Hamak Ile Ormanda Kamp Yapmak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doganizm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,124

doganizm

Kamp I
Yer
İzmir
Hamak ile ormanda kamp yapan varmı aramızda?
Hafta sonu etkinliğim için Değirmendere / İzmir civarı yürüyüş ve kamp yapmak istiyorum ama 18 km lik mesafe 15 KG - 17 KG lik çanta beni düşündürüyor.

Çadır almasam 2.5 -3.0 kg civarı tasarruf sağlayacağım.

Hamak (cibinliksiz yani üst örtüsü olmayan) ile kamp nasıldır sinek böcek akrep hayvanlar vs. v.s dezavantajları nelerdir?

Önerileriniz ve tavsiyeleriniz nedir?

Etiketler
bana kalırsa çadır mutlaka bulundur.2-3 kilo ağırlık seni çok şeylerden koruyacaktır.Hava şartlarını göz önünde bulundurmalısın

Hamakta gecelemek çok konforlu olur. Fakat içinde bulunacağın ekip ağaçsız bir ortamda konaklamak isterse sorun başlar. Eğer hamağının cibinliği yoksa 3x2 mt tül ve ince 3 mt ip işini görür. Hamağın üstünden paralel ipi iki ağaca bağla. üstüne tülü çek derim. Fakat hamağın içini hesinlikle izomatla kapla. Uyku tulumun ne kadar iyi olursa olsun üşütüyor.

Cevaplar için teşekkürler.

Tek başıma 20 km lik doğa yürüyüşü ve ilk hamak kamp etkinliğimi gerçekleştirdim.

15 kg ağırlığa ulaşan sırt çantam ile (çadır almadım) düştüm dağlara tepelere,
2 sefer 3-4 kangal tarafından taciz edildim soğukkanlı kalarak ısırılmaktan kurtuldum.
(Rotayı çizen arkadaş sayesinde gereksiz olarak tepelere ve fundalık dikenli çıkmaz ormana girdim zor bela çıktım).
13 km kadar dağ tepe bayır yürüdükten sonra hamak ile kamp yapacağım şelalenin üstünde olan kimsenin olmadığı sessiz sakin ormanlık bir alana denk geldim.

Biraz odun kestim ve tarpımı gerdirirken (naturehike 2.50x1.50 cm lik) gördüğünüz yerden cort diye yırtıldı çok dandikmiş, ayrıca tarp kısa kaldı normali 3x3metre gerekli olur diye düşünüyorum. Sağlam tarp önerisi alabilirim.

Ateşimi yakıp yemeğimi yedikten sonra hamağı açtım. ve o yorgunlukla uykuya dalmışım, gece bir kaç çakal sesi duydum düdük öttürünce bir daha ses duymadım, periyodik olarak 10 kere civarı gece düdük öttürmüşümdür (Ateş sönmüştü)

Hamak üzerinde gecelemek doğa ile tamamen iç içe olmak demekmiş bunu anladım, sineklerden böceklerden rahatsız olurum diye düşündüm ama 1-2 vızıldama hariç ses duymadım.

Gece yarısı üşüyünce hamak altına uyku tulumu serdim bu beni rahatlattı ve güzel bir uyku çekip sabah 05:47 de ateşimi yakıp tereyağlı tarhana ile günce başladım.

Hamak kamp yine yaparmıyım evet yaparım çok güzel bir duygu püfür püfür esiyor o rüzgarı direk hissetmek büyük mutluluktu ama cibinlikli hamak ve sağlam tarp olmazsa olmaz, sinekler böcekler ilk hamak kampım olduğu için belki bana dokunmamış olabilirlerdi. :smiley:

Saat 10:00 gibi dönüşe geçtim ve toplamda 20 km lik etkinliğimi çok şükür kazasız belasız mutlu bir şekilde tamamladım.

IMG 4561

Son düzenleme:

Hafta sonu etkinliğim için Değirmendere / İzmir civarı yürüyüş ve kamp yapmak istiyorum ama 18 km lik mesafe 15 KG - 17 KG lik çanta beni düşündürüyor.

Hamak (cibinliksiz yani üst örtüsü olmayan) ile kamp nasıldır sinek böcek akrep hayvanlar vs. v.s dezavantajları nelerdir?

Güzel gezi olmuş eline sağlık.

Benim size kendi aldığımız üzeri fileli ve çift kişi olarak kullandığımız ve çok sağlam bulduğumuz bir hamak önerim olacak, değerlendirmek isterseniz link’ini aşağıda veriyorum

US $20.94 48% Off | 290 x 140cm Outdoor Hammock Swing with Integrated Mosquito Curtain Bugs Net Extension Straps Clips Ground Rope with Ground Nails
https://s.click.aliexpress.com/e/fNek5hLKL

Ben yaptım. Yine arada sıradayapabilirim ama hiç rahat olur diyemem. Diyelim yaz ayındasınız ve hamagın sinekligini kapamak istediniz. Capraz yatmak zorlasır. Ben de hennessey hamak var. Ozellikle capraz yatmayı kolaylastırmıs bir hammak ona ragmen sorun olur. Hamakta tulumun içindeyken insan hiç güvende hissetmiyor yakında insan yoksa. Ben hamak kullandıgımda cok buyuk bir naylon branda kullandım(asırı buyuk) oyuzden ıslanmadım ama kendi tarpına bıraksaydım işi ozaman butun suyu yerdim. Ayrıca yerler ıslanıyor ayakkabı asagıdaysa su bocek vs girebilir. Corapla ıslak yere basmak hiç keyifli degil. Ben yazkn gittim 2 kere hiç usumedim ama kıs kampında underquılt diye birsey kullanın diyorlar. Bu underquilt artı normal tulum mat koruyacak cinsten tarp artı tree saver derken cadırdan farkı kalmıyor yatılacsk pozisyon da en iyi olasılıkla sırt ust ve yan. Yuz ustu malum yatılamıyor. Ayaklar cenın olamıyor hep capraz yatmak gerekiyor vs vs

Amerikada bile cok pahalı gruba giren amok hamagı vardı. Alman malıydı sanırım. Yatma seklı ramamen farklı. Yine hamak agaca asılıyor vs ama agaca baglanma dogrultusu bas ve ayak tarafından degıl kolların eksenınde agaca asılıyor. Bu hamakta uyumak cok rahatmıs bir de yinne hennessy hamakların tabanı ıkı katlı olanları var. Bu modellerde ıkınci katla birinci kat arasına uzun kanallı şişme mat koyarak cok rahat olacagını düşünütorum. Cibinnik yada sineklik dedigimiz tül bence sart. Orumcekler fena ısırıp sişirebiliyor.

kampı ya da kampçılığı hamakçı/çadırcı diye ayırmamak lazım. çadır komforludur ama bazı yerlerde kuramazsınız. işte orada tarp size isterseniz çadır olur, isterseniz yatak. hamak ta aynı şekilde.

tarp olarak yıllar evvel decathlon'un yeşil 3x3 olan ürününden iki adet almıştım. iyi ki de almışım. yağmur kar fırtına, güneş... yaz kış... tatilde, kampta çok kullandık. çok başarılı, dayanıklı. onun yerine yine decathlonda beyaz bir ürün satıyorlar ama dayanıklılık aynımıdır bilemiyorum.

belki şu tecrübe de işinize yarar:
bolu aladağ kış kampında arkadaşım hamak kampı yaptı ben çadırda kalmıştım. bir hamak ve bir tarp ile, doğru kurma şeklini uygulayarak üşümeden gecenin -14 derece soğuğunda kamp yaptı. hamak içinde husky anapurna tulumun içinde uyudu. tarpı üçgen ve yere sıfır kurarak alttan ve uçlardan (havalandırmayı da ayarlayarak) dışarıyla izolasyonu sağladı.

Ana kucağı şeklinde büzülen hamaklar ile tentesi iş görür diye düşünüyorum
Daha once de yazmıştım ama toparlayıp tekrar yazmak istedim hamaklı kampın avantajı;
1) farenin baska kemirgenin sürüngenin içeri girmesi derdi olmaz.
2) ilk dakikalarda cok konforludur

Dezavantajları
1) agırlıkacısından bakınca hamak+tark+uyku tulumu+underquilt + agaca baglama kayısı (tree saver) + baglama karabinası alınca agırlık cadır kampının agırlıgını gecer
2) hamakta sürekli capraz ekseni korumalısınız. Eksen agacların ekseninde olursanız, ortaya dogru kayar cenin pozisyonuna girer bir süre sonra rahatsız olursunuz. Hele bu arada uyku tulumu burgu yaparsa tam bpğulma hissi olabilir. Yani hep agac eksenine capraz uzanmaya calışmalısınız.
3) tuvalete kalkmak isterseniz tuluma girmesi cıkması eziyet. Cıkınca yer yazın ciğden kısın yagmur ve kardan ıslak olur. Ayakkabı giymeden yere corapla basarsanız ne olur hiç soylemiyorum. Ben hem cadırda hem hamakta mesh giyiyorum. Bir tık işe yarar
4) agaca baglama kayısı dedigim şey ya da tree saver dedikleri kolay baglama ayarlama kayısı olmazsa gece tam uyudum derken hamak esneyip yere sürtebilir. En azından otlar seviyesine iner. Nemli otta malum hamayın altını nemlendirir. Daha kotusu olursa esner ve taöamen yere deger. Eskiden germe kayısı kullanırdım kolla gıç gırç gerdirmeli. İşe yarardı ayarlama için. Simdi tree saver kullanıyorum.

Yanlış algı şurda oluyor. Hamak kurulur kurulmaz yatılıyor dügümler kumaş henüz tam gerginliğe gelmemiş oluyor. Oyüzden hamak ayarı tamam diyoor. Sonra gece 70-80 kilo aralıksız yüklenince düğüm iyice sıkılıyor kumaş geriliyor esneme uzama olunca, yüksek de kurulu değildiyse direk yerdesin. Sonra gece karanlığında yagmurda soğukta kıyafetleri giy hamağı yeniden ayarla

Diğer yanılgı da yine hamak kuruluyor. Hemen test için yatılıyor tabi acemi işi agaç ekseninde. Herşey ok hatta çok rahat geliyor. Sonra gece usun süre için yatınca anlasılıyor ki agac ekseninde uyumak vücut ergonomisine aykırı. Eksende tek yatma yönü sırt üstü olur yana dönülemez.( yoga üstadı degilseniz)

Bunları göz üstünde tutmakta fayda var

Dezavantajı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.