ,boş zamanınızda paylaşımlarınızı bekliyoruz.

Enverdede size 200 lük mppt ve 300 watlık panelin çalışıp çalışmayacağını sormuştum hatırladınız mı? 3 gün çalıştı, 4. Gün akü voltajını gösteren bölüm saçmalamaya başladı. 11-11.5 gibi gösteriyorken Multimetre ile ölçtüm 12.6 volt idi. 5. Gün 200 lük mppt şarjı tamamen kesti. Size gülen şans malesef bana gülmedi..
Sağolsun önder bey aynı gün 300 lük bir mppt gönderdi, tatilimizi zehir olmaktan son anda kurtardı..

enginizm35' Alıntı:
Enverdede size 200 lük mppt ve 300 watlık panelin çalışıp çalışmayacağını sormuştum hatırladınız mı? 3 gün çalıştı, 4. Gün akü voltajını gösteren bölüm saçmalamaya başladı. 11-11.5 gibi gösteriyorken Multimetre ile ölçtüm 12.6 volt idi. 5. Gün 200 lük mppt şarjı tamamen kesti. Size gülen şans malesef bana gülmedi..
Sağolsun önder bey aynı gün 300 lük bir mppt gönderdi, tatilimizi zehir olmaktan son anda kurtardı..
Eyvah mı diyeyim ne diyeyim bilemiyorum şimdi,Önder bey bana gönderirken,fazla ısınmayacak bir yere monte ederseniz riski azalır demişti bende şöför koltuğunun hemen arkasında yana monte ettim ,yazın cam açık gittiğimden hava soğutmalı wolksvagen gibi fazla ısınmıyor onun etkisi olabilirmi ?Yarın güncel bir resmini çeker paylaşırım,Nazar değmesin elektronik şans işi derler o yönden şanslıyım her halde,çünkü akü voltajı 14 V gözümle gördüm ,ve taktığım ilk gün gibi sorunsuz,inşallah böyle devam eder.Sorununuzun çabuk çözülmüş olması sevindirici ama ben Önder beyi arayıp beni referans göstermemesini isteyeceğim.Bende sizin gibi takmadan önce Marmariste aynı sistemi kullanan bir arkadaşı aramıştım oda benim size söylediğimi söylemişti ve ondada halen bir sorun yok galiba...Şimdi yine sorsanız bende çalıştığı için çalışıyor derim,Peki siz ilk taktığınızda en yüksek kaç amper şarj gördünüz göstergede ona hiç dikkat ettinizmi,yoksa benim panellermi dandik :mad:Bir şey daha ,sorunun soruluş biçimi sizin yukarda belirttiğiniz gibi uzmana sorulur şekilde değil(uzman değilim)kullanıcıya sorulur tarzdaydı,o yüzden yanıtım kullanıcı yanıtıydı yanılmıyorsam,teknik hiçbir terim kullanmadığımı hatırlıyorum size yanıt verirken.

Enverdede Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Ben size kullanıcı olarak bilgi almak için sormuştum, önder beyede kızmayın oda bizlere yardımcı olmaya çalılıyor. önder beyde bana size söylediklerinin aynısını söyledi, ayrıca tavsiye etmediğinide söyledi, ama sizin bu şekilde kullandığınızı istersem danışabileceğimi söyledi. Bende sizin gibi bile bile risk aldım, elektronik dediğiniz gibi kısmet işi, benimki patladı. sizede önder beyede teşekkür ederim. sizede geri dönüş yaparken siz şanslısınız benim cihaz dayanamadı diye paylaşmak istedim.
Bu arada gördüğüm maksimum değerler 190watt 18.5 amp idi.
Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.

enginizm35' Alıntı:
Enverdede Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın. Ben size kullanıcı olarak bilgi almak için sormuştum, önder beyede kızmayın oda bizlere yardımcı olmaya çalılıyor. önder beyde bana size söylediklerinin aynısını söyledi, ayrıca tavsiye etmediğinide söyledi, ama sizin bu şekilde kullandığınızı istersem danışabileceğimi söyledi. Bende sizin gibi bile bile risk aldım, elektronik dediğiniz gibi kısmet işi, benimki patladı. sizede önder beyede teşekkür ederim. sizede geri dönüş yaparken siz şanslısınız benim cihaz dayanamadı diye paylaşmak istedim.
Bu arada gördüğüm maksimum değerler 190watt 18.5 amp idi.
Tekrar teşekkür ederim ilginiz için.
Yoook..üzülmeyin kızmak değil benimkisi,ifade ettiğiniz gibi korkum benim de anladığım gibi mesajı okuyanların da yanlış anlayabileceği varsayımıyla aydınlatmak diğer arkadaşları,Önder beye referans vermesin derken bende düzgün çalışan sistemi önerince böyle aksilikler çıkabiliyor benim istisnai durumum bilimin önüne geçmesin kaygısından..Güzel ,bol gezili günler... :D 2/ 08/2013 saat 14:00 gösterge,,,çalışır durumda sadece buzdolabı

002

Benim aklıma takılan bir soru da şu:

Normalde akülerin yüksek akımla şarj edilmesi tavsiye edilmiyor. Ev tipi akü şarj cihazları 7 amper kullanıyor. Teknik olarak 4-5 amperle şarjın akünün ömrünü uzatacağımı vs. Okuduğumu hatırlıyorum, yüksek akım aküde kaynama, gaz çıkışı vs. Yapabiliyormuş.

Bu durumda panel başına yaklaşık 7amperle toplamda 14-21 amperle şarj etmek bir sıkıntı yaratmıyor mu? Şu ana dek tek panel kulladığım için sormak istedim. Yoksa şarj akımı toplam Ah kapasitesinin belli bir yüzdesini geçmemeli gibi bir kural mı var?

Akü yeya aküler, toplam amperlerinin %10'u ile şarz edilirler, 200 apm akü en az 20 amp ile şarzedilir, Akülerin toplam amperinin %20'sinden küçük şarz cihazı kullanılırsa aküler ya tam şarz olmaz yada şarz sonu çok uzun sürer, çünkü her amperdeki şarz cihazının üzerinde en fazla kaç amperlik aküyü şarzedebileceği yazar...Deneyimlere baş vurunca en mantıklı şarz cihazı 25 amp olanıdır, 200-300 amp'lik aküleri rahatlıkla şarz edebildiği gibi, önemli olan zaman ise 200-300 amplik aküleri 12 saatte tam şarz eder...Bazen yaz da olsa karavan gölgede kalabiliyor, hava kapalı olabiliyor, 3-4 günde bir bir kampinge girme ihtiyacı çıkabiliyor, böyle durumlarda kampinge akşam üzeri girip elektrik alınca akü şarzı otomatik devreye giriyor, sabaha 200-300 amp akü tam şarzlı oluyor, kampigde sabah kahvaltısını yapıp 1 günlük ödemeyi yapıp tam şarzlı aküler ile yola devam edebilmek için 25 amp'lik şarz cihazları mükemmel...

Merhaba,

sahadan bir test raporu vereyim istedim :smiley: :

2x140 Ah Mutlu Full Energy serisi akü (teste tam şarj ile başlandı)

Test ortamı:
-Fairline marka büro tipi buzdolabı (Enerji sınıfı belli değil)
-Günlük 4 saat şarj süresince kullanılan 130W laptop adaptörü
-Günlük 4 saat şarj için kullanılan cep telefon şarjı
-Led ışıklandırma
-1300W WAECO tam sinüs invertör
-2x140W Solar panel (test için aktif edilmedi)

Invertörün 220 AC çıkışına çekilen anlık ve toplam akım/enerji miktarını gösteren priz takıldı.

-Buzdolabı tüketimi 60W-70W arası değişiyor; ancak kompressör çalışmadığı sırada harcama 3W-4W arası değişiyor
-Led'ler toplamda anlık 10W kadar çekiyor
-Cep telefon şarjı 3W harcıyor
-Laptop şarjı üstünde 130W yazmasına rağmen azami 90W çekiyor

Tam şarjlı aküyle başlanan testte 34 saat sonra invertör "düşük akü" ikazı vermeye başlıyor. 2 saat daha ikaz ışığı ile birlikte sistem çalışmaya devam ediyor. 36 saat sonunda akünün yük altında voltajı 12.2V'a indiğinde test manuel olarak sonlandırılıyor.

36 saat sonunda çekilen toplam enerji 1.4kWh . (1400 Watt)

Aküler tekrar şarja bağlandığında %20 dolu oldukları görülüyor.

Benim kaba hesabıma göre 280Ah kapasite ile yaklaşık 1.9 kWh enerji sağlanabilmesi gerekirdi.
--> 280 Ah x 10V X 0.75 x 0.9 = 1.9 kWh

Bu durumda 1.9 kWh - 1.4 kWh = 500 Wh'lık bir fark (kayıp var). Yani yaklaşık %30'luk bir sapma.

Acaba invertör'de kayıp oranı gerçekte daha mı fazla? %10 yerine %44'lük bir kayıp olabilir mi? Zannetmiyorum...

Kablolama da bir sorun yok; kablolar ihtiyaçtan daha kalın ve oldukça kısa...

Çıkamadım işin içinden...Bir de aküye ek olarak 1-2 Farad kondansatör taksak fark eder mi diye düşünüyorum... Gerçi demeraj'la ilgili bir sorun da göremedim.

Merhaba Trek71. Herşeyden önce güzel bir analiz olmuş. Paylaşım için teşekkür ediyoruz.

Enerji - Güç ölçen cihazlar 220V şebekede oldukça güvenilir sonuçlar verecektir. 12V doğru akım sistemi kullanan karavanlarımızda 220V'u 12V üzerinden invertörle ürettiğimiz için birtakım belirsizlikler ortaya çıkıyor. Mesela ölçü aletimiz buzdolabının aktif gücünü ölçüyor ama reaktif gücün invertör öncesine nasıl yansıdığı belli olmuyor. İnvertör kayıpları da buna ekleniyor. 12V sistemde bir de akü hattından çekilen akımın da takip edilmesi uygun olacaktır.

Şimdi farklılıkların nerelerden kaynaklanabileceğini düşünelim. ::smiley:
1. Akünüzün teste başlarken tam dolu olduğuna emin misiniz. Nasıl belirlediniz?
2. Yük altına 12.2V'a indiğinizde bence akünüzün %20'sinden çok daha fazlası dolu olması lazım.
Not: ekte verdiğim grafik kuru aküyle ilgilidir. Kullandığınız aküye göre farklılıklar olabilir. 12.2V için hücre gerilimi 2.03V'dur. Grafikte 1.80V hücre gerilimi yani 10.8V'a kadar deşarj yapmışlar ama siz yine de deneme için de olsa gereksiz yere akünüzü aşırı deşarj etmeyin derim.

Aku desarj

End of discharge

Merhaba fsirin,

Bilgiler için teşekkür ederim; şu diyagramları yorumlamakta biraz yardımınıza ihtiyacım olacak. Bir yandan çalıştığım için çok konsantre olamadım :smiley:

Test sırasında ortam sıcaklığı 25 derece idi.

Galiba aküleri tam dolduramıyoruz. Bende araba aküleri şarj etmekte kullanılan 10A'lik bir cihaz var. Bunu parallel bağlanmış 2 aküyü de aynı anda şarj etmek için kullanıyorum. Şarj sonunda "aküler doldu" mesajı çıkmasına rağmen solar cihaz üzerindeki gösterge akünün 4/5'in dolu olduğunu belirtiyor. Yani %20'lik (belki daha da fazla) bir fark buradan kaynaklanıyor sanırım.

Herhalde 30A'lik bir redresör kullanmak lazım; bunu nereden temin edebilirim acaba? Aküleri ayırıp ayrı ayrı şarj etsek bir işe yarar mı bilemiyorum; çok pratik değil.

Akü şarj cihazı üzerinde analog bir gösterge var. Tekrar şarja bağladığımda %20 doluluk gösteriyordu ama çok güvenilir olmayabilir...

Çoklu aküler parelel bağlandığında şarz veya inverter çıkışı + ve - olarak aynı aküden alınırsa ( A) ölçüm sistemleri kablosu en yakın olan aküyü önce görür ( 6'şar hücreli 3 akü paralel bağlanmış olarak görür), ve ona göre değerler verir, ölçümdeki değer farklarının sebebi budur, (B) deki gibi bağlanırsa örn. 6'şar hücreli 3 aküyü sanki 18 hücreli tek aküymüş gibi görür, kullanımda ve şarzda verimliliği artırır..
(A) gibi bağlanırsa şarzda , taşırma şarz dediğimiz olay meydana gelir, ilk akü dolar sonra diğer aküler sırası ile dolar..(B) tipi bağlamada tüm aküler aynı anda dolar aynı anda deşarj olur..
Tabiki burada en önemli kurak çoklu akü bağlamada akülerin hepsinin aynı amp gücünde, aynı marka, aynı tip, ve yenilikleride birbirine yakın olmalıdır..

Ak

Atilla beyi söylediği B tipi parelel bağlantıya sanırım "Diagonal Parelel Bağlantı" deniyor.
Şekilden yanlış anlaşılmaması için yazılanlara ilave olarak kullanılacak kablonun ayni uzunlukta olması gerektiğini de vurgulamak isterim.

Ekli dosyalar

• batterie parrallel.png
    batterie parrallel.png
    3 KB · Görüntüleme: 948

Enteresan!

Ben hem invertörü hem de şarj cihazını 1. akünün kutup başlarına bağlamıştım.
Zira paralel bağlı oldukları için iki akünün kutup başlarının aynı potansiyelde olması gerekir diye varsaydım (ama 3 yıl elektronik okuduktan sonra bilgisayar'a geçmemisin temel sebebi de bu devre analizlerinde çok da iyi olmamamdı).

Hatta dedim ki kendi kendime; aküleri bağlarken belki şarj noktasının diğer aküye ara kablo kadar uzak olması nedeniyle bir kayıp yaşanabilir. Acaba iki aküden eşit mesafede bir bağlantı noktası oluşturup şarj noktası olarak burayı mı belirlesem? Sonradan aradaki performan farkının çok küçük olacağı düşünüp bunu yapmadım..

Diyorsunuz ki şarj ederken 1. akünün + kutup başını ve 2. akünün - kutup başını kullanırsak performans artar; dğru mu anlıyorum?

Teşekkürler,

Sn. Trek71

Bildiğim kadarı ile Voltmetre ve voltmetre bazlı akü doluluk cihazları ile sihhatli tespit yapmanız mümkün değil.
Tek çözüm akü kompüteri; hediyesi 200 Ampere kadar 200€ civarında ! (bereket bu ara ucuzladı ;))
http://www.reimo.com/de/801060-lcd_batterie_computer_200_a/

Kayıplara gelince:
a) Pek de ucuz olmayan Inverteriniz saatde 1,8 Amper harcıyor. Eğer aletlerinizde harcadığıniz enerji az ise kayıp yüzdesi göreceli olarak artıyor demektir. Kullanılmadığı zaman inverteri kapatmak sanırım faydalı. Tabii bu 220 Volt dolaplar icin diğer bir hendikap.
http://www.waeco.com/tmp/MSI900-1800-EB-14s-02.pdf
b) Inverteriniz en fazla % 98 verimle calisabiliyor. Isisi 40° yi gecince verim dahada düsüyor. Prospeklerdeki % devamli korunmasi mümkün olmayan en yüksek verim.
c) Akülerinizi aldığınizda ne kadar taze idiler? Yapım tarihini aküden okuyabilirsiniz.
d) Akülerinizi üzerinde yazılı Amper değerine kadar dolu okumanız (kapasitelerinin sonuna kadar dolu olduğunu) ancak imalattan sonra birkac kullanmadan sonra gösterebildiğini biliyorum. Aküleriniz yaşlı ise diyelim 140 yerine 120 Ampere düşen kapasiteleri voltmetre ile ölçülünce sadece 120 Amperin tamamen dolduğunu gösterir. Aslında sizinde bu değerden hesabınızı yapmaniz dogru olur kanimca. Böylelikle ölçümde akü kompüterlerinin diğer bir avantajı da öne çıkıyor.
Bu durum dolu olduğunu gördüğümüz yada sandığımiz yaşlı akülerin birden bire boşalmalarınında sebebi olmalı.

Pratikte harcadığınız enerjiyi ve kapasitenizide gördükten sonra 280 Watlik panellerinizide bağlayınca sanırım bir sorununuz olmamalı diyorum.

Sonuçta:
Ferhat beyin de dediği gibi bizler için akülerinizi fazla üzmeyin derim. :D

Teşekkürler :smiley:

Biraz daha deneme yanılma ile sonucu göreceğiz sanırım. Akü kablolama işini düzeltip duruma bir bakacağım.

Kurduğum bu sistem yeni. 2 adet 140Ah Mutlu Full Energy Serisi akü var. İkisi de fabrika çıkışı 1 aylık üretim tarihli olarak geldi..

Invertör kitapçığını da okuyup switch ayarlarını yaparak üstünde ciddi yük olmadığı sürece 130W verecek şekilde ayarladım; yani sadece buzdolabını + aydınlatmaya yetecek kadar. Bu sayede boştayken enerji kaybı düşüyor diyor kitapçık ama ne kadar düştüğünü bilmiyorum...

Invertör öncesi aküye 12V dijital hassas bir ampermetre takılabilir mi? Suyun başında durum neymiş bir görelim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR