Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 93,976
Ynt: Günlük Harcanan Akım İçin , Solar Panel Güçü Ve Akü Kapasitesi Hesabı

Jel akünün derin deşarj performansının daha iyi olduğu söyleniyor ama ben kurşun asit akulerden gayet memnunum.

300Ah tek akü yerine 3x100Ah akü ve 3x100W panel kullanılırsa yaklaşık 20amper ile sarj mümkün. Bu da aküyü full şarj etmek için yeterli. Test edilmiştir. :smiley:

Etiketler
Ynt: Günlük Harcanan Akım İçin , Solar Panel Güçü Ve Akü Kapasitesi Hesabı

fsirin' Alıntı:
Çap dediğimiz iletkenin çapını veriyor. Genellikle motor sargısı bobin teli gibi tellerde çap kullanılıyor.
Kesit ise kablolarda kullanılıyor ve mm² olarak iletkenin yüzey alanını verir.
Örnek olarak vermek gerekirse; 10mm² lik bir kablonun çapı 4.1mm, 35mm² lik bir kablonun çapı 7.7mm'dir. Bu değerler tek telli kablo içindir.
Çok telli iletkende çap hesabı karışıklığa neden olacağı için kablolarda çap yerine kesit kullanılıyor. :smiley:

Hmmm. Galiba anladım. Ama inşallah yine unutup karıştırmam.

herkese merhaba

benim 150w 2adet polikristal panelim var paralel bağlı
1 adet 12 v 100AH nexsun marka aküm , 30A şarj kontol cihazım ve power 1000-2000w 12v inverterim var
altus AL-306 E 140 lt büro tipi buzdolabını 24 saat çalıtırabilirmiyim

Sorunuzda net olmayan bir nokta var. 24 saat çalıştırabilirmiyim deyince acaba gün boyu elektrikte takılı kalabilir mi diye sordunuz yoksa özel bir amaçla 24 saat kesintisiz çalıştırılacak gibi özel bir durum mu var ikileminde kaldım.Her halde gün boyu fişe takılı kalacak anlamında sordunuz.

Dolabınızın ekovatının gücü 60 watt.Yani çalışırken aküden 60/12=5 amper akım çeker.

Gün boyunca dolap toplamda ne kadar saat çalışır? Dolabınızı dikkatli kullandığınızı zırt pırt açmadığınızı kabul edersek günde 8 saat kadar çalışır ve bu zamanın büyük çoğunluğuda gündüz olur.
Böyle olunca dolabınız bir günde 5X8=40 amper elektriği aküden tüketmiş olur.

Akünün ömrünün uzun olması için; akülerimizden kapasitesinin %30 dan fazlasını boşaltmamamız gerekir,yani sizin akünüz 100amper saat olduğuna göre 30 amperden fazla tüketmemek gerek ama biz 40 amper bulduk.Böyle olunca aküyü değiştirmiyeceğimize göre dolabımızı gün boyunca en fazla 30 amper tüketecek şekilde çalıştırmanın bir yolunu bulmak gerek 30/5=6 saat yapar.Yani siz artık ne yaparsınız bilmem ama dolabı günde toplamda 6 saat çalışcak şekilde bir düzen bulursunuz.
(belli bir süre fişten çekmek mesela)

Şimdi akümüz den 30 amper saatlik boşalma oldu.Sabah olunca Güneş çıkınca paneller elektrik üreterek akümüzü dolduracaklar mı acaba?

Güneş paneli yaz günü kaba hesapla 8 saat hakkıyla şarj yapabildiğini kabul edelim.

Bu 8 saatlik güneş ışığı varken elbette dolabımız da çalışacak yani bir gün evvelden 30 amper çekilmişken bu günde 30 amper çekecek yani toplamda 60 amper saatlik tüketim olacak ve güneş panelimizde 8 saat içinde bu 60 amper saatlik tüketimi yerine koymalı.
60/8= 8 amperi Panelimiz sekiz saat boyunca kesintisiz vermelidir.

8X12=98 watt yapar ki biz buna 100 watt diyelim,sizin panelleriniz ve kontrol üniteniz bunu karşılıyor.yani her şey uygun.
Şimdi dolabın 8saat çalışmasına geri dönelim.

Bu durumda günde 40 amper saat tüketim olacak ve buna bağlı olarak 40/30X100=133 amper saatlik aküye ihtiyaç var.Ya aküyü değiştirirsiniz yada 45-60 amper saat arası bir aküyü parelel bağlarsınız.

günden 40+40=80 amper saat tüketim olacak bunu sekiz saat karşılıyacak 80/8= 10 amper yani 120 watt panel gerekli olurki sizin panel bunu karşılıyor.

Bu kabuller ve hesaplar sadece buz dolabı kullanımı için yapıldı,hesap esnasında invertörün kendi tüketimi hesaba katılmadı ama kabullerdeki toleranslar yüzünden hesap sonuçları değişmez.

Bütün bunları size hesaplama mantığını nasıl düşündüğümüzü açıklamak için yazdım.Siz kabulleri farklı değerlerde alabilirsiniz mesela ben dolabı toplamda 4 saatten fazla çalıştırmam diyebilirsiniz,aküden sıhhatli olarak çekme oranına aldırmayıp ben her gün %50 boşaltabilirim diyebilirsiniz.
Saygıyla.

Sorunuzda net olmayan bir nokta var. 24 saat çalıştırabilirmiyim deyince acaba gün boyu elektrikte takılı kalabilir mi diye sordunuz yoksa özel bir amaçla 24 saat kesintisiz çalıştırılacak gibi özel bir durum mu var ikileminde kaldım.Her halde gün boyu fişe takılı kalacak anlamında sordunuz.

Dolabınızın ekovatının gücü 60 watt.Yani çalışırken aküden 60/12=5 amper akım çeker.

Gün boyunca dolap toplamda ne kadar saat çalışır? Dolabınızı dikkatli kullandığınızı zırt pırt açmadığınızı kabul edersek günde 8 saat kadar çalışır ve bu zamanın büyük çoğunluğuda gündüz olur.
Böyle olunca dolabınız bir günde 5X8=40 amper elektriği aküden tüketmiş olur.

Akünün ömrünün uzun olması için; akülerimizden kapasitesinin %30 dan fazlasını boşaltmamamız gerekir,yani sizin akünüz 100amper saat olduğuna göre 30 amperden fazla tüketmemek gerek ama biz 40 amper bulduk.Böyle olunca aküyü değiştirmiyeceğimize göre dolabımızı gün boyunca en fazla 30 amper tüketecek şekilde çalıştırmanın bir yolunu bulmak gerek 30/5=6 saat yapar.Yani siz artık ne yaparsınız bilmem ama dolabı günde toplamda 6 saat çalışcak şekilde bir düzen bulursunuz.
(belli bir süre fişten çekmek mesela)

Şimdi akümüz den 30 amper saatlik boşalma oldu.Sabah olunca Güneş çıkınca paneller elektrik üreterek akümüzü dolduracaklar mı acaba?

Güneş paneli yaz günü kaba hesapla 8 saat hakkıyla şarj yapabildiğini kabul edelim.

Bu 8 saatlik güneş ışığı varken elbette dolabımız da çalışacak yani bir gün evvelden 30 amper çekilmişken bu günde 30 amper çekecek yani toplamda 60 amper saatlik tüketim olacak ve güneş panelimizde 8 saat içinde bu 60 amper saatlik tüketimi yerine koymalı.
60/8= 8 amperi Panelimiz sekiz saat boyunca kesintisiz vermelidir.

8X12=98 watt yapar ki biz buna 100 watt diyelim,sizin panelleriniz ve kontrol üniteniz bunu karşılıyor.yani her şey uygun.
Şimdi dolabın 8saat çalışmasına geri dönelim.

Bu durumda günde 40 amper saat tüketim olacak ve buna bağlı olarak 40/30X100=133 amper saatlik aküye ihtiyaç var.Ya aküyü değiştirirsiniz yada 45-60 amper saat arası bir aküyü parelel bağlarsınız.

günden 40+40=80 amper saat tüketim olacak bunu sekiz saat karşılıyacak 80/8= 10 amper yani 120 watt panel gerekli olurki sizin panel bunu karşılıyor.

Bu kabuller ve hesaplar sadece buz dolabı kullanımı için yapıldı,hesap esnasında invertörün kendi tüketimi hesaba katılmadı ama kabullerdeki toleranslar yüzünden hesap sonuçları değişmez.

Bütün bunları size hesaplama mantığını nasıl düşündüğümüzü açıklamak için yazdım.Siz kabulleri farklı değerlerde alabilirsiniz mesela ben dolabı toplamda 4 saatten fazla çalıştırmam diyebilirsiniz,aküden sıhhatli olarak çekme oranına aldırmayıp ben her gün %50 boşaltabilirim diyebilirsiniz.
Saygıyla.
öncelikle teşekkür ederim
evet buz dolabı gün boyu çalışacak yanı sistemi bağ evine kurdum 24 saat fişi takılı duracak. İlave olarak akşamları 4 saat kadar 10 metre kadar şerit led aydınlatma
çalışacak .aydınlatma çok bi enerji harcamıyor. Şöyle bir sıkıntım var. sistemi ilk kurdugumda yaklaşık 1 ay anca oldu. aküyü oto elektrikçide şarj edip götürdüm.
daha sonra sistemi kurdum. hava güneşli iken gündüz buzdolabının fişini taktım. geceye kadar çalıştı. sonra akü şarj göstergesi 11.2 ye falan düşmüş dolayısı ile fişini çektim.
sonrasında 2-3 gün havalar kapalı geçti . ardında sürekli güneşli geçmesine ragmen akü voltajı 12.2 yi geçmiyor inverteri çalıştırdımmı 11.5 e düşüyor kapttımmı 12.2 ye çıkıyor.
Akü şarj olmuyor gibi bir durum var. Sıkıntı aküdemi yoksa şarj regülatöründemi onu anlayamadım.

paneller paralel bağlı olduğu için saatte 14 A üretimi olması lazım. buda 14x12 = 168w üretmesi gerek demi.
birde ilave olarak 60Ah lik bir akü aldığımda toplamda 160 Ah lik bir akü olmuş olacak. bu durumda panellerim aküleri doldurabilecekmi?

paneller paralel bağlı olduğu için saatte 14 A üretimi olması lazım. buda 14x12 = 168w üretmesi gerek demi.
birde ilave olarak 60Ah lik bir akü aldığımda toplamda 160 Ah lik bir akü olmuş olacak. bu durumda panellerim aküleri doldurabilecekmi?
Güneş panelleriniz aküleriniz doldurur çünkü 160 amper saatlik kapasitede olsa bile akülerinizden fazla boşaltım yapmıyorsunuz ki.

öncelikle teşekkür ederim
evet buz dolabı gün boyu çalışacak yanı sistemi bağ evine kurdum 24 saat fişi takılı duracak. İlave olarak akşamları 4 saat kadar 10 metre kadar şerit led aydınlatma
çalışacak .aydınlatma çok bi enerji harcamıyor. Şöyle bir sıkıntım var. sistemi ilk kurdugumda yaklaşık 1 ay anca oldu. aküyü oto elektrikçide şarj edip götürdüm.
daha sonra sistemi kurdum. hava güneşli iken gündüz buzdolabının fişini taktım. geceye kadar çalıştı. sonra akü şarj göstergesi 11.2 ye falan düşmüş dolayısı ile fişini çektim.
sonrasında 2-3 gün havalar kapalı geçti . ardında sürekli güneşli geçmesine ragmen akü voltajı 12.2 yi geçmiyor inverteri çalıştırdımmı 11.5 e düşüyor kapttımmı 12.2 ye çıkıyor.
Akü şarj olmuyor gibi bir durum var. Sıkıntı aküdemi yoksa şarj regülatöründemi onu anlayamadım.
Galiba aküyü epey boşaltmışsınız,aküye hiç bir şey bağlı olmadan panellerle doldurmayı bir deneyin bakalım.

@alis70 , önce bu sayfada kaybolan hesap cetvellerine, aşağıdaki imza bölümümden ulaşabilirsiniz. Faydalı olacağından eminim.

Panellerinizin gücü Türkiye için ilk ve sonbahara bile oldukça cevap verebilse de, akünüzün takviyesi @ince999 un da dediği gibi tavsiye edilebilir. Akünüz daha yeni ise hemen aynı marka ve aynı güçte olanını sisteminize almanız doğru olur. Tıpkısının aynısı yani,:smiley: yoksa aküler arası denge arayışı yüzünden, performans kaybı beklemelisiniz.

Peki akünüzü biraz kullandınız diyelim. Tek akü ile de devam edebilirsiniz. Fakat bu durumda da güneşin yeterli olmadığı arka arkaya iki günün sonunu tehlikeli limit kabul etmek zorundasınız.
Akünüzün jel olması zorunluluğu bir yana, şebeke çeryanına da bu günün sonunda ihtiyacınız olacağını hesap edin. Kısaca akünüzün ömrümün orantısız azalacağı kesin.

İnverter kayıpları için prospekteki randıman yüzdesine pek güvenmeyin derim. Bunlar sadece anlık erişilebilen uç veriler.

@ince999 un da hesap ettiği gibi, 40 Ah sarfiyat için 150Ah civarı akü gereksiniminizi belki ikinci bir 100Ah ile çözebilirsiniz.

Elinizdekini geri verebilirseniz en az 150Ah ama tek akü en ideal çözüm olmalı.
Tabi kış karavancılığı hariç.:smiley:

Son düzenleme:

Galiba aküyü epey boşaltmışsınız,aküye hiç bir şey bağlı olmadan panellerle doldurmayı bir deneyin bakalım.
paneli direk aküye bağladım 2 saat kadar durdu akü voltajı 12.8 e kadar yükseldi. 2 saat sonra bağlatıyı söküm olması gerektiği gibi şarj regülatörüne geri bağladığımda yine 12.3 düştü. inverterin anahtarına bastığım anda direk 11,8 e düştü hemen geri kapattım.
ilave alacağım akü jel olması şartmı. normal araba aküsü alsam sıkıntı olurmu?

@alis70 , önce bu sayfada kaybolan hesap cetvellerine, aşağıdaki imza bölümümden ulaşabilirsiniz. Faydalı olacağından eminim.

Panellerinizin gücü Türkiye için ilk ve sonbahara bile oldukça cevap verebilse de, akünüzün takviyesi @ince999 un da dediği gibi tavsiye edilebilir. Akünüz daha yeni ise hemen aynı marka ve aynı güçte olanını sisteminize almanız doğru olur. Tıpkısının aynısı yani, yoksa aküler arası denge arayışı yüzünden, performans kaybı yaşaması beklenmekte.
Peki akünüzü biraz kullandınız diyelim. Tek akü ile de devam edebilirdiniz. Fakat bu durumda da güneşin yeterli olmadığı arka arkaya iki günün sonunu tehlikeli limit kabul etmek zorundasınız !
Akünüzün jel olması zorunluluğu bir yana, şebeke çeryanına da ihtiyacınız olacağını hesap edin. Kısaca akünüzün ömrümün orantısız azalacağı kesin.
İnverter kayıpları için prospekteki randıman yüzdesine pek güvenmeyin derim. Bunlar sadece anlık erişilebilen uç veriler.
@ince999 un da hesap ettiği gibi, 40 Ah sarfiyat için 150Ah civarı akü gereksiniminizi belki ikinci bir 100Ah ile çözebilirsiniz.
Elinizdekini geri verebilirseniz en az 150Ah ama tek akü en ideal çözüm olmalı. Tabi kış karavancılığı hariç.:smiley:
açıklamanız için teşekkür ederim. aküyü ve panelleri fiyat uygunlu yönünden aralık ayında falan almıştım gittigidiyor üzerinden. ama kış dönemi olunca kurmak anca bu zamana nasip oldu. o yüzden aküm yeni ama değiştirme olanağım yok. anca yanına ilave alabilirim

açıklamanız için teşekkür ederim. aküyü ve panelleri fiyat uygunlu yönünden aralık ayında falan almıştım gittigidiyor üzerinden. ama kış dönemi olunca kurmak anca bu zamana nasip oldu. o yüzden aküm yeni ama değiştirme olanağım yok. anca yanına ilave alabilirim

.

Sizin durumunuzda artık sisteminize hatta ayni model ve güçte de olsa, yeni bir akü bağlamanız doğru bulunmamakta ! :confused:

Sizin durumunuzda artık sisteminize hatta ayni model ve güçte de olsa, yeni bir akü bağlamanız doğru bulunmamakta ! :confused:

neden böyle bişey söylediniz anlamadım açıklarmısınız

ayrıca aküyü aldıgım firma 1,5 - 2 ay da bir şarj ettirmemi söylemişti bende öyle yaptım

Son düzenleme:

Solar ve şebeke dolum regülatörleri beraberce bağlı kalabilirler. Ayırarak dolum gereksiz.

Jel ya da AGM akü çevirim sayı ve dayanıklığı yüzünden karavan kültürünün oturduğu heryerde genel kaide sayılmakta.
Zaten sadece bu amaç için üretilmiş olmaları da gerekliliğine işaret ediyor...

neden böyle bişey söylediniz anlamadım açıklarmısınız

.
Forumda aslında bu konuda çok yazıldı.
Yarın devamını yazarım.
Şimdilik iyi geceler.:yum:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri