Haberleşme Okulu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GMRS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,780

GMRS

Muhaberesiz Muharebe olmaz.. Mustafa Kemal Atatürk
Yer
İstanbul /
Haberleşme Okulu açılıyor;

Acemiler ve İleri düzey haberleşme ve Telsiz kullanımı ile ilgili konular

Hafta sonu kişiler için Workshoplar' da
Hafta içi kurumlar için Seminerler' de

http://www.haberlesmeokulu.com

Etiketler

Ynt: Haberleşme Okulu

Burak bey ;
Doğru önce İzmir demiştik ama maalesef Ankara'da ki arkadaşımız İstanbul üzerinde duruyor

Facebook tan arkadaşlar da aynı şeyi soruyorlar, İstanbul'da arkadaşlar yer bakıyorlar herkesin elinde değişik yerler var ,

öncelik kiralamak , şu anda herhangi bir mekan alamayız , çünkü malzemeler epey yordu beni , başka finans yok

şu anda web sitesi açıldığından beri herkes arayıp soruyor, bunlardan 1 workshop gurubu 10 kişilik hazırlanmış ,

birde seminer için bir kurum bir haftalık bir hizmet içi seminer istedi , yani kısa zamanda bu kadar oldu...

mecburen İstanbul a gidip bu konu ile yakından ilgilenmem gerekecek.

şu ana kadar mali destek olmadığı için hesaplar şaşar ise , mecburen aracı satacağım ..

diğer taraftan workshoplar ve seminerler için , açık arazi bir yerde çalışmamız gerekeceğinden bunu da

ayrıca bulmamız gerekecek...

yani şimdi İstanbul'dan gelecek cevapları bekliyorum..

web sitesi şu anda 4. günde 1678 ziyaretçi tarafından okunmuş..

şimdi bu işi yürütecek ( mali değil ) arkadaşlar ile dersler ve ücretlerin üzerinde çalışıyoruz ,

bu arada okullardan indirimli ders isteyenler var, ders ücretlerini belirlediğimizde açıklayacağız.

eğer yapabilir isek yılbaşında ilk öğrencilerimizi bir araya toplamayı düşünüyoruz,

Sivil havacılık daire başkanlığından , Ulaştırma bakanlığından ve Sağlık bakanlığından arkadaşlar,

bu konuda bir çalışma yapıyor,

AFAD ta çalışan arkadaşlar ve ANAK personellerinden de bu işe katılanlar olacak deniyor.!!!

Bizde öğretilenlerin dışarıda başka yerde öğrenme imkanı yok..

Ben bu konuda kendime güveniyorum... zaten kısa ve öz bir anlatım web sitesinde var...

Yani WORKSHOP ta olsa SEMİNER de olsa , bu süre çok işe yarayacak bir eğitim olacak

bugüne kadar yaptıklarımızdan bunları öğrendim.

BODRUM , MUĞLA , FETHİYE , KUŞADASI , DALYAN , ANTALYA gibi yerlerde yaptığımız ufak eğitimler

benim bu konudaki çizgimin doğru olduğunu gösterdi

Hatta MİLAS da bir kamu kurumu doğru bildikleri şeylerin gerçekte yanlış olduğunu 3 günde anladı...

burada isim ve logo paylaşmıyorum...anlayış ile karşılayacağınızı umuyorum.

İlginize teşekkür ederim.

Saygılarımla

A.Tevfik ATABEY

1. WORKSHOP' umuz yapıldı ( 9.11.2014)

1.SEMİNER' imiz başladı ( 10.11.2014 - 15.11.2014 )

2.WORKSHOP kayıtlarımız dolmuştur

3.WORKSHOP kayıtları devem etmektedir.

SEVAL Hanım ; Telsizi olmayan telsizci olmaz :smiley:

Hiç olmaz ise kendinize bir ( adam gibi ) PMR alın ki gerektiğinde işe yarasın

Siz bu konulara bence daha dalmamışsınız ki , telsiz hastalığı size bulaşmamış.

Eğer bu konuda destek isterseniz , telefonum web sitesinde var.

bu mesaj herkes için geçerlidir :smiley:

Görüşmek üzere
Saygılarımla

A.Tevfik ATABEY

Merhaba Tevfik bey
Simdilik sadece aracimda CB telsiz var.
2 yildir bakiniyorum telsizlere.
En sonunda dayanamayip bir tane Boefung alacagim galiba :(

Seval Hanım ; Günaydın ,

Öncelikle CB niz nedir , anteniniz nasıldır, diye sorayım ..?

Daha sonra BAOFENG için kesinlikle HAYIR cevabı vereyim..
sakın kapınızdan sokmayın...en ucuz telsiz olabilir ama maalesef çok salak yönleri var... sıkıntı basar programlar iken.

ben bu konuda hepsini denemiş birisi olarak ..

WOUXUN : sinyal görür ses vermez, el programlama bana göre salaklıktır.

BAOFENG : her yazar kasada Harmonik alır , CIVALI lambalarda konuşamazsınız, Anteni zayıftır,

VEİERWEI : Bu sınıfın içinde listenin en üst sırasına yakındır ama anteni sağırdır.

PUXİNG : Ateş gibi olur ama bir türlü yanmaz..:smiley: 1yıl kullandım harici antene bağladım , yakamadım , VX 8 kadarısınır ama çalışır.

TYT UVF9 : 2* 128 kanaldır ama 128 üstünü search yapmaz.., şarj ucu direct olarak cihaza girer, ufaktır , rahattır , ama kullanışlı değildir , ekran siyahtır ( DEZAVANTAJ )

TYT UVF1 : Bugüne kadar gördüğüm ( CHİNA ) cihazların içinde en randımanlı , basit , rahat ve kullanışlı olanı ,
bir tanesini 2 yıl kullandım, düştü çatladı yapıştırdım, birisinin kafasına vurdum , yapıştırdım,
2 kattan uçtu , yapıştırdım , bana 2 sene dayandı ...

1 numarayı emekli ettim , aynı zamanda getirttiğim yedek 2 numarayı şimdi kullanıyorum ..
bana göre rahat, sorunsuz kısa zamanda frekans ve İsim girilebilen bilgisayar programı olmadan her türü işi görecek
İLK ADIM cihazı.. :smiley:

Haa derseniz ki 1.250 TL veririm .. YAESU VX 8GR , faceook ta var...

Şimdi diyeceksiniz ki...niye
HYT TC600
HYTERA PD 785 ( digital )
HYTERA MD 785 ( digital )
HYTERA X1P ( digital )

ICOM V-8
ICOM UV 82
WOUXUN KG 833
TYT UVF 9
gibi el telsizleriniz var ...

Hepsi ayrı klasmanda ayrı kulvarda çalışan cihazlar..

ICOM ikizleri SAĞLAM ve dayanıklı... VHF ve UHF

KG 833 Marmara iletişimden hediye..( TEST karşılığı)
TYT UVF 9 ilk çıktığında aldım ama , istediğim gibi değil , ufak , kullanışlı ama aptal.

HYTERA lar ise...Digital çalışmalarım ve Eğitim ve kendi öğrenimim için gerekli,
çünkü cihazları satanlar dahi benim bir haftada bulduklarımı bulamamışlar hala..

Ne var HYTEA da, öncelik VHF' nin anteni uzun , yani kadın cihazı değil, UHF ve VHF profesyonel bir cihaz...

X1p UHF tam kadın cihazı , şehir içinde ideal , çanta için kibar, gömlek cebinde bile taşınır, IPHONE 5 kadar ince, fakat pahalı 2.120 TL...

hatta makyaj çantasına bile giriyor( bildiğim kişiler var)

HYTRA PD785 UHF profesyonel 1024 kanal, ( 64 * 16 ) cihaz yeni versiyon yazılımı ile sokakta frekans ve tone girebiliyorsunuz...:smiley:

Diğer taraftan , DUAL cihaz haricinde iki tane MONO cihaz alın , çünkü bazı anlarda DUAL cihaz duyar ama söylemez...

yani kısacası , bina içinde HYT X1p gayet iyi ( TÜBİTAK kullanıyor, BAŞBAKANLIK kullanıyor, DİGİTAL karşılıklı olur ise... PİL ömrü % 35 artıyor ( paket ses gönderdiği için )

Her zaman söylerim TELSİZ HAYAT KURTARIR.

Görüşmek üzere
Saygılarımla

A.Tevfik ATABEY
Telsiz ve Haberleşme uzmanı

SEVAL' Alıntı:
Merhaba Tevfik bey
Simdilik sadece aracimda CB telsiz var.
2 yildir bakiniyorum telsizlere.
En sonunda dayanamayip bir tane Boefung alacagim galiba :(

Ablacım selam, ben bir küsur yıldır baofeng uv-b5 kullanıyorum. Şu ana kadar, fiyat-performans oranının dışında, tek sorununun anten olduğunu söyleyebilirim. Bunu da yine aynı menşeili olan wouxun kguv6d'nin antenini takarak çözdüm. Aynı zamanda nagoya 701 modeli anten de gayet uygun. Bilgi mahiyetinde söylüyorum, belirli bir aşamaya gelene kadar gayet yeterli bir cihaz. 4 watt olduğunu iddia ettiği, esasta 2.9-3.2 watt civarı olan çıkış gücüyle uhf üzerinden araç antenine bağladığımda sıkıntısız şekilde şehir geneli ile muhabere yapabiliyorum. Fazla kalabalık bir frkekans listen olmazsa, elle programlayabileceğin gibi; bilgisayar üzerinden de hem kendi yazılımı ile, hem de universal yazılım ile birkaç dakikada programlayabilirsin.

Dediğim gibi bütün olay fiyat/performans karşılaştırması. Bu aletler de giriş seviyesi cihazlar olarak oldukça yeterli. Çıkış gücü, sarkmalar, filtre yetersizlikleri artık sorun teşkil etmeye başladığında o zaman iyi bir cihaza geçmeni tavsiye ederim ki; onlar da kenwood ile yaesu markaları olur.

2 adet Baofeng UV5R 1 yıldır cihazlarım arasında halen duruyor. wouxun kalitesinde olmasa da işe yaramaz bir cihaz değildir.Almak isteyenlere almamalarını söylememi gerektirecek bir durum yaşamadım,yaşamıyorum.

Cihaza elle frekans kaydetmesi biraz zor ama bilgisayardan çok basit bir şekilde programlanabiliyor.Onun dışında menüsü gayet basit.Anteni wouxun kadar uzun değil.Bu kimine göre avantaj ,kimine göre ise dezavantajdır.

Ekonomik bir cihaz arıyorsanız bence alabilirsiniz.

GMRS' Alıntı:
Seval Hanım ; Günaydın ,

Öncelikle CB niz nedir , anteniniz nasıldır, diye sorayım ..?

Daha sonra BAOFENG için kesinlikle HAYIR cevabı vereyim..
sakın kapınızdan sokmayın...en ucuz telsiz olabilir ama maalesef çok salak yönleri var... sıkıntı basar programlar iken.

ben bu konuda hepsini denemiş birisi olarak ..

WOUXUN : sinyal görür ses vermez, el programlama bana göre salaklıktır.

BAOFENG : her yazar kasada Harmonik alır , CIVALI lambalarda konuşamazsınız, Anteni zayıftır,

VEİERWEI : Bu sınıfın içinde listenin en üst sırasına yakındır ama anteni sağırdır.

PUXİNG : Ateş gibi olur ama bir türlü yanmaz..:smiley: 1yıl kullandım harici antene bağladım , yakamadım , VX 8 kadarısınır ama çalışır.

TYT UVF9 : 2* 128 kanaldır ama 128 üstünü search yapmaz.., şarj ucu direct olarak cihaza girer, ufaktır , rahattır , ama kullanışlı değildir , ekran siyahtır ( DEZAVANTAJ )

TYT UVF1 : Bugüne kadar gördüğüm ( CHİNA ) cihazların içinde en randımanlı , basit , rahat ve kullanışlı olanı ,
bir tanesini 2 yıl kullandım, düştü çatladı yapıştırdım, birisinin kafasına vurdum , yapıştırdım,
2 kattan uçtu , yapıştırdım , bana 2 sene dayandı ...

1 numarayı emekli ettim , aynı zamanda getirttiğim yedek 2 numarayı şimdi kullanıyorum ..
bana göre rahat, sorunsuz kısa zamanda frekans ve İsim girilebilen bilgisayar programı olmadan her türü işi görecek
İLK ADIM cihazı.. :smiley:

Haa derseniz ki 1.250 TL veririm .. YAESU VX 8GR , faceook ta var...

Şimdi diyeceksiniz ki...niye
HYT TC600
HYTERA PD 785 ( digital )
HYTERA MD 785 ( digital )
HYTERA X1P ( digital )

ICOM V-8
ICOM UV 82
WOUXUN KG 833
TYT UVF 9
gibi el telsizleriniz var ...

Hepsi ayrı klasmanda ayrı kulvarda çalışan cihazlar..

ICOM ikizleri SAĞLAM ve dayanıklı... VHF ve UHF

KG 833 Marmara iletişimden hediye..( TEST karşılığı)
TYT UVF 9 ilk çıktığında aldım ama , istediğim gibi değil , ufak , kullanışlı ama aptal.

HYTERA lar ise...Digital çalışmalarım ve Eğitim ve kendi öğrenimim için gerekli,
çünkü cihazları satanlar dahi benim bir haftada bulduklarımı bulamamışlar hala..

Ne var HYTEA da, öncelik VHF' nin anteni uzun , yani kadın cihazı değil, UHF ve VHF profesyonel bir cihaz...

X1p UHF tam kadın cihazı , şehir içinde ideal , çanta için kibar, gömlek cebinde bile taşınır, IPHONE 5 kadar ince, fakat pahalı 2.120 TL...

hatta makyaj çantasına bile giriyor( bildiğim kişiler var)

HYTRA PD785 UHF profesyonel 1024 kanal, ( 64 * 16 ) cihaz yeni versiyon yazılımı ile sokakta frekans ve tone girebiliyorsunuz...:smiley:

Diğer taraftan , DUAL cihaz haricinde iki tane MONO cihaz alın , çünkü bazı anlarda DUAL cihaz duyar ama söylemez...

yani kısacası , bina içinde HYT X1p gayet iyi ( TÜBİTAK kullanıyor, BAŞBAKANLIK kullanıyor, DİGİTAL karşılıklı olur ise... PİL ömrü % 35 artıyor ( paket ses gönderdiği için )

Her zaman söylerim TELSİZ HAYAT KURTARIR.

Görüşmek üzere
Saygılarımla

A.Tevfik ATABEY
Telsiz ve Haberleşme uzmanı

Ayrıntılı bilgi için çok teşekkürler Tevfik Bey.

mogzilla ceyar' Alıntı:
Ablacım selam, ben bir küsur yıldır baofeng uv-b5 kullanıyorum. Şu ana kadar, fiyat-performans oranının dışında, tek sorununun anten olduğunu söyleyebilirim. Bunu da yine aynı menşeili olan wouxun kguv6d'nin antenini takarak çözdüm. Aynı zamanda nagoya 701 modeli anten de gayet uygun. Bilgi mahiyetinde söylüyorum, belirli bir aşamaya gelene kadar gayet yeterli bir cihaz. 4 watt olduğunu iddia ettiği, esasta 2.9-3.2 watt civarı olan çıkış gücüyle uhf üzerinden araç antenine bağladığımda sıkıntısız şekilde şehir geneli ile muhabere yapabiliyorum. Fazla kalabalık bir frkekans listen olmazsa, elle programlayabileceğin gibi; bilgisayar üzerinden de hem kendi yazılımı ile, hem de universal yazılım ile birkaç dakikada programlayabilirsin.

Dediğim gibi bütün olay fiyat/performans karşılaştırması. Bu aletler de giriş seviyesi cihazlar olarak oldukça yeterli. Çıkış gücü, sarkmalar, filtre yetersizlikleri artık sorun teşkil etmeye başladığında o zaman iyi bir cihaza geçmeni tavsiye ederim ki; onlar da kenwood ile yaesu markaları olur.

burak_oz' Alıntı:
2 adet Baofeng UV5R 1 yıldır cihazlarım arasında halen duruyor. wouxun kalitesinde olmasa da işe yaramaz bir cihaz değildir.Almak isteyenlere almamalarını söylememi gerektirecek bir durum yaşamadım,yaşamıyorum.

Cihaza elle frekans kaydetmesi biraz zor ama bilgisayardan çok basit bir şekilde programlanabiliyor.Onun dışında menüsü gayet basit.Anteni wouxun kadar uzun değil.Bu kimine göre avantaj ,kimine göre ise dezavantajdır.

Ekonomik bir cihaz arıyorsanız bence alabilirsiniz.

Çok teşekkür ederim beyler.
Ben de ilk etapta bir tane Baofeng edineyim :smiley:

Günaydın ;

Eğer alacaksanız hiç olmaz ise bunu alın...:smiley:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1525224421083974&set=pcb.319854121555032&type=1&theater

A.Tevfik ATABEY

GMRS' Alıntı:
Günaydın ;

Eğer alacaksanız hiç olmaz ise bunu alın...:smiley:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1525224421083974&set=pcb.319854121555032&type=1&theater

BİLGİ : Bu link iptal edilmiş

NOT : BAOFENG 5 UVR , ve bu tip cihazlar ( 470 - 480 üstü 512 ye kadar çalışan ) BTK listesinde olmadığı için

AMATÖR BELGENİZ dahi olsa hakkınızda 5809 sayılı kanundan işlem yapılıyor . ( örneği var )

Onun için cihaz almadan ( BTK mevzuatında cihaz kontrolu yapın )
Detaylı bilgi için https://www.facebook.com/groups/acemitelsizcilerbirligi/

gurubundan bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımla
Görüşmek üzere

A.Tevfik ATABEY

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.