Halk Otobüsünden Karavan Olurmu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan goose_camping Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 102
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,546

Etiketler

Nikbinlik-7 Teras Bölüm-1
Bölüm-1

Hocam kolay gelsin,

Bir kaç sorum olacak;
  • Karavan projesi çizdiriyor musunuz?
    • Fiyatı ne kadar?
    • Biz istediğimiz gibi yapsak sonra yaptığımıza göre proje çizerler mi?
  • Ağırlık konusunda 3500 kg geçmemeli gibi okuyorum forumlarda doğru mu?
    • Geçerse ne yapmak lazım
    • Toplam ağırlık mı 3500 kg geçmeyecek?
    • Yoksa araç hariç iç kısım mı?
  • Karavan ruhsatı almasak otobüs ruhsatıyla hayatımıza devam edebilir miyiz?
    • D ehliyeti almak gerekiyor sanırım
Bu konuları araştırdınız mı?

Hocam kolay gelsin,

Bir kaç sorum olacak;
  • Karavan projesi çizdiriyor musunuz?
    • Fiyatı ne kadar?
    • Biz istediğimiz gibi yapsak sonra yaptığımıza göre proje çizerler mi?
  • Ağırlık konusunda 3500 kg geçmemeli gibi okuyorum forumlarda doğru mu?
    • Geçerse ne yapmak lazım
    • Toplam ağırlık mı 3500 kg geçmeyecek?
    • Yoksa araç hariç iç kısım mı?
  • Karavan ruhsatı almasak otobüs ruhsatıyla hayatımıza devam edebilir miyiz?
    • D ehliyeti almak gerekiyor sanırım
Bu konuları araştırdınız mı?
Karavan projesi çizenler 1000-1500 arası çiziyorlar, ben henüz projelendirme yaptırmadım. İsterseniz en başta isterseniz işleriniz bittikten sonra da proje çizdirebilirsiniz ancak unutmayın tadilat görmekte olan bir araç ile trafiğe çıkmamanız sizin hayrınıza olur.
Minübüslerde ağırlık 3500 ü geçemez çünkü o araçlar (bazıları 4200 kğ yük taşıyabiliyor) bu ağırlığa göre dizayn edilmiş, güvenlik testlerinden geçmiş. Ruhsatta aracın azami yüklü ağırlığı yazar, sizin ihtiyacınız 3500kğ dan fazlasına denk geliyorsa demek araç seçimini ona göre yapmanız lazım. Benim aracın boşu 5 ton, azami yüklü ağırlığı 13 ton.
Forumda bu 3500 kğ ağırlığıyla ilgili epey yazı var, özetlersem aracın toplam ağırlığı + ruhsatta yazan koltuk sayısı x bir kişi için yanlış hatırlamıyorsam 75 kğ + bir miktarda eşyalar için ağırlık TOPLAMI 3500 kğ geçmemeli.
Otobüsünüz var ve bunda karavan kabul edilmesi için gerekli şartlardan birini iptal ederseniz araç karavan olmaz otobüs olarak devam edebilirsiniz. Ama unutmayın araçta yapacağınız her türlü tadilatı yinede TSE den geçirmek zorundasınız, yani projelendirip TSE den onay almanız lazım. 3500 kğ dan ağır bir araç için evet D sınıfı ehliyetinizin olması lazım.

Tavan izolasyon ve kaplama işleri.
20210227 164245

20210301 190004

20210303 111738

20210303 180549

Tavan izolasyonu bitti, şimdi biten bu alanların ctp malzeme ile kaplanmasını yapıyorum.
İzolasyon malzemesi olarak kullandığım ctp malzeme su-nem geçirmiyor, cam yünü dolayısıyla aracın tavanıyla ctp malzeme arasında kalarak nemden korunacak diye düşünüyorum.
20210311 183603

20210311 183611

20210311 183618

20210311 183623

Su tesisatına başladım. Aslında başta pprc düşünmemiştim ancak zaman kısıtı sebebiyle, piyasada en çok bulunan bu malzemeyi tercih ettim.
20210322 220727

20210322 220733

20210322 220651

20210322 220646

Güzel dilekleriniz çok sağolun arkadaşlar.
Bir konuyu açmakta fayda var sanırım. Karavan konusunda elbette bir doğru yok, hatta hiç karavana ihtiyaç duymadan gerek bisiklet ile gerek yürüyerek gezen insanlarda var. Ben karavan fuarlarında ve kamp alanlarında gördüğüm minibüslerin benim isteklerime uymadığını gördüm, o sebeple daha büyük bir araç arayışına girdim. Vosvos minibüslerle dünyayı gezenlerin hikayeleri var nette, bu dediğim gibi bir tercih meselesi, kiminin kendisine göre doğru tercihi bir başkasının olmayabiliyor. Hedefim kısa gezi vs değil, tam zamanlı karavan yaşamı. Onunda "bayzero" nun belirttiği gibi handikapları yok değil :confused: gülü seven dikenine katlanır artık.
Büyük çoğunluk tarafından kullanılan; PSA grubu araçlar, sprinter veya transit gibi minibüslerin maksimum hacmi 17m3. Benim bulduğum araç ise yaklaşık 50m3. Burada görüleceği üzere ciddi fark var, peki bu fark neden? Aşağıda resimlerini de paylaştığım bu araçlarla benim seçtiğim araç arasında 2.5 metre kadar uzunluk farkları var.

ISUZU CITIMARK (902CM)
Ekli dosyayı görüntüle 521006

IVECO DAILY (717CM)
Ekli dosyayı görüntüle 521007

FORD TRANSIT (670CM-15m3)
Ekli dosyayı görüntüle 521008

PSA GRUBU (636cm)
Ekli dosyayı görüntüle 521009

Ekli dosyayı görüntüle 521005
Merhaba. Isuzu citimark araç hakkında bilgi verirmisiniz. Artıları eksileri neler.

Merhaba. Araç Türkiye üretimi. Motor ve şanzıman Japon. Kasa alüminyum, tamponlar polyester yani paslanmaz ve tampon vs tamiri kolay. Araç bitmek üzere, gezip deneyimleyemedim diğer özelliklerini

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Geri