Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan EvliyaCelebi2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 95
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 93,974
@alis70 , :smiley:
Size ilk cevabımı göndermeden az evvel, siz de akünüzü artık kullanmış olduğunuzu yazmışsınız. Bu durumda ayni aküden tekrar alsanız bile, kullanım ve yaş dolayısı ile, kapasiteleri de farklı olmuş olacak.

* Akülerin ideal parelel bağlanmasında temel kaide, bağlanacak akülerin, ayni cins ( standart sulu, jel, AGM ), ayni kapasite ( A/h değeri ), ayni yaş, ayni üretim serisi, ayni asit derecesi ve ayni dolum seviyesinde olmaları yönünde.

* Çok çevirim kabiliyetli jel ya da AGM aküleri, normal sulu akülerle tüme varım metodu ile karşılaştırmaya çalışan, münferit tecrübelerin, maalesef bilimsel dayanağı bulunmamakta. Bu " ayni yolu bisikletle de alıyorum, motosiklete ihtiyacım yok" demeye benziyor. Devamlı asit dansitesini kontrol ederek ve havalandırmasına dikkat etmek şartları ile tabi ki eskiden olduğu gibi standart sulu akü de kullanabilirsiniz. Fakat birim çevirim maliyetinin daha yüksek olacağını baştan kabul etmelisiniz. Üstelik özellikle jel aküler derin deşarja dayanıklı ! Zamanımızda hiçbir ciddi karavan üreticisinin bu yola sapmamasının bir sebebi olmalı ?

* iki veya daha çok sayıda parelel bağlı aküler yerine, aynı toplam kapasitedeki tek akü daha çabuk dolar !
Örn. İki 100Ah yerine, tek 200Ah akü gibi.

* Akü bakımı için Exide gibi üretici ve Westfalia gibi karavan yapımcısı kalitelerini ispatlamış firmalar, her ayda bir 48 saat şebeke ceryanına bağlanmayı önermekte.

Yukarıdaki her 4 nokta için dediğim üzere forumda ve internette yeterli bilgi bulunmakta. Eğer bu yönde bizden alacağınız sıklıkla yazılan konserve bilgiler yerine, kendiniz tabi doğru sorularla araştırıp, sebepleri için sonuca varırsanız, uğraşınızdan daha zevk alacağınıza inanıyorum. Üstelik ilave bilgilerle konuya hakimiyetiniz daha da artacak.
Ben de Inanın, bütün bilgileri bu yoldan kazandım.

Kurallar bizden, sebeplerini bulmak sizden.. :yum:

Son düzenleme:

Etiketler
@alis70 , :smiley:
Size ilk cevabımı göndermeden az evvel, siz de akünüzü artık kullanmış olduğunuzu yazmışsınız. Bu durumda ayni aküden tekrar alsanız bile, kullanım ve yaş dolayısı ile, kapasiteleri de farklı olmuş olacak.

* Akülerin ideal parelel bağlanmasında temel kaide, bağlanacak akülerin, ayni cins ( standart sulu, jel, AGM ), ayni kapasite ( A/h değeri ), ayni yaş, ayni üretim serisi, ayni asit derecesi ve ayni dolum seviyesinde olmaları yönünde.

* Çok çevirim kabiliyetli jel ya da AGM aküleri, normal sulu akülerle tüme varım metodu ile karşılaştırmaya çalışan, münferit tecrübelerin, maalesef bilimsel dayanağı bulunmamakta. Bu " ayni yolu bisikletle de alıyorum, motosiklete ihtiyacım yok" demeye benziyor. Havalandırmasına dikkat etmek şartı ile tabi ki eskiden olduğu gibi standart sulu akü de kullanabilirsiniz. Fakat birim çevirim maliyetinin daha yüksek olacağını baştan kabul etmelisiniz. Üstelik özellikle jel aküler derin deşarja dayanıklı ! Zamanımızda hiçbir ciddi karavan üreticisinin bu yola sapmamasının bir sebebi olmalı ?

* iki veya daha çok sayıda parelel bağlı aküler yerine, aynı toplam kapasitedeki tek akü daha çabuk dolar !
Örn. İki 100Ah yerine, tek 200Ah akü gibi.

* Akü bakımı için Exide gibi üretici ve Westfalia gibi karavan yapımcısı kalitelerini ispatlamış firmalar, her ayda bir 48 saat şebeke ceryanına bağlanmayı önermekte.

Yukarıdaki her 4 nokta için dediğim üzere forumda ve internette yeterli bilgi bulunmakta. Eğer bu yönde bizden alacağınız sıklıkla yazılan konserve bilgiler yerine, kendiniz tabi doğru sorularla araştırıp, sebepleri için sonuca varırsanız, uğraşınızdan daha zevk alacağınıza inanıyorum. Üstelik ilave bilgilerle konuya hakimiyetiniz daha da artacak.
Ben de Inanın, bütün bilgileri bu yoldan kazandım.

Kurallar bizden, sebeplerini bulmak sizden.. :yum:
söyleminizden anladığım kadarıyla artık ilave akünün marka ve amper değerinin çok önemi olmadığı (benim için). 12v 60Ah öncelik jel olmak koşuluyla herhangi bir akü alıp bağlayabilirim.

söyleminizden anladığım kadarıyla artık ilave akünün marka ve amper değerinin çok önemi olmadığı (benim için). 12v 60Ah öncelik jel olmak koşuluyla herhangi bir akü alıp bağlayabilirim.
yani elimdeki aküyü iade şansım yok o yuzden mecburen ilave bir akü alacagım
hem mevcut akümü hem alacagım aküyü oto elektrikçide şarj ettirip götürüp bağlayacağım

.

Hayır ilave akünün beklenen randımanı vermesi söz konusu değil artık. Hele jel ve hele 60Ah in zaten kullanılmış 100Ah standart sulu akünüz için mümkün olmadığını yazmışdım...

Elinizdekini tek başına sonuna kadar kullanmak en uygunu.

Son düzenleme:

.

Hayır ilave akünün beklenen randımanı vermesi söz konusu değil artık. Hele jel ve hele 60Ah in zaten kullanılmış 100Ah standart sulu akünüz için mümkün olmadığını yazmışdım...

Elinizdekini tek başına sonuna kadar kullanmak en uygunu.
elimdeki tek başına yazdığınız hesaplar neticesinde yeterli değil ö yüzden kullanamayacağım zaten.

Benim mevcut aküm 12v 100Ah jel 20Hr yazıyor mexxsun marka
almayıdüşündüğüm 60 Ah jel veya standart sulu akü (öncelikli olarak jel )

Merhaba uzun süredir takipte olduğum forum her anlamda herkese bilgi ve öneri verilmesi insanı çok mutlu ediyor .
Yıllardır sahil şeritlerinde çadır kampı yapıyordum.
Çok uzun yıllar hayal ettiğim karavan keyfine ilk adımımı atmış olmaktayım.
En önemli eksiğim enerji problemi ...
Jenaratör mü güneş panelimi.
Araştırdikça kafam karışıyor bahsedilen terimler hesaplar bana uzak konular sizlerden önemle rica ediyorum marka model ve alabileceğim kurum bilgilerini paylaşmanız.
Karavanım küçük çekme karavan içinde A+ 220 v Akım 0.7a 113.15 kwh buzdolabı var 2 ad hidrafor var led aydınlatma var ilave olarak monitör den tv ve uydu kurmak .
Vermiş olduğum bilgiler doğrultusunda yardımcı olmanızı önemle rica ediyorum.

Selamlar, oldukça karmaşık hesaplamalara doğru yer almış sayfa. Acaba bu uzmanlık derecesindeki arkadaşlar kısaca temmuz ağustos ayları için antalya'dan çıkıp max.15 gün sonra kuzey egeye kadar vakit alacak ve orada yaklaşık 1.5 ay kadar aynı noktada konaklayıp yine yaklaşık max 2 günde dönüş için aşağıdaki ihtiyaçlara göre, panel ve akü değerlerini verebilir mi?
1- 24 saat çalışacak, kompresörlü, araç içi 12 -24 volt uyumlu soğutucu(halen mevcut)
2- duş suyu için henüz almadığım 12Volt pompa(2+1 aile tahmini 5-10 dk/kişi kullanır),watt değerini bilemiyorum ortalama bir değer alabilirsiniz.
3- oldukça kaliteli bir mppt şarj regülatörü 20A'lik var.
4- panel konusunda askıda kaldım( poli veya yarı esnek.) a)Hesaplamanın her ikisine göre olmasının herkes için faydalı olacağına inanıyorum.b) esnek olmayan panellerin araç üstünde vida,delme işlemi yapmadan montajı konusunda da kafam internette okuya okuya iyice bulandığından ve işin ekonomisinde yarı yarıya fark yarattığından hesaplarınızın sonuçlarına göre karar vermem gerekeceği.
5- Bu hesaplamalar çocuğuma her akşam yapmak zorunda olduğum iğnelerin soğuk zincirinden çıkmaması için çok önemlidir.
Yardımlarınız için şimdiden en içten teşekkürlerimle..

Ynt: Günlük Harcanan Akım için , Solar Panel Güçü ve Akü Kapasitesi Hesabı

Merhaba Arkadaşlar,

ben bu iş ile uğraşıyorum. Bu konuda ürün ve/veya bilgi ihtiyacınız olursa benimle iletişime geçebilirsiniz....

.

@asline ,:yum:

* Su pompasının sarfiyatını pratikte unutun.
24 watt’lık bir karavan dalgıç pompanın saatte 2 Amper sarfiyatı olsa bile, asıl sorun, dakikada 10 litreye varan su akımı yüzünden buna yetecek deponuzun olup olmayacağı ?

* Panellerin poli kristal ve esnek olma özellikleri birbirinin alternatifi değil ! Poli kristal ancak mono kristal ile ve esnek paneller ise sabit yapılı olanlarla karşılaştırılabilir.

Panellerde mono kristal yapılılar tavsiye edilebilse de, pratikte poli kristal olanlara nazaran karavancılar için, dikkate alınabilecek üretim farkına sahip değiller.

* Genelde aluminyum çerçeveli olanları seçip, onları doğru yapıştırıcı ile sabitlemek en uygunu.
Örn. Sika 252
Yapıştırıcı yollarda titremeyi emmesi açısından ~2mm (en fazla 4 mm) kalınlıkta kalmalı. Fazladan bastırmak hatta ekstra vidalamak yanlış. Kullanma prospektüsü itina ile tatbik edilmeli.
MS Polimer yapıştırıcılar da kullanım kolaylığı ve fiyat açısından da son zamanlarda yeterli alternatif sunyorlar.

* Solar regülatörünüz “lüks” derecesinde yeterli olmalı. Fakat panellerden önce regülatör almanızı anlayamadım. Belki de bir şekilde vardı ?

* Soğutucunuz için verdiğiniz veriler ile sağlıklı bir hesaba ulaşmak zor. Prospektüsündeki bütün bilgileri örn. resim olarak yüklemeniz yerinde olurdu.

* Yolculuk tarzınızla alternatörden ve galiba şebeke ceryanından da fayda beklenemiyeceğinden (?), gölgesiz ve gerektiğinde marketlerden buz takviyesi alabileceğiniz yerleri seçmeniz de faydanıza olurdu.

* İlaçların bu durumda sıcağa maruz kalması kadar, dondan zarar görüp görmeyeceği araştırmalı. Çünkü dolapların her yeri ayni soğuklukta değil.

Bütün bu yazdıklarıma zaten forumdan ulaşabilirdiniz..
Bilmiyorum cetvelleri yeteri kadar incelemeye vaktiniz oldu mu ?
Aslında kolaylıkla doldurulabilir ve anlaşılır tarzda düzenlediğimi sanıyordum.
Tabii biraz vakit ayırmalısınız...

* Yine de panel ve akü gücü için ortalama bir cevap isterseniz; hesaplarda konum olarak İstanbul-İzmir arasını almanız en uygunu. Yani iki değeri toplayıp , yarısını alın.

Somut olarak ise verdiğiniz konum ve zamanı dikkate alırsak, aküde (tek olarak) 200 A/h ve panelde de 150 Watt değerini geçmemeniz hakkıyla yeterli olurdu.

Güneşiniz bol olsun...:yum:

.

Son düzenleme:

125 cc lik motorlari ile Dunya seyahati yapan Tugce ve Fatih (Tip 1 diyabet) ilac isini buz ve Stanley termos ile cozuyorlar. Hatta su anda Hindistan trafiginde debeleniyorlar.
Takip etmek isterseniz diyabet ve seyahat gunlugu icin instagram hesaplari var;

Fatih Altunkaynak (@type1diacom) • Instagram photos and videos

Tuğçe & Fatih (@ride2world) • Instagram photos and videos

Mesut Bey'in 200 AH aku ve 150 Watt panel onerisi size yetecektir, gerektiginde buz & termostat destegi ile.

Yok ben kesin elektrik hep isterim derseniz, acil durumlar icin canta tipi kucuk Honda jenerator tasiyabilirsiniz. Daha buyuk gunes paneli ve aku kullanmaktan daha akillica bence.

Son düzenleme:

.

24 watt’lık bir karavan dalgıç pompanın saatte 2 Amper sarfiyatı olsa bile, asıl sorun, dakikada 10 litreye varan su akımı yüzünden buna yetecek deponuzun olup olmayacağı ?

* Panellerin poli kristal ve esnek olma özellikleri birbirinin alternatifi değil ! Poli kristal ancak mono kristal ile ve esnek paneller ise sabit yapılı olanlarla karşılaştırılabilir.

Panellerde mono kristal yapılılar tavsiye edilebilse de, pratikte poli kristal olanlara nazaran karavancılar için, dikkate alınabilecek üretim farkına sahip değiller.

* Genelde aluminyum çerçeveli olanları seçip, onları doğru yapıştırıcı ile sabitlemek en uygunu.
Örn. Sika 252
Yapıştırıcı yollarda titremeyi emmesi açısından ~2mm (en fazla 4 mm) kalınlıkta kalmalı. Fazladan bastırmak hatta ekstra vidalamak yanlış. Kullanma prospektüsü itina ile tatbik edilmeli.
MS Polimer yapıştırıcılar da kullanım kolaylığı ve fiyat açısından da son zamanlarda yeterli alternatif sunyorlar.

* Solar regülatörünüz “lüks” derecesinde yeterli olmalı. Fakat panellerden önce regülatör almanızı anlayamadım. Belki de bir şekilde vardı ?

* Soğutucunuz için verdiğiniz veriler ile sağlıklı bir hesaba ulaşmak zor. Prospektüsündeki bütün bilgileri örn. resim olarak yüklemeniz yerinde olurdu.

* Yolculuk tarzınızla alternatörden ve galiba şebeke ceryanından da fayda beklenemiyeceğinden (?), gölgesiz ve gerektiğinde marketlerden buz takviyesi alabileceğiniz yerleri seçmeniz de faydanıza olurdu.

* İlaçların bu durumda sıcağa maruz kalması kadar, dondan zarar görüp görmeyeceği araştırmalı. Çünkü dolapların her yeri ayni soğuklukta değil.

* Yine de panel ve akü gücü için ortalama bir cevap isterseniz; hesaplarda konum olarak İstanbul-İzmir arasını almanız en uygunu. Yani iki değeri toplayıp , yarısını alın.

Somut olarak ise verdiğiniz konum ve zamanı dikkate alırsak, aküde (tek olarak) 200 A/h ve panelde de 150 Watt değerini geçmemeniz hakkıyla yeterli olurdu.

.
Faydalı bilgilere teşekkürler,
..istanbul değil Antalya'dan İzmir'e gideceğiz yani bu ikisinin ortalaması o zaman. Geçen sene panelsiz aynı yolu teptim, sabaha karşı en serin yerde dahi don olacak seviyeye pek inilmedi, güneşli rota ve park yeri seçecem haliyle.
.. Tavan delmek zaten en son düşünmek istediğim olay, zira geçen yazbirkaç sene boyunca kullananlardan kime sorsam vida deliklerinden bir süre sonra içeri yağmur almaya başlıyorMUŞ. O bakımdan önerdiğiniz sikadan uygulamak istiyorum.
..
..cetvelleri yeniden inceleyeceğim, ama 10-15 gün önceki incelememde 200A akü ve 2 adet 165lik panel sonucu çıkmıştı. Dolayısıyla çok askıda kaldım. Geçen yaz panelsiz gidişim yaklaşık 2000 km olmuştu ve hep bakkal pastane gibi derin dondurucusu olan yerlerde plastik buz kalıplarından 20 adet edinerek 10 tanesi kullanımdayken 10 tanesi dondurucuda kalacak şekilde 2 ay idare ettim ama bunun zorluğu her esnaf anlayış göstermiyor ve kimseyle sağlık nedeniyle de olsa tartışıp tatilin de tadını kaçırmak istemiyorum, her gün esnaflara dil dökmeye, boyun bükmeye bıktım açıkçası ve bu yaz olabildiğince insandan uzak sakin yerlerde olmak istiyorum. O bakımdan güneş panelinin çok sağlıklı hesabı ve uygulanması gerekecek diye düşündüm..
..buzdolabı foto burdan yüklüyorum şimdi.özellikleriyle beraber..Transporter minibüs üst tavanın da resmini ilettim, tavana bakınca üstteki enleme kaporta bantları hemen hemen 50cm arayla 1 cm civarında kabartısı var, eni 10 cm kadar.yani 2001 model bu aracın orjinalindeki durum bu.Yarı esnek panel koyacak olsak panelin yapıştırmasıyla bu bantlar acaba arac giderken yapışkanın daha az yüzeye uygulanacağından risk yaratabilir mi?..Yaratacaksa o zaman esnek olmayan mono veya poli panel seçip yapıştırmak daha iyi olabilir(mi?) ne dersiniz? Karar veremedim açıkçası..
.. Panele regülatörü aliexpressden çok daha önce almıştım ekonomik oldu, zaten her halukarda 20A kapasiteli seçilecekti mppt olması da verimli olacaktı. Bundaki karşılaşacağım tek sorun panellerin montajından sonra sağlıklı hesabın sonuçlarına göre manuel olarak gireceğim değerler olacak artık onda da belki kalacağım ve gideceğim yere göre zırt pırt ayarda değişim gerekebilecek ve büyük ihtimalle o cihazı kullananlardan da menüsünden ayar yaparken destek isteyebilecem. Burdan cihazın da resmini iletecem bu konuyu diğer okuyanlar da ayrıca yardımcı olmak isterlerse ne ala..
Tabii tüm bu yazışmaları ve edindiğim tecrübeleri paylaşacağımdan panelli gezeceklere de sonunda güzel bir kaynak olacağından çok hayırlı olacak diye düşünüyorum.
Sevgi ve saygılarımla yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkürler ediyorum.

Screenshot 2018 03 25 00 15 19

Screenshot 2018 03 25 02 28 38

Screenshot 2018 03 25 00 14 33

Screenshot 2018 03 25 00 14 19

IMG 20180507 114416

IMG 20180507 114356

Bu arada regülatörü de yükledim önceki mesajda unutmuşum ama bunun özelliklerinde floating voltajından bahsediyor onu anlamadım siz biliyormusunuz?

Faydalı bilgilere teşekkürler,
..istanbul değil Antalya'dan İzmir'e gideceğiz yani bu ikisinin ortalaması o zaman. Geçen sene panelsiz aynı yolu teptim, sabaha karşı en serin yerde dahi don olacak seviyeye pek inilmedi, güneşli rota ve park yeri seçecem haliyle.
.. Tavan delmek zaten en son düşünmek istediğim olay, zira geçen yazbirkaç sene boyunca kullananlardan kime sorsam vida deliklerinden bir süre sonra içeri yağmur almaya başlıyorMUŞ. O bakımdan önerdiğiniz sikadan uygulamak istiyorum.
..
..cetvelleri yeniden inceleyeceğim, ama 10-15 gün önceki incelememde 200A akü ve 2 adet 165lik panel sonucu çıkmıştı. Dolayısıyla çok askıda kaldım. Geçen yaz panelsiz gidişim yaklaşık 2000 km olmuştu ve hep bakkal pastane gibi derin dondurucusu olan yerlerde plastik buz kalıplarından 20 adet edinerek 10 tanesi kullanımdayken 10 tanesi dondurucuda kalacak şekilde 2 ay idare ettim ama bunun zorluğu her esnaf anlayış göstermiyor ve kimseyle sağlık nedeniyle de olsa tartışıp tatilin de tadını kaçırmak istemiyorum, her gün esnaflara dil dökmeye, boyun bükmeye bıktım açıkçası ve bu yaz olabildiğince insandan uzak sakin yerlerde olmak istiyorum. O bakımdan güneş panelinin çok sağlıklı hesabı ve uygulanması gerekecek diye düşündüm..
..buzdolabı foto burdan yüklüyorum şimdi.özellikleriyle beraber..Transporter minibüs üst tavanın da resmini ilettim, tavana bakınca üstteki enleme kaporta bantları hemen hemen 50cm arayla 1 cm civarında kabartısı var, eni 10 cm kadar.yani 2001 model bu aracın orjinalindeki durum bu.Yarı esnek panel koyacak olsak panelin yapıştırmasıyla bu bantlar acaba arac giderken yapışkanın daha az yüzeye uygulanacağından risk yaratabilir mi?..Yaratacaksa o zaman esnek olmayan mono veya poli panel seçip yapıştırmak daha iyi olabilir(mi?) ne dersiniz? Karar veremedim açıkçası..
.. Panele regülatörü aliexpressden çok daha önce almıştım ekonomik oldu, zaten her halukarda 20A kapasiteli seçilecekti mppt olması da verimli olacaktı. Bundaki karşılaşacağım tek sorun panellerin montajından sonra sağlıklı hesabın sonuçlarına göre manuel olarak gireceğim değerler olacak artık onda da belki kalacağım ve gideceğim yere göre zırt pırt ayarda değişim gerekebilecek ve büyük ihtimalle o cihazı kullananlardan da menüsünden ayar yaparken destek isteyebilecem. Burdan cihazın da resmini iletecem bu konuyu diğer okuyanlar da ayrıca yardımcı olmak isterlerse ne ala..
Tabii tüm bu yazışmaları ve edindiğim tecrübeleri paylaşacağımdan panelli gezeceklere de sonunda güzel bir kaynak olacağından çok hayırlı olacak diye düşünüyorum.
Sevgi ve saygılarımla yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkürler ediyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 502451

Ekli dosyayı görüntüle 502452

Ekli dosyayı görüntüle 502453

Ekli dosyayı görüntüle 502454

Ekli dosyayı görüntüle 502455

Ekli dosyayı görüntüle 502456

Screenshot 2018 06 13 16 30 50

Screenshot 2018 06 13 16 31 07

Screenshot 2018 06 13 16 31 40

Screenshot 2018 06 13 16 31 58

Screenshot 2018 06 13 16 32 40

Screenshot 2018 06 13 16 32 20

.

Örn. Sika 252

.
Bu arada her ikinize de teşekkürler ediyorum ve çok özür dileyerek sağlık denetiminde şağlıksız çalışan birkaç yerin listesi de ilettiğim soğutucu resimleriyle beraber dalgınlıkla yüklenmiş tekrar özür dilerim

* Solar regülatörünüzün floating voltaj sayısı, akünün kendi spontane boşalmasına karşılık vermesi amacıyla regülatörün onu tuttuğu gerilim değerini işaret etmekte.

* Solar değerler olarak pratikte, Antalya-İzmir arası tatil yol güzergahı, karavancılar açısından önemsenmeyecek farka sahip. İkisinden biri alınabilir.

* Hedefiniz için bence soğutucunuzun ilgili sayfasında da tavsiye edildiği üzere 150Ah akü yeterli olsa da, ilaçlar yüzünden içinizin rahatlığı açısından bile 200Ah değeri üzerine çıkmamanızı tavsiye ederim. Ağırlık bir kenara aracınızda yer problemi oluşacağı da aşikar.

Paneller için 2x165W değerini nasıl bulduğunuzu ise çıkaramadım. Onlar için de 150W değeri; soğutucu, led aydınlatma, tablet+telefon şarjı ve dalgıç pompa dahil, tamamen yeterli olmalıydı. Aküler için olmasa da, gerektiğinde panel ilavesi zaten her zaman mümkün.

En büyük sarfiyatı yapan 60W soğutucunuzla bu konum ve mevsimde, günde 8-9 saat bazında 40-45A/h değerini alırsanız bile, toplamda 50 Amper saatlik tüketimi aşmayacağınız düşünülmeli.

* Şebeke şarj cihazı ise her durumda gerekli ve garanti konumunda.

* Araç yüksekliğiniz sabit paneller için görünüm açısından sorunlu olduğu düşünülse de bunu tavana yapıştıracağınız alçak boyutlu bağlantı elementlerini, gerektiği zaman demonte kullanacağınız konvensiyonel panel+ayak yapısıyla birleştirmek çözüm sunabilir. Kabloyu ise kapı aralığından geçirenleri biliyorum.

* Sika252, 10x10 cm yani avuç içi kadar bir alan için 3500kg tutucu değere sahip !
Daha kolay uygulanabilen yapısıyla ucuz MS Polimer yapıştırıcılarını bile gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.:yum:

.

Son düzenleme:

.
Dokuz sene kadar evvel karavancılığa adım atmayı düşünürken oğlumla beraber hazırladığımız ve aşağıdaki imzamdan ulaşılabilen solar hesap cetveli, kanımca yordam özelliğinden pek bir değer kaybetmedi.
En azından sahadan da desteklenen benim öznel düşüncem bu yönde.

Şimdi başlığa birkaç ilave yapmak istiyorum.

* LFP (LiFePo4) akülerin zaman içinde çeşitli nedenlerle aktüalite kazanması yüzünden, VRLA (AGM+Jel) aküleri baz alan bu cetvelde, kazanılan enerjinin LFP akülerle karşılaştırılmasında internette saha tecrübelerini yazanlar, 1/3 e varan kazancın (?) söz konusu olduğunu söylemekteler. Diğer bir deyişle bunu bence en az 1/4 daha az panel gücüne gereksinim olarak okumak da mümkün. Bilindiği üzere konunun bam teli LFP akülerin daha hızlı dolumunda yatmakta.
Gerçi AGM akülerin jel cinslerine göre daha hızlı dolabilmesi ile yine parelel bağlı iki akü yerine ayni toplam kapasitede ama sonuçta iç direnci daha düşük olması yüzünden yine daha hızlı dolabilen tek aküde de ayni durum söz konusuydu ama kazanç bu boyutlara ulaşamıyordu.

* İkinci olarak cetvelin son bölümünde herkesin bildiğini düşündüğümden etraflıca yazmış olmadığım bir noktaya değinmek istiyorum.
Kastım kullanılabilir enerji !
Böyle normatif bir değer yok ama isterseniz gelin buna “KE” diyelim.
VRLA akülerin %50 ye kadar boşaltılabilmeleri (cetvel bunu göz önüne alabiliyor) ve yine alternatör ya da linear (doğrusal) solar akımıyla ancak ~%80 e kadar doldurulabilmeleri, 100Ah bir akü için KE değerini 30Ah civarına indirgemekte. Gerçi solar devamlı dolum yapma durumunda olsa da cetvelin aylık ortalamayı baz alması, güneşin günlük kaprislerini kapsamamakta. Verimi yükseltmek açısından, PWM regülatörü seçiminde mutlaka en az 3-4 fazlı dolum yaparak tam doluma erişme özelliğinde olanlara öncelik vermek yerinde olmalı. Sanırım MPPT regülatörlerinden bu özelliği zaten standart olarak beklemek lazım.

Tabi diğer ve daha güvenli bir olanak da şebeke ceryanı..
Böylelikle yukarıdaki örnek için KE ~50 Ah civarında tutulabilir.

* Diğer bir nokta da dolumda akü için ısı sensörünün kullanımı.
Solar regülatörler dolumu 25 °C ye göre ayarlı olarak yapmaktalar. Yaz aylarında ise bu ısı sıklıkla geçildiğinden, sensör gerilimi azaltarak randımanın düşmesini önlemekte. Bazı regülatörler içlerinde sensörü taşısalar da bu cinsleri kapalı akü dolabı için pek uygun değiller. Kablolu ısı sensörü ise regülatör için havadar bir konumda, hem eğer var ise ekrandan verilere de kolaylıkla bakabilmeyi sağlamakta. Bu sensörler pek pahalı sayılmazlar.

Cetvel, sadece oryantasyon amacı güdüyor. Mutlaklık amacı yok.
Tabi değişken sayısı bu kadar bol bir oluşum için, beklentiyi de ters oranda azaltmak lazım. Diğer taraftan hiçbir oyantasyon yardımı olmadan işe kalkışmak da belki çoğu kez kendimizi satıcının kucağına bırakma anlamına gelebilir ? ;)
.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri